Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 27.04.2012, 21:31:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Intarzierea=negocierea
Da' ii numa' inceputu'. Inceputu' sfarsitului lui.
Nici astia nu or ramane datori. Nu victoras. Ca el e cu scheletu-n dulap... mai sunt si alti tartori.
Scriu si io ca matale, bre.

Edit: Oajdea, cel de la Iasi a votat cu o bomboana !!!
Eu cred ca la prima motiune vom vedea daca s-a schimbat ceva.Daca parlamentarii puterii vor sta in banci fara sa voteze atunci am picat din lac in put...(oricum eu cred ca de cate ori se schimba puterea picam din lac in put )
Cel mai prost lucru care se poate intampla acum este un echilibru de putere ca pe vremea razboiului rece in care fiecare parte avea bomba atomica si se santajau reciproc.Dar e si cel mai plauzibil lucru care se poate intampla...pacat.
Cred ca cel mai bun lucru pe care-l va face Ponta ca premier va fi ca ne-a scapat de Ungureanu.
  #642  
Vechi 27.04.2012, 21:39:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca la prima motiune vom vedea daca s-a schimbat ceva.Daca parlamentarii puterii vor sta in banci fara sa voteze atunci am picat din lac in put...(oricum eu cred ca de cate ori se schimba puterea picam din lac in put )
Cel mai prost lucru care se poate intampla acum este un echilibru de putere ca pe vremea razboiului rece in care fiecare parte avea bomba atomica si se santajau reciproc.Dar e si cel mai plauzibil lucru care se poate intampla...pacat.
Cred ca cel mai bun lucru pe care-l va face Ponta ca premier va fi ca ne-a scapat de Ungureanu.
E ceva vreme de cand nu m-am mai uitat la TV. Azi ma uit. Pe Antena 3.
Din ce am auzit pana cum, ca de fapt nu stau sa si privesc ci doar ascult... inca nu pot trage nici o concluzie, astia vorbesc, dar pana la fapte e cale lunga.
Ce as vrea sa nu mai vad: UDMR la guvern si in parlament., ca nu sunt partid.
Desi ii admir pentru perseverenta lor (si in special pe Gyorgy Frunda, daca ar fi si politicienii romani atat de proptiti pe picioarele din-darat, ar arata altfel lucrurile la noi) eu una nu vreau sa mai aud de unguri in guvern.
  #643  
Vechi 27.04.2012, 21:55:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
E ceva vreme de cand nu m-am mai uitat la TV. Azi ma uit. Pe Antena 3.
Din ce am auzit pana cum, ca de fapt nu stau sa si privesc ci doar ascult... inca nu pot trage nici o concluzie, astia vorbesc, dar pana la fapte e cale lunga.
Ce as vrea sa nu mai vad: UDMR la guvern si in parlament., ca nu sunt partid.
Desi ii admir pentru perseverenta lor (si in special pe Gyorgy Frunda, daca ar fi si politicienii romani atat de proptiti pe picioarele din-darat, ar arata altfel lucrurile la noi) eu una nu vreau sa mai aud de unguri in guvern.
Adriana eu am alta parere, eu cred ca e mult mai bine cu UDMR in parlament ( nu in guvern ) decat cu tot felul de organizatii obscure in afara parlamentului.
Cei de la Antena e normal sa fie optimisti si sa invite oameni cu pareri asemanatoare dar daca ne uitam in urma la anii care s-au scurs de la revolutie nu cred ca eu pot fi optimist.
  #644  
Vechi 27.04.2012, 22:01:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
1.Adriana eu am alta parere, eu cred ca e mult mai bine cu UDMR in parlament ( nu in guvern ) decat cu tot felul de organizatii obscure in afara parlamentului.
2.Cei de la Antena e normal sa fie optimisti si sa invite oameni cu pareri asemanatoare
3.dar daca ne uitam in urma la anii care s-au scurs de la revolutie nu cred ca eu pot fi optimist.
1. asa o fi, eu una fiind in Ardeal, vad altfel lucrurile... (si sa stii ca una din stramoasele mele a fost unguroaica... dar eu is romanca, au bagat prea multa zazanie intre unguri si romani ca sa se poata mentine ei pe scaune...)
2. apoi sunt convinsa, doar au si ei o culoare
3. despre optimism, daca citesti postarile mele, vei vedea ca stau la fel... nici o speranta

Insa azi, vorba ioannei, nu pot sa nu am o mica satisfactie ca incep sa pice astia..prea ne-au ras in nas.... daca as fi vazut o urma de omenie, o urma de compasiune, eu as fi acceptat taierile altfel, sa zicem ca e nevoie de sacrificiu, sunt de acord daca trebuie facut, il facem.... dar sa vad ca ne rad mereu in nas, fara nici o mila...prea multa sfidare. Si n-am zis tot.

cum am scris mai sus as vrea alegeri mai dese, sa nu se invete asa de tare la furat..

Last edited by Adriana Cluj; 27.04.2012 at 22:18:01.
  #645  
Vechi 27.04.2012, 22:20:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
1. asa o fi, eu una fiind in Ardeal, vad altfel lucrurile... (si sa stii ca una din stramoasele mele a fost unguroaica... dar eu is romanca, dar au bagat prea multa zazanie intre unguri si romani ca sa se poata mentine ei pe scaune...)
Adriana eu nu ma refer la oamenii simpli, dar sant oameni pe lumea asta carora le place foarte mult sa se joace cu foarfeca pe harta altor tari.Din motivul asta cred ca este mai bine sa avem o formatiune in parlament decat niste oameni care vor sa-i conduca pe altii in afara parlamentului.Asa vad eu lucrurile, eu cred ca faptul ca in martie 90 s-a stins foarte repede conflictul din Tg Mures a fost o minune daca privim ce s-a intamplat in Iugoslavia sau Cehoslovacia si daca ne uitam la ce politicieni slabi am avut noi.
  #646  
Vechi 27.04.2012, 22:29:56
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adriana eu nu ma refer la oamenii simpli, dar sant oameni pe lumea asta carora le place foarte mult sa se joace cu foarfeca pe harta altor tari.Din motivul asta cred ca este mai bine sa avem o formatiune in parlament decat niste oameni care vor sa-i conduca pe altii in afara parlamentului.Asa vad eu lucrurile, eu cred ca faptul ca in martie 90 s-a stins foarte repede conflictul din Tg Mures a fost o minune daca privim ce s-a intamplat in Iugoslavia sau Cehoslovacia si daca ne uitam la ce politicieni slabi am avut noi.
astea-s niste ite tare incurcate, capetele sforilor nu-s la noi, is afara...

Doamne fii laudat, ca pana acum nu s-au atins de noi!
Vorba parintelui Paisie: sangele e cald inca (in Ardeal)
  #647  
Vechi 27.04.2012, 22:32:25
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tot aia e!

Toti sunt doar niste gunoaie de membri ai serviciilor secrete si societetilor de initiati, care fac teatru politic spre prostirea "fraierilor". Intr-o lume normala ar fi procesati, si asta fara asomare sau anestezie, ca faina proteica pentru ingrasamant sau hranirea pestilor din iazuri. Eu nu consider fiinte umane pe cei care sunt agenti naimiti ai oricui, numai ai propriului popor, nu. Au atata sange si lacrimi pe maini, incat cred ca si ingerii sunt socati.
Ah, am uitat, crestinul este victima ca vocatie, dupa unii. Nu are dreptul/nevoia sa lupte pentru o lume mai buna. Totul este ovinizarea umanitatii, adica translatia ei spre o specie destinata permanentei jertfe, proces inceput acum doua mii de ani.
  #648  
Vechi 27.04.2012, 22:54:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cel mai prost lucru care se poate intampla acum este un echilibru de putere ca pe vremea razboiului rece in care fiecare parte avea bomba atomica si se santajau reciproc.
Stai linistit ca n-au nici o bomba. Isi dau mana prin spate si se menajeaza reciproc (vedeti ca nu v-am dat prea tare la gioale? numai ne-am prefacut! ei, cand veniti voi la butoane faceti la fel!). Cel mai rau dau in aia care nu-s in nici o tabara, la orice nivel, ca doar caracatita asta are brate lungi, pe nivele, pana jos...
Stiu din experienta proprie, cate suturi am luat de la toti....

Edit: dupa cum ai raspuns mai jos se pare ca nu ai inteles, nu e vorba de ura, e vorba de a sta mereu impotriva lupilor pusi paznici la oi.

Last edited by Adriana Cluj; 28.04.2012 at 09:32:02.
  #649  
Vechi 27.04.2012, 23:08:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Stai linistit ca n-au nici o bomba. Isi dau mana prin spate si se menajeaza reciproc (vedeti ca nu v-am dat prea tare la gioale? numai ne-am prefacut! ei, cand veniti voi la butoane faceti la fel!). Cel mai rau dau in aia care nu-s in nici o tabara, la orice nivel, ca doar caracatita asta are brate lungi, pe nivele, pana jos...
Stiu din experienta proprie, cate suturi am luat de la toti....
Eu cred ca sant multe bombe tinute in sertar.Poate intr-o zi vom vedea mai bine o mare parte din mizeria care e acum ascunsa sub pres.
Cred ca cel mai rau este pentru cei care lucreaza in institutiile publice si care-si urasc sefii...sa-i vada cum raman si in continuare in functie sub sigla USL acum.
  #650  
Vechi 27.04.2012, 23:10:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ah, am uitat, crestinul este victima ca vocatie, dupa unii. Nu are dreptul/nevoia sa lupte pentru o lume mai buna.
S-a mai spus, de multe ori, că, de fapt, creștinul nu trebuie să fie victimă și nu trebuie să fie pasiv. Din contră, are datoria să-i pese, să se implice, să mărturisească viața cea adevărată, să lumineze cu lumina lui Hristos, să-și facă datoria față de semeni. Iar asta, din nou s-a repetat, nu se face prin implicare politică (deși nici asta nu e exclusă), ci prin misiunea fiecăruia la locul unde se află, în profesia pe care o practică, cu oamenii pe care-i are în jur: dacă-i politician, să fie politician creștin, dacă-i judecător, asemenea, dacă-i doctor, ziarist, artist ș.a.m.d., acolo e câmpul lui de luptă.
Atitudinea de forță pe care o dorești nu poate decât să eșueze, așa cum au eșuat atâtea mișcări sau războaie care au adoptat eticheta de creștine.

Citat:
Totul este ovinizarea umanitatii, adica translatia ei spre o specie destinata permanentei jertfe, proces inceput acum doua mii de ani.
Umanitatea era „ovinizată” și pe vremea când Hristos vorbea oamenilor, asemănându-i de atâtea ori cu oile. Există turmă și există păstori. Responsabilitatea mai mare este, însă, evident, a celor din urmă. Lor li se cere să fie păstori buni, iar nu lupi în blană de oaie. Revolta oilor nu se poate solda cu alegerea unor păstori mai buni. Ei sunt o tagmă aparte, cred eu, căci oaia n-are vocație pentru așa ceva.

E normal să nu ne placă să fim manipulați, imbecilizați, folosiți în toate chipurile de lacomii lumii. Totuși, cred că trebuie mers mai adânc, la sursa răului, pentru că lăcomia, viclenia, manipularea, interesele meschine nu sunt apanajul organizațiilor masonice; ele se întâlnesc la tot omul aproape, însă devin, e adevărat, mai periculoase, puternice și evidente atunci când se organizează.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Cine are nevoie laurschepsis Umanitare 2 24.02.2011 23:01:53
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05
Cine stie? KKokos Generalitati 2 02.12.2009 18:24:33
Eu cu cine votez? ClaudiuT Stiri, actualitati, anunturi 81 02.08.2009 23:22:27