Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 12.05.2010, 12:40:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
... Chiar cu cea a banilor :)
Ptiu, ptiu, aha deci...din astia'mi esti, ciocoi, carevasazica...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #652  
Vechi 12.05.2010, 13:29:33
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Pai daca te uiti

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu mi-ai raspuns la intrebare: ce ma retine pe mine la a face ceea ce povestesti tu mai sus?

pe profilul meu vei vedea la ,,ocupatie">stock market.Crezi ca acolo este Imparatia Domnului?.Isi fac oamenii cruce dar invocand pe Regele Ban.Eu mi-am postat ocupatia de prima data.Puteai sa te uiti dar nu te-ai uitat(poate).Bagi mina-n foc(nu zic care)ca nu fac ce spun?Oare am mintit pina acum?Pai sa ne gandim.crestinii spun ca necuratul stie inclusiv Biblia,poate face foarte multe lucruri amagitoare.Sa- nu-i asculti.Basme.Vrajeli.Ce rau ti-am facut eu..chiar daca as fi soldatul intunecimii sale?Este foarte bine ca stai pe un forum crestin.Le bagi idei,ii faci confuzi,nu-i lasi sa se gandesca la ce i-a invatat Hristos.Keep up the good(not god)work.Mai tii minte cand te-am intrebat ce cauti aici?Pai tu crezi ca te-am intrebat degeaba?Hihi.Pai fii atent>astia iti spun sa stai smerit in camera ta si sa exersezi rugaciunea lui Hristos fara oprire.Eu iti propun un chef la Ibiza cu 3 fete tari si sampanie in valuri.Ce alegi?Ti-am spus eu ca vom fi prieteni.Sau poate vrei sa te dedici doar studiului.Nu-i nici o problema.Daca poti sa anulezi crestinismul te voi face foarte bogat.Sau o faci pe gratis..in numele adevarului?Mie imi convine in oricare din variante.Ar fi o singura problema>dupa ce il elimini pe crestin sa nu cumva sa-ti vina ideea sa ai tu solutii morale.Mie nu imi plac.Imi ingradesti profitul si s-ar putea sa trebuiasca sa te elimin eu.
Topcat..it can be only one..nu zicea asa un scotian celebru..tu crezi ca mi-am ales nickul degeaba?:)))

Prietene...pe mine nu ma afecteaza cu nimic existenta ta.Daca va fi sa te ajut vreodata o voi face in numele la ceea ce cred eu.Pentru tine va conta mai putin.Problema este daca tu ai proceda la fel sau ai fi precum sunt eu in portretul de mai sus.Eu sunt convins ca m-ai ajuta fara sa imi ceri nimic ba chiar ai renunta si la viata ta ca sa scap eu.In caz contrar...nu uita...Ibiza si fetele sunt mai tentante decat sa faci un bine..cat de mic.Cine te va rasplati pe tine?Nimeni.Se vor folosi toti de ttine cat vor avea nevoie.Stii asta.O vezi zi de zi.

Nu-i lasa in pace pe crestini.Nu iti dai seama cat ,,bine" faci altora.Oare glumesc?Hmm...
Reply With Quote
  #653  
Vechi 12.05.2010, 13:48:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
pe profilul meu vei vedea la ,,ocupatie">stock market.Crezi ca acolo este Imparatia Domnului?.Isi fac oamenii cruce dar invocand pe Regele Ban.Eu mi-am postat ocupatia de prima data.Puteai sa te uiti dar nu te-ai uitat(poate).Bagi mina-n foc(nu zic care)ca nu fac ce spun?Oare am mintit pina acum?Pai sa ne gandim.crestinii spun ca necuratul stie inclusiv Biblia,poate face foarte multe lucruri amagitoare.Sa- nu-i asculti.Basme.Vrajeli.Ce rau ti-am facut eu..chiar daca as fi soldatul intunecimii sale?Este foarte bine ca stai pe un forum crestin.Le bagi idei,ii faci confuzi,nu-i lasi sa se gandesca la ce i-a invatat Hristos.Keep up the good(not god)work.Mai tii minte cand te-am intrebat ce cauti aici?Pai tu crezi ca te-am intrebat degeaba?Hihi.Pai fii atent>astia iti spun sa stai smerit in camera ta si sa exersezi rugaciunea lui Hristos fara oprire.Eu iti propun un chef la Ibiza cu 3 fete tari si sampanie in valuri.Ce alegi?Ti-am spus eu ca vom fi prieteni.Sau poate vrei sa te dedici doar studiului.Nu-i nici o problema.Daca poti sa anulezi crestinismul te voi face foarte bogat.Sau o faci pe gratis..in numele adevarului?Mie imi convine in oricare din variante.Ar fi o singura problema>dupa ce il elimini pe crestin sa nu cumva sa-ti vina ideea sa ai tu solutii morale.Mie nu imi plac.Imi ingradesti profitul si s-ar putea sa trebuiasca sa te elimin eu.
Topcat..it can be only one..nu zicea asa un scotian celebru..tu crezi ca mi-am ales nickul degeaba?:)))

Prietene...pe mine nu ma afecteaza cu nimic existenta ta.Daca va fi sa te ajut vreodata o voi face in numele la ceea ce cred eu.Pentru tine va conta mai putin.Problema este daca tu ai proceda la fel sau ai fi precum sunt eu in portretul de mai sus.Eu sunt convins ca m-ai ajuta fara sa imi ceri nimic ba chiar ai renunta si la viata ta ca sa scap eu.In caz contrar...nu uita...Ibiza si fetele sunt mai tentante decat sa faci un bine..cat de mic.Cine te va rasplati pe tine?Nimeni.Se vor folosi toti de ttine cat vor avea nevoie.Stii asta.O vezi zi de zi.

Nu-i lasa in pace pe crestini.Nu iti dai seama cat ,,bine" faci altora.Oare glumesc?Hmm...
Am spus eu ca nu faci ceea ce spui cumva? Multi o fac.
Eu te-am rugat sa imi spui ce crezi ca ma retine pe mine sa fac la fel.
Reply With Quote
  #654  
Vechi 12.05.2010, 13:57:30
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Topcat..prietene..amigo...

de ce sa te retina ceva?Te rog sa ma crezi.Nu vei fi judecat.Ce conteaza ce cred altii despre tine?Vax albina.Sa-ti spun o reteta simpla>bani=putere=dominatie.daca vei fi puternic lumea va juca cum vei canta tu.Vei fi un mic dumnezeu.Realizezi tentatia asta?Pai ce..sa te opreasca o legenda?Fii liber de asemenea constrangeri absurde.Fara ganduri negative.Think big.Sa stii ca am analizat ce a spus Hristos.Faza este ca nu este nimic rau in ce spune dar nu este nici nimic bun pt afaceri.Aici incepe sa aiba o problema.Intelegi?
Stii cum poti sa nu ai limite?Scapa de constiinta.Este o caramida inutila.Ai asa ceva?Asta te retine?ROFL:)))
http://media.urbandictionary.com/ima...rofl-50476.jpg
hai ma...ce..naiba:)))...sa lasam cliseele astea demodate.Pai ce..ti-at fi rusine sa fii prieten cu un ticalos ca mine?De ce?Ce e aia rusine?Ai mustrari de constiinta?Nu cred.Tu esti un om al concretului,al datelor reci si precise.Ce constiinta?Aia e variabila.Nu vrei sa cucerim lumea?Tu cu stiinta si eu cu bani.Eu insa am nevoie ca toti oameni sa creada in mine.Unii in cred in basme.Rezolva tu asta in interesul nostru comun.

Am sentimentul ca nu iti place de mine...ma simt ofensat:))Si eu care credeam ca vom da amindoi o spargere-n Rai:))
Reply With Quote
  #655  
Vechi 12.05.2010, 14:02:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar nu vrei sa imi raspunzi la intrebare? :)
Reply With Quote
  #656  
Vechi 12.05.2010, 14:08:04
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Oare eu sunt cel care trebuie sa raspunda?

Eu nu am cum sa-ti raspund pt ca>vezi tu>simt ceva bun in tine iar eu nu sunt bun.Ai ceva inutil pt planurile mele in tine.Numeste cum vrei chestia aia.Lumea asta prietene este o jungla in care dupa fiecare copac poate este un pradator ca subsemnatul>gata sa mai scoata un ban din bunele intentii ale altora.Ai un suflet mai bun...pfff..ce ma arde sa spun asta...:)) Trebuie sa plec prietene.Sa nu te superi pt aceste dialoguri din Iad.Sunt mai reale decat crezi si sunt infricosator de multi oameni care gindesc asa.Chiar acum am voi duce intr-un loc pe acest tip.Te salut,imi cer scuze(da nu uita de Ibiza..let's paaartyy!!:)si daca te-am suparat sa stii ca doar eu sunt ticalosul.Sau glumesc?O sa aflam noi sooner or later raspunsul

Te salut Topcat.Bye
Reply With Quote
  #657  
Vechi 12.05.2010, 14:16:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Te salut Topcat.Bye
Cred ca iti lipseste o doaga. Sau o vacanta la Ibiza. Salutare
Reply With Quote
  #658  
Vechi 12.05.2010, 14:41:14
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pacat..

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cred ca iti lipseste o doaga. Sau o vacanta la Ibiza. Salutare

De ce ma jignesti?Mint cu ceva?este plina lumea de oameni precum cei descrisi.Nu stiai asta?Traiesti intr-un glob de sticla?Sau vrei sa-l contesti pe Dumnezeu pe un forum crestin si sa pari baiat de treaba?esti paradoxal amice.Nu iti place tabloul?Ghinionul tau.
Este realitatea bancara si financiara.Imi lipseste o doaga?Nu esti politicos.Sa-ti explica mai clar>un crestin nu are nevoie,prin definitie,de bani pt a-si sustine Credinta.
Cercetarile tale stiintifice(pe care le arunci crestinilor in fata)sunt SPONSORIZATE cu..bani.Banii aceia sunt greu de definit drept morali.Iti spun eu asta.Ai o problema cu rahatu care va sponsorizeaza in interesul umanitatii?
Credeam ca esti mai calm..ma pregateam sa dezbatem dilemma lui Raskolnikov si tu ma reduce la stadiu de nebun.PS>la Ibiza am fost acum 3 ani.Nu te ingrijoara amice.
Demonstreaza ma ca ce am spus eu nu este asa.La faza cu inexistenta lui Dumnezeu sunt convins ca veti reusi...Ba da macar societatea se presupune ca o stiti cum este..visatorilor.
Reply With Quote
  #659  
Vechi 12.05.2010, 15:13:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
De ce ma jignesti?Mint cu ceva?este plina lumea de oameni precum cei descrisi.Nu stiai asta?Traiesti intr-un glob de sticla?Sau vrei sa-l contesti pe Dumnezeu pe un forum crestin si sa pari baiat de treaba?esti paradoxal amice.Nu iti place tabloul?Ghinionul tau.
Este realitatea bancara si financiara.Imi lipseste o doaga?Nu esti politicos.Sa-ti explica mai clar>un crestin nu are nevoie,prin definitie,de bani pt a-si sustine Credinta.
Cercetarile tale stiintifice(pe care le arunci crestinilor in fata)sunt SPONSORIZATE cu..bani.Banii aceia sunt greu de definit drept morali.Iti spun eu asta.Ai o problema cu rahatu care va sponsorizeaza in interesul umanitatii?
Credeam ca esti mai calm..ma pregateam sa dezbatem dilemma lui Raskolnikov si tu ma reduce la stadiu de nebun.PS>la Ibiza am fost acum 3 ani.Nu te ingrijoara amice.
Demonstreaza ma ca ce am spus eu nu este asa.La faza cu inexistenta lui Dumnezeu sunt convins ca veti reusi...Ba da macar societatea se presupune ca o stiti cum este..visatorilor.
Nu vroiam sa te jignesc, era o constatare prieteneasca. Sa nu crezi cumva ca eu ma cred mai normal, doar ca eu am doaga (cel putin) lipsa in alta parte. :)
Oricum, nu am o problema cu banii, sint ceva necesar, dar nu imi plac excesele, de nici un fel. Nici macar cele de dragoste
Nu sint om de stiinta. Mi-ar placea sa fiu, dar nu sint. Sint fizician, pentru ca am o diploma meritata in acest domeniu, dar nu lucrez de mai mult timp in fizica, desi am pastrat numeroase legaturi in continuare. Am preferat familia si banii cu care aceasta este sustinuta.
Reply With Quote
  #660  
Vechi 12.05.2010, 15:13:17
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Eu nu am cum sa-ti raspund pt ca>vezi tu>simt ceva bun in tine iar eu nu sunt bun.Ai ceva inutil pt planurile mele in tine.Numeste cum vrei chestia aia.Lumea asta prietene este o jungla in care dupa fiecare copac poate este un pradator ca subsemnatul>gata sa mai scoata un ban din bunele intentii ale altora.Ai un suflet mai bun...pfff..ce ma arde sa spun asta...:)) Trebuie sa plec prietene.Sa nu te superi pt aceste dialoguri din Iad.Sunt mai reale decat crezi si sunt infricosator de multi oameni care gindesc asa.Chiar acum am voi duce intr-un loc pe acest tip.Te salut,imi cer scuze(da nu uita de Ibiza..let's paaartyy!!:)si daca te-am suparat sa stii ca doar eu sunt ticalosul.Sau glumesc?O sa aflam noi sooner or later raspunsul

Te salut Topcat.Bye

@scotianul
iarta-ma ca ma bag in ciorba voastra da' e prea haioasa sa nu va aplaud.
Scenariu e bun da' distribuitia personajelor... hmm, mai tre' lucrat la ea. Nu intri bine in rolul de Mefisto, nu-l poti plastografia si asta face sa nu aiba reactia scontata.

Postarile tale de azi in discutia cu topcat sunt geniale, inca nu am citit decat foarte putin din ce scrii pe forum, sper sa nu ma dezic, dar ai o minte fascinanta.
Una mai delicioasa ca alta.
Personal, nu am lasat niciodata ateismul sa se cuibareasca in mine ( a se citi in colaborare cu Dumnezeu ) , desi ar fi avut conditii propice, insa presupun ca daca as fi fost atee si as fi intalnit o minte ca a ta, mi-ar fi vibrat creierul ca un seismograf in caz de cutremur major. (si de la creier, la inima, m-as fi zbatut cumva sa ies din labirint)

De acolo de unde esti si prin ceea ce simti si faci, razbate un chip rational si mai ales sensibil, incompatibil flagrant cu presupusul prototip-maimuta, oricat de mult ar fi putut evolua.

Sper doar sa generezi si in ateii cu care te intersectezi „cutremure neRichteriene”. Acuma, depinde si ce model de „seismograf” au in dotare.
Nu intru aici in adancimea teologiei „chip si asemanare cu Prototipul” ca nu ma pricep, dar imi deschizi apetitul sa ma apuc de asimilat.

Ziceai nu demult pe nu stiu ce alt topic ca vrei sa-ti stergi contul si mi-ar parea tare rau.
Sa-ti spun si de ce, imi oferi o sursa nebanuita de inspiratie pentru un personaj-caracter, in relatie cu alte personaje, deocamdata imaginare, dintr-un posibil roman-jurnal, care deocamadata e doar in faza de embrion. Nici nu stiu daca o sa se concretizeze vreodata. Pana una-alta ma bucur de diversitatea sub care Dumnezeu isi arata chipul in oameni, chiar si asa in spatiul asta virtual nedesavarsit. In realitate, excludem si ne autoexcludem din relatii incompatibile dupa mult mai multe criterii.

Iar despre intrarea ta in rolul unui ateu imoral, pragmatic, exterminator, dominat doar de instinctul de conservare, a fost o lectura savuroasa si in acelasi timp, scenariu distopic infricosator, nu stiu daca interlocutorul tau a sesizat textul si metatextul ei. Sau urmeaza de acum s-o faca....( hello topcat, la fel de fascinanta e si mintea ta din ce pricep eu cu a mea. Daca singur ai ajuns aici, darmite daca ai colabora si cu designerul, la ce rafinamente ai putea ajunge !!! )

Se pare ca iti place fictiunea si nu te-ar deranja un rol de asta intr-o carte .
Dar.... cum sa-ti zic? esti total incompatibil scotish man!!!

si tu stii asta, esti prea altfel pentru un rol atat de deplorabil, indiferent daca prin absurd ar putea falsifica ateii constiinta individuala si a maselor. Ar trebui intai de toate sa-si altereze pana la negare propria constiinta.

Nu te-ai putea lepada de identitatea pe care ti-a dat-o Dumnezeu si pe care ti-o asumi, doar cel lipsit de asumarea unei asemenea identitati ar putea juca perfect un asemenea rol.


Cu toate astea, in ortodoxie, sfintii parinti, ne avertizeaza sa nu cadem la invoiala cu un asemenea gand, sa nu-i dam frau liber, pentru ca atunci, duhul acesta al ratacirii incepe sa faca ce stie cel mai bine, adica sa iti paraziteze propria identitate si sa te puna pe nesimtite intr-un conflict ireductibil cu tine insuti, din care cu greu se poate iesi.
Inchei in stilul tau, bye.

Last edited by delia31; 21.07.2010 at 01:25:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 09:02:57
prostie omeneasca padrevicentiu Generalitati 51 31.07.2010 18:43:21
Bunatate=prostie? sergiu Generalitati 3 12.10.2009 00:35:52
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07