Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 08.08.2012, 21:16:59
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din fericire, nu toți ortodocșii gândesc ca tine, unii chiar respectă convingerile adventiștilor, chiar și când le consideră nebiblice.
Iar te lasa imaginatia?
Daca omul acela nu cunoaste despre tine ca esti sectar sambetist?

Sau ar fi trebuit sa cunoasca acest lucru primordial? Incultul!!
Reply With Quote
  #652  
Vechi 08.08.2012, 21:20:21
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
... asta o spune cel ce imaginează scenarii care mai de care... eliminându-L din toate pe Dumnezeu și făgăduința Lui că pâinea și apa nu ne va lipsi...
Exemplul tău mi-a adus aminte de un frate care își povestea experiența trăită într-o închisoare comunistă. Era uimit și Îi mulțumea lui Dumnezeu pentru sandvișul ce-l găsea la fereastra celulei. Până când într-o zi a văzut modul cum opera Dumnezeu: o pisică fura pachetul gardianului dintr-o fereastră cu un etaj mai sus și sărind un prag, totdeauna îi scăpa pachetul exact pe fereatra celulei lui. Exact ca experiența lui Ilie, cel hrănit de corbi!
Mai sa fie! Tu crezi ca temnicerul ala manca numai ficatei de gasca?

Iar te-a mintit fratele ala!
Eh! In casa de rugaciune a minciunii e la ordinea zilei sa minti! In cazul asta fratele tau a mintit ca sa va incurajeze, v-a spus o vorba de duh, de imbarbatare!
Reply With Quote
  #653  
Vechi 08.08.2012, 21:25:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu;
Exemplul tău mi-a adus aminte de un frate care își povestea experiența trăită într-o închisoare comunistă. Era uimit și Îi mulțumea lui Dumnezeu pentru sandvișul ce-l găsea la fereastra celulei. Până când într-o zi a văzut modul cum opera Dumnezeu: o pisică fura pachetul gardianului dintr-o fereastră cu un etaj mai sus și sărind un prag, totdeauna îi scăpa pachetul exact pe fereatra celulei lui. Exact ca experiența lui Ilie, cel hrănit de corbi!
asta e tare! Chiar te astepti sa credem chestia asta?
Reply With Quote
  #654  
Vechi 08.08.2012, 21:28:31
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
... asta o spune cel ce imaginează scenarii care mai de care... eliminându-L din toate pe Dumnezeu și făgăduința Lui că pâinea și apa nu ne va lipsi...
Exemplul tău mi-a adus aminte de un frate care își povestea experiența trăită într-o închisoare comunistă. Era uimit și Îi mulțumea lui Dumnezeu pentru sandvișul ce-l găsea la fereastra celulei. Până când într-o zi a văzut modul cum opera Dumnezeu: o pisică fura pachetul gardianului dintr-o fereastră cu un etaj mai sus și sărind un prag, totdeauna îi scăpa pachetul exact pe fereatra celulei lui. Exact ca experiența lui Ilie, cel hrănit de corbi!
Daca e adevarata intamplarea, atunci inseamna ca Dumnezeu nu a dorit decat sa-i arate "fratelui" tau ca ...TOATA MANCAREA ESTE CURATA SI CA "FRATELE" TAU TREBUIE SA RENUNTE LA A MAI CATEGORISI MANCAREA IN CURATA SI NECURATA!

Alege, este adevarata intamplarea sau nu?
Reply With Quote
  #655  
Vechi 09.08.2012, 06:00:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune? Amice esti picat din luna? Credinta si faptele TREBUIESC sa merga mana in mana. Una fara alta nu se poate.
Am spus eu altceva? Creștinul nu poate să nu facă fapte bune dacă are credință. Dacă nu le face, înseamnă că nu e creștin adevărat; e doar unul nominal...
Reply With Quote
  #656  
Vechi 09.08.2012, 06:05:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si mai mult: cand a fost inchis era sec(a)tar sau era inca ortodox?
Era adventist.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Mantuitule 666, crede-ma, nu m-as supara.
Mulțumesc pentru larghețea ta, dar prefer să nu. Parcă eram creștini pe un forum creștin...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar ca sa lamurim lucrurile, spune, pana la urma te crezi mantuit?
Mă încred în Hristos și în mântuirea pe care mi-a asigurat-o personal. Mă rog să mă ajute a păstra această mântuire, ducând-o până la capăt:

"De aceea, preaiubiții mei, așa cum întotdeauna ați ascultat, nu doar în prezența mea, ci mult mai mult acum, în absența mea, duceți la bun sfârșit mântuirea voastră, cu frică și cutremur" (Filipeni 2,12 - versiunea NTR)
Reply With Quote
  #657  
Vechi 09.08.2012, 06:07:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Mai sa fie! Tu crezi ca temnicerul ala manca numai ficatei de gasca?

Iar te-a mintit fratele ala!
Eh! In casa de rugaciune a minciunii e la ordinea zilei sa minti! In cazul asta fratele tau a mintit ca sa va incurajeze, v-a spus o vorba de duh, de imbarbatare!
Nu știu ce mânca, oricum sandvișul nu conținea carne. Când vezi minuni în viața ta, totdeauna ești așa de sceptic? Sau nu... (sau nu se întâmplă minuni în viața ta)
Reply With Quote
  #658  
Vechi 09.08.2012, 06:09:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta e tare! Chiar te astepti sa credem chestia asta?
Nu am asemenea așteptări înalte, stai liniștit... Doar mi-am amintit...
Reply With Quote
  #659  
Vechi 09.08.2012, 20:16:48
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am spus eu altceva? Creștinul nu poate să nu facă fapte bune dacă are credință. Dacă nu le face, înseamnă că nu e creștin adevărat; e doar unul nominal...
Deci, sa concluzionam: cand crestinul face fapte bune inseamna ca are credinta, iar cand nu face fapte bune atunci nu are credinta? Este aceasta afirmatie corecta?
Reply With Quote
  #660  
Vechi 09.08.2012, 22:18:14
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu știu ce mânca, oricum sandvișul nu conținea carne. Când vezi minuni în viața ta, totdeauna ești așa de sceptic? Sau nu... (sau nu se întâmplă minuni în viața ta)
Da, sunt sceptic cu minunile, pentru ca Hristos Domnul ne-a chemat la o normalitate a vietii, la gandirea cu inima a Imparatiei: iudeii adora sa li se faca minuni.

"3.Tot ce se mișcă și tot ce trăiește fie-vă spre hrană; așa cum iarba verde, pe toate vi le-am dat.
4.Numai carne cu viața ei – sângele – să nu mâncați." Facere 9.

"32.Și sculându-se poporul, toată ziua aceea și toată noaptea și toată ziua următoare au adunat prepelițe; și cine-a strâns mai puțin, tot a adunat zece coșuri; și le-au întins în jurul taberei ca să se zvânte." Nm.11

Intrebare: Dumnezeu ne-a dat ca hrana carne de animale, iar acum i-a dat "fratelui" tau doar vegetale? Ciudat?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32