Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 31.08.2016, 15:43:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
văzînd ce frumos a cîntat una din fetele de acolo, călugărițe fecioare
Si sunt si calugarite nefecioare sau disciminati sectar, cum se aude?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #662  
Vechi 31.08.2016, 16:57:23
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
am impresia că orice ți-aș fi răspuns ai fi ''știut'' mai bine ca oricine că te mint
Ce anume ti-a facut impresia asta?

Nu sunt suparat pe tine, nu te cred mincinos, nu te socot un drac ci un interlocutor interesant care a avut o experienta pe care vrea s-o impartaseasca cu altii. Dar mi-ar fi placut ca atunci cand ceri intrebari si cineva iti pune una scurta, simpla si la subiect, sa raspunzi cat mai detaliat si politicos, fara sa faci presupuneri nefondate.
Reply With Quote
  #663  
Vechi 31.08.2016, 17:04:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
văzînd ce frumos a cîntat una din fetele de acolo, călugărițe fecioare
Si sunt si calugarite nefecioare sau disciminati sectar, cum se aude?
Mă surprinzi în mod foarte plăcut dacă văd că ai reușit să citești ditamai postarea aia a mea, lungă de tot, încît să-mi dai un citat de prin ultimul sfert. Acum mă bucur că însfîrșit am cu cine sta de vorbă căci iată că omul s-a documentat, a citit toată postarea mea și ceea ce spune are însfîrșit ceva text citit la bază.

Dar ce spune? Păi întreabă dacă e reală bîrfa:

Citat:
...sau disciminati sectar, cum se aude?
Dragul meu, nimeni nu spune la nivel de bîrfă că discriminează cineva călugărițele fecioare de cele nefecioare punînd tu o astfel de discriminare, așa ca alții, pe seama sectelor ci acela e citatul scos din postarea mea unde eu povesteam despre cît de frumos a cîntat... o călugăriță fecioară.

Iată însă că aceiași ''logică buclucașă'', te-a făcut să crezi că această deosebire între călugărițele fecioare și cele nefecioare este o practică a celor din NIP. Nu știu să fie. Presupunerea asta a ta putea să apară logic corect dacă așa ar fi fost ea prezentată înainte de a cînta și eu aș fi povestit așa cum aș fi aflat de acolo, dar ea nu a fost prezentată sau eu nu am auzit, nu am fost atent deci eu v-am prezentat-o vouă așa în totală necunoștiință de cauză căci nu am de unde să știu, nu am întrebat-o și nu mi-a spus nimeni despre așa ceva... deci m-ai prins cu o posibilă minciună. Dar n-am mințit ci am riscat prin afirmația asta crezînd că a fost fecioară mai înainte de călugărie și că a rămas fecioară în continuare. Dar mă întreb, dacă prin absurd ar fi fost ea prezentată ca fiind o călugăriță fecioară de către cineva, (eu am prezentat-o vouă așa și nimeni altcineava) de ce ar fi fost ăsta un obicei sectar?

Deci te întreb și eu pentru ca să-mi lămuresc greșala neintenționată apărută în prezentarea mea: De ce e sectar a spune : o călugăriță fecioară?

Înțeleg că ar putea fi un pleonasm sau că se poate înțelege logic prin generalizare că eu fac deosebire (poate și alții, tu zici că sectele în general) între călugărițele care sunt fecioare și călugărițele care nu sunt fecioare. N-am zis de nimeni că ar fi călugăr nefecior sau călugăriță nefecioară căci asta ar însemna să bîrfesc sau să pîrăsc ce am auzit sau am văzut... deci tu, dacă erai cinstit în acuzarea ta trebuia să aduci mărturia că am zis de vre-o călugăriță că ar fi o clugăriță nefecioară, dar n-am zis și atunci era corectă și cinstită acuzarea ta dar așa....... totuși nu ai acuzat ci ai pus o întrebarea ca să lămurești lucrurile... deci mă bucur din nou că ai reușit să nu acuzi ci să... mă întrebi. Ok. Îți răspund!

Totuși e destul de josnică întrebarea ta căci ne face trimitere a gîndurilor și a vederilor spre organe dar iată că ai găsit acul în carul cu fîn, acul de cojocul meu, că pui întrebarea ta și dezbaterea această pe presupusa ta discriminare făcută de mine sau de cei din NIP... în sensul că eu sau noi în mod exclusivist am ocărî prin necredință pe călugărițele care nu au rămas fecioare pînă la sfîrșit sau pe cele care mai înainte de călugărie nu au fost fecioare.

Ca să fim bine înțeleși, eu nu aș vrea să judec pe nimeni (sau măcar mă strădui sperînd să reușesc) și nu fac exclusivism de tip inchiziție ''ortodoxă'' între creștini sau între călugărițe fiindcă nu vrem ca cineva să moară ci să ne mîntuim cu toții... dar expresia călugăriță fecioară îmi aparține așa că mă văd nevoit să răspund:

Am făcut afirmația respectivă întrucît călugărița care cînta foarte frumos era foarte tînără, o copilă, cu glas de îngeraș, încît mi-am închipuit că fiind atît de tînără atunci precis o fi fecioară... deși nu e musai Adevărat... însă eu așa am presupus dar nu mă gîndisem nici atunci și nici cînd am scris postarea la asta ci mă gîndeam la faptul că era foarte tînără și din pricina asta o scoteam inconștient ca fiind fecioară îmbrăcată în călugăriță.

Totuși nu cred că poți să condamni pe cineva care știind că o călugăriță sau un călugăr nu a fost fecioară sau fecior înainte de călugărie sau dacă în timpul călugăriei și-au pierdut fecioria și știind sau aflînd vine el și face deosebirea asta afirmînd că ești călugăr nefecior sau călugăriță nefecioară făcînd astfel un fel de discriminare și atunci tu musai să-l judeci și să-l acuzi și să-l condamni ca fiind sectant... doar pentru că el nu crede în Dumnezeu. Poate că atunci mai degrabă îl socotești ateu sau josnic sau că spune adevărul de dinainte de mîntuire dacă așa au stat lucrurile istoric... dar asta nu înseamnă că Dumnezeu nu poate să ierte sau să rabde.

Frumos însă este să credem că oricîte păcate josnice ai avut înainte dacă ai ales apoi calea călugăriei și fecioriei împreună cu Dumnezeu pocăindu-te atunci El are putere să-ți dăruiască feciorie duhovnicească și trupească din abundență încît să poți fi socotit de către oricine un fecior sau o fecioară.

Totuși însuși Dumnezeu cînd vorbește de preasfînta fecioară Maria ne spune cu discernămînt că este o fecioară curată... deci iată că precis există și fecioare trupești care sunt murdare, care au gînduri murdare sau fac alte forme de sex păzindu-și fecioria trupească...

Deci curățenia este musai duhovnicească dar și trupească astfel că orice călugăriță este fecioară dacă din ea iese un duh al fecioriei dăruit de Dumnezeu și aceea este o călugăriță veritabilă indiferent dacă a fost sau nu fecioară la viața ei lumească sau dacă pe timpul călugăriei a mai căzut în păcate și apoi s-a pocăit și s-a îndreptat...

În concluzie Dumnezeu poate dărui oricui din fecioria Sa duhovnicească și trupească, oricărui păcătos oricît ar fi el de păcătos și acesta sfințindu-se poate să-și păstreze fecioria reprimită iar și iar...

Însă nu poți acuza și judeca și osîndi un cunoscător al păcatelor tale reale sau șterse pentru că el spune adevărul sau minte și nu vrea să creadă în Dumnezeu acuzîndu-l de sectarism sau satanism ci trebuie să-l rabzi și să te rogi pentru mîntuirea lui știind că a Domnului este răzbunarea și nu a omului.

Deci e frumos să spui călugăriță fecioară pentru ca prin pleonasm să dăruiești mai multă iubire de Dumnezeu dar nu e frumos să spui călugăriță nefecioară sau stricată căci ea sărmana mai mult din pricina ochiului tău cel pofticios a ajuns așa dacă și-a pierdut fecioria cedîndu-ți ție.

Last edited by vsovi; 31.08.2016 at 17:14:22.
Reply With Quote
  #664  
Vechi 31.08.2016, 17:32:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
am impresia că orice ți-aș fi răspuns ai fi ''știut'' mai bine ca oricine că te mint
Ce anume ti-a facut impresia asta?

Nu sunt suparat pe tine, nu te cred mincinos, nu te socot un drac ci un interlocutor interesant care a avut o experienta pe care vrea s-o impartaseasca cu altii. Dar mi-ar fi placut ca atunci cand ceri intrebari si cineva iti pune una scurta, simpla si la subiect, sa raspunzi cat mai detaliat si politicos, fara sa faci presupuneri nefondate.
Păi doar atunci cînd ești prea sigur și infailibil în necredință și fatalism doar atunci dacă cineva nu-ți răspunde atît de frumos precum ai vrea, adică așa cum crezi tu că e drept, atunci îi spui că altfel să se ducă pe pustii... Și atunci defapt tu nu îl întrebi cu bună credință și din necunoaștere ci ca să îl ispitești să te auto-îndreptățești pentru interesul tău viclean fiindcă socotindu-te infailibil în auto-îndreptățirile tale bazate pe necredință rea și fatalistă vrei să auzi doar ceea ce vrei tu să auzi după cum îți este interesul tău, iar altfel, dacă auzi un răspuns urît sau contrar intereselor tale atunci îl blestemi așa ca pe orice drac zicîndu-i să se ducă pe pustii mîncînd pămîntul exact așa cum îi spui lui ucigă-l toaca.

Dumnezeu preferă +lemnul și spațiile mici, adică preferă ca omul să se întoarcă și doar păcatul să se ducă pe pustii ca să piară de la fața lui Dumnezeu. Sesizezi diferența?

Dacă spui că presupunerile mele în ce te privește sunt neîntemeiate atunci mă bucur și îți răspund la întrebarea ta frumoasă din nou:

Dumnezeu mi-a răspuns rugăciunilor și strigătelor mele fără voce și cînd eram în vizită la NIP, și mai înainte, și după aceea... deci sigur mă aude dacă Îl strig inclusiv de acolo ca să mă scoată din păcatele minții mele și firii mele drăcești și păcătoase care nu se mai satură de atîtea păcate cîte face peste tot inclusiv la un praznic atît de înălțător și sfințitor.

Acolo fiind chiar m-a auzit mai bine și mai repede ca altădată. Poți trage ce concluzie vrei.

Last edited by vsovi; 31.08.2016 at 17:59:57.
Reply With Quote
  #665  
Vechi 31.08.2016, 17:46:11
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Acolo fiind chiar m-a auzit mai bine și mai repede ca altădată. Poți trage ce concluzie vrei.
Trag concluzia ca esti un mare mincinos.
N-as fi crezut ca incerci sa minti toata planeta.

Last edited by Dalian; 31.08.2016 at 17:58:55.
Reply With Quote
  #666  
Vechi 31.08.2016, 18:07:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Acolo fiind chiar m-a auzit mai bine și mai repede ca altădată. Poți trage ce concluzie vrei.
Trag concluzia ca esti un mare mincinos.
N-as fi crezut ca incerci sa minti toata planeta.
:))))))))))))

''Bună'' concluzie n-am ce zice :)... dar ai tot dreptul să crezi ce vrei.

Deci nu crezi că mi-a auzit Domnul rugăciunile și strigătele după ajutor? Sau cu ce anume crezi că te mint pe tine și toată planeta???

Păi în primul rînd eu nu cred că Terra este o planetă... ci că ne aflăm pe un pămînt plat așa cum prezint în filmulețul ce-l poți accesa prin linkul din semnătură, deci n-am cum să încerc să mint planeta... așa că iată că sigur te înșeli în afirmațiile tale și deja devi și infailibil și fatalist în afirmațiile necredinței tale crezînd că sigur nu te înșeli. Pînă la urmă văd că chiar am avut dreptate în ce am afirmat și iată dovada chiar în textul tău cu care mă acuzi!

Dar ca să avem un dialog frumos, de ce nu vrei să îmi răspunzi și tu la întrebări dacă ești amabil: Ești cumva călugăr sau preot sau locuitor al comunei Cernica?.. și cu ce anume crezi că te-am mințit sau că te mint?

Sigur mi-a răspuns Dumnezeu mîntuindu-mă! Dar asta nu înseamnă că brusc am devenit necăzător în aceleași păcate sau altele mai rele și infailibil putîndu-mă auto-îndreptăți la orice afirm.

Last edited by vsovi; 31.08.2016 at 18:15:10.
Reply With Quote
  #667  
Vechi 31.08.2016, 18:38:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Trag concluzia ca esti un mare mincinos.
N-as fi crezut ca incerci sa minti toata planeta.
Tu n-ai citit posturile lui de acum o lună scrise cu userul "Trimisul" ... Să vezi tu acolo ca în mintea lui există sfinti mai mari ca Maica Domnului si el s™tie(împlicit si secta lui cine au fost trâmbitele apocaliptice si alte tâmpenii de genul asta, inclusiv ca pământul e plat )
Reply With Quote
  #668  
Vechi 31.08.2016, 18:43:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit E greu drumul spre NIP... din pricina păcatului care se opune.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Puteți intra aici să vedeți cîteva fotografii făcute cu telefonul mobil pe drum.
Nu cer cu insistență ci cu disponibilitate: Vă rog să mai loviți cu întrebări!

În Sinaia există o covrigărie exact lîngă gară. Mi-am luat la întoarcere cîțiva covrigi simplii, alții cu susan și 3 cu ciocolată ca să am ce roade pe tren. Sunt foarte gustoși. Mi i-a recomandat o tînără pe care am întîlnit-o cînd ne plimbam prin centru, măturase pe afară la ceva magazin și tocmai arunca gunoiul cînd am abordat-o spunîndu-ne că face naveta și mîncă din ei aproape în fiecare zi de muncă.
Reply With Quote
  #669  
Vechi 31.08.2016, 18:53:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Tu n-ai citit posturile lui de acum o lună scrise cu userul "Trimisul" ... Să vezi tu acolo ca în mintea lui există sfinti mai mari ca Maica Domnului si el si tie(împlicit si secta lui cine au fost trâmbitele apocaliptice si alte tâmpenii de genul asta, inclusiv ca pământul e plat )
Sigur că există sfinți mai mari ca Maica Domnului: Dumnezeu Tatăl!

Insinuarea că aș susține eu că ar mai fi alții mai mari este invenția ta. Așa că de ce minți tu Copăcele? Ce cîștigi tu dacă minți și repeți că e sectă și că eu spun tîmpenii? De ce minți tu toată ''planeta'' întreținînd diversiunea cu psihiatrii și cu psihologii?

Dacă chiar vrei să știi cine sunt cei mai mari sfinți atunci eu susțin că este cam așa:

Întîi e Dumnezeu Tatăl Savaot și Cuvîntul Său, apoi Împăratul și Împărăterasa Cerului adică Duhul Sfînt și Maica Precistă iar apoi Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu deși ca puteri ale credinței Domnul Iisus este pe locul doi în unitate desăvîrșită cu Tatăl!

Pe urmă în mod cuvios vin sfinții și proorocii și drepții VT, apoi următorii lui Hristos adică sfinții NT, iar apoi vin sfintele Trîmbițe Apocaliptice, 7 la număr și după ei toți copiii și fiii Cuvîntului. Dar oricine poate să ajungă prin iubire de Dumnezeu și prin ascultare de Cuvînt oricît de mare așa că nu se știe care este sau va fi pînă la urmă mai mare între sfinți ca să fie cel mai iubit de către Tatăl împreună cu toți sfinții.

Dacă ai cunoaște cît e de mare Maica Domnului atunci ai înțelege de ce e ea Maica și Împărăteasa tuturor celor 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice care au trîmbițat și care mai trîmbițează prin cuvîntul și prin viața lor de la Dumnezeu!

Iar că noi o numim sfîntă maică și pe sora Verginica, trîmbița nr.6, asta nu știu de ce te supără într-atîta încît să vrei să minți ca să susții că ar fi zis cineva că ea e mai mare ca maica Domnului. Păi nu e mai mare dar dacă ea aflîndu-se în sînul maicii Domnului, în sufletul și în inima ei mult milostivă și prea răbdătoare și dacă prin ea și prin glasul ei a grăit Domnul Iisus... atunci trebuie să crezi că și ea e foarte mare... foarte mare... căci prin cine altcineva și prin glasul cui a proorocit Dumnezeu timp de 25 de ani dăruind atît de mult Cuvânt Sfînt nouă oamenilor? Este vestit acest Cuvînt și acest mare dar Ceresc și voi credeți că îl puteți socoti satanic sau nebunesc sau eretic sau sectar? Îmi vine să rîd de voi dar mă abțin fiindcă știu cît e de greu să vezi pădurea din cauza copacilor.... ăia găunoși și plini de putregai. :)))

Deci Copăcele dragă, de ce nu-ți pasă ție dacă inventezi, minți, dezinformezi și întreții la nesfîrșit diversiunea? Crezi tu că interesu' purtînd fesul poate să-ți scuze mijloacele scopului care te mînă să persiști în necredință și răutate ascunsă încît să vrei ca Stalin să creadă toată ''planeta'' în propaganda ta? De ce?

Deci nu e sectă, n-am zis că alți sfinți afară de Tatăl ar fi mai mari ca MD și nu susțin tîmpenii! Cine mă crede bine, cine nu își poate da seama și se poate lămurii din textele mele. Dai un clik și cauți toate mesajele mele sau ale celorlalte nickuri bannate! Deci e foarte simplu să te lămurești ce anume cred și susțin.

Last edited by vsovi; 31.08.2016 at 19:22:26.
Reply With Quote
  #670  
Vechi 31.08.2016, 21:47:34
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Bre dar nu sunt singurul care a observat:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=191
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=197

Last edited by Copacel; 31.08.2016 at 21:49:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57