Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 09.03.2015, 15:08:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
ROMANIA E CRESTINA! NIMIC NU E PIERDUT!
COPIII NOSTRI SUNT CRESTINI! 90% DIN COPII VOR SA INVETE DESPRE IISUS HRISTOS, DOMNUL NOSTRU!

Tu ti-ai inscris copiii sau nepotii la ora de religie?
Nu-ti face sperante prea mari.

http://i.imgur.com/HoUgikM.png
Reply With Quote
  #672  
Vechi 09.03.2015, 15:15:46
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu esti crestin? De ce?
Nadajduiesc ca sunt. Ma incred in jerfa iertatoare a lui Hristos si in toate fagaduintele lui, asa cum le-a lasat (fara a inventa eu vreuna, inlocuitoare - de genul "nu-i nevoie sa vii Doamne sa ne iei, ca ne ducem noi la Tine). Apoi, caut sa fac tot ceea ce place lui Hristos si sa ma feresc de ce este rau, prin puterea data de Duhul Sfant. Pur si simplu, iubesc adevarul (indiferent de oprobiul celor din jurul meu).



Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ba da, stiu ce spun! In casele voastre de asa-zisa "rugaciune" au circulat idei IMPOTRIVA orelor de religie. Nu minti ca te bate Dumnezeu!
Putin respect, te rog. Eu nu mint. Nu am de ce. Dimpotriva, am un motiv serios sa nu mint: nu vreau sa-L intristez pe Tatal Ceresc (mai mult decat teama, imi sta in fata gandul ca-L pot intrista, dupa ce a facut si face atatea pentru mine, un pacatos).

P.S. Consider ca minciuna este apanajul prostilor. Unde ajungi cu minciuna? Ce rezolvi? Nu vezi incotro merge lumea asta plina de minciuna? Si, se mai crede desteapta, pe deasupra.
Reply With Quote
  #673  
Vechi 09.03.2015, 15:16:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu-ti face sperante prea mari.

http://i.imgur.com/HoUgikM.png
Eu ma uit la copiii mei ... si asta imi da aripi de speranta. Au fost cumplit de dezamagiti cand le-am spus ca oamenii rai vor sa-L ucida din nou pe Iisus Hristos.

Te bucura astfel de mesaje? Ai o buba neagra pe suflet! Sau cum ar zice fiul meu: "ai o inima mica, neagra si uscata"!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #674  
Vechi 09.03.2015, 15:21:10
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Esti cumva sechestrat aici pe "Secte si culte" ? Ca nu te-am vazut sa postezi si pe alte topic-uri.
Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Spune, te rog, tu ai inteles ceva din ce a spus ezio?
Am vrut sa fac o gluma in stilul meu caracteristico-badaranesc!
OK, scuze!

Pe un forum plin de rit,
Un crocodil statea pitit.
Ce-si imagina o oaza,
Plina de secte si de groaza!

Si de spuneai cumva ceva
Iluminatu' te trosnea.
Cu achii de prin stufaris
Artagos cu sectarii tupeisti.


Reply With Quote
  #675  
Vechi 09.03.2015, 15:22:14
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
ESTI UN FARISEU FATARNIC!!!!

"9.Iar pentru unii care se credeau că sunt drepți și-i disprețuiau pe ceilalți, a spus parabola aceasta:
10.„Doi oameni s'au suit la templu să se roage; unul fariseu și celălalt vameș.
11.Fariseul, stând drept, așa se ruga în sine: Dumnezeule, mulțumescu-Ți că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau chiar ca acest vameș;
12.postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
13.Iar vameșul, departe stând, nici ochii nu voia să și-i ridice spre cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului!
14.Vă spun Eu vouă: Acesta s'a coborât la casa sa mai îndreptățit a decât acela. Că tot cel ce se înalță pe sine va fi smerit, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța“.
Eu nu dispretuiesc pe nimeni ci sunt ingrijorat de amagirea in care stau multi, considerandu-se crestini dar nefacand voia lui Hristos.

Bine ar fi ca Romania (despre care spui ca este crestina) sa aiba atitudinea vamesului. Abia atunci ar fi o tara crestina.

P.S. Conteaza asa mult ce sunt eu (fariseu sau vames)? Important este sa luam aminte la invataturile lui Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli (care se gasesc numai in Biblie) si sa ne debarasam de toate adaugirile aduse crestinismului apostolic de-a lungul a 2000 de ani.

Last edited by vasilescu65; 09.03.2015 at 15:25:29.
Reply With Quote
  #676  
Vechi 09.03.2015, 15:22:32
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Nadajduiesc ca sunt.
Nici macar nu esti inredintat ca esti!! doar nadajduiesti.

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Ma incred in jerfa iertatoare a lui Hristos si in toate fagaduintele lui, asa cum le-a lasat (fara a inventa eu vreuna, inlocuitoare - de genul "nu-i nevoie sa vii Doamne sa ne iei, ca ne ducem noi la Tine). Apoi, caut sa fac tot ceea ce place lui Hristos si sa ma feresc de ce este rau, prin puterea data de Duhul Sfant. Pur si simplu, iubesc adevarul (indiferent de oprobiul celor din jurul meu).
Si copiii nostri cred asta! Dar, spre deosebire de tine, noi chiar marturisim ca suntem CRESTINI!!

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Putin respect, te rog. Eu nu mint. Nu am de ce. Dimpotriva, am un motiv serios sa nu mint: nu vreau sa-L intristez pe Tatal Ceresc (mai mult decat teama, imi sta in fata gandul ca-L pot intrista, dupa ce a facut si face atatea pentru mine, un pacatos).
Atunci sa inteleg ca ai fost fe acord cu continuarea orei de religie?

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
P.S. Consider ca minciuna este apanajul prostilor. Unde ajungi cu minciuna? Ce rezolvi? Nu vezi incotro merge lumea asta plina de minciuna? Si, se mai crede desteapta, pe deasupra.
Sa nu-ti uiti lozinca! De data aceasta este o lozinca buna! Numai ca uneori vantul ti-o tranteste in cap!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #677  
Vechi 09.03.2015, 15:27:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu ma uit la copiii mei ... si asta imi da aripi de speranta. Au fost cumplit de dezamagiti cand le-am spus ca oamenii rai vor sa-L ucida din nou pe Iisus Hristos.

Te bucura astfel de mesaje? Ai o buba neagra pe suflet! Sau cum ar zice fiul meu: "ai o inima mica, neagra si uscata"!
Nu ma bucura, dar stii cum a patit Geoana? Mi-a fost mila de el...
Reply With Quote
  #678  
Vechi 09.03.2015, 15:29:35
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Pe un forum plin de rit,
Un crocodil statea pitit.
Ce-si imagina o oaza,
Plina de secte si de groaza!

Si de spuneai cumva ceva
Iluminatu' te trosnea.
Cu achii de prin stufaris
Artagos cu sectarii tupeisti.
Si pe oaza sta sa cada
O gascuta mica, slaba
Ce incearca sa o dreaga
Cand pe-o parte, cand pe alta
Toata lumea sa o-mpace.
"Ia te uita ce dibace",
Zise-un crocodil in pace,
"Vrea gascuta sa-i impace
Pe toti interlocutorii
Cu pareri aleatorii".
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #679  
Vechi 09.03.2015, 15:31:43
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu ma bucura, dar stii cum a patit Geoana? Mi-a fost mila de el...
Ia te uita, ti-a fost mila! Piatra plange... se inmoaie lumea! Sper ca ti-a fost mila si de cei care au scris acel dialog pe telefonul mobil, nu-i asa?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #680  
Vechi 09.03.2015, 15:33:29
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Eu nu dispretuiesc pe nimeni ci sunt ingrijorat de amagirea in care stau multi, considerandu-se crestini dar nefacand voia lui Hristos.
Citeste-ti in gand literele bolduite (ingrosate) pentru ca ele dovedesc inca o data ca esti acel fariseu fatarnic din parabola!

Tot ce spui poate fi folosit impotriva ta!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde