Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 09.12.2009, 19:06:22
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Despre mantuirea ateilor:

Pai si ce crezi?Ca daca un om se naste in jungla si nu aude de Biblie nicodata,se duce in iad fara sa fi facut nimic rau?Iisus va judeca lumea dupa legea fiecaruia.Daca e un ateu care vb impotriva lui Dumnezeu,sunt de acord cu tine.
Tu spui ca credinta mantuieste,dar nu orice credinta,ci cea adevarata.Ca sa fie adevarata,trebuie sa crezi in tot ce a zis Hristos.Si voi nu credeti in multe.[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Ioana/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #672  
Vechi 09.12.2009, 19:08:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Pentru că ei cred în Hristos, nu în Constantin și Elena.
nu,ei cred in Luther,White si altii.
Crucea apare in Vechul Testament clar.Cei care nu-l vor purta pe frunte,nu vor fi salvati.Asta apare unde se vb despre Iisus.Dar voi de ce ati scos "semnul crucii" si ati lasat doar "un semn"?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #673  
Vechi 09.12.2009, 19:08:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
1.Ce tot aveti toti cu ea?
2.marturie buna pt voi nu dau cei din America,protestantii,care au casatorit homosexuali.La noi,daca un preot face un pacat,nu schimba dogma,cum se intampla la voi.
Ei, stii tu...eu sunt aia care nu stiu cum sa ma infiltrez pe dupa cosul cu marzipan in casa de adunare adventista de la coltul strazi...vezi Doamne nici unul dintre aia nu se vor mantui si noroc de mine singurul crestin din Germania cu gura pana la urechi cu scopul de a da marturie buna!!!
  #674  
Vechi 09.12.2009, 19:09:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si, ce solutie ai? Sa nu mai cred Cuvantul lui Dumnezeu? Crestinismul din fiecare se vrifica dupa cat se aseamana cu Hristos. Deci dupa roada Duhului. Dogmele pot insela, caci cunoastem in parte [ nu stiu cum pretind unii ca au adevarul absolut ] insa roada Duhului e ceva ce nu inseala. Si Domnul a spus ca vom cunoaste oamenii dupa roade.
  #675  
Vechi 09.12.2009, 19:09:48
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
La slujba mergi pentru pacea ta, te spovedesti si te impartasesti tot pentru tine sa fii iertat si sa iti mearga bine.
La Sfanta Liturghie,preotul se roaga si pt voi.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #676  
Vechi 09.12.2009, 19:10:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
nu,ei cred in Luther,White si altii.
Crucea apare in Vechul Testament clar.Cei care nu-l vor purta pe frunte,nu vor fi salvati.Asta apare unde se vb despre Iisus.Dar voi de ce ati scos "semnul crucii" si ati lasat doar "un semn"?
Pai le-a trimis o profetie Scaraoschi...Scoateti crucea ca nu e corect cum scrie acolo!!!!! ( ma ardeee!) si ei au sarit vigilenti sa indeplineasca profetia de la " Dumnezeu"!
  #677  
Vechi 09.12.2009, 19:10:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
La Sfanta Liturghie,preotul se roaga si pt voi.
foarte frumos; si noi ne rugam pentru voi. Dar tu personal te rogi pentru noi, sau doar preotul?
  #678  
Vechi 09.12.2009, 19:10:57
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Imi mai fac cruce cateodata
nu poti sa accepti o secta cand esti de acord cu unele lucruri si cu altele nu.Din moment ce iti faci cruce,ce cauti acolo?Ar trebui sa fie argument suficient faptul ca tu vrei sa iti faci cruce si ceilalti nu,ca sa alegi Ortodoxia.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #679  
Vechi 09.12.2009, 19:13:09
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Mai, cum stramba unii caile Domnului dupa intelepciunea lor. Cand Pavel a vorbit acolo a scris pentru biserica, pentru oameni simpli fara studii teologice si de sfinti parinti. Le-a spus ce sa faca pe inteles, le-a explicat, nu i-a bagat in ceata.
Si crezi ca o gramada de oameni,din sec I,gandeau in acest fel in mod gresit?Iisus i-ar fi atentionat,daca ar fi gresit.In schimb,apar unii dupa mii de ani si crezi ca ei sunt cei care interpreteaza bine?e ABSURD.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #680  
Vechi 09.12.2009, 19:13:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si, ce solutie ai? Sa nu mai cred Cuvantul lui Dumnezeu? Crestinismul din fiecare se vrifica dupa cat se aseamana cu Hristos. Deci dupa roada Duhului. Dogmele pot insela, caci cunoastem in parte [ nu stiu cum pretind unii ca au adevarul absolut ] insa roada Duhului e ceva ce nu inseala. Si Domnul a spus ca vom cunoaste oamenii dupa roade.
Dogmele pot insela daca nu sunt alcatuite cu ajutorul lui Dumnezeu...ci cu ajutorul altcuiva, dar fara dogme apar tot felul de interpretari asa cum s-a si vazut, insa oamenii induhovniciti si de la Dumnezeu s-au intalnit din toata lumea in acelasi Duh Sfant, acela de a cristaliza temelia de Credinta si a o proteja de loviturile sectare!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50