Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 11.08.2012, 01:26:41
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Era adventist.

Mulțumesc pentru larghețea ta, dar prefer să nu. Parcă eram creștini pe un forum creștin...

Mă încred în Hristos și în mântuirea pe care mi-a asigurat-o personal. Mă rog să mă ajute a păstra această mântuire, ducând-o până la capăt:

"De aceea, preaiubiții mei, așa cum întotdeauna ați ascultat, nu doar în prezența mea, ci mult mai mult acum, în absența mea, duceți la bun sfârșit mântuirea voastră, cu frică și cutremur" (Filipeni 2,12 - versiunea NTR)
"Duceti la bun sfarsit" inseamna "a pastra"?
Eu as fi zis ca nu, deobicei arata un lucru in desfasurare care trebuie terminat cu bine, adica dus la bun sfarsit.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 11.08.2012, 01:32:48
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Deci, sa concluzionam: cand crestinul face fapte bune inseamna ca are credinta, iar cand nu face fapte bune atunci nu are credinta? Este aceasta afirmatie corecta?
Nu chiar. Cand face fapte bune nu are musai credinta ceruta de Domnul, poate fi ateu complet, daca insa nu face fapte bune, atunci cu siguranta nu are credinta in Hristos.
Ca atare, nu poti spune doar uitandu-te la fapte daca un om are deja credinta in Hristos sau nu, cu exceptia cazurilor de martiri care ieseau vii si neatinsi din ruguri incinse, dar poti spune daca unul ce se declara credincios este cu adevarat credincios: daca nu are fapte izvorate din credinta sa si care sa dea marturie prin fapte despre credinta lui declarata cu buzele, atunci credinta de fapt nu exista ci este doar un chimval rasunator.
Reply With Quote
  #673  
Vechi 11.08.2012, 07:43:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
faptul ca fiecare din noi se spovedeste, de exemplu, (adica isi marturiseste pacatele preotului care nu este altceva decat martorul sau in fata lui Dumnezeu) denota ca in Ortodoxie legatura cu Dumnezeu este personala.
Asta e un mic exemplu, asa ca sa nu mai spui altadata minciuni sfruntate.
Este atât de personală, încât ai nevoie de... un martor. Ca și când, calitatea de Preot a lui Hristos (Evrei 4,14-16) și calitatea Lui de Martor (Apoc.1,5) n-ar fi suficientă.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Faptul ca nu ai simtit niciodata prezenta Duhului Sfant in trupul si sufletul tau te face sa scoti asemenea aberatii pe gura. Si nu cunosti decat numai ceea ce ai experiat pe propria-ti piele: asta, mantuitule 666, nu este o dovada a credintei tale! Ai ramas un biet rationalist!
Nu e vorba de mine sau de tine, e vorba de două concepții diferite care sunt ireconciliabile.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Versetele de mai-sus sunt argumente in favoarea a ceea ce eu am postat si cred: tot ce spui poate fi folosit impotriva ta.
Citeste-le cu atentie si-ti vei da seama, sper. Dar nu prea cred!!
Da, da... vechea teorie că Hristos n-a murit și că n-a fost înviat de Duhul. Rămâi tu frumușel cu [ne]credința ta, întărită și cu două semne de exclamare.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Asta da aberatie: deci, dupa potop, imediat ce a crescut vegetatia, oamenii ar fi trebuit sa manance doar legume. Asta vrei sa spui?
Esti penibil!!
Din moment ce au primit îngăduința de a consuma și carne, nu trebuia neapărat, dar era mai bine pentru rasa umană (chiar și pentru regnul animal) și pentru diminuarea degenerării ei.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Vad ca tot la burdihana te gandesti. E rau cand ajungi sa crezi ca relatia cu Dumnezeu trece prin stomac si ca mantuirea omului sta in practici ritualice stomacale.
Știi, este ciudat că un ortodox îmi reproșează aceste lucruri... Dar ce spun eu "ciudat"? E de-a dreptul penibil!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu crezi ca vei merge dincolo cu stomacul de-aici?
Slava Domnului ca nu nadajduiesti sa treci dincolo cu mintea si inima ta de-aici, dar macar stomacul sa te lase sa ti-l transferi dincolo. Da, atunci merita sa ti-l pregatesti inca de pe-aici!
Dacă ți-aș spune că e taman pe dos, tare te-ai mai scandaliza! Așa că mai bine nu-ți spun... te las cu iluzia că vei fi dus în Rai cu mintea și inima altuia mai dezpătimit și mai curățit... deși ar fi mai simplu să rămână aceleași. Dar bineînțeles... în Iad.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"...si marea nu mai este..."
Nu te mira ca Sf.Ap.Ioan, dupa ce spune ca cerul dintai si pamantul dintai au trecut mai adauga "..si marea nu mai este.."?
Pai marea nu era cuprinsa in pamantul care a tocmai a trecut? De ce a mai trebuit Sf.Ap.Ioan sa completeze "..si marea nu mai este.."?
Versetul se descifreaza simbolic, mantuitule 666!!!
Crezi oare ca i-a cazut cu tronc Sf.Ap.Ioan marea si a mai facut o completare aparent inutila?
Halal interpretare superficial-protestanta!
Nu prea pricep ce ai vrut să demonstrezi, dar te asigur că adăugirea nu este întâmplătoare și chiar are interpretare în "logica protestantă".

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Hai spune sincer: tu chiar nu simti dispret pentru porc?
Nu dispretuiesti din tot sufletul porcul?
Dacă nu-l vreau în farfurie, înseamnă că-l disprețuiesc? Că nu-mi place să stau aproape de el datorită mirosului infect și murdăriei lui caracteristice, e drept; dar faptul că o pisicuță e la fel de "necurată" conform Scripturii, nu mă împiedică să o mângâi cu plăcere.

Last edited by osutafaraunu; 11.08.2012 at 07:45:45.
Reply With Quote
  #674  
Vechi 11.08.2012, 07:52:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Mai, eu nu imi bat joc de oameni numarandu-i, asa cum voi o faceti. Daca ai fi citit cu atentie VT ti-ai fi dat seama ca asta nu este placut inaintea lui Dumnezeu.
Mda, remarc că nu ți-a fost deloc favorabilă cuantificarea raportului și încerci să abați atenția... Parcă ai fi cetățeanul din curticică...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu am vazut de pe forumurile voastre de discutii ca sunteti in mare necaz, ca nu mai trec oamenii la voi si ca, mai mult, va pleaca tinerii, cei nascuti in familii de sectari, deci nebotezati, ai nimanui.
Prin acest "mare necaz" trece creștinătatea în general și nici ortodocșii nu fac excepție.
O constatare personală: în ultimii ani (cel puțin în comunitatea locală) s-au botezat mai mulți foști ortodocși decât copii de adventiști. N-aș putea să fac iarăși un raport (dacă vrei încerc), dar și acesta îți va pica greu... oricum suntem offtopic, asta ar merge mai bine la subiectul "Pentru ce pleacă..."
Reply With Quote
  #675  
Vechi 11.08.2012, 07:56:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Mi-au soptit colegii de forum ca era din Biblie :)

Nu cred ca un roman care va serveste cu o ciorba de perisoare si niste sarmale cu mamaliga va doreste raul, dimpotriva, va da ce are mai bun si mostenit prin traditie de la parinti. Dvs. insa refuzati pe motiv de constiinta in conditiile in care Biblia va cere contrariul, sa mancati ce va da omul.
Daca mergeti in China de exemplu, sau alte tari indepartate, si cineva va serveste cu gandaci, la ei este o delicatesa si sunt restaurante care vand si expun foarte multe specii frumos aranjate. Va inteleg daca refuzati pe motiv de gust, si eu as face-o, dar nu pe motiv de constiinta, tocmai ca acest motiv a fost desfiintat. Ca atare, este perfect crestin sa fie lasati sa-si creasca insectele despre care zic ei ca le aduc aportul proteic, sunt usor de crescut si foarte ecologice pentru ca mananca putin si nu prea sunt deseuri.

Deci daca dvs. refuzati ciorba de perisoare si sarmalele cu mamaliga pentru ca nu suportati gustul, este ok. Daca insa refuzati pe motiv de constiinta, pentru ca ar contine carne de porc, va aflati in greseala conform citatului soptit de colegul de forum, caruia ii multumesc.
:)
Indiferent ce v-a șoptit în cască colegu', a făcut-o pentru a vă abate atenția de la ceea ce tocmai v-am demonstrat: când ajungi să fi invitat la masă în cadrul evanghelizării, gazda deja are un interes deosebit pentru principiile tale de credință și se presupune că-ți respectă convingerile. Afară de cazul că te invită la sărmăluțe capra cu trei iezi...
Reply With Quote
  #676  
Vechi 11.08.2012, 07:58:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
"Duceti la bun sfarsit" inseamna "a pastra"?
Eu as fi zis ca nu, deobicei arata un lucru in desfasurare care trebuie terminat cu bine, adica dus la bun sfarsit.
Corect, un proces început deja, dar care se cere a avea un final fericit.
Reply With Quote
  #677  
Vechi 11.08.2012, 10:10:11
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Indiferent ce v-a șoptit în cască colegu', a făcut-o pentru a vă abate atenția de la ceea ce tocmai v-am demonstrat: când ajungi să fi invitat la masă în cadrul evanghelizării, gazda deja are un interes deosebit pentru principiile tale de credință și se presupune că-ți respectă convingerile. Afară de cazul că te invită la sărmăluțe capra cu trei iezi...
:) Colegu' mi-a soptit in casca versetul pe care l-ati vazut deja: cel in care va indeamna sa mancati ce va pune omul in farfurie. Acum, intr-o tara majoritar ortodoxa unde munca dvs. este cea de a-i deturna pe ortodocsi de la Ortodoxie este foarte probabil ca omul ce va invita la masa sa stie deja obiceiurile dvs. culinare si sa fie atent. Versetul insa a fost scris pe vremea cand apostolii mergeau cu evanghelia la pagani, pagani care au tot felul de obiceiuri alimentare total diferite de mancarea casher evreiasca si care nici stand in cap nu ar fi putut ghicit cum se gateste ceva casher pentru a-si onora altfel musafirii decat cu mancarea lor "necurata"...
Reply With Quote
  #678  
Vechi 11.08.2012, 10:12:14
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Corect, un proces început deja, dar care se cere a avea un final fericit.
Se cere, intr-adevar, daca omul face dupa vointa Tatalui si crede in Domnul Iisus, asa cum scrie in Biblie. Deci fapte + credinta.
Reply With Quote
  #679  
Vechi 11.08.2012, 11:09:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Acum, intr-o tara majoritar ortodoxa unde munca dvs. este cea de a-i deturna pe ortodocsi de la Ortodoxie
Haideți să spunem lucruilor pe nume: nu acesta e scopul adventiștilor din România, nici n-ar putea-o face. Așa cum și userii ortodocși recunosc, cei care trec la adventiști nu sunt deloc ortodocși, decât cel mult cu numele.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Versetul insa a fost scris pe vremea cand apostolii mergeau cu evanghelia la pagani, pagani care au tot felul de obiceiuri alimentare total diferite de mancarea casher evreiasca si care nici stand in cap nu ar fi putut ghicit cum se gateste ceva casher pentru a-si onora altfel musafirii decat cu mancarea lor "necurata"...
E bine că ați revenit asupra problemei. Contextul este cel al cărnii jertfite idolilor, iar creștinii nu trebuiau să-și facă procese de conștiință mâncând din acea carne, căci un idol este egal cu nimic - așa cum apostolul Pavel se exprimă în altă parte.

Contextualizând acum din nou chestiunea: eu nu am nicio problemă când sunt invitat să iau un colac de la pomana ortodoxă. Îmi cer scuze dacă am supărat pe cineva prin acest exemplu.
Reply With Quote
  #680  
Vechi 11.08.2012, 11:13:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Se cere, intr-adevar, daca omul face dupa vointa Tatalui si crede in Domnul Iisus, asa cum scrie in Biblie. Deci fapte + credinta.
Ncii nu mi-aș putea imagina un mântuit care să nu fi avut credință + fapte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32