Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 03.02.2017, 16:51:10
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Tot încerc să aduc discuția mai la argumente și la realități mai concrete, să zic așa; și mai puțin la teorii și la persoane.
Sigur că nu sunt pentru salarii mici. Chiar cred că ar trebui să ajungem cât mai repede la media europeană. Dar cred că asta nu e posibil dacă nu oprești întâi robinetul banilor care se scurg aiurea, în buzunarele profitorilor. Degeaba promiți salarii (un pic) mărite, dacă nu poți să le dai.

Apoi, cred că toți - și Iuliu, și eu - chiar dacă avem opinii politice diferite, ne-am dori un stat de drept solid, adică unul în care instituțiile care legiferează și aplică legea să fie mai presus de influențele politice, să fie puternice și să-i trateze pe toți la fel. Dar e clar că nu suntem în situația asta. Asupra justiției se fac presiuni fie din interior, fie din afară. Diferențele între noi sunt că unii le considerăm mai nocive pe unele pe când alții pe celelalte.

Însă, repet, de dorit e ca Justiția să fie independentă. Nu știu dacă va fi cu adevărat așa vreodată. Dar șansele sunt cu atât mai mari cu cât cei care o vor așa sunt mai mulți și se exprimă în sensul ăsta.
Ok, uite de asta te apreciem asa mult toti de pe aici: raspunsul tau calm m-a calamt si pe mine, chiar daca sintem, politc, oarecum pe baricade diferite. Zic "oarecum", pentru ca eu nu sint si nu am fost vreodata PSD-ist, sint mai degraba pro-Mitteleuropa, adica simpatizez cu UDMR-ul. Si am si votat cu fiii lui Szent Istvan! :)
Insa, hai sa iti/va spun o poveste personala, care nu are legaturi cu ce simnt eu decit ca procedeu retoric, dar totusi trebuie metionata.
Eram prin clasa a cincea sau a sasea, si ma plimbam cu ai mei prin Parcul Circului. Noi foloseam scurtatura, adica faimoasa (aici pe forumn, datorita ex-aidiului meu :) ) Intrare a Vagonului, pe vremea aceea (1985) cale ferata activa. Bon. Ei bine, cam pe la intersectia Turnatorilorcu aceasta intrare/straduta, era pusa pe gardul exterior al unei gospodarii, o lozinca commie-style, tipica epocii, dar customizata, adica facuta/adaptata de proprietar, nu cu lozinci oficiale. Scria asa: "Pentru patria si intreprinderea mea, sint gata sa im dau si viata!". Eu, care am fost un rebel, hater si iesitor-din-rind toata viata mea (cu momentele de rigoare de cufurire pe mine de frica bratelor cu gheare ale legii sau politiei politice, dupa caz si dupa regim), de cind am constiinta de sine si viata sociala, am pufnit in ris si spus ceva replci sarcastice, dar batrinul meu m-a pus la punct rapid, amai ales ca eram in public. Una e sa asculti Europa libera acasa, alta, sa iei la caterinca lozincile regimului, oricit de aparent stupide.
Ei bine, acum ajungem la clenciul problemei: a venit lovitura de stat din 1989, si apoi anii de saracire 1992-2000 si ceva. In timp, am inteles momentul acela, lozinca, si am inteles c animic nu este intimplator.
Nu stiu ce s-a intimplat cu acea familie. Nu stiu ce e acum cu acea familie. Le urez tot binele; sper ca sint intregi, prosperi, si "minunata" privatizare catre straini nu i-a imprastiat in diaspora, care diaspora, iata, acum e atit de spalata pe creier.
Sper ca ati inteles cu totii rostul acestei evocari. Daca tinerii aia occidentolatri ar fi oprit privatizarile fruadulente, facute de baronii tuturor partidelor in cirdasie sau la ordinul sefilor lor pe linie masonica care detineau multinationale sau erau macar actionari in ele, fie si iesind cu pieptul in fata buldozelor care urmau sa demoleze cutare combinat, fie si infricosind sau batind directorii si securistii sau fosti activisti de partid care falimentaera constient acele unitati de productie, alta ar fi fost situatia. Sau, daca toti tradatorii de neam, inclusiv de la PSD, nu ar fi negociat in genunchi cu imperialismul apusean multe aspecte, de pilda aderarea noastra la malaxorul masonic numit UE, atunci, din nou, ar fi fost mult mai bine.
De asta admir Mitteleuropa: Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria. Pentru ca aceste tari si popoare au facut reforme cu capul lor, nu cu al demonilor-in-trup care sint cei ce conduc FMI sau BM. Pentru ca popoare vechi de nobili ca maghiarii si lehii nu cad in genunchi in fata unor eurocrati blestemati si apatrizi.
Da, sper sa se intimpel ceva cit se poate de natural, ca pe vremea marilor extinctii geologice, cu "miezul UE": Benelux ideosebi. Doar asa vom putea uita de latratul arogant al komisarilor lor, cu nu prea multe diferiti de cei sovietici, al fel de infecti si malefici.
De cind cu Brexitul, am devenit cel putin la fel de pro-britanic ca si Scotianul (a carui lipsa pe forum e o mare problema; omul acesta aducea un val de intelectualite in dezbateri, fiind el un biblist, intre altele, excelent; a plecat, cred, din cazua idiotului aluia de altulunul, ala care ii pupa perineul lui Putin).
Deasemenea, dupa alegerea lui Trump am devenit anglofonofil. Insa Bruxelles, Berlin si Paris...sper sa poate fi vizitate, in urmatoarele decenii, prin scuba diving. La fel si Moscova.
Sper intr-un raspuns sine ira et studio.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 03.02.2017 at 16:53:34.
Reply With Quote
  #682  
Vechi 03.02.2017, 16:57:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Apoi, cred că toți - și Iuliu, și eu - chiar dacă avem opinii politice diferite, ne-am dori un stat de drept solid, adică unul în care instituțiile care legiferează și aplică legea să fie mai presus de influențele politice, să fie puternice și să-i trateze pe toți la fel. Dar e clar că nu suntem în situația asta. Asupra justiției se fac presiuni fie din interior, fie din afară. Diferențele între noi sunt că unii le considerăm mai nocive pe unele pe când alții pe celelalte.

Însă, repet, de dorit e ca Justiția să fie independentă. Nu știu dacă va fi cu adevărat așa vreodată. Dar șansele sunt cu atât mai mari cu cât cei care o vor așa sunt mai mulți și se exprimă în sensul ăsta.
Sau cu atat mai mici cu cat cei care accepta o anumita stare de fapt sunt mai multi si se exprima in sensul asta. Ca e posibil ca justitia sa nu fie independenta dar unii sa lupte sa o pastreze asa...ca sa nu ajunga pe mana penalilor. :)
Reply With Quote
  #683  
Vechi 03.02.2017, 16:59:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Turnatorilor era strada sau tot intrare ?
Era mai fain un nickname Turnatorilor. Era si mai fain unul Turnatorilor! :)
Reply With Quote
  #684  
Vechi 03.02.2017, 17:00:41
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Turnatorilor era strada sau tot intrare ?
Era mai fain un nickname Turnatorilor. Era si mai fain unul Turnatorilor! :)
Nu. Era strada.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #685  
Vechi 03.02.2017, 17:03:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Iti dai seama ? Care a stat pe strada aia s-a scos. Iti dadea repartitie cand semnai angajamentul la secu. :)
Reply With Quote
  #686  
Vechi 03.02.2017, 17:06:31
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Iti dai seama ? Care a stat pe strada aia s-a scos. Iti dadea repartitie cand semnai angajamentul la secu. :)
Nu fi rau. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #687  
Vechi 03.02.2017, 17:09:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Avocatul Poporului, Victor Ciorbea a precizat vineri că OUG privind Codurile, care dezincriminează mai multe infracțiuni, scoate de sub incidența legii penale activitatea aproape întregii administrații din România, fapt care a stat la baza ridicării excepției de neconstituționalitate la CCR.

"În OUG se spune că suntem în prezența abuzului în serviciu doar dacă avem de-a face cu încălcarea legii stricto senso, respectiv lege sau OUG. Ori, din diverse decizii ale CCR, reiese în mod clar că trebuie avută în vedere accepțiunea largă a noțiunii de lege, deci și acele încălcări ale dispozițiilor unor HG, ordine de miniștri, hotărâri ale Consiliilor județene, municipale, locale, care reprezintă acte normative - lege în sens larg", a spus Avocatul Poporului.

El a menționat că, prin această limitare, se scoate de sub incidența legii penale activitatea aproape întregii administrații, fapt care a stat la baza ridicării excepției de neconstituționalitate de către Avocatul Poporului și sesizarea CCR.

"A limita abuzul în serviciu numai la încălcări aduse legii - ordonanțe, OUG – și a nu ne referi la celelate acte normative înseamnă a scoate de sub incidența legii penale activitatea aprope întregii administrații din România", a subliniat Victor Ciorbea.

OUG pe Justiție nu îndeplinește nici criteriile privind urgența adoptării

Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a declarat vineri că OUG privind Justiția, care dezincriminează mai multe infracțiuni, nu îndeplinește nici criteriile referitoare la urgența adoptării și la caracterul excepțional, fapt care a stat la baza ridicării excepției de neconstituționalitate la CCR.

"Un alt element pentru care am decis să ridicăm excepția de neconstituționalitate se referă la neîndeplinirea cerințelor privind existența urgenței și a cazului excepțional care să permită adoptarea unei astfel de OUG", a spus Ciorbea.

Avocatul Poporului a infirmat, astfel, mențiunea făcută de guvern în nota de fundamentare a OUG, unde se arată că unul din motivele adoptării are la bază necesitatea implementării unei directive UE.

"Ori, verificând acea directivă, am constat că termenul de implementare e 1 aprilie 2018, prin urmare e suficient de lung pentru a putea fi dezbătută această chestiune în Parlament, pe baza unui proiect de lege, deci nu se justifică adoptarea OUG", a subliniat Ciorbea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #688  
Vechi 03.02.2017, 17:14:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Președintele CCR, Valer Dorneanu, a declarat vineri, că judecătorii vor respecta "întrutotul" Constituția, legea și conștiința lor în judecarea solicitărilor privind OUG care modifică prevederile Codului Penal, afirmând că CCR ține cont de conținutul ordonanței și va acționa în consecință.

"Noi avem o singură presiune, presiunea legii și a Constituției, și a obligației de a le respecta pe amândouă. (…) Am spus explicit, presiunea noastră este presiunea Constituției și nu este o presiune. Este, cum spune Jean Jacques Rousseau, jugul blând al legii, acesta este jugul nostru, nu ne orientăm după alte presiuni. Vom respecta întrutotul și Constituția, legea, legea noastră de organizare și conștiința noastră”, declarat președintele CCR, Valer Dorneanu, cu privire la sesizările transmise CCR în privința OUG de modificare a Codului Penal, întrebat dacă există o presiune asupra judecătorilor Curții și dacă vor ține cont de "vocea străzii".

Valer Dorneanu a afirmat că sesizarea transmisă de Avocatului Poporului nu a ajuns încă la CCR.

"În momentul în care vom primi sesizarea, o vom analiza.Suntem obligați să vedem cu seriozitate și bine orice sesizare primi și o așteptăm și atunci o să îi dăm și termen și atenția cuvenită.(…) Noi avem niște termene și avem în vedere și conținutul ordonanței și vom acționa în consecință", a spus Valer Dorneanu, despre sesizarea transmisă de Avocatului Poporului, întrebat dacă CCR ar putea stabili un termen mai rapid având în vedere că OUG intră în vigoare în 7 zile.

Solicitat să comenteze situația generată de OUG emisă de Cabinetul Grindeanu, Valer Dorneanu a afirmat că este președintele unei instituții care are un statut și în legea sa organică scrie că judecătorii nu fac declarații publice și nu își exprimă opinii publice mai ales cu privire la "asemenea subiecte de interes major, arzătoare".

Întrebat ce se va întâmpla dacă OUG va fi declarată neconstituțională, Dorneanu a afirmat că "întrebarea este foarte bună", dar din cauza constrângerilor impuse de legea CCR nu poate să facă declarații publice.

Valer Dorneanu a precizat la solicitarea jurnaliștilor că nu a avut o discuție cu președintele Iohannis.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #689  
Vechi 03.02.2017, 17:16:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.265
Implicit

De data asta, îi iau eu pâinea de la gură lui Cristiboss, cu mesajul Patriarhului, care evident că mă bucură:

''În acest sens, trebuie continuată lupta anticorupț›ie, iar cei vinovaț›i trebuie sancț›ionaț›i, deoarece hoția și furtul degradează societatea în plan moral și material. Totodată, lupta împotriva corupției nu trebuie folosită în scopuri politice partinice, iar sancționarea și folosirea penitenciarelor nu trebuie confundată cu exterminarea, deoarece scopul acestora este îndreptarea și reintegrarea socială a celor care recunosc și regretă faptele rele pe care le-au săvârșit.''
Urmează îndemnuri la rugăciune.

Sursa: basilica.ro

Sigur, cârcotașii ar putea găsi și aici un semn că e mason, ecumenist ș.cl.
Dacă ne limităm, însă, la conținutul mesajului, nu cred că poate fi găsit ceva rău în el. Eu consider că este un mesaj creștinesc.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 03.02.2017 at 17:22:38.
Reply With Quote
  #690  
Vechi 03.02.2017, 17:27:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am dat mesajul :)
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=18784&page=67
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde