Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 11.08.2012, 13:49:36
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Haideți să spunem lucruilor pe nume: nu acesta e scopul adventiștilor din România, nici n-ar putea-o face. Așa cum și userii ortodocși recunosc, cei care trec la adventiști nu sunt deloc ortodocși, decât cel mult cu numele.

E bine că ați revenit asupra problemei. Contextul este cel al cărnii jertfite idolilor, iar creștinii nu trebuiau să-și facă procese de conștiință mâncând din acea carne, căci un idol este egal cu nimic - așa cum apostolul Pavel se exprimă în altă parte.

Contextualizând acum din nou chestiunea: eu nu am nicio problemă când sunt invitat să iau un colac de la pomana ortodoxă. Îmi cer scuze dacă am supărat pe cineva prin acest exemplu.
Contextul jertfirii idolilor este putin diferit pentru ca acolo li se spune celor tari sa nu manance atunci cand in preajma se afla si din cei slabi, ca sa nu se sminteasca in credinta lor acestia din urma.
Si pana una alta, nu colacii se jertfeau idolilor ci animale :)
Cat despre ortodocsi, eu ma refeream la cei botezati ortodocsi, in loc sa-i invatati sa-si traiasca Ortodoxia, ii atrageti la voi. Este mai clar acum? :)
Reply With Quote
  #682  
Vechi 11.08.2012, 13:59:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Si pana una alta, nu colacii se jertfeau idolilor ci animale :)
Adevărat, însă chestiunea nu e radical diferită. Oricum, romanii/grecii păgâni nu jertfeau pe altarele lor "viermi, gândaci, ori șobolani", ci animale "curate" din perspectiva religiei iudaice.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cat despre ortodocsi, eu ma refeream la cei botezati ortodocsi, in loc sa-i invatati sa-si traiasca Ortodoxia, ii atrageti la voi. Este mai clar acum? :)
Oarecum, însă știți la fel de bine ca mine că nu toți ortodocșii botezați (84% din populația României) sunt și ortodocși practicanți.
Reply With Quote
  #683  
Vechi 11.08.2012, 14:28:27
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prin acest "mare necaz" trece creștinătatea în general și nici ortodocșii nu fac excepție.
Aici nu eu te contrazic, ci faptele reale: uita-te la Germania, Franta si SUA si cerceteaza-le, ca iti cam place sa numeri si vei ramane stupefiat cati s-au botezat la ortodoxie.
Reply With Quote
  #684  
Vechi 11.08.2012, 14:32:46
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Aici nu eu te contrazic, ci faptele reale: uita-te la Germania, Franta si SUA si cerceteaza-le, ca iti cam place sa numeri si vei ramane stupefiat cati s-au botezat la ortodoxie.
Era vorba de trecerea de la ortodocși la adventiști și invers.
Reply With Quote
  #685  
Vechi 11.08.2012, 14:41:39
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Este atât de personală, încât ai nevoie de... un martor. Ca și când, calitatea de Preot a lui Hristos (Evrei 4,14-16) și calitatea Lui de Martor (Apoc.1,5) n-ar fi suficientă.
La voi nu sunt martori? Pastorii vostri foarte gras platiti ce sunt? Cand luati asa-zisa "cina Domnului" va luati singuri painea si mustul sau vi le daruiesc pastorii?

La noi Spovedania fiecare o face in fata lui Dumnezeu - de parca ar exista vreun loc in care sa nu fie prezent Dumnezeu. La fel si Impartasania, si ungerea cu untdelemnul sfintit de la Maslu, etc. Nimic nu se face in Biserica in afara de Dumnezeu si cu titlu personal.
Acuzatiile voastre vin din rea-vointa.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din moment ce au primit îngăduința de a consuma și carne, nu trebuia neapărat, dar era mai bine pentru rasa umană (chiar și pentru regnul animal) și pentru diminuarea degenerării ei.
Poate! Dar problema e ca voi judecati si condamnati pe ceilalti oameni pentru consumul de carne. Faceti din consumul de carne un prilej de poticnire, adica puneti legea voastra in locul ingaduintei lui Dumnezeu.
Si aici este pacatul vostru.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar bineînțeles... în Iad.
Intreaga ta fiinta acuza prin toti porii. Cred ca ai ajuns cu adevarat greu de suportat chiar si printre ai tai.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă nu-l vreau în farfurie, înseamnă că-l disprețuiesc? Că nu-mi place să stau aproape de el datorită mirosului infect și murdăriei lui caracteristice, e drept; dar faptul că o pisicuță e la fel de "necurată" conform Scripturii, nu mă împiedică să o mângâi cu plăcere.
"..mirosului infect si murdariei.."
Q.E.D. No comment.
Reply With Quote
  #686  
Vechi 11.08.2012, 14:55:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
La voi nu sunt martori? Pastorii vostri foarte gras platiti ce sunt? Cand luati asa-zisa "cina Domnului" va luati singuri painea si mustul sau vi le daruiesc pastorii?
În cadrul Cinei, pastorii sunt oficianți, nu "martori". Cu atât mai puțin preoți.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Poate! Dar problema e ca voi judecati si condamnati pe ceilalti oameni pentru consumul de carne. Faceti din consumul de carne un prilej de poticnire, adica puneti legea voastra in locul ingaduintei lui Dumnezeu.
Si aici este pacatul vostru.
Ne confunzi cu reformiștii. Ei îi condamnă (inclusiv pe adventiștii de ziua a șaptea) pe cei ce [mai] consumă carne.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"..mirosului infect si murdariei.."
Q.E.D. No comment.
Nici nu ai ce comenta, probabil n-ai avut de-a face cu porcii. Ai impresia că porcul s-ar putea ține în sufragerie precum pisica...
Reply With Quote
  #687  
Vechi 11.08.2012, 15:35:15
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Adevărat, însă chestiunea nu e radical diferită. Oricum, romanii/grecii păgâni nu jertfeau pe altarele lor "viermi, gândaci, ori șobolani", ci animale "curate" din perspectiva religiei iudaice.

Oarecum, însă știți la fel de bine ca mine că nu toți ortodocșii botezați (84% din populația României) sunt și ortodocși practicanți.
De unde stiti ce animale jertfeau paganii idolilor?

Ce parere aveti, de ce apostolii nu i-au invatat pe pagani sa nu manance animale "necurate"? Ca stim ca se ocupau cu cresterea porcilor.

Si am observat ca viziunea data apostolului Petru o luati doar in sensul curatirii paganilor. Cum atunci este valabila paralela cu animalele necurate daca acelea nu au fost de fapt curatite? Cum si-a dat seama Ap. Petru ca paganii erau curatiti daca animalele din viziune nu erau? Nu vi se pare mai logic sa-si fi dat seama tocmai pentru ca Domnul ii cerea sa manance animale pe care gura lui nu le-ar fi atins niciodata si iata ca acum Domnul ii cerea sa le manance spunandu-i sa nu mai numeasca necurat ceea ce El curatise? Si tocmai facand paralela cu mancarea curatita a inteles ca si paganii erau curatiti? Ca doar nu puteti spune ca in viziune Domnul i-a cerut sa ii manance pe pagani, nu?

Sunt deacord cu dvs. ca multi ortodocsi sunt nepracticanti, de aceea trebuie ajutati sa devina ortodocsi practicanti. Dvs. insa doriti sa devina practicanti in alt cult din cauza modului in care intelegeti dvs. apocalipsa si aici este de fapt buba...

Last edited by Tartaruga; 11.08.2012 at 15:39:43.
Reply With Quote
  #688  
Vechi 11.08.2012, 15:48:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
De unde stiti ce animale jertfeau paganii idolilor?
Din istorie.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ce parere aveti, de ce apostolii nu i-au invatat pe pagani sa nu manance animale "necurate"?
E rândul meu să vă întreb: de unde știți că nu i-au învățat?

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Si am observat ca viziunea data apostolului Petru o luati doar in sensul curatirii paganilor. Cum atinci este valabila paralela cu animalele necurate daca acelea nu au fost de fapt curatite?
Ar fi absurd să admitem inversarea metaforei.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cum si-a dat seama Ap. Petru ca paganii erau curatiti daca animalele din viziune nu erau?
Păgânii nu erau necurați decât în prejudecata evreilor. Tot oameni erau și ei... Dumnezeu a folosit această viziune pentru că evreii îi vedeau pe păgâni ca pe un fel de animale necurate. O prejudecată ceva în genul "toți bărbații e porci".

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu vi se pare mai logic sa-si fi dat seama tocmai pentru ca Domnul ii cerea sa manance animale pe care gura lui nu le-ar fi atins niciodata si iata ca acum Domnul ii cerea sa le manance spunandu-i sa nu mai numeasca necurat ceea ce El curatise? Si tocmai facand paralela cu mancarea curatita a inteles ca si paganii erau curatiti? Ca doar nu puteti spune ca in viziune Domnul i-a cerut sa ii manance pe pagani, nu?
Desigur că nu, asta spuneam că nu putem inversa termenii metaforei. Hristos murind pe cruce i-a curățit pe oameni (inclusiv neamurile considerate "spurcate"), nu pe porci.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Sunt deacord cu dvs. ca multi ortodocsi sunt nepracticanti, de aceea trebuie ajutati sa devina ortodocsi practicanti. Dvs. insa doriti sa devina practicanti in alt cult din cauza modului in care intelegeti dvs. apocalipsa si aici este de fapt buba...
Nu ar fi mai simplu ca atât eu, cât și dvs. să-i convingem să devină creștini practicanți așa cum cere Hristos și Scriptura? În cele peste 6.000 de postări, găsiți să-i fi îndemnat vreodată să devină adventiști?

Last edited by osutafaraunu; 11.08.2012 at 15:51:45.
Reply With Quote
  #689  
Vechi 11.08.2012, 16:05:18
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din istorie.

E rândul meu să vă întreb: de unde știți că nu i-au învățat?

Ar fi absurd să admitem inversarea metaforei.

Păgânii nu erau necurați decât în prejudecata evreilor. Tot oameni erau și ei... Dumnezeu a folosit această viziune pentru că evreii îi vedeau pe păgâni ca pe un fel de animale necurate. O prejudecată ceva în genul "toți bărbații e porci".

Desigur că nu, asta spuneam că nu putem inversa termenii metaforei. Hristos murind pe cruce i-a curățit pe oameni (inclusiv neamurile considerate "spurcate"), nu pe porci.

Nu ar fi mai simplu ca atât eu, cât și dvs. să-i convingem să devină creștini practicanți așa cum cere Hristos și Scriptura? În cele peste 6.000 de postări, găsiți să-i fi îndemnat vreodată să devină adventiști?
De unde din istorie stiti ce animale jertfeau paganii? Puteti da exemple?

Stiu ca nu i-au invatat pe pagani sa manance ca si evreii pentru ca scrie in Biblie ce anume i-au invatat. Asta daca nu cumva dvs. va bazati si pe alte surse.

Nu este nimic absurd, Domnul i-a cerut lui Petru sa manance animale pe care el nu le-ar fi atins niciodata spunandu-i sa nu mai numeasca nimic necurat din ceea ce curatise El, si ca atare Petru a inteles, prin translatie la pagani ca si ei erau curatiti. Domnul nu i-a zis sa renunte la prejudecatile despre pagani ci a spus ca El a curatit, deci inainte erau cu adevarat necurati. Si asa apar in VT, necurati, si oameni si animale. Iar Domnul a curatit totul. Dar sa presupunem ca era o prejudecata cum ziceti. De ce atunci sunteti asa convins ca ceea ce credeti dvs. despre animale nu este prejudecata? Sau credeti ca Dumnezeu atat de curat poate crea necuratii?

Bine-nteles ca va puteti stradui sa ii convingeti sa devina crestini practicanti, insa nu spunandu-le ca conform apocalipsei trebuie sa fuga din Bisericile traditionale... Ca aceasta idee am gasit-o la dvs...
Reply With Quote
  #690  
Vechi 11.08.2012, 16:27:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
De unde din istorie stiti ce animale jertfeau paganii? Puteti da exemple?
Romanii și grecii jertfeau pe altarele lor de regulă tauri, dacă dvs. aveți cunoștință că jertfeau "viermi, gândaci și șobolani", spuneți-o acum clar.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Stiu ca nu i-au invatat pe pagani sa manance ca si evreii pentru ca scrie in Biblie ce anume i-au invatat.
Așa, și nu i-au învățat cu Scriptura în mână? Iar Scriptura pe vremea apostolilor era Scriptura Vechiului Testament

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu este nimic absurd, Domnul i-a cerut lui Petru sa manance animale pe care el nu le-ar fi atins niciodata
Până la urmă, Petru a mâncat ori ba?

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Dar sa presupunem ca era o prejudecata cum ziceti. De ce atunci sunteti asa convins ca ceea ce credeti dvs. despre animale nu este prejudecata? Sau credeti ca Dumnezeu atat de curat poate crea necuratii?
"Necurăția" aceasta se referă doar la folosirea respectivelor animale ca hrană, în rest nu putem spune că Dumnezeu a creat ceva "necurat"[din alte puncte de vedere]. Fiecare animal a fost creat cu un anumit scop. Dacă luăm ca exemplu doar câteva animale domestice (numite "necurate", adică ne-comestibile), veți concluziona că nu e vorba de prejudecată: calul, câinele și măgarul.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Bine-nteles ca va puteti stradui sa ii convingeti sa devina crestini practicanti, insa nu spunandu-le ca conform apocalipsei trebuie sa fuga din Bisericile traditionale... Ca aceasta idee am gasit-o la dvs...
Ideea o găsim în Scriptură, nu e o idee personală. Iar de obligat nu oblig (și nici nu pot obliga) pe nimeni, fiecare e liber să decidă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32