Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 12.10.2012, 14:39:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu am crezut că este suficient să vă arăt sursa, că doar asta ați cerut.

Cartea poate fi citita aici: http://www.scribd.com/doc/51809218/S...dup%C4%83-Ioan

Am facut o captura de ecran cu pagina in cauza. Citiți cu atenție ce am subliniat cu roșu.
Multumesc MihaiG pentru acest link. M-am uitat pana acum pe el, dar nu stiu de ce, imi starneste neincredere. De ce? In primul rand din cauza limbajului. Sunt obisnuita ca Sf. Ioan Gura de Aur sa ne vorbeasca direct, ori lucrarea de fata este un comentariu. Sf. Ioan Gura de Aur are Omilii.
Iertare, dar si tonul pe care il foloseste e diferit de cel ortodox, caci in cartile ortodoxe simti ca esti sfatuit; ori aici simti o oarecare distanta.
Parerea mea.

Last edited by Miha-anca; 12.10.2012 at 15:08:04.
Reply With Quote
  #682  
Vechi 12.10.2012, 15:04:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cuviosii ne-au invatat mereu, cu discretie si delicatete, ca abstinenta si postul, in general, sunt lucruri tainice si individualizate, care nu se trambiteaza. Fatarnicii insa ne arata mereu altceva, zapacindu-ne de cap cu regulile lor seci, de ortodoxisti impietriti si perfizi. Sa nu-i credem!
Abstinenta nu se trambiteaza, ea se poarta. Dupa cum gaseste fiecare de cuviinta, dupa cum e sfatul duhovnicesc, dupa cum e voia lui Dumnezeu.
Subscriu pentru acest fragment al mesajului tau, frate Cezar. Pentru restul insa, raman la concluzia ca te lasi prea mult framantat de "gura lumii". Lasandu-ne provocati sub aceasta forma, involuntar ne alaturam lor, chiar daca avem cu totul alte convingeri.
"Iubeste si fa ce vrei!" Orice gand rau, inclusiv asupra dusmanului nostru, spunea cineva pe un alt topic, citand din sfintii parinti, este similar cu a-I da peste mana lui Dumnezeu. Si-apoi de ce n-am ierta, frate Cezare? Oare ei sunt supra-oameni si n-au voie sa fie inselati? Au cumva in intentie gandul nedisimulat de a ne face rau sau de a ne pune in mod intentionat, nervii la incercare? Dar chiar de-ar fi asa, desi ma indoiesc sincer, cum facem noi fata acestei lectii la care suntem supusi? Ce invata ei de la noi, daca noi de la ei suntem incredintati ca nu avem ce invata?
Eu am cerut in cateva randuri sa fim mai retinuti la acest capitol extrem de delicat, considerand ca acest topic nu are in sine nimic (sau aproape nimic) ziditor. As zice dimpotriva... Ca orice subiect legat de sex, aduce polemica si dezbinare si va sfarsi printr-un scandal si dusmanii mai mult sau mai putin fatise. Si nu se merita, frate Cezare. Oricum NU POTI schimba nimic, acolo unde ai vrea tu. Dumnezeu se chinuie demult, si inca mai are de furca!...
Iarta-ma, frate!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #683  
Vechi 12.10.2012, 15:22:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ca orice subiect legat de sex,
Cu scuzele de rigoare, noi incepusem sa vorbim despre placere, nu despre sex. Discutia a deviat spre sex, ceea ce nu era de dorit, ea fiind mult mai abstracta initial, si anume placerea care ar fi fost cauza izgonirii din rai. Deci de aici si pana la sex e cale lunga, ca intre gand si fapta.

Si apoi cine ar indrazni sa interzica sexul oamenilor de azi, cand acesta a devenit idolul zilelor noastre?!? Nici nu am avea dreptul, nici caderea. Ceea ce tine de tinerete, intelege si Dumnezeu, cu atat mai bine noi, cei din lume. Pe cand placerea reprezinta dulceata, care ne cucereste cu usurinta si care e in stare sa ii coboare din ascensiunea lor, si pe cei mai buni; ma refer la asceti, nu la noi, caci noi o cautam si o imbratisem fara opozitie. Din pacate.
Reply With Quote
  #684  
Vechi 12.10.2012, 15:45:52
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Aberea musculiței pedofile

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Păi ca să scapi de patimă: 'taie biserica să se vadă biserica!' e o parafrază după un părinte care a zis cuiva: 'taie nucii ca să se vadă biserica'.

Abstinența ortodoxă o poți împlini abea atunci când nu mai vrei să te înalți în sine, în egoismul din sine însuți, alintat și mituit în deșert că ești marfarul cel mai bun și cel mai de calitate care lucește de atâta înțelepciune și de atâtea fapte bune pe care le face cărând și adunând deșertăciuni. Abea atunci când încetezi să vrei să fi marfa cea mai de calitate căreia îi faci reclamă pentru cucerirea altor mărfuri, abea atunci începi să te liniștești.

Spune mereu gândului viclean-ochi: Nu vreau să te... nu vrea s-o... pe aia sau pe aia, nu vreau să descopăr tot felul de poziții cu soția... nu vreau să văd filme sau reviste cu tot felul de descoperiri, dezveliri, goliciuni.

Nu vreau să fiu pedofil sau malahienă încântată și mulțumită de sine!

Necredință, mâncare, neascultare, răzbunare... NU!

Dacă reușești să te abții Luni, Miercuri, Vineri, de sâmbătă seara, de la apusul soarelui și până Duminică după ora 3 ești deja pe calea cea bună!

Dacă reușești apoi să te împreunezi numai cu soția, iubita, femeia ta respectând posturile e aproape bine.

Dacă reușești să faci copii și să nu te împreunezi 2 ani cât ea e gravidă și dă să sugă copilului e perfect.

Dacă reușești să folosești prezervativul cu soția, iubita, femeia ta doar când nu te mai poți abține sau când apar ispite mari aproape că ai învins patima.

Dacă renunți și la prezervativ și respecți ce am scris mai sus și-ți asumi răspunderea faptelor și te împreunezi cu soția, iubita, femeia ta doar dacă ea vrea să facă copii sau dacă vrea ea să te culci cu ea, atunci gata, te-ai mântuit și ai scăpat de năravul ăsta.

Însă n-ai voie să ai relații stradale din priviri și din ochi cu nimeni, căci o relație din priviri e mai gravă ca o înșelare, e păcatul cel mai mare, e pofta întâmplătoare a ochiului lacom și pervers care se crede deștept și puternic și drept. Și nici să cauți din priviri sau să-ți închipui poziții sau plăceri nu ai voi nici pe stradă și nici noaptea în pat și nici când faci dragoste. Nu imitați pofticioșii și înșelătorii vicleni ce se dau puternici, liberi sau rebeli căci nemulțumirea și mulțumirea de sine stârnesc stârlicii poftelor, cearta și iscodirea violului și al certei și bârfelor mudare ce stârnesc pofte și ispite care apar din priviri și închipuiri și din patima dulceții și a obijnuinței păcătuirii mai ales obijnuința de a păcătui pervers cu atenția și neatenția cea vicleana și ascunsă ce vine din firea căzută a omului curios și naiv.

Cercuiește-ți bârna din ochi... și ascultă de scriptură și de Harul Divin fără ca să dorești să primești slavă de la oameni, de la draci sau de la tine însuți!

Supune-te șefilor și oricui însă fără să le faci lor pe placul păcatelor căci e păcat să te supui păcatelor și să le faci și tu ca să scapi de răspundere. Ca să scapi de un stress nu face un păcat cerut de gLume că n-ai să scapi! Scapi de dracul și dai de tacsu', cazi din lac în puț!

Dar pentru a reuși trebuie să crezi și să fii conștient că ai nevoie de ani de zile de încercări și de multă răbdare!
Cu Dumnezeu toate sunt cu putință! Deci renunțați la grijile necredinței!
Am uitat o problemă foarte importantă, lucirea de sine a minții semețe și averea, că aia caută toți să-și sporească averea... iar ispita e simplă:

pe oricare marfată frumoasă și mândră, curățică și îmbrăcată în lux o vezi întmplător și ți se face o milă pedofilă de ea și vrei să devină și ea pedofilă ca și ochiul tău cel drept și corupt pentru ca tu să-i fi ei copilul pe care ea îl abuzează. Tu te tulburi și te oripilezi căci ca un sfințișor fățarnic ai impresia că vei refuza oferta și că vei spune nu, însă după cum se știe din exeperiență, firea umană decăzută abea așteaptă să spună da atunci când e abuzat de câte o fetiță care apoi va abuza și ea pe copilaș.

Deci vrei din nou să pari victimă ca orice fals sfințișor mimotic și foarte pudic deși tu ai la activ atâta malahie și sex și trufie venită din flirt și mirări pătimașe văzând cât de bună e una sau alta... de ți se face rău dacă-ți amintești.

Roagă-l pe Dumnezeu să spună el NU în locul tău dacă tu nu mai poți căci omul e plin de averea păcatului și mândriei și trădării care cere mereu de mâncare: spurcăciuni perverse luate drept delicatesuri și luxuri și înțelepciuni.

Last edited by vsovivivi; 12.10.2012 at 15:49:14.
Reply With Quote
  #685  
Vechi 12.10.2012, 15:48:31
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cu scuzele de rigoare, noi incepusem sa vorbim despre placere, nu despre sex. Discutia a deviat spre sex, ceea ce nu era de dorit, ea fiind mult mai abstracta initial, si anume placerea care ar fi fost cauza izgonirii din rai. Deci de aici si pana la sex e cale lunga, ca intre gand si fapta.

Si apoi cine ar indrazni sa interzica sexul oamenilor de azi, cand acesta a devenit idolul zilelor noastre?!? Nici nu am avea dreptul, nici caderea. Ceea ce tine de tinerete, intelege si Dumnezeu, cu atat mai bine noi, cei din lume. Pe cand placerea reprezinta dulceata, care ne cucereste cu usurinta si care e in stare sa ii coboare din ascensiunea lor, si pe cei mai buni; ma refer la asceti, nu la noi, caci noi o cautam si o imbratisem fara opozitie. Din pacate.
Titlul topicului ne introduce de la sine in subiect si ne induce o anumita placere de a ne implica, fiindca la acest capitol... cine nu se pricepe? Doar ca nu ajungem la nici un rezultat fiindca e un subiect care nu se epuizeaza niciodata. Pe cat de sensibil, pe atat de nabadaios, iar ca sa ajungi la un consens, practic este imposibil. Placerea, oricare-ar fi ea, nu poate fi discutata la scena deschisa. Faptul ca am acceptat sa o punem pe "ordinea de zi" ne da mare bataie de cap si oricum nu reusim decat sa ne certam intre noi! Iar asta este o mare pierdere, chiar daca cearta s-ar isca doar intre doua persoane!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #686  
Vechi 12.10.2012, 16:19:33
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumesc MihaiG pentru acest link. M-am uitat pana acum pe el, dar nu stiu de ce, imi starneste neincredere. De ce? In primul rand din cauza limbajului. Sunt obisnuita ca Sf. Ioan Gura de Aur sa ne vorbeasca direct, ori lucrarea de fata este un comentariu. Sf. Ioan Gura de Aur are Omilii.
Iertare, dar si tonul pe care il foloseste e diferit de cel ortodox, caci in cartile ortodoxe simti ca esti sfatuit; ori aici simti o oarecare distanta.
Parerea mea.
Și ce vreți să spuneți ? Că nu e scrisă de Sf. Ioan Gură de Aur cartea ?
Reply With Quote
  #687  
Vechi 12.10.2012, 16:23:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul

(Întrerup aici postarea din criză de timp, dar revin.)
Eu inca mai astept sa citesc partea a II-a... parea interesant.
Reply With Quote
  #688  
Vechi 12.10.2012, 16:28:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Schimbul de idei nu trebuie sa fie neaparat cearta, ci dorinta de bine, daruire. Ca argumentele sunt tot mai multe, e adevarat, dar nici asta nu e cearta, ci o incercare de a aprofunda si de a cuprinde toate aspectele. Si apoi, noi vorbim despre pacate si virturi, nu despre oameni. Nimeni sa nu se simta lezat, caci nu e nimeni vizat.
Reply With Quote
  #689  
Vechi 12.10.2012, 16:34:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și ce vreți să spuneți ? Că nu e scrisă de Sf. Ioan Gură de Aur cartea ?
Scrie ca este de Sf. Ioan Gura de Aur, dar stilul difera de al acestuia.
Ideea, ca si Maica Domnului ar fi vrut sa fie bagata in seama cu ocazia inmultirii vinului, mi se pare ciudata. Atata vreme cat Maica Domnului se distinge prin smerenie si discretie, imi e greu, mie personal, sa cred ca a vrut sa se bage si ea in seama, profitand de calitatile Fiului. Ceva nu se potriveste.
Reply With Quote
  #690  
Vechi 12.10.2012, 16:39:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
:)
Tema de cugetat pentru cunostere (intelegere): De ce a adormit (murit) firesc Maica Domnului daca nu mai avea pacatul stramosesc?
Toti oamenii, care au un trup sunt datori cu o moarte a trupului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02