Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 28.02.2011, 20:24:35
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pentru inceput:

http://www.youtube.com/watch?v=vSFy4iW4zV0

E un om simplu, care povesteste ce a trait; in iad si in rai, apoi din nou pe pamant.
Declaratia acestui om va contrazice credinta. Dumneavoastra v-ati declarat adventista- am dedus asta pentru ca ati aparat-o pe Ellen White. Ori adventistii nu prea cred in viata de dupa moartea trupului. Link-ul ne trimite la un om care declara ca a murit, iar dupa moarte sufletul a mers la judecata. Exact ceea ce sustine credinta catolica (si cea ortodoxa). Deci, cu aceasta marturie imi confirmati corectitudinea credintei mele si infirmati corectitudinea credintei dumneavoastra (daca intr-adevar sinteti adventista).
  #682  
Vechi 28.02.2011, 21:32:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dumneavoastra v-ati declarat adventista- am dedus asta pentru ca ati aparat-o pe Ellen White. .
Doriana este penticostala, inraita inca...gresesc d-na Rain?
Sau poate este reformata, asta o spun ca pe un alt forum are acelasi avatar...

Dar, raman la prima varianta, intrucat este o femeie Ecumenista...simpatizeaza pe toti NP si doar o parte din ortodocsi ....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #683  
Vechi 01.03.2011, 11:45:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Tu glumesti nu? Daca tu consideri ca asta e o marturie crestina.....no comment.
Este o simpla marturie, a unui simplu om fara studii teologice, care povesteste ce a trait. Poti sa o numesti crestina sau nu. Unii o vor crede, altii nu. Si nu, nu-mi contrazice credinta.

Geony, nu prea ai tu habar cine sunt, desi te dai cunoscator iar eu nu m-am ascuns niciodata, asa-i? :) Si simpatizez toti crestinii seriosi si mai ales onesti, btw...
Nu sunt adventista, nucutu, ci penticostala. Nu am aparat-o pe E. White, despre care nu stiu mare lucru, ci am aparat slujba de prooroc[ita] si am respins excesul de zel cu care era judecata doamna White.
Eu ma abtin sa comentez ce zice acel om, deoarece are un atu in fata mea: el a murit si a inviat, eu nu. Cand voi muri voi putea sa spun exact ce a gresit si ce nu. Dar dl Amza a dorit sa cunoasca un astfel de om si eu i-am dat link-ul.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 01.03.2011 at 11:50:16.
  #684  
Vechi 01.03.2011, 12:23:17
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Este o simpla marturie, a unui simplu om fara studii teologice, care povesteste ce a trait. Poti sa o numesti crestina sau nu. Unii o vor crede, altii nu. Si nu, nu-mi contrazice credinta.
tu o crezi?
  #685  
Vechi 01.03.2011, 20:09:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Este o simpla marturie, a unui simplu om fara studii teologice, care povesteste ce a trait. Poti sa o numesti crestina sau nu. Unii o vor crede, altii nu. Si nu, nu-mi contrazice credinta.
Eu am crezut ca toate cultele neoprotestante considera ca dupa moarte nu se intimpla nimic; omul ramine intr-o stare de asteptare pina la a doua venire a Domnului nostru Isus Cristos. Toti neoprotestantii pe care i-am intilnit sustin acest lucru. Iar omul din link-ul pe care ni l-ati dat declara ca trupul i-a ramas la morga, iar sufletul a calatorit. Din acest punct de vedere declaratia acelui om contravine invataturilor neoprotestante (sau a unora dintre ele).
  #686  
Vechi 01.03.2011, 22:44:27
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Imi pare rau, dar eu nu am timpul si rabdarea de a urmari inregistrari video. Am ani de zile de cand nu ma mai uit la Tv , si nu ma mai pot uita acum nici macar la un episod de 30-40 de minute din vreun serial...
Pentru mine, cuvantul scris e mai usor de parcurs si de procesat.
Va rog sa-mi spuna cineva cam in ce consta marturia acelui om, caci n-am putut depasi 5 minute de vizionare.
  #687  
Vechi 02.03.2011, 10:13:28
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Imi pare rau, dar eu nu am timpul si rabdarea de a urmari inregistrari video. Am ani de zile de cand nu ma mai uit la Tv , si nu ma mai pot uita acum nici macar la un episod de 30-40 de minute din vreun serial...
Pentru mine, cuvantul scris e mai usor de parcurs si de procesat.
Va rog sa-mi spuna cineva cam in ce consta marturia acelui om, caci n-am putut depasi 5 minute de vizionare.
Marturia acestui om este similar cu a altora care au trecut prin moarte clinica. A murit sau a fost declarat mort, iar sufletul lui a calatorit intre rai si iad. Sufletul a putut vedea. vorbi, dori, cere etc. Nu este nimic care sa contravina invataturii catolice sau ortodoxe.
  #688  
Vechi 02.03.2011, 10:15:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Imi pare rau, dar eu nu am timpul si rabdarea de a urmari inregistrari video. Am ani de zile de cand nu ma mai uit la Tv , si nu ma mai pot uita acum nici macar la un episod de 30-40 de minute din vreun serial...
Pentru mine, cuvantul scris e mai usor de parcurs si de procesat.
Va rog sa-mi spuna cineva cam in ce consta marturia acelui om, caci n-am putut depasi 5 minute de vizionare.
Marturia acestui om este similara cu a altor persoane care au trecut prin moarte clinica. A murit sau a fost declarat mort, iar sufletul lui s-a desprins de trup si a putut calatori. Sufletul a putut vedea, vorbi, dori, cere etc. Nu este nimic care sa contravina invataturii catolice sau ortodoxe, chiar din contra, confirma faptul ca dupa moartea trupului sufletul e in continuare viu.
  #689  
Vechi 02.03.2011, 10:35:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
omul ramine intr-o stare de asteptare pina la a doua venire a Domnului nostru Isus Cristos. Toti neoprotestantii pe care i-am intilnit sustin acest lucru.
Inseamna ca ai intalnit numai adventisti. :) Marea majoritate a np cred ca exista viata dupa moarte.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #690  
Vechi 02.03.2011, 10:49:50
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Marturia acestui om este similara cu a altor persoane care au trecut prin moarte clinica. A murit sau a fost declarat mort, iar sufletul lui s-a desprins de trup si a putut calatori. Sufletul a putut vedea, vorbi, dori, cere etc. Nu este nimic care sa contravina invataturii catolice sau ortodoxe, chiar din contra, confirma faptul ca dupa moartea trupului sufletul e in continuare viu.

Multumesc.

Dar cumva spune acest om, dupa ce s-a convertit de la ateism la credinta, ce fel de credinta are ? S-a integrat el in vreo Biserica, a aderat la vreo confesiune, sau are o credinta de tip individualist ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38