Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.07.2010, 08:51:55
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Mie mi se par obiceiurile astea la inmormantari ca avand mai multa legatura cu paganismul decat cu crestinismul si ca vin din paganism..

Tot nu mi-ai zis de ce trebuie "sfintita" mancarea la parastase?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 31.07.2010, 09:01:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce trebuie "sfintita" mancarea de la parastase ?

Coliva mi se pare o prostie.. Argumentul lui Simeon cu atat mai mult..
Nu exista o rugaciune speciala de sfintire a mancarii de la parastas. Rugaciunile rostite sunt cele obisnuite care se rostesc inainte de masa, cum se procedeaza la o masa crestineasca unde participa si preotul si ofera bincuvantarea roadelor ca semn al multumirii si al jertfei.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 31.07.2010, 09:05:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

care e rostul la toata sarada asta la inmormantari?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 31.07.2010, 11:57:45
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"care e rostul la toata sarada asta la inmormantari?"
Danut,
Iti raspund eu,fara ocolisuri:ca sa traiasca bine clasa preoteasca.
In rest,cam habar n-avem ce e dupa moarte(treaba cu raiul si iadul e perimata,tot o gaselnita a bisericii ortodoxe ca sa aiba cu ce sa ne sperie ca,vezi Doamne,ajuti cu ceva sufletul mortului daca faci pomeni si paratase.Ajuti,cum sa nu...ajuti la rotunjirea veniturilor preotimii.Adica vreti sa-mi ziceti ca eu am fost in viata un pacatos notoriu,si dupa ce am murit se schimba "starea"mea,daca se fac toate ritualurile?Si sa si cred treaba asta?
Am citit si eu Biblia,da,n-am vazut pe niciunde ca ar fi zis Cristos ca tre'sa dai de pomana pt.sufletul mortului.Si de ce nu pot sa ma rog si eu,acasa pt.acel"suflet"?De ce tre'sa fac coliva si sa ma duc cu ea la biserica?Vrajeala!Preotul are "puteri speciale"?Are linie directa cu divinitatea?Creada cine vrea chestia asta.

De ce tre'sa faci coliva?A zis Cristos asa ceva?Faceau primii crestini coliva?Scrie pe undeva,prin Faptele Apostolilor?

De ce tre'sa faci parastas la 40 de zile ?Ca a stat Cristos 40 de zile pe pamant dupa inviere?Si care e legatura?A stat ca fiiinta vie,nu ca suflet,l-a vazut o gramada de lume.Unde scrie in Biblie ce se intampla cu sufletul mortului dupa 40 de zile,si ce se intampla cu acel"suflet"in general??
Sau de ce tre'sa faci parastas in fiecare an,timp de 7 ani?Pe urma ce se intampla cu sufletul mortului?E "clasat"?
Cand oi da coltu',nu vreau sa se roage nimeni pt.mine,si o inmormantare FARA NICI O CEREMONIE RELIGIOASA,si cu cat mai putine cheltuieli.Pur si simplu bagat in pamant si gata.Ce am facut in viata,ASTA CONTEAZA!

V-am pupat.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.07.2010, 16:13:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Danut,
Iti raspund eu,fara ocolisuri:ca sa traiasca bine clasa preoteasca.
In rest,cam habar n-avem ce e dupa moarte(treaba cu raiul si iadul e perimata,tot o gaselnita a bisericii ortodoxe ca sa aiba cu ce sa ne sperie ca,vezi Doamne,ajuti cu ceva sufletul mortului daca faci pomeni si paratase.Ajuti,cum sa nu...ajuti la rotunjirea veniturilor preotimii.Adica vreti sa-mi ziceti ca eu am fost in viata un pacatos notoriu,si dupa ce am murit se schimba "starea"mea,daca se fac toate ritualurile?Si sa si cred treaba asta?
Am citit si eu Biblia,da,n-am vazut pe niciunde ca ar fi zis Cristos ca tre'sa dai de pomana pt.sufletul mortului.Si de ce nu pot sa ma rog si eu,acasa pt.acel"suflet"?De ce tre'sa fac coliva si sa ma duc cu ea la biserica?Vrajeala!Preotul are "puteri speciale"?Are linie directa cu divinitatea?Creada cine vrea chestia asta.

De ce tre'sa faci coliva?A zis Cristos asa ceva?Faceau primii crestini coliva?Scrie pe undeva,prin Faptele Apostolilor?

De ce tre'sa faci parastas la 40 de zile ?Ca a stat Cristos 40 de zile pe pamant dupa inviere?Si care e legatura?A stat ca fiiinta vie,nu ca suflet,l-a vazut o gramada de lume.Unde scrie in Biblie ce se intampla cu sufletul mortului dupa 40 de zile,si ce se intampla cu acel"suflet"in general??
Sau de ce tre'sa faci parastas in fiecare an,timp de 7 ani?Pe urma ce se intampla cu sufletul mortului?E "clasat"?
Cand oi da coltu',nu vreau sa se roage nimeni pt.mine,si o inmormantare FARA NICI O CEREMONIE RELIGIOASA,si cu cat mai putine cheltuieli.Pur si simplu bagat in pamant si gata.Ce am facut in viata,ASTA CONTEAZA!

V-am pupat.
Ai grija ce scrii! Nu te obliga nimeni sa crezi invatatura Bisericii Ortodoxe dar pentru a nu-ti incarca sufletul de pacate abtine-te de la comentarii.
Dupa ce ai sa mori, ai sa vrei sa aiba cine se ruga pentru tine...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.07.2010, 16:45:10
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Frate, Dumnezeu sa te lumineze :)
Alimentele respective se sfintesc :) Noua ni se pare asa un lucru special pentru ca nu suntem obisnuiti sa ne rugam si sa ne inchinam inainte de mese si dupa mese, sa ne rugam in timpul lucrului si sa multumim, noi nu Il rugam pe Dumnezeu sa ne sfinteasca la tot lucrul pe care il facem.
Dar macar in Biserica..! Si apoi dam milostenie acele lucruri sfintite.. Nu e intamplator ca e vorba de paine si coliva, pentru ca se fac din grau si graul are o semnificatie aparte. Grau si vin.
Si nu ne spurcam deloc.

Vrajmasul iti baga in cap intunecimile astea, ce gandesti nu e de la Dumnezeu.
Nimeni..nici o fiinta umana nu sfinteste nimic..doar Dumnezeu o poate face.In nici un caz..preotul,e curat sacrilegiu
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.07.2010, 16:47:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nimeni..nici o fiinta umana nu sfinteste nimic..doar Dumnezeu o poate face.In nici un caz..preotul,e curat sacrilegiu
Dumnezeu lucreaza prin slujitorii sai care pe pamant sunt preotii.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.07.2010, 16:57:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nimeni..nici o fiinta umana nu sfinteste nimic..doar Dumnezeu o poate face.In nici un caz..preotul,e curat sacrilegiu
Dar Hristos a lucrat prin Apostoli si prin Sfintii Sai? Aceasta este mentalitatea multor oameni, nu se poate uni divinul cu umanul ptr ca se confunda si atunci cel mai comod este sa le separam. Hristos a lucrat prin firea Sa omeneasca anticipand cum va lucra prin Apostoli si prin alesii Sai.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.07.2010, 20:46:34
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ai grija ce scrii! Nu te obliga nimeni sa crezi invatatura Bisericii Ortodoxe dar pentru a nu-ti incarca sufletul de pacate abtine-te de la comentarii.
Dupa ce ai sa mori, ai sa vrei sa aiba cine se ruga pentru tine...
Imi asum ricul de a nu avea cine sa se roage pt.iertarea numeroaselor mele pacate dupa ce o sa dau coltu'...Sa fie asta cel mai mare pacat al meu(comentariile ironice in legatura cu invatatura Bisericii Ortodoxe in ce priveste existenta sufletului dupa moarte si ce face el pe unde se duce).

Nu ma obliga nimeni APARENT,dar si daca nu cred aceasta invatatura sau nu ma conformez ei,si afirm asta raspicat,se uita lumea la mine cum te uiti tu acuma(deci oprobriul opiniei publice).
De ce sa ma abtin de la comentarii,pt.ca nu convin BOR?Nu cumva ii e frica de faptul ca s-ar mai putea trezi si altii la realitate,caz in care i-ar scadea drastic veniturile?
N-am observat vreo baza solida pt. aceasta invatatura a BOR.
Nu vi se pare ciudat ca,pentru un subiect asa de important cum e acesta("viata"dupa moarte),Biblia ofera asa de putine si vagi informatii?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.08.2010, 01:22:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana-corina Vezi mesajul
In data de 6 august mamica mea implineste 40 de zile de cand a trecut la Domnul la frumoasa varsta de 45 de ani.Vin cu rugamintea sa ma sfatuiti care sunt randuielile pentru a savarsi corect pomenirea ei.Multumesc anticipat!
Deci parastasul de 40 zile cade in Postul Sfintei Marii. Daca il faci (parastasul) chiar in ziua de 6 August - este sarbatoarea Schimbarii la Fata si poti sa pregatesti pentru masa si peste (sau derivate, icre, salata, etc).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 22:07:28
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 22:45:53
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56