Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.11.2009, 17:42:58
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de noesisaa Vezi mesajul
aha! Multumesc, fani :) de fapt am observat ca si la patriarhie la bucuresti s-a renuntat la ectenia celor chemati. Chestia cu "usile, usile..." cred ca nu o intelege marea majoritate a ortodocsilor, oricum. Cand eram copil tot ma intrebam ce o fi cu usile, mi se parea ca se potriveste exact ca nuca in perete...:d

metanoia, spui ca who the hack is alice a fost aiurea. Vrei sa te amuzi? :d uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=rh_nq...eature=related eu m-am distrat grozav. Ma intreb daca oamenii aia chiar sunt catolici.
nu sunt catolici!!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.11.2009, 17:48:21
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Asa spun si eu. Numai ca sunt sigura ca daca ii intrebi pe ei, or sa spuna ca da.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.11.2009, 12:26:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=rh_nq...eature=related Eu m-am distrat grozav. Ma intreb daca oamenii aia chiar sunt catolici.
Eu ma intreb daca sunt in regula, inainte sa imi pun problema ce confesiune ar putea avea....
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.11.2009, 12:29:31
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu ma intreb daca sunt in regula, inainte sa imi pun problema ce confesiune ar putea avea....
E clar ca nu! Totul e maimutareala si sminteala, dupa parerea mea!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.11.2009, 13:34:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Bun, din cate am observat, audienta este trecuta de varsta a treia, probabil ca este o biserica intr-o comunitate de pensionari. Dat fiind ca filmarea este facuta in SUA, nu mi se pare chiar asa de necrezut ca se intampla. Pentru americani de multe ori respectul si dragostea fata de Dumnezeu se arata intr-un fel cu totul altfel decat ar crede europenii. Sigur, cazul de mai sus este spre extrem, dar nu e neobisnuit ca intr-o biserica catolica mai liberala din SUA oamenii sa se tina de mana in timp ce spun Tatal Nostru, sau sa cante cantece care mie cel putin imi suna perfect protestante, sau sa faca alte lucruri care din nou, mie nu mi se par prea reverentioase, dar lor li se par perfect normale. Mai nou citeam in stiri intr-un ziar american, cred ca New York Times, ca printr-un comunicat, cred ca venit de la Vatican, nu se mai da voie sa se foloseasca cuvantul Yahwe in catecele cantate in biserica catolica. Ideea oficiala ar fi de a arata intelegere fata de evrei pentru care pronuntarea numelui lui Dumnezeu este sacrilegiu, dar spun unii ca de fapt aceasta masura va duce, si asa ar fi fost si adevarata intentie, la eliminarea multor cantece quasi-protestante, si se incearca dirijarea spre o atitudine mai traditionala.

Last edited by Noesisaa; 27.11.2009 at 13:52:57.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.11.2009, 16:43:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Stiu ca e pacat, sau daca nu e chiar pacat, nu e de bine oricum...dar voi ce parere aveti, cum vi s-ar parea ?
Binenteles ca nu-i pacat. Este o aberatie. Este ca si cum spui ca este pacat sa te rogi in autobuz.
Singurul lucru este sa nu te impartasesti la catolici, in rest bucura-te de slujbe alaturi de ceilalti crdinciosi ,frati crestini
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.11.2009, 18:22:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

De ce e pacat sa te impartasesti la catolici daca tot sunt frati crestini?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.11.2009, 18:31:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pentru ca au tupeu si mai tirziu devin obraznici, asa frati cum sunt, iar pe de alta parte trebuie respectate si ascultate recomandarile bisericii noastre ortodoxe
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.11.2009, 18:47:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Iarta-ma, inteleg ca trebuie respectate dogmele, dar nu inteleg ce pot face fratii cand devin obraznici. Doar sunt si ei oameni cu acelasi tupeu ca si noi.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.11.2009, 18:53:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Doriana, nu te supara, dar chiar trebuia sa vii si aici? Pana la urma ce rost are discutia asta? Daca as sti ca tu doar vrei sa te informezi si esti curioasa, sigur, dar am impresia ca de fapt vrei sa creezi un nou punct de zazanie, nu?

Ideea este ca, pe cat de frati suntem, inca nu suntem in comuniune completa din diferite motive mai mult sau mai putin obiective. Si fiindca impartasirea chiar asta inseamna, comuniune completa cu cei din biserica in care te impartasesti... Sigur, sunt si exceptii pentru cei departe de o biserica ortodoxa pentru mult timp, dar exceptiile raman exceptii temporare si nu sunt regula.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01