Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.01.2013, 08:15:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Frumos sugerezi ca dragostea include si jertfa(la nevoie).
Nu cunosc dragostea cu adevarat decat cand e nevoie de jertfa...:) Sau, altfel spus, dupa jertfa (ca semn inconfundabil al ei).
Barometrul dragostei este jertfa. Ca act definitiv, nu ca palavre sau proiecte/visuri...
Multi au voit sau poate au visat sa mantuiasca lumea, insa Unul S-a rugat cu sange in Ghetsimani si S-a jertfit, definitiv si de netagaduit, pe Cruce. Si, pare-mi-se, inca Se jertfeste... De la inceputuri, pana astazi, in veci!

P.S. Am auzit, am cunoscut ca semnul dragostei, dupa actul jertfelnic, mai mic sau mai mare, este, dincolo de durere, o lumina si o bucurie adinca, in suflet. O multumire fara cuvinte si o pace fara asemanare. Care, insa, la noi oamenii comuni, trece repede, deseori...

Last edited by cezar_ioan; 02.01.2013 at 08:23:08.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.01.2013, 09:52:24
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Asa cred si eu, intrucat invatatura s-a facut noua izbavitoare prin Jertfa pe Cruce.

Si despre ce dragoste vorbeste Domnul catre ucenici si catre noi?
Cred ca despre dragostea incununata cu Jertfa.
Sunt foarte de acord ca Jerfa este desavarsirea Iubirii. Cine dintre noi, iubind in masura noastra omeneasca, nu ne jertfim pentru cei dragi noua sau nu iertam cu usurinta greseala copilului a sotului, a fratelui?... In limitele noastre omenesti.

Dar ma indoiesc ca intelegem prin Jerfa lui Hristos acelasi lucru. Unii, cu inclinatii idolatre predica faptul ca Iisus s-a pogorat in iad de unde l-a scos pe Avraam. Dar acelasi Avram, cu numai cateva luni inainte il avea in sanurile sale pe sarmanul Lazar din pilda rostita chiar de Mantuitorul. Deci cum putea Iisus sa-l mai scoata pe Avraam din Iad, cat timp el era deja in rai cu sarmanul Lazar si cu altii?

Pe de alta parte, asa cum Imparatia lui Dumnezeu nu este un loc, "de ici si pana mai incolo" ci se afla in inima noastra, la fel nici Iadul nu este. Deci unde s-a dus Hristos si l-a legat pe Satanael cat timp Iadul nu exista ca loc, nici vizibil nici invizibil?

Si atunci, care este de fapt rostul mortii Fiului si a jertfei Sale?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.01.2013, 10:39:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.209
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Dar ma indoiesc ca intelegem prin Jerfa lui Hristos acelasi lucru. Unii, cu inclinatii idolatre predica faptul ca Iisus s-a pogorat in iad de unde l-a scos pe Avraam. Dar acelasi Avram, cu numai cateva luni inainte il avea in sanurile sale pe sarmanul Lazar din pilda rostita chiar de Mantuitorul. Deci cum putea Iisus sa-l mai scoata pe Avraam din Iad, cat timp el era deja in rai cu sarmanul Lazar si cu altii?
E o întrebare grea asta cu Avraam, dar ca să ajungi la răspuns trebuie musai să treci printr-o altă întrebare:

- ce au în comun icoana Schimbării la Față și icoana Pogorârii la Iad?

Biserica a tratat taina asta cu multă prudență, fiindcă Duhul Sfânt cunoaște foarte bine cât de vulnerabil este omul la ispita speculației mitologizante, aia care n-a făcut altceva de-a lungul timpului decât să sporească sentimentul profanilor că revelația creștinilor ar fi o poveste religioasă ca oricare alta.
Totuși, pentru cine are ochi de văzut și minte de priceput, imnografia celor două praznice convergente conține destule indicii.

Însă creștinismul nu înseamnă numai fasole, centură de castitate și față crispată în căutarea asemănării cu modelele smereniei, ci și multă muncă de căutare a semnelor care conduc la înțelegere, fie ea și "ca prin oglindă, în ghicitură". Spor la treabă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.01.2013 at 10:56:03.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.01.2013, 12:54:08
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Aș zice că pentru toate acestea, dar mai cu seamă pentru jertfa Sa mântuitoare.
Daca nu ar fi existat acele "porunci" minunate, acele taine impartasite ucenicilor precum:

Citat:
Invata-ti-va de la Mine ca sunt bland si smerit cu inima!
si
Prin asta sa cunoasca lumea ca sunteti ucenicii mei, ca aveti dragoste unii pentru altii.
eu personal nu as mai fi crezut in Evanghelii. De fapt nu m-ar fi interesat daca a existat sau nu unul Iisus, care s-a nascut din samanta lui David, nici daca a aschimbat apa in vin, nici daca a inviat.

Diferenta dintre Fiul lui Dumnezeu si toti ceilalti filosofi, este ca numai Hristos a putut spune faceti ce fac eu, fiti cum sunt eu, umblati cum umblu eu! Si pentru acest motiv caut sa ii urmez Lui.
Cat despre jerfa Sa, mie nu-mi apare nici un secret, nici un strop de ocultism, ci pur si simplu le-a aratat apostolilor ca se poate sa-ti iubesti vrajmasii, se poate sa-i ierti pe cei ce-ti fac rau, se poate sa fii in lume ca un miel in mijlocul lupilor. Dar mai presus de acestea, numai acceptand destinul Lui poti ucide fiara din tine care te indeamna sa musti din cel ce musca si sa zbieri la cel ce zbiara,...

p.s. Precum binele incepe si se sfarseste in Dumnezeu, la fel rautatea s-a nascut si va muri odata cu mine... as prefera sa moara inaintea mea!

Last edited by leonte; 02.01.2013 at 12:57:47.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 03.01.2013, 02:09:01
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Dar ma indoiesc ca intelegem prin Jerfa lui Hristos acelasi lucru. Unii, cu inclinatii idolatre predica faptul ca Iisus s-a pogorat in iad de unde l-a scos pe Avraam. Dar acelasi Avram, cu numai cateva luni inainte il avea in sanurile sale pe sarmanul Lazar din pilda rostita chiar de Mantuitorul. Deci cum putea Iisus sa-l mai scoata pe Avraam din Iad, cat timp el era deja in rai cu sarmanul Lazar si cu altii?

Pe de alta parte, asa cum Imparatia lui Dumnezeu nu este un loc, "de ici si pana mai incolo" ci se afla in inima noastra, la fel nici Iadul nu este. Deci unde s-a dus Hristos si l-a legat pe Satanael cat timp Iadul nu exista ca loc, nici vizibil nici invizibil?

Si atunci, care este de fapt rostul mortii Fiului si a jertfei Sale?
Raspunsul este simplu :

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap 15 : " 17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința voastră, sunteți încă în păcatele voastre;
18.Și atunci și cei ce au adormit în Hristos au pierit."

Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap1 :"18.El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate."

Cap3"4. Iar când Hristos, Care este viața voastră, Se va arăta, atunci și voi, împreună cu El, vă veți arăta întru slavă."

Epistola a doua către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Cap1: "10.Când va veni să se preamărească întru sfinții Săi și să fie privit cu uimire de către toți cei ce au crezut, pentru că mărturia noastră către voi a găsit crezare în ziua aceea"

Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap2: "13.Dacă nu-I suntem credincioși, El rămâne credincios, căci nu poate să Se tăgăduiască pe Sine însuși."

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Cap9: "28.Tot așa și Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruință Îl așteaptă spre mântuire."
Reply With Quote
  #66  
Vechi 03.01.2013, 03:23:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Am intrebat in seara asta un bun prieten, un om care traieste pe strada, de ani si ani, si pe care il numesc prieten bun pentru ca imi raspunde de fiecare data prompt, mereu laconic dar si sugestiv la intrebarile mele care se invart in jurul conditiei noastre de crestini, fie si doar cu numele (aci vorbesc doar despre mine)...
L-am intrebat, frate Leonte, cum vine cu dilema ridicata de tine.
Mi-a raspuns pe loc: "E aici Puterea si Dragostea lui Dumnezeu!"
Apoi, dupa ce a facut cativa pasi, a adaugat mai "cu lapte", ca pentru mine: socotelile timpului, in care se incurca uneori cititorii Scripturii, nu sunt pe mosor cu treburile Vesniciei. Doar noi ne incurcam in ordine si dezordine - Domnul, nu!

Asa mi-a zis si s-a dus.
Dumnezeu sa-l ocroteasca pe fratele Marian, homeless-ul nostru din Titan!
Fie ca vorba lui sa-ti fie de folos si sa ne foloseasca si noua. AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 03.01.2013 at 05:07:10.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.01.2013, 17:22:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.209
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Am intrebat in seara asta un bun prieten, un om care traieste pe strada, de ani si ani, si pe care il numesc prieten bun pentru ca imi raspunde de fiecare data prompt, mereu laconic dar si sugestiv la intrebarile mele care se invart in jurul conditiei noastre de crestini, fie si doar cu numele (aci vorbesc doar despre mine)...
L-am intrebat, frate Leonte, cum vine cu dilema ridicata de tine.
Mi-a raspuns pe loc: "E aici Puterea si Dragostea lui Dumnezeu!"
Apoi, dupa ce a facut cativa pasi, a adaugat mai "cu lapte", ca pentru mine: socotelile timpului, in care se incurca uneori cititorii Scripturii, nu sunt pe mosor cu treburile Vesniciei. Doar noi ne incurcam in ordine si dezordine - Domnul, nu!

Asa mi-a zis si s-a dus.
Dumnezeu sa-l ocroteasca pe fratele Marian, homeless-ul nostru din Titan!
Fie ca vorba lui sa-ti fie de folos si sa ne foloseasca si noua. AMIN+
Dacă acest Marian există și viețuiește printre noi, atunci avem de-a face cu o ilustrare vie a faptului că, în vremuri debusolate ca cele cu care suntem contemporani Domnul "Și-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să rușineze pe cei înțelepți; Și-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le rușineze pe cele tari; Și-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt..." (1Corinteni 1: 27-28)

Studenții la teologie (și nu numai) ar avea destule lucruri de învățat de la un om care și-a ales ca pustie cel mai aglomerat loc din România.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.01.2013, 18:02:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă acest Marian există și viețuiește printre noi, atunci avem de-a face cu o ilustrare vie a faptului că, în vremuri debusolate ca cele cu care suntem contemporani Domnul "Și-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să rușineze pe cei înțelepți; Și-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le rușineze pe cele tari; Și-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt..." (1Corinteni 1: 27-28)

Studenții la teologie (și nu numai) ar avea destule lucruri de învățat de la un om care și-a ales ca pustie cel mai aglomerat loc din România.
Voia lui Dumnezeu, Duhul Sfant, se impune cu repeziciune, semn ca traim vremurile din urma.
Un mesaj plin de intelepciune semnat Mihailc!

Marire Tie, Doamne, marire Tie!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.01.2013, 20:03:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Dar tu, ce criterii ai?
Biserica si ce invata ea.
Iar daca purtarea mea nu este congruenta cu acele invataturi, nu e vina lor (cum crezi tu), ci vina mea.

Citat:
Oare cu dragoste scrii toate cate imi scrii si doar inima mea, cea impietrita, e vinovata si "vede" altceva?
Nu te deranja sa-ti abati atentia asupra persoanei mele, mediteaza la ce am scris.

Citat:
Oare nu cu tine am avut prima contrazicere pe acest forum?
Nu stiu, eu nu le tin socoteala, tu da?

Citat:
Nu tu erai cel ce "predica" aiureli despre indatoririle calugarilor?
Nu stiu la ce te referi.

Citat:
Nu duhului din tine i s-a astupat gura printr-un cuvant din patericul romanesc? Oare ai alungat duhul acela cu lacrimi de pocainta si traiesti acum in Duhul Blandetii?
Romaneste si coerent, te rog.

Citat:
Te mai intreb o data? Daca tu, om dus la biserica, botezat si impartasit nu ai dobandit Duhul Blandetii, pentru ce ma indemni pe mine la un drum ce duce spre aroganta si ironii? Astea le stiu deja. Pot sa dau de centura neagra la capitolul asta. Nu-mi mai trebuie nici botez, nici initiere. Doar ca eu nu asta imi doresc.
Cum ziceam mai sus, nu drumul e problema ci tu esti.

Transformarile pe care le reclami sunt iluzorii, daca tot te dai atat citit din Sf. Parinti, poate ar trebui sa stii ca nu de putine ori patimi evidente si vulgare dispar doar pentru scurta vreme ascuzandu-se sub altele mai subtile si nu de putine ori mai vatamatoare.

Duhul rautatii se lasa inlocuit nu de putine ori de duhul ereziei, invata de la ratacirea lui Luther, schimband doctrina n-a devenit mai bun sau mai vrednic de mantuire ci mai ignorant fata de ceea ce este bine si rau si mai mult, a contaminat si pe altii cu ratacirea lui (cum incerci sa faci si tu aici, apropo de acel mesaj care chipurile se vroia privat).

Citat:
Deci te rog sa imi arati o cale prin care chiar se poate dobandi Duhul Blandetii, macar si cu viteza melcului.
Din ce ai marturisit chiar tu, ai cunoscut aceasta cale dar nepasind pe ea cu vrednicie ai ajuns sa o defaimezi inlocuind-o cu inchipuiri omenesti.

Pentru aceasta izbanda, duhurile rautatii poate te-au parasit o clipa dar nu inseamna ca mantuirea ta nu este cel putin la fel de problematica daca nu chiar mai mult.

Deci mai mult sa-ti arat ca pasesti pe altaturi, nu pot, te-am invitat nu o data sa-ti expui punctul de vedere, cum ai ajuns sa imbratisezi acele idei si vad ca nu poti da un raspuns coerent.

Mai mult nu pot sa fac.

Citat:
Nu fancad o secta, ci studiind, lamurindu-ne unul pe altul cu argumente si dovezi; in duhul arogantei azi, maine intr-un duh al respectului, poimaine intr-un duh de dragoste fraterna si cu un ceas inainte de moarte, poate in Duhul Blandetii...
Pai incepe sa dai raspunsuri punctuale la problemele dezbatute pe topicul asta.

Nu stiu daca ai observat, dar am fost cam singurul care ti-a bagat in seama aiurelile "ortodoxe".
Apropo, pana la urma de ce confesiune apartii?
De obicei nu intreb/nu ma intereseaza dar esti un personaj din cale afara de original si nu ma pot abtine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.01.2013 at 20:18:19.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 03.01.2013, 22:40:56
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Biserica si ce invata ea.
Iar daca purtarea mea nu este congruenta cu acele invataturi, nu e vina lor (cum crezi tu), ci vina mea.
Raspunde-mi punctual la urmatoarea intrebare si-ti voi raspunde si eu punctual la orice intrebare pertineta vei pune. Daca raspunsul meu iti pica "original" si greu de digerat te rog sa ma ierti, dar nu pot afirma altceva decat ceea ce gandesc.

De ce Avva Isaac Sirul a lasat episcopia pentru pustie la numai cateva saptamani de la hirotonie, ce spune biserica ta despre astfel de gest, ce recomanda ierarhilor?

Daca intrebarea iti pare prea complexa si consideri ca ar comporta pardigme multivalente, iti racomand ca punct de plecare Eclesiastul : "Desertaciundea desertaciunilor toate sunt desertaciuni"?

Si mai spune-mi o data ca nu mi-am luat lecitina azi si nu tin minte! Ce functii aveau cei ce L-au rastignit pe Dumnezeu si din ce fel de institutie faceau parte? Cumva erau niste oameni nebuni cu viziuni "originale" asupra Legii lui Moise, iar Hristos le predica sa se tina "Sfanta Traditie"?... Sau era invers?...

Last edited by leonte; 03.01.2013 at 22:43:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 11:50:10
Genealogia lui Iisus diferita la Matei / Luca odin Din Noul Testament 19 01.08.2011 04:23:14
Genealogia Domnului nostru Iisus Hristos si vechimea lumii mihailt Generalitati 6 22.05.2011 17:58:03
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 17:17:28
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 19:27:51