Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.07.2008, 18:55:56
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
ai zis foarte bine, dar cine este cuminte shi smerit shi fara de pacate, acela cat mai des e bine sa se impartasheasca iar cine nu e cuminte shi e pacatos shi nu a marturisit shi e intinat shi invidios shi rau ala sa se cerceteze shi sa caute sa se indrepte shi sa nu incerce sa fie fur de cele sfinte adica impartashire trufashe, ca il va arde, ca este foc nu numai miere, caci vinovat ne arata Cuvantul Lui Dumnezeu este nu numai cel ce da, parintele respectiv care nu a cercetat credinciosul, ci shi cel ce merge sa o primeasca, adica credinciosul care nu s-a cercetat, nu s-a pregatit shi nu s-a ingrijit pe sine cu luare aminte...

deci cat mai deasa in sensul ca il shtie Dumnezeu pe om, ca omul merge la biserica azi shi se roaga sau de Pashti shi apoi la anul shi la multzi ani... in sensul asta... dar e bine sa ne impartashim cu ce ne da la Biserica oridecate ori e sarbatoare sau liturghie deci zilnic daca se tzine... nu este nici un rau in asta ci eventual in tupeul nostru ca fara sfiala shi cu nesimtzire launtrica shi cu impietrire sufleteasca shi fara strapungerea inimii vrem sa ne impartashim mereu deshi nu ne "e curat si trupul si gurita si inima?" caci "Cu trupul plin de întinare, plin de clevetire si de urã, iei foc, arde dacã nu esti pregãtit." 86x???:(:(
Dar oare exista acel om pe pamant care nu are pacate?! Chiar si pusnicii care traiesc izolati se chinuie cu pacatele! Pacatuim in primul rand cu gandul si tot pacatosi ne numim! Fara o marturisire cu toata fiinta, cu mare durere pentru pacatele zilnice, eu cred ca nu putem pune in gura noastra, Trupul si Sangele Domnului, ca luam foc!
Cati dintre noi au facut macar o data o marturisire generala, din copilarie, de cand ne aducem aminte? Cati dintre noi se duc la Sfanta Spovedanie constienti ca vor sta chiar in fata Mantuitorului?
Cred ca trebuie sa reflectam mai mult, sa nu fim superficiali!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.07.2008, 19:08:07
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
ei uite ca te dau anatemei din nou ... ca singur te dai de gol ca esti in ratacire ... daca tot ai adus aminte de canoane , tu nu stii ca cei ca tine care " sunt in comuniune cu ereticii " sunt anatema si de sf taine nu au voie sa se apropie deloc ... nu ma mai acuza degeaba ca eu nu citesc ca habar nu ai ce spui ... preotii spun " cu frica , cu credinta si cu dragoste sa va apropiati " dar numai cei ce sunt vrednici ... nu spun asta la toata lumea , caci in biserica s-ar putea sa se afle de exemplu si de astia ca tine mandri cu caru si care nu au voie sa se impartaseasca deloc ... ia de exemplu mai apostatule un avortor care nu are voie sa se impartaseasca 15 ani , ia de exemplu un criminal care este la fel , ia de exemplu unul care a furat care la fel este oprit ani de zile , sau unul ca tine care a osandit si si judecat preotii care de asemenea este oprit ... crezi ca cuvantul preotului " sa va apropiati " se adreseaza la toata lumea din biserica ca asa vrei tu dupa mintea ta cea ratacita ? s-o crezi tu mai ratacitule ... numai interpreta sf scriptura dupa mintea ta ratacita ca e vai de tine ... a te duce la impartasanie dupa ce ai mancat este NUMAI UNUL din multele pacate posibile , si nu numai pentru asta se opreste de la impartasanie ... nevrednicia de impartasire nu este numai pentru ca ai mancat inainte ci pentru orice pacat ... chiar si canonul pe care tu singur l-ai citat fratioare te da de gol ca inseli ... mai citeste-l odata si vei vedea ca acel canon spune ca numai cei care au fost randuiti de duhovnic sa se impartaseasca si care adica sunt vrednici , daca se impotrivesc sunt afurisiti ... caci tocmai acel canon spune ca exista si motive intemeiate pentru care un crestin nu se poate impartasi ... si da , chiar te rog , mai citeaza alte canoane ca sa vezi singur care sunt motivele pentru care crestinul este proit de la sf impartasanie ...

apoi , tu , cel care judeci biserica lui Hristos degeaba , ia si te uita la fratii tai de comuniune catolici , care pe langa alte erezii , mai calca pe fata si porunca sf apostol pavel pe care ai citat-o : ca adica sa nu te impartasesti dupa ce ai mancat ... uita-te la ei si ai sa vezi ca ei manaca si cu o ora inaite de impartasanie ...

apoi mai ratacitule , sf pavel nu spune deloc ca cei care refuza sa se impartaseasca se impartasesc cu nevrednicie ... nu vezi ca esti de rasul curcilor ... uita-te si tu ce spui : sf pavel spune ca cei care manaca si nu se mai impartasesc se impartasesc cu nevrednicie ... nu iti dai seama ca esti ratacit rau de tot ?? sf pavel a spus ca cei care se impartasesc dupa ce au mancat se impartasesc cu nevrednicie si spre osanda , motiv pentru care multi s-au imbolnavit ba chiar au si murit ... nu spune asta , mai mandrule ? asta spune mai ratacitule ... ia si te pocaieste si nu mai judeca tu biserica ca esti ratacit tare de tot , si mai multe de invatat pana sa intelegi tu adevarul ...

uiuiui , mai frate , dar unii au impresia ca sunt mai destepti decat sf parinti ... auzi ce mandrie !! se ia ei de sfinti ca opresc adica sfintii de la impartasanie fara rost ... auzi ...
Cu care eretici sunt eu in comunieune,mai omule?Am zis eu ca ama impartasesc la catolici,sau la protestanti.Asta inseamna a fii in comuniene.In franceza,dragule"ipartasire"se zice"comuniune",asa ,ca un amanunt.Eu am fost in tari catolice si protestante si stiu cum gandesc acei oameni.Am zis ca sunt fratii mei,pt ca sunt botezati ca si mine in numele Sf Treimi."Multi de la rasarit si de la apus,vor veni si vor sedea la masa cu Avraam,iSaac si Iacov,iar fiii Imparatiei vor fii afara",a zis Mantuitorul.Tu urasti pe toti oamenii,pentru ca nu sunt ortodocsi.Stii tu cum gandesc?Ai sta de vorba cu vreunul,i-ai cunoscut necazuriel,durerile.Vai si amar de capul tau."Judecata este fara miel,pentru cei ce nu au mila",zice tot Mantuitorul.Dac Apostolii s-ar fii scarbit ca tine sa propovaduiasca paganilor,tu acu te-ai fii inchinat la ...de fapt,nu sunt sigur nici acum cui te inchini tu de fapt.Dupa ura care zace in tine,dupa cum blestemi oameni nevinovati,fara ca macar sa citesti ceva.Apropo,cei care se impratsesc la eretici,se afurisesc,nu se anatemizeaza,om nebun ce esti.Afurisenie inseamna excludere de la Impartasire,de fapt este o autoexcludere,ceea ce de altfel faci si tu.Tu te autoexcluzi de la Sf Taine,zicnad ca asculti de nu stiu cine.Referitor la cartea Sf Nicodim Aghioritul,citata mai sus,esti un mare nesimtit.N-ai citit-o,dar spui ca esenta ei este ascultarea de duhovnic.Esti nebun.Cartea aceia se adreseaza tocmai duhovniciolr,in sperenta ca acetsia sa vda ratacirea in care se afla daca impiedica pe oameni de la impartasire.Citeste-o macar,si apoi comenteaza.Esti si ignorant,si ingrezut,plin de trufie draceasca,si mai ai tupeul sa si blestemi,auzi tu"in numele Sf Parinti"Vai si amar de capul tau.
Sincer, nu inteleg cum ai nimerit pe acest forum!! Cred ca din greseala, si ti-ai zis sa te distrezi putin! Nu te juca cu lucrurile sfinte ca nu te vad bine! Deja cred ca ai mari probleme! Nu as vrea sa cunosti furia Lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.07.2008, 19:37:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna
Nu as vrea sa cunosti furia Lui Dumnezeu!
Draga Miruna, Dumnezeu nu se infurie si mai ales NU PEDEPSESTE,
Dumnezeu este IN TOTALITATE.....

.................................... DRAGOSTE

..nerespectarea poruncilor lui Hristos ne face sa suferim, Dumnezeu s-a coborit la mintea noastra cu adevarat creata si doar ne-a avertizat prin Fiul Lui ce se intimpla cu natura umana cind nu respectam poruncile Lui, ATIT, si ..El doar sta si ne IUBESTE

iarta-mi interventia!...dar astfel si eu pacatosul imi mai clarific in minte ce se intimpla cu noi
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.07.2008, 20:01:44
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
ei uite ca te dau anatemei din nou ... ca singur te dai de gol ca esti in ratacire ... daca tot ai adus aminte de canoane , tu nu stii ca cei ca tine care " sunt in comuniune cu ereticii " sunt anatema si de sf taine nu au voie sa se apropie deloc ... nu ma mai acuza degeaba ca eu nu citesc ca habar nu ai ce spui ... preotii spun " cu frica , cu credinta si cu dragoste sa va apropiati " dar numai cei ce sunt vrednici ... nu spun asta la toata lumea , caci in biserica s-ar putea sa se afle de exemplu si de astia ca tine mandri cu caru si care nu au voie sa se impartaseasca deloc ... ia de exemplu mai apostatule un avortor care nu are voie sa se impartaseasca 15 ani , ia de exemplu un criminal care este la fel , ia de exemplu unul care a furat care la fel este oprit ani de zile , sau unul ca tine care a osandit si si judecat preotii care de asemenea este oprit ... crezi ca cuvantul preotului " sa va apropiati " se adreseaza la toata lumea din biserica ca asa vrei tu dupa mintea ta cea ratacita ? s-o crezi tu mai ratacitule ... numai interpreta sf scriptura dupa mintea ta ratacita ca e vai de tine ... a te duce la impartasanie dupa ce ai mancat este NUMAI UNUL din multele pacate posibile , si nu numai pentru asta se opreste de la impartasanie ... nevrednicia de impartasire nu este numai pentru ca ai mancat inainte ci pentru orice pacat ... chiar si canonul pe care tu singur l-ai citat fratioare te da de gol ca inseli ... mai citeste-l odata si vei vedea ca acel canon spune ca numai cei care au fost randuiti de duhovnic sa se impartaseasca si care adica sunt vrednici , daca se impotrivesc sunt afurisiti ... caci tocmai acel canon spune ca exista si motive intemeiate pentru care un crestin nu se poate impartasi ... si da , chiar te rog , mai citeaza alte canoane ca sa vezi singur care sunt motivele pentru care crestinul este proit de la sf impartasanie ...

apoi , tu , cel care judeci biserica lui Hristos degeaba , ia si te uita la fratii tai de comuniune catolici , care pe langa alte erezii , mai calca pe fata si porunca sf apostol pavel pe care ai citat-o : ca adica sa nu te impartasesti dupa ce ai mancat ... uita-te la ei si ai sa vezi ca ei manaca si cu o ora inaite de impartasanie ...

apoi mai ratacitule , sf pavel nu spune deloc ca cei care refuza sa se impartaseasca se impartasesc cu nevrednicie ... nu vezi ca esti de rasul curcilor ... uita-te si tu ce spui : sf pavel spune ca cei care manaca si nu se mai impartasesc se impartasesc cu nevrednicie ... nu iti dai seama ca esti ratacit rau de tot ?? sf pavel a spus ca cei care se impartasesc dupa ce au mancat se impartasesc cu nevrednicie si spre osanda , motiv pentru care multi s-au imbolnavit ba chiar au si murit ... nu spune asta , mai mandrule ? asta spune mai ratacitule ... ia si te pocaieste si nu mai judeca tu biserica ca esti ratacit tare de tot , si mai multe de invatat pana sa intelegi tu adevarul ...

uiuiui , mai frate , dar unii au impresia ca sunt mai destepti decat sf parinti ... auzi ce mandrie !! se ia ei de sfinti ca opresc adica sfintii de la impartasanie fara rost ... auzi ...
Cu care eretici sunt eu in comunieune,mai omule?Am zis eu ca ama impartasesc la catolici,sau la protestanti.Asta inseamna a fii in comuniene.In franceza,dragule"ipartasire"se zice"comuniune",asa ,ca un amanunt.Eu am fost in tari catolice si protestante si stiu cum gandesc acei oameni.Am zis ca sunt fratii mei,pt ca sunt botezati ca si mine in numele Sf Treimi."Multi de la rasarit si de la apus,vor veni si vor sedea la masa cu Avraam,iSaac si Iacov,iar fiii Imparatiei vor fii afara",a zis Mantuitorul.Tu urasti pe toti oamenii,pentru ca nu sunt ortodocsi.Stii tu cum gandesc?Ai sta de vorba cu vreunul,i-ai cunoscut necazuriel,durerile.Vai si amar de capul tau."Judecata este fara miel,pentru cei ce nu au mila",zice tot Mantuitorul.Dac Apostolii s-ar fii scarbit ca tine sa propovaduiasca paganilor,tu acu te-ai fii inchinat la ...de fapt,nu sunt sigur nici acum cui te inchini tu de fapt.Dupa ura care zace in tine,dupa cum blestemi oameni nevinovati,fara ca macar sa citesti ceva.Apropo,cei care se impratsesc la eretici,se afurisesc,nu se anatemizeaza,om nebun ce esti.Afurisenie inseamna excludere de la Impartasire,de fapt este o autoexcludere,ceea ce de altfel faci si tu.Tu te autoexcluzi de la Sf Taine,zicnad ca asculti de nu stiu cine.Referitor la cartea Sf Nicodim Aghioritul,citata mai sus,esti un mare nesimtit.N-ai citit-o,dar spui ca esenta ei este ascultarea de duhovnic.Esti nebun.Cartea aceia se adreseaza tocmai duhovniciolr,in sperenta ca acetsia sa vda ratacirea in care se afla daca impiedica pe oameni de la impartasire.Citeste-o macar,si apoi comenteaza.Esti si ignorant,si ingrezut,plin de trufie draceasca,si mai ai tupeul sa si blestemi,auzi tu"in numele Sf Parinti"Vai si amar de capul tau.
Sincer, nu inteleg cum ai nimerit pe acest forum!! Cred ca din greseala, si ti-ai zis sa te distrezi putin! Nu te juca cu lucrurile sfinte ca nu te vad bine! Deja cred ca ai mari probleme! Nu as vrea sa cunosti furia Lui Dumnezeu!
Bravo Miruna,bun venit in randul aruncatorilor de pietre.astept cu interes,anatemele,blestemele,afurisaniile,si ce oi mai avea in rucsacul tau de "practicant ortodox".vezi sa nu uiti ceva,ca apoi dumnzeul tau se infurie rau,si cine stie ce mai face.;)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.07.2008, 20:53:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

expresia de manie dumnezeiasca este folosita si de sfintii parinti si nu este pacat ... atata numai ca ea se interpreteaza in sens metaforic , in sensul pe care l-a indicat cozia ... insa nici folosirea acestei expresii nu este pacat precum am spus ... mania dumnezeiasca inseamna ca noi ne strapungem cu suferinte din cauza ca am respins binefacerile dumnezeiesti fara de care suferim ...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.07.2008, 22:20:34
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna
Nu as vrea sa cunosti furia Lui Dumnezeu!
Draga Miruna, Dumnezeu nu se infurie si mai ales NU PEDEPSESTE,
Dumnezeu este IN TOTALITATE.....

.................................... DRAGOSTE

..nerespectarea poruncilor lui Hristos ne face sa suferim, Dumnezeu s-a coborit la mintea noastra cu adevarat creata si doar ne-a avertizat prin Fiul Lui ce se intimpla cu natura umana cind nu respectam poruncile Lui, ATIT, si ..El doar sta si ne IUBESTE

iarta-mi interventia!...dar astfel si eu pacatosul imi mai clarific in minte ce se intimpla cu noi
Ma gandeam la cateva episoade din Biblie printre care Sodoma si Gomora! Dar oare SFARSITUL de ce va veni? Ne-am inrait fara limita, nu as fi vrut sa intervin in modul asta, dar am vazut ca aici pe forum am ajuns sa ne injuram! Atat am avut de spus!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 12.07.2008, 17:21:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Dar viata unora si ceea ce fac nu permit sa iei pranzul de unul singur intr-un colt cu mancarea de la pachetel.
este greu, dar nu imposibil, sa mananci de post chiar si atunci cand iei masa la restaurant.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 12.07.2008, 19:33:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Dar viata unora si ceea ce fac nu permit sa iei pranzul de unul singur intr-un colt cu mancarea de la pachetel.
este greu, dar nu imposibil, sa mananci de post chiar si atunci cand iei masa la restaurant.
NOESIS, da, asa este acum cu explozia asta de organice-naturiste-budiste-vegetariene, nu mai exista restaurant fara meniu veggie- mai ales in mediul universitar unde budismul si meditatiile de toate culorile sunt in crestere.
Pe de alta parte am vazut profesori universitari care vin cu cutiuta si cu pachetelul si nu se sinchisesc de nimeni si stau unde vor cu sau fara colegi

Eu un timpul postului sunt intrebat daca am devenit vegetarian de tot maninc lunch-uri asa de "interesante" si eu le spun ca doar pentru o perioada conform religiei mele de crestin ortodox. Cuvintele astea (RELIGIA MEA...) sunt acceptate in mintea lor, si vine din spalarea cu ideea de multiculturalism si ca urmare reactioneaza pozitiv la aceste impulsuri aplicate pe cortexul lor la modul delicat...

. Totul consta in a le servi colegilor americani CEVA USOR DE DUS...ce sa-i faci saracii, este greu sa ajungi la o societate fara Dumnezeu unde te increzi numai in puterile tale, dar oricum ar fi ei sunt mai buni ca noi pacatosii
Reply With Quote
  #69  
Vechi 12.07.2008, 19:48:56
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna
Ma gandeam la cateva episoade din Biblie printre care Sodoma si Gomora! Dar oare SFARSITUL de ce va veni?
Dumnezeu nu a pedepsit Sodoma si Gomora ci mecanismul Legilor Lui i-au pedepsit, "mecanism" explicat fiintei umane mai tirziu de Hristos, Fiul Sau. El sau mai bine zis Ei(Treimea), dupa cum ai vazut la un moment dat, vazind ca vine distrugerea pe capul sodomitilor ADUSA DE EI INSISI PRIN NEASCULTARE, aU intervenit sa-l salveze pe Lot, VAZIND CA MECANISMUL DISTRUGERII s-a pus in miscare.

Miruna, este ca si cum Faptura umana a fost pusa in fata acestui imens mecanism universal care functioneaza prin Legile lui Dumnezeu, caruia daca te opui sau incepi sa inventezi tu alte "masinarii" el se va intoarce impotriva ta, si asta cred ca traim noi acum.

Motivul pentru care nu am ajuns ca cei din Sodoma INCA este intr-un cuvint CRESTINISMUL. Daca nu era crestinismul eram demult disparuti de pe fata pamintului si cred ca am fi aratat ca planeta Marte

Dumnezeu este IUBIRE insa noi avem liberul arbitru care ne poate duce in ambele directii, buna sau rea...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.07.2008, 21:34:36
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu ar trebui sa fie greu sa postesti printre cei care nu cred asa , numai sa ai smerenie si sa nu iti aperi cu patima propria credinta ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plecarea in strainatate costel Generalitati 77 27.06.2012 00:08:13
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
adresat in mod special geniilor elizeu Generalitati 38 05.04.2010 02:32:11
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Munca in strainatate Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 18 17.04.2009 06:59:49