Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.11.2017, 19:02:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.289
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu am facut asa ceva, ti s-a parut.

Omul poate fi placut lui Dumnezeu fie celibatar, fie casatorit.
Si Biblia si experienta umana afirma ca, de fapt, omul il poate mai bine sluji pe Dumnezeu daca este necasatorit.

Asta a fost si este pozitia mea.
Am impresia ca doriti sa divagati pentru că problema expusa e prea spinoasa.
Arată-mi un pastor care a ajuns la această meserie fără să fie căsătorit, arată-mi vreun om care toată viața lui a fost celibatar și are funcție de conducere în vreo asociație religioasă neoprotestantă.
Așadar asociațiile neoprotestante condiționează funcția clericală și de conducere în asociație de căsătorie, forțând, în general la neoprotestanți oamenii de vază sunt dați cei căsătoriți, ceilalți necăsătoriți trebuie să le fie oarecum rușine ori să se scuze pentru că nu sunt căsătoriți mai ales când ajung spre 30 de ani .

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nimeni nu crede ca episcopii erau pusi cu forta ci doar ca erau fortati sa divorteze daca voiau sa devina episcopi.
Si nu cred ca acel Canon era doar constatator ci si prescriptiv.
Nu erau forțați să divorțeze, în situația în care se ridica un episcop dintr-un cuplu care era deja separat pentru viețuirea la mănăstire, reședința episcopului trebuia să fie la o anumită distanță.
Crezi că acel canon impune ca soția unuia devenit episcop musai să intre în mănăstire ?
Putea însă să-i spună să se mute dacă e prea aproape și acel canon de fapt asta și prevedea distanța față de reședința episcopului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.11.2017 at 19:06:09.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.11.2017, 19:44:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Arată-mi un pastor care a ajuns la această meserie fără să fie căsătorit, arată-mi vreun om care toată viața lui a fost celibatar și are funcție de conducere în vreo asociație religioasă neoprotestantă.
Nu cunosc.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Așadar asociațiile neoprotestante condiționează funcția clericală și de conducere în asociație de căsătorie,
Corect.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
ceilalți necăsătoriți trebuie să le fie oarecum rușine ori să se scuze pentru că nu sunt căsătoriți mai ales când ajung spre 30 de ani.
Fals

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
un cuplu care era deja separat pentru viețuirea la mănăstire,
CANONUL 48 Trulan (DIVORȚUL ȘI CELIBATUL EPISCOPILOR ALEȘI DIN CLERUL DE MIR)

Femeia celui ridicat la vrednicia (demnitatea) episcopiei, divorțând mai înainte de bărbatul său, prin înțelegere întreolaltă (reciprocă) după hiro*tonia episcopală asupra lui (ea) să intre într-o mănăstire zidită departe de sălașul (locuința) episcopului și să aibă parte (beneficieze), îngrijirea (cea) din partea episcopului; iar de s-ar arăta vrednică, să se înainteze și la treapta (slujba) diaconiței.

Canonul are in vedere pe cei alesi din Clerul de Mir. Adica cei casatoriti.
Daca sotul era ALES sa devina episcop, el trebuia sa divorteze, prin buna invoiala, de sotia lui.
Daca nu divorta, NU putea deveni episcop.


Dumneavoastra tot marjati pe era deja divortat.
Da, era divortat pentru a deveni episcop. Nu putea deveni daca nu divorta.

Sau, poate nu am inteles eu bine. Daca nu era deja divortat, ar fi putut fi episcop?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.11.2017, 21:54:28
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mantuitorul Hristos credea ca Dumnezeu i-a unit.
Dumnezeu i-a unit ținând cont de voia lor. Dumnezeu nu ne unește automat, fără ca să țină cont de voia noastră.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.11.2017, 22:35:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca nu erau chiar despartiti. Doar se rugau separat. Si sotia era in continuare in intretinerea sotului.

Duceau vieti paralele, induhovnicite, in bun acord.

Ceva gen multe familii din zilele noastre minus bunul acord, minus induhovnicitul :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.11.2017, 22:49:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Erau despărțiți, zice clar că femeia să intre în mănăstire, doar că bărbatul avea obligația să se îngrijească în continuare de cele materiale ale soției, dacă era cazul.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.11.2017, 23:29:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.289
Implicit

Ce scrie la un comentariu la acest canon:

„Dispoziția canonului prezent a fost interpetată mai mult ca o recomandare decât ca o obligație, întrucât ea nu este însoțită de sancțiuni, adică pentru motivul că nu prevede nici o pedeapsă în caz de neexecutarea ei.
Interpretată astfel, ea nici nu a fost aplicată decît în cazul cînd cei în cauză au găsit că pot face uz de ea, așa încît, ea nu s-a impus ca normă generală decât prin veacul al XIV-lea.


Deci până în secolul 14 li s-a tot dat timp să ia la cunoștință că e de preferat alegerea ierarhilor dintre monahi, ulterior aveau de unde alege viitori episcopi și s-a format practica Bisericii în privința alegerii ierarhilor depinde și unde s-a făcut uz de această recomandare, dacă s-o fi făcut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.11.2017 at 23:45:06.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.11.2017, 14:47:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Decat cu sotia sa.

1 Timotei 3:2
Episcopul să fie bărbat al unei singure femei
Aici spune sa nu fie recasatorit, nu ca trebuie sa fie neaparat casatorit, cum ai interpretat tu.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.11.2017, 15:30:28
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici spune sa nu fie recasatorit, nu ca trebuie sa fie neaparat casatorit, cum ai interpretat tu.
Ti se pare ca eu am interpretat ca episcopul trebuie neaparat sa fie casatorit. Nu am spus asa ceva.
A impresia ca unii dintre voi nu prea stiti sa puneti intrebari de clarificare si va cam place sa faceti multe presupuneri.

Eu cred ca episcopul poate fi casatorit sau necasatorit insa mai bine e sa fie necasatorit.
Versetul respectiv e un argument ZDOBITOR, fara putinta de tagada, ca un episcop poate fi casatorit.

Problema nu consta in faptul ca un episcop este necasatorit.
Ci in două chestiuni care sunt impotriva invataturii apostolilor:
1. Celibatul - conditie eliminatorie pentru hirotonirea epsicopilor
2. Incurajarea divortului.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 10.11.2017, 15:45:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ce simpatic esti: ”Biserica a incercat sa se tina de invatatura apostolilor sute de ani dar cand nu a mai putut, si-a dat seama ca stie mai bina ce sa faca si a nesocotit Biblia!”.
Cine incalca Scriptura in folosul datinei ei, NU mai e Biserica, prietene.
E doar o adunare de farisei si carturari. Matei 15:1-9.
Biserica Adevarata va respecta 100% Invatatura Apostolilor.
Fara Rabat. Fara Compromis. Fara Murmur.
Cam asta e ecumensimul pe care l-ai impartasit si in trecut, ortodocsii sa fie ecumenisti cu neoprotestantii si sa-i considere la fel ca ei, dar tu si coreligionarii tai puteti spune ca doar cultul (secta) voastra este "biserica" si ca Biserica nu e Biserica.
Probabil tu nu stii, pentru ca voi ati aparut acum 100 de ani, toti Sfintii Apostoli au fost celibatari dupa ce au devenit Apostoli. Desi unii erau casatoriti inainte. Doar cele ce tin de dogma, adica de invatatura revelata, nu pot fi schimbate niciodata. In cele ce tin de organizarea Bisericii e evident ca Biserica le poate imbunatati. Nu mai mergem la sinagoga evreilor, pentru ca asa faceau Apostolii, avem biserici. De asemenea, nu-si fac sclavi crestinii doar pentru ca in canoanele apostolice scrie de sclavi. In privinta episcopilor Biserica a randuit, la un moment dat, ca ei sa fie dintre cei ce au sanse mai mari sa fie imbunatatiti. Asa cum in Sfanta Scriptura spune ca e mai bine ca un credincios sa fie necasatorit (asta nu inseamna ca e rau sa fie casatorit, doar ca e mai bine decat asa). Unde vezi tu ca e contrazis ceva din Sfanta Scriptura?

Biserica este stalp si temelie a adevarului, cum poti citi in Sfanta Scriptura. De asemenea, Iisus a spus ca Biserica nu va fi doborata niciodata. Deci Biserica nu a fost doborata niciodata de la infiintarea Ei de catre Hristos. Capul Bisericii este Hristos, El conduce Biserica. Tu de ce nu asculti de Biserica si de Capul Ei? De ce o faci adunatura de farisei si carturari? Secta penticostala a fost initiata de un pastor baptist, care s-a dovedit a fi homosexual, culmea e ca a fost dat afara din cult chiar de cultul pe care il initiase. Chiar de la inceput celelalte culte protestante si neoprotestante (am dat si citate in trecut) au spus ca manifestarile penticostalilor ( presupusa vorbire in limbi si agitatia produsa de intrarea in transa) au spus ca acestea sunt manifestarile pe care le intalnim in paganism si in posedari. Si tu compari asa ceva cu Biserica lui Hristos?
P.S. Eu nu-s ecumenist, pot spune adevarul despre alte culte.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 10.11.2017, 15:57:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
monahismul crestin asa a inceput, a fost un protest la adresa bisericii, ca institutie. nu-mi amintesc acum exact, undeva in egipt a fost prima si e aproape sigur ca s-a inspirat din budism. asta inseamna ca lovesc in calugarie? pai incep cu niste imagini de barbi jegoase de pe la manastirle din moldova si sa vezi atunci lovituri...
Tot din carti de tipul celor scrise de Dan Brown ai citit. Cand citesti si carti mai serioase? Acei pustnici (unii din ei) fugeau de prigoana impotriva Bisericii, nu de Biserica. Asa cum am scris mai sus, Sfintii Apostoli au fost ca si calugarii dupa ce au devenit Apostoli. Si la iudei, inainte de venirea lui Iisus, unele persoane se hotarau sa ramana necasatorite toata viata si sa-i slujeasca lui Dumnezeu. Sfantul Ioan Botezatorul a trait ca un calugar, chiar ca pustnic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55