Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.05.2009, 16:30:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le unii din autorii articolului nu mai scrie el saracu scriu diavolii prin el.
Uitati aci cum descrie cum s-a speriat si a fugit de la o manastire unde trebuia sa asiste la moliftele Sfantului Vasile cel Mare.
http://www.catavencu.ro/noaptea_diav...uiti-7383.html

Trebuie sa facem rugaciune pentru fratele acela Razvan Chiruta ca sa izbaveasca de chinuirile vrajmasului.Puteti sa il treceti si la Sfantul Maslu sa se vindece.
  #62  
Vechi 06.05.2009, 16:35:52
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_bratu Vezi mesajul
IPS Teodosie ar putea fi judecat de Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
Reprezentantii Parchetului au trimis o adresa catre Arhiepiscopia Constanta, prin care cere institutiei sa precizeze daca IPS Teodosie face parte din Inaltul Cler.
Dar de cand marii clerici sunt atat de importanti incat sa aiba parte de tratament preferential la judecata? Protestez hotarat impotriva unei astfel de masuri. Sa fie judecat ca un infractor de drept comun, nu ca un demnitar, ca nu este!
  #63  
Vechi 06.05.2009, 16:42:57
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Sub falsa ta piosenie se ascunde un om fals,ignorand,orb si surd.Aceste situatii sau intamplat si inainte de '90 dar pe atunci era interzis sa spui asa ceva,tovarasii in haine preotesti au continuat "obiceiurile" si astazi cand se da in vileag lumea e consternata.Sa nu ne fie teama sa spunem adevarul!
Doamne, sunt surprinsa cat puteti sa-l judecati de Geo. Mai bine ati incerca sa vedeti ce a vrut sa spuna, sa intrati in profunzimea celor scrise de el, nu doar citind in graba si dupa, postand de amorul artei. Si Inaltul e om, are pacatele dar si virtutile lui, ca si noi. Oare cine suntem noi sa judecam aproapele? V-ati gandit ca poate sunt atatia oameni incepatori in ale credintei, care dupa ac. intamplare s-au smintit? Oare mai e nevoie sa contribuim si noi? Si referitor la ce a spus Geo cu tinutul la ortodoxie si la ce este al nostru, ar trebui sa aprecim ac. cuvinte si sa-i multumim pt. sfat. S-a intamplat ce s-a intamplat, e drept, nu vreau sa comentez in nici un fel, dar hai sa ne punem intrebarea mai intai ce vor spune adventistii, iehovistii, baptistii si altii? In urma cu ceva timp, am vazut-o pe fata pastorului dintr-o localitate,(o doamna de peste 40 ani, cu doi copii), cu o fusta de 20 cm. Cum langa mine era tot o adventista care tocmai incerca sa ma corupa, pt. mine aparitia acelei doamne a fost mana cereasca. M-am prefacut ca nu o cunosc si am intrebat cine este acea femeie cu fusta asa de scurta. Bineinteles ca mi s-a raspuns cine este, dar mi s-a dat si o explicatie:" dar are cizme lungi si ii acopera picioarele". Eu nu spun sa lasam raul, sa ne facem ca nu vedem si nu auzim, dar sa privim si in ograda vecinului. Altii cum stiu sa spele rufele in familie si noi nu? Ne-a cerut noua cineva sfatul? Ne-a pus pe noi sa luam o decizie? Stie cineva si BINELE facut de Inaltul? Spunem doar raul........Daca nu stim toate astea, atunci de ce tot comentam? Sa-i lasam pe cei care au autoritatea sa ia masurile necesare si legale.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
  #64  
Vechi 06.05.2009, 16:44:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Daca atat ai inteles de la mine,inseamna ca atat ai in cap si suflet...asta este logica ta si eu nu am ce sa fac...CREZI CE VREI!...oricum vei fi subiectiva in ceea ce priveste postarile mele.
ory, dar tu fara jigniri nu stii sa te exprimi? Nu pentru mine, dar pentru cei, care iti citesc randurile... Oricum incalci regulamentul prin atac la persoana!
  #65  
Vechi 06.05.2009, 16:54:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
ory, dar tu fara jigniri nu stii sa te exprimi? Nu pentru mine, dar pentru cei, care iti citesc randurile... Oricum incalci regulamentul prin atac la persoana!

Chiar nu puteti sa va ignorati reciproc??? M-am cam saturat sa vad intepaturi in fiecare topic in care una din voi (ancah, ory sau mirelat) posteaza. Lasati balta ironiile, micile rautati si asa mai departe. Daca cu puteti sa va placeti, macar ignorati-va.
  #66  
Vechi 06.05.2009, 17:36:32
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Stiati ca:

Averea episcopului ii aparatine lui insusi? Cel putin pina acum (f. putini ani) legea mai era in vigoare si nu cred ca a avut cineva interes sa o schimbe!
Asta explica multe.....
Iisus a spus sa arunce primul piatra cel fara pacate, este adevarat si El singurul nu a facut-o. Nu a facut-o fata de femeia adultera! Cind era vorba de fete bisericesti alese (farisei) nu statea de loc pe ginduri sa o faca! Oare de ce?
Voi cei din Romania nu traiti sfisierea asta continua a ortodoxiei romanesti. Dar in occident sint preoti (si parohii) care nu se pot unii cu BOR pentru ca s-ar unii pe cei care ii criticau zi de zi la Europa Libera. Cei din "lumea libera" erau cei care faceau Liturghia la Radio, cei care luau pozitie in locul BOR (mute si inspaimintate), cei pe care noi astia mai batrini ii ascultam cu sfintenie si cu riscul de a fi prinsi, erau cei care luptau pentru un Pr. Calciu sau pt alti preoti inchisi.
Eu am fost sincer neplacut surprins ca biserica din exil si cea din Romania nu s-au unit dupa cadera comunismului, dar cu fiecare Tudosie sau cum i-o mai fi chemind, incep sa inteleg de ce!
Va tot cramponati de nejudecarea ierarhului, pe cine credeti ca intereseaza persoana respectiva, cine nu stie multe altele si tace ascunzind rusinea lor de altii?
Voua sfintiilor de pe forum va este usor, voi cu stravedera voastra puteti alege neghina de griu, pe voi nu va sminteste nimeni, voi sinteti supravietuirea ortodoxismului! Dar pe linga voi mai sint oameni ca mine (si sint multi), care nu au atita cultura si intelegere teologica ca voi, oameni care se roaga zilnic, dupa canon, pentru ierarhi si apoi vad ca ierarhii sint... cum sint! Oameni care sint dispretuiti pentru ca fac parte dintr-o biserica atit de corupta! Ne place sa-i terfelim pe catolici, de exemplu, dar cind un episcop de la ei spune o prostie (spune nu face!!!) ei ajung sa cintareasca daca nu desfinteaza tot ordinul acelui cardinal ca sa salveze biserica catolica!!!
Inainte sfintii fugeau de raspundera arhieriei, erau pusi cu forta acum ajung f. tineri si primesc cu bucurie! Sau ati vazut voi unul spunind ca nu-i vrednic si facind tot ce-i omeneste posibil sa nu fie pus episcop?
Inainte se urmarea, in principal, lucrarea duhovniceasca iar restul nu conta, acum conteaza diplomele, doctoratele, construirea de edificii, prezenta la congrese, limbile straine....si lucrarea duhovniceasca ramine pe drum!
Cunosc cazuri de calugari (de diferite grade) care au refuzat sa stea in minastire cerind camera de hotel! Iar voi va intrebati daca e bine sa ne spalam!!!
Sa nu-mi spuneti ca oaia a ajuns mai vrednica ca pastorul! Sau ca pe oaia fara pastor sau cu un pastor avind alte ocupatii nu o maninca lupul!
Nu pot sa va cred pentru ca am lucrat mult la oi si stiu ca nu-i asa!
Ca STAPINUL o sa pedepseasca pe pastorul nevrednic este clar, dar turma acestui pastor o sa moara! Si daca moare nu mai aduce rod, nu mai inmulteste talantul! Si nici oaia care scapa prin padure nu mai aduce rod!
Nu-ti trebuie teologie sa intelegi oieritul!
  #67  
Vechi 06.05.2009, 17:47:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
....Nu numai zidurile, nu numai clericii, ci Noi....
Jenica, noi suntem turma, suntem biete oite fara minte prea multa care daca ratacim fara oieri, ce putem face?...si mai ales fara o stina care sa ne protejeze si sa ne tina uniti si protejati de LUPI...

Eu din experienta cred exact invers, ca incepatorii in ale credintei vor avea de cistigat daca vad ca se face curatenie in sinul BISERICII si acesti indivizi sunt trimisi la re-educare in minastiri si mai ales, se pare, la re-INTELGERE si RE- APROFUNDARE a ce inseamna tainele, nu crezi? Nu ca am intelege noi mai bine ce si cum,nu!,.. ca nu stim, insa ACEST LUCRU este ESENTIAL pentru EI si LUCRUL LOR, nu? si cred ca cel mai bun loc de vindecare si redefinire a tainelor pentru cei care imbratiseaza fetiscane in altar(M.Bucium) si vind hirotonii la jurnalisti pe Euro la greu este la minastiri in grajd la vaci , la porci si pe cimp cu oile pentru urmatorii 20 de ani si sunt convins ca mai devreme sau mai tirziu Dumnezeu ii va ierta, insa nu trebuie sa se miste de acolo!, de la greblat balegarul, acolo se va da LUPTA CEA MARE a Mintuirii pentru ei.

Daca marxistii au avut dreptate cu ceva este in expresia: "Munca inobileaza pe om" sintagma care se potriveste de minune si in cele Duhovnicesti!!!! nimic nu se obtine doar printr-o simpla punere de miini...ci cu multa truda si in timp indelungat!!!!!fiinta noastra pacatoasa nu se schimba peste noapte sau in urma DOAR a unui ritual

...pe de alta parte daca o organizatie duhovniceasca este trivializata si ASTFEL este transformata intr-una lumeasca, a banului, atunci acesti lucratori trebuie sa se astepte ca sa fie judecati dupa legi lumesti, nu Sinodale.
  #68  
Vechi 06.05.2009, 17:56:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le saracu reporter Razvan Chiruta e posedat,poftiti ce articol a scris in Catavencu acum cateva luni,de a aparut acum de curand.
Un prieten de al sau a vrut sa ii faca un bine sa il duca la moliftele Sfantului Vasile cel Mare dar s-a speriat si a fugit:
http://www.catavencu.ro/noaptea_diav...uiti-7383.html
"M-am dus la schitul posedaților de la Călugăreni fără să știu unde merg, de fapt. Mai era doar o zi pînă la Anul Nou și n-aveam de gînd să stau acasă, așa că am întrebat în stînga și în dreapta după o combinație de ultimă oră. Mă trezisem prea tîrziu. Toți prietenii aveau planurile deja făcute, sarmalele gata înfoliate și șampania pusă la rece.


Doar Radu pleca la drum singur. M-am oferit imediat să-l însoțesc, convins că mergem să trîntim un foc de tabără pe cîmpia unde a luptat Mihai Viteazu.

Aveam să aflu curînd că prietenul meu plănuise, de fapt, să viziteze locașul îndrăciților din Suceava, atras de slujba de exorcizare care prin tradiție se ține în prima noapte din an, cea a Sfîntului Vasile.
.
.
.
.
.
.

A doua zi plec de la schitul Călugăreni. Radu mai rămîne, dar eu vreau să plec din nebunia asta. Mă duc în grabă la femeie, îi cer buletinul, îi zic că a apărut o urgență. Mă tem că nu va crede și nu am un plan B. Dar ea mă crede și vine cu buletinul. Îl smulg, fug în cameră, pun mîna pe rucsac și dau să ies. "Unde fugi, frate?", mi se așează în față studentul din București. Mă duc, plec, am să vin altădată, promit. "Nu pleca, frate, Diavolul te trage, nu o să mai vii, profită acum să scapi, nu pleca". Îl izbesc într-o parte, sar pe lîngă el și ies pe poarta schitului. Pe lîngă mine, în exact același timp, intră preotul Daniil Horga, pregătit pentru slujba de exorcizare. Am o mică ezitare, dau să mă întorc. Dar nu, trebuie să ajung în oraș cît mai repede, să prind trenul.


V

După cinci zile, mă întîlnesc cu Radu. Îl întreb ce-au spus ceilalți de fuga mea neașteptată. "Are mulți draci în el, care l-au tras de aici", au decretat unanim. O fi. Numai că eu la schitul ăla nu mă mai întorc niciodată.
"
Recunoaste chiar fratia sa aceasta.
  #69  
Vechi 06.05.2009, 18:11:31
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le saracu reporter Razvan Chiruta e posedat,poftiti ce articol a scris in Catavencu acum cateva luni,de a aparut acum de curand.
Un prieten de al sau a vrut sa ii faca un bine sa il duca la moliftele Sfantului Vasile cel Mare dar s-a speriat si a fugit:
http://www.catavencu.ro/noaptea_diav...uiti-7383.html
Cel mai simplu este sa-l denigrezi pe jurnalist ca in felul acesta si ce a scris bine sa intre sub semnul intrebari! NU tine prietene.
Sincer merg de ani de zile la Molifte dar in locul lui nici eu nu stateam acolo. Nu-mi doresc sa vad nici demonizati nici exorcisme si nu cred ca poti devenii credincios venind in contact cu diavolul! Biserici/minastiri/schituri profesioniste in exorcisme nu-mi inspira nici o incredere. Iisus a facut asa ceva fara circ si mi se pare ca excursiile organizate la astfel de lacasuri cu autocarul sau grupul sint in ton cu problema topicului astuia.
  #70  
Vechi 06.05.2009, 18:39:51
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Greu lucru este de inteles/respectat acest cuvant Lurentiu. Chiar si pentru cei mai inaintati in credinta, darmite pt. un novice. Insa ceea ce as dori eu sa intelegem este ca:
Indiferent cat ne-am jigni/contrazice unii pe altii aici sau in afara forumului, indiferent cate "dreptate" ar avea unul sau celalat daca nu punem genunchiul [COLOR=Red]impreuna[/COLOR] la rugaciune nu vom fi decat niste crestini cu acte. Atat!


Foarte frumos spus si intelept totodata.Asadar sa cautam sa ne rugam pentru noi si aproapele si nu sa judecam.Sa plecam genunchii la rugaciune si in inima noastra sa coboare linistea si pacea.Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35