Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.07.2008, 11:36:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de georgeval
M-am obisnuit cu voi. Va opriti la litera si distrugeti duhul.
ba dincontra, ei rastalmacesc litera... ca daca litera, virgula, punctul este Hristos, dar ei rastalmacesc astfel incat litera lor ucide duhul... inima, pacatosul, credintza... dragostea curata... viatza sfintzita... 6x???:(:(
deci ei nu se opresc la litera ca atunci s-ar mantui ci o rastalmacesc ca daca s-ar opri la litera l-ar gasi pe Hristos caci El este Alpha shi Omega, Inceputul shi Sfarshitul... shi ar primi Harul... deci ei fac altceva... transforma litera in cutzit infipt in tampla! sau in ushe sau in biblie... ca au lasat-o shi pe aia shi umbla numai cu broshurele shi revistuice... deci cu stilet bine ticluit de ...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.07.2008, 11:53:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:
"... O, Scriptură care te tin în mână de la început si până la sfârsit! Cerul si pământul vor trece, dar cuvintele Domnului Iisus Hristos nu se vor sterge si nimic nu va rămâne neîmplinit. Amin.

Israele, poporul Meu, întoarce-te cu fata la Dumnezeu, că Dumnezeu a fost si este scutul tău, dar fă asa cum scrie, că nici o virgulă nu se va lua. Si la cei ce n-au stiut, si la cei ce n-au văzut, si la cei ce n-au vorbit, va vorbi virgula si vor încremeni, căci nu a fost pusă să trecem peste virgulă, iar punctul a fost ca să te opresti. Vai de tine, crestine care n-ai luptat ca să întelegi punctul si să te opresti! Vai de tine, cel ce nu te-ai oprit! Vai de tine, cel ce n-ai priceput punctul! Vai de tine, că Eu sunt virgula si punctul! Vai de tine, care, Eu am venit la tine, si tu nu M-ai primit! Vai de tine, crestine, ce judecată vine peste tine!"

"... Fiti tari si înrădăcinati-vă bine viata cu Mine, ca să tineti piept la furtună si la viscol, că scrie în Scriptură că via a dat-o spre mâncare porcilor, si de o altă vie este plin pământul, si aceasta e sectarismul. De aceea vă spun: adânciti rădăcinile, că vine vremea ca un ciorchine din via Mea să aibă un kilogram."

:(
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.07.2008, 12:35:23
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de georgeval
M-am obisnuit cu voi. Va opriti la litera si distrugeti duhul.
ba dincontra, ei rastalmacesc litera... ca daca litera, virgula, punctul este Hristos, dar ei rastalmacesc astfel incat litera lor ucide duhul... inima, pacatosul, credintza... dragostea curata... viatza sfintzita... 6x???:(:(
Nu inteleg despre ce litera rastalmacita sau duh distrus vorbiti. Am cerut si eu, simplu, sa-mi aratati unde ne invata Domnul Iisus Hristos sau apostolii sai ca trebuie sa ne inchinam in fata unor imagini. Decat sa o dati pe comentarii in afara subiectului, nu era mai simplu si mai cinstit sa spuneti ca asemenea invatatura nu exista? Sau, daca exista sa mi-o aratati si mie, ca sa ma luminez?

Nu stiu ce intelegeti prin duh dar mie imi place sa fiu insufletit de Duhul Adevarului. Si asta ma face sa caut raspunsuri in invataturile Domnului Iisus Hristos si ale apostolilor sai, invataturi pe care le cosider complete si de actualitate (nu ocazionale).
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.07.2008, 13:50:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ei bine daca in tot VT se ashtepta chipul Tatalui, Cunoashterea Tatalui, a sfintei Treimi, ashteptandu-se Mantuitorul omului deci Ipostasul fara de pacat ce trebuia sa-l primeasca omul spre a-l urma shi a trai o viatza sfanta, Icoana este tocmai acest obiect de cult, aceasta fereastra catre ipostasul lui Dumnezeu, iar sfanta Cruce este drumul spre Icoana spre poarta cerului prin rugaciune shi post prin Golgota...

voi v-atzi luat dupa musulmani shi le-atzi transformat in idoli caci voi credetzi doar in Cel nevazut dar cand cel nevazut s-a revelat ucenicilor? atunci n-o sa-L credetzi pentru ca voi shtitzi una shi buna... Dumnezeu nu se poate vedea, deci ce il reprezinta pe el e chip cioplit... poi n-atzi intzeles nici porunca aceea shi nu pricepetzi nici Icoana shi nici Biserica... dar Duhului din Vas trebuie sa te inchini shi nu vasului, deshi shi vasul shi Duhul tot Dumnezeu le-a dat, iar Crucea, Icoana, Biserica sunt DUH, painea shi vinul, Hristos care este Templul Duhului Sfant. deci sfintele moashte sunt Duh shi se cade sa te inchini lor caci prin ele se vede chipul vazut al Lui Dumnezeu...

dar ai shtiut shi dumneata marianne toate astea, dar de cand ai trecut sa te inchini la ingerii cazutzi ai fariseilor ei fi uitat... shi acum sustzii shi dumneata ca sunt idoli... adica purtatori shi ajutatori ai lacomiei... nu vezi cum v-a prostit inchinatorii de idoli? treaba ta... 7x???:(:(:(
Reply With Quote
  #65  
Vechi 30.07.2008, 17:42:18
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
ei bine daca in tot VT se ashtepta chipul Tatalui, Cunoashterea Tatalui, a sfintei Treimi, ashteptandu-se Mantuitorul omului deci Ipostasul fara de pacat ce trebuia sa-l primeasca omul spre a-l urma shi a trai o viatza sfanta, Icoana este tocmai acest obiect de cult, aceasta fereastra catre ipostasul lui Dumnezeu, iar sfanta Cruce este drumul spre Icoana spre poarta cerului prin rugaciune shi post prin Golgota...

voi v-atzi luat dupa musulmani shi le-atzi transformat in idoli caci voi credetzi doar in Cel nevazut dar cand cel nevazut s-a revelat ucenicilor? atunci n-o sa-L credetzi pentru ca voi shtitzi una shi buna... Dumnezeu nu se poate vedea, deci ce il reprezinta pe el e chip cioplit... poi n-atzi intzeles nici porunca aceea shi nu pricepetzi nici Icoana shi nici Biserica... dar Duhului din Vas trebuie sa te inchini shi nu vasului, deshi shi vasul shi Duhul tot Dumnezeu le-a dat, iar Crucea, Icoana, Biserica sunt DUH, painea shi vinul, Hristos care este Templul Duhului Sfant. deci sfintele moashte sunt Duh shi se cade sa te inchini lor caci prin ele se vede chipul vazut al Lui Dumnezeu...

dar ai shtiut shi dumneata marianne toate astea, dar de cand ai trecut sa te inchini la ingerii cazutzi ai fariseilor ei fi uitat... shi acum sustzii shi dumneata ca sunt idoli... adica purtatori shi ajutatori ai lacomiei... nu vezi cum v-a prostit inchinatorii de idoli? treaba ta... 7x???:(:(:(
Cand o sa am avem bucuria sa citim o postare de a dvs. plina cu invataturi de la Domnul Iisus Hristos sau de la apostolii sai, pe care-i cam ocoliti. Sa inteleg ca erau cam nestiutori? Sau va incurca invataturile lor?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 30.07.2008, 17:58:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

voi niciodata n-o sa avetzi bucuria asta... iar ironiile nu-shi au sensul... dar tu inchina-te mai departe la fariseii tai ce se inchina la ingerii cazuti... e clar... e o vrajeala ca ai fost candva ortodox... sau dumneata vrei citate? poi degeaba le-ash da ca nici unul nu il pricepetzi shi nu-l luatzi in seama... deci m-am convins ironii prozelite shi intrebari ajutatoare ca sa ce sa ajung la rastalmacirile voastre? fereasca Dumnezeu! Unul Cel din Treime ca voi credetzi ce e doar unul asha ca un om cum e omul unul cand e parasit de Dumnezeu shi este singur... cand o sa raspundetzi voi la multzimea de citate pe care le ocolitzi atunci o sa mai stau de vorba cu voi... caci zicea catre cineva parintele Arsenie Boca despre cineva care vroia sa citeasca mereu moliftele:
"nu-tzi baga ma capul in viespar" ceva de genul asta... deci nu-mi gasesc o datorie sa va deschid ochii... treaba voastra... ce sa va urez ? spor in rataciri? mai bine tac...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.07.2008, 08:13:41
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
cand o sa raspundetzi voi la multzimea de citate pe care le ocolitzi atunci o sa mai stau de vorba cu voi... .
Multimea de citate din "CLD"? Nici macar nu stiu ce inseamna. Prefer cat mai multe citate din invataturile Mantuitorului si ale apostolilor sai. Dar se pare ca nu le cunoasteti. Si ii numiti pe altii rataciti.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.07.2008, 11:34:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de georgeval
M-am obisnuit cu voi. Va opriti la litera si distrugeti duhul.
ba dincontra, ei rastalmacesc litera... ca daca litera, virgula, punctul este Hristos, dar ei rastalmacesc astfel incat litera lor ucide duhul... inima, pacatosul, credintza... dragostea curata... viatza sfintzita... 6x???:(:(
Nu inteleg despre ce litera rastalmacita sau duh distrus vorbiti. Am cerut si eu, simplu, sa-mi aratati unde ne invata Domnul Iisus Hristos sau apostolii sai ca trebuie sa ne inchinam in fata unor imagini. Decat sa o dati pe comentarii in afara subiectului, nu era mai simplu si mai cinstit sa spuneti ca asemenea invatatura nu exista? Sau, daca exista sa mi-o aratati si mie, ca sa ma luminez?

Nu stiu ce intelegeti prin duh dar mie imi place sa fiu insufletit de Duhul Adevarului. Si asta ma face sa caut raspunsuri in invataturile Domnului Iisus Hristos si ale apostolilor sai, invataturi pe care le cosider complete si de actualitate (nu ocazionale).
Draga Marian si Apostolii stateau in preajma MAntuitorului si unele lucrui nu le intelegeau. Prin Pogorarea Duhului Sfant a venit luminarea. Cand am amintit de interpretarea in duh m-am referit la interpretarea duhuvniceasca, care se realizeaza prin lucrarea Duhului Sfant. Sincer interpretatrile tale sunt reci. Te invarti intr-un cerc. Intr-o postare anterioara te-am intrebat: Unde scrie direct ca a fuma este pacat? Ai spus ca Scriptura iti vorbeste prin porunca: SA nu ucizi. Asa cum iti vorbeste tie, imi vorbeste si mie indirect prin: "Cuvantul S-a facut trup si am vazut slava LUi ca slava a unuia nascut din Tatal plin de har si de adevar" sau "Adevaratul duh este cel care marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat ". Pentru mine icoana nu este chip cioplit ci o marturie a intruparii reale a Fiului lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.07.2008, 11:46:55
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Draga Marian si Apostolii stateau in preajma MAntuitorului si unele lucrui nu le intelegeau. Prin Pogorarea Duhului Sfant a venit luminarea. Cand am amintit de interpretarea in duh m-am referit la interpretarea duhuvniceasca, care se realizeaza prin lucrarea Duhului Sfant. Sincer interpretatrile tale sunt reci. Te invarti intr-un cerc.
De ce spuneti ca interpretarile mele sunt reci? Pentru ca sunt lipsite de fantezie? Sunt crestin si de aceea dau o importanta deosebita invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale apostolilor sai. Nu-mi permit sa sa mai adaug nimic la aceste invataturi. Nu cred ca este un lucru duhovnicesc sa-ti formezi propria teologie fara sa pui un accent deosebit pe invataturile Sfintei Scripturi.

Referitor la raceala: nu am gasit carte mai vie si mai arzatoare ca Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.07.2008, 12:01:46
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sincer interpretatrile tale sunt reci. Te invarti intr-un cerc. Intr-o postare anterioara te-am intrebat: Unde scrie direct ca a fuma este pacat? Ai spus ca Scriptura iti vorbeste prin porunca: SA nu ucizi. Asa cum iti vorbeste tie, imi vorbeste si mie indirect prin: "Cuvantul S-a facut trup si am vazut slava LUi ca slava a unuia nascut din Tatal plin de har si de adevar" sau "Adevaratul duh este cel care marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat ". Pentru mine icoana nu este chip cioplit ci o marturie a intruparii reale a Fiului lui Dumnezeu.
Este adevarat: am explicat ca a fuma este pacat dand ca invataturi porunca a sasea si niste versete din prima epistola catre corinteni, care se refereau la trupul nostru (templu Duhului Sfant). Nu cred ca am fortat interpretarea.

Versetele pe care le-ati postat dvs. se refera la Fiul lui Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos. A face o asociere intre Domnul Iisus Hristos si o imagine pictata de mana omeneasca nu cred ca este un lucru bun.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49