Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.12.2010, 20:52:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În pasajul citat, acest mare sfânt catolic afirmă că preoții aflați în schismă (care s-au rupt de Biserica Catolică) sunt ei înșiși căzuți din har.
Cu atat mai mult cei aflati in stare de erezie.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceea ce nu afirmă este că lucrarea Tainelor nu are loc. Știm de la controversa donatistă că lucrarea Sf Taine este independentă de starea sufletului celui care le săvârșește.
Si fara har cum ar putea sa existe Sfinte Taine? In primul rand preotii fiind cazuti din har, cum spuneati in primul pasaj, nu mai au nicio putere, sunt ca si laicii. Dar sfintii afirma in alte locuri ca cei cazuti din har nu mai au Sfinte Taine. Nu am dat acele pasaje ca sunt mai dure, dar asta e adevarul.
Iata din scrisoarea Sfantului Teodor Studitul (ajuns in Rai in 826): http://hristofor.wordpress.com/2010/...acelasi-lucru/
Așa­dar, du­pă cum dumnezeiasca pâine cu care se împărtășesc ortodocșii îi face pe toți cei ce se îm­păr­tă­­șesc de ea un singur trup, tot așa și pâinea ere­ticească îi face părtași unii cu alții pe cei ce se împărtășesc de ea și îi înfățișează un sin­gur trup po­trivnic lui Hristos.
Oare nu tot cel ce are părtășie, adică se îm­părtășește de pâinea otră­vitoare se lea­pădă de Hris­tos, fiind de­parte [de El] și necuvios, afară numai dacă și‑a revenit cum­va prin pocăință?
Mai sunt pomenite canoanele 45 si 46 apostolice, de exemplu canonul 46: "Poruncim să se caterisească episcopul sau presbiterul care a primit (ca
valid) botezul ori jertfa (euharistia) ereticilor. Căci ce fel de împărtășire are Hristos cu Veliar ? Sau ce parte are credinciosul cu necredinciosul ?"
Iar Sfantul Vasile cel Mare nu spune clar ca cei ce s-au rupt nu mai au puterea de a boteza si de a hirotoni? Iar Sfantul Vasile se referea la schismatici, pentru ca pasajul anterior incepea asa: "Dar s-aparut celor din vechime, si de cei impreuna cu Ciprian si cu Firmilian al vostru vorbesc, a-i supune pe toti acestia unei hotarari, pe catari si pe encratiti, si pe idroparastati, si pe apotactiti." De exemplu catarii erau considerati schismatici, nu eretici. Probabil si altii din cei enumerati.
Sfantul Ciprian al Cartaginei spune despre novatieni, care erau doar schismatici, nu eretici, ca nu sunt crestini: "Tu ai dorit, prea iubite frate, ca eu sa-ti scriu si despre Novatian, ce fel de erezie a introdus el, Sa stii doar ca intai de toate nu trebuie sa ne interesam ce invata el, atunci cand el invata afara de Biserica. Oricine ar fi el, el nu este crestin intrucat nu este in Biserica lui Hristos."
Asadar e destul de clar.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu altfel consideră Biserica Ortodoxă, din punctul ei de vedere. După cum probabil că vă este cunoscut, poziția actuală a Bisericii Ortodoxe Române este aceea că tainele catolice sunt valide, deși, din punctul ei de vedere, preoții catolici sunt în stare de schismă
Bineinteles ca nu este asa, de aceea a fost cazul Corneanu. Nu am citit decat la parintele Teofil o oarecare parere asemanatoare, in rest nici macar cei mai liberali nu am citit sa spuna asa ceva. Dar astea le stiti, le-am mai discutat.
Desi nu se spune in mod oficial, pentru a pastra bunele relatii cu catolicii, diferentele dogmatice ale catolicilor sunt considerate erezii. Am dat citatul de pe site-ul Patriarhiei, unde la dialogul cu anglicanii se spune ca Filioque este o erezie.
In schimb stiu ca BC are alta parere despre ortodocsi, considerand valide Sfintele Taine ortodoxe. Asta nu inseamna ca e valabila si reciproca.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.12.2010, 20:57:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
OK, deci ne-ati dat o buna demonstratie ca Biserica Ortodoza nu mai are har deoarece e schismatica. Multumesc pentru demonstratie. Inainte credeam ca nu trebuie sa-mi conving rudele ortodoxe sa treaca la dreapta credinta-cea catolica. Acum ca m-ati convins voi face putina munca de apostolat; voi incerca sa-i conving sa treaca la catolici, deoarece sint schismatici, iar in ei nu actioneaza Duhul Sfint, conform demonstratiei dumneavoastra.
Nu, eu am demonstrat despre BC, nu despre BO. Daca nu ati inteles, BC, din care faceti parte, nu are aceeasi parere ca si BO despre BC. BC considera valide Sfintele Taine ortodoxe si considera ca in BO exista har. BO nu considera acelasi lucru despre BC (sau cel putin majoritatea dintre ei).
Iar in BO este evident ca exista har, nu puteti sa-l contestati, datorita minunilor existente si a sfintelor moaste. Iar ca sa va apucati sa dati cu piciorul in teapa, cum i-a zis Iisus sfantului Pavel, nu stiu daca o sa va placa.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.12.2010, 23:01:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si fara har cum ar putea sa existe Sfinte Taine? In primul rand preotii fiind cazuti din har, cum spuneati in primul pasaj, nu mai au nicio putere, sunt ca si laicii.
Confundați două noțiuni: validitatea și liceitatea. Validitatea Sf Taine este independentă de preotul care le săvârșește. Chiar dacă el este căzut din har prin schismă, erezie, sau alte feluri de păcate grave pe care le-ar fi făcut, Tainele sunt purtătoare de har care nu de la nevrednicul preot vine, ci de la Dumnezeu. Prin urmare, ceea ce un preot nevrednic ține în mână după momentul consacrării este Trupul și Sângele lui Cristos. De aceea, nici nu există caterisire în Biserica catolică. Un preot este "preot în veac". Pentru abateri foarte grave, el poate fi redus la starea laicală, fiind asemenea laicilor cum spune Sf Vasile cel Mare. El nu mai are puterea de a săvârși Sf Taine în sensul că Biserica îi retrage un mandat. Dacă, totuși, acel preot redus la starea laicală ar săvârși vreo liturghie, rezultatul ar fi Sf Prefacere. Pe scurt, ceea ce Biserica poate retrage unui preot este liceitatea și nu validitatea Sf Taine. Asupra validității, Biserica nu are putere de a retrage, așa după cum nu are putere de a anula o căsătorie, acestea fiind lucruri pe care Biserica Ortodoxă le uită prea adesea. Noi, catolicii, nu avem "deshirotonie" sau "desbotez", din aceleași motive pentru care nu avem divorț.

Citat:
Așa*dar, du*pă cum dumnezeiasca pâine cu care se împărtășesc ortodocșii îi face pe toți cei ce se îm*păr*tă**șesc de ea un singur trup, tot așa și pâinea ere*ticească îi face părtași unii cu alții pe cei ce se împărtășesc de ea și îi înfățișează un sin*gur trup po*trivnic lui Hristos.
Oare nu tot cel ce are părtășie, adică se îm*părtășește de pâinea otră*vitoare se lea*pădă de Hris*tos, fiind de*parte [de El] și necuvios, afară numai dacă și‑a revenit cum*va prin pocăință?
Dacă nu ar exista Taine valide, atunci ce sens ar avea aceste teribile cuvinte ale Sf Teodor Studitul ? Cum te poți otrăvi mâncând pâine și vin ? Dar acolo este Trupul și Sângele Domnului, care arde ca otrava pe cei care se apropie cu nevrednicie, grupați în adunare ereticească. Acum înțelegeți, poate, mai bine de ce nouă, catolicilor, ne este strict interzis să ne împărtășim cu ortodocșii. Dacă am ști că ei mănâncă pâine și vin, nici o grijă nu am avea. Dar noi știm că acolo este Cristos, adus pe masă în mod ilicit.

Citat:
Iar Sfantul Vasile cel Mare nu spune clar ca cei ce s-au rupt nu mai au puterea de a boteza si de a hirotoni?
Vă repetați. V-am spus în ce sens cei rupți nu mai au puterea de a hirotoni. Și anume, nu în sensul că hirotonia ar fi invalidă, adică în sensul că un om asupra căruia și-a pus mâinile un episcop schismatic sau eretic nu ar fi preot din pricina caracterului schismatico-eretic al episcopului consacrator. Că ortodocșii înșiși gândesc astfel, ne arată faptul că nici unul din preoții hirotoniți de episcopi greco-catolici (adică schismatici din punct de vedere ortodox) nu a fost re-hirotonit după ce a ales să se rupă de Biserica Catolică, îmbrățișând ortodoxismul. Să nu fi fost la curent PF Iustinian Marina și toți cei din Sinodul BOR de atunci (care numai de filocatolicism nu pot fi bănuiți) asupra acestui punct de vedere al Sf Vasile ? Eu cred că au fost la curent și i-au dat interpretarea pe care i-o dau și eu. Acest lucru a fost observat înaintea mea de patriarhul Serghie al Moscovei (alt luptător vajnic contra Bisericii Catolice), care e silit să recunoască un adevăr ortodox astfel:

"Daca noi im*preuna cu teologii duri si incapatanati (so stroghimi tercovnicami) vom spune ca afara de Biserica nu exista nici-o Taina, atunci... iconomia va fi cu totul de ne*inteles: cum poate un om practic nebotezat sa fie socotit ca membru al Bisericii si admis la Tainele ei, chiar pana la Sfanta impartasanie inclusiv. Dezvoltand mai departe aceasta tema, Patriarhul Serghie ajunge la urmatoarea concluzie: "Primind de la Biserica Ortodoxa ceea ce ii lipseste, cel convertit isi pastreaza toate acele Taine valide pe care putea sa-i dea comunitatea lui eterodoxa, adica insasi Biserica prin mijlocul acelei comunitati inca nu cu totul departate de ea... ".


Citat:
Sfantul Ciprian al Cartaginei spune (...) Oricine ar fi el, el nu este crestin intrucat nu este in Biserica lui Hristos."
Exact din acest motiv, până la Conciliul Vatican II, Biserica catolică a ezitat în a-i numi creștini pe cei din afara Bisericii, așa cum ar fi ortodocșii, protestanții etc. Chiar și după Conciuliul Vatican II, exprimările din actele oficiale ale Bisericii sunt foarte diplomatice. De exemplu, decretul "Unitatis Redintegratio" spune undeva (reproduc din memorie) "cei care se consideră creștini". Adică, acatolicii nu sunt neapărat creștini. Le spunem astfel, fiindcă ei înșiși se consideră astfel. De aceea și ortodocșilor le spunem acum "ortodocși" și nu "cerularieni" ca în documentele din trecut. Cu sensul: dacă ei se consideră dreptcredincioși, le spunem și noi astfel. Chestie de diplomație: nu costă prea mult să-i spui omului cum îi place. Exact din același motiv le spunem protestanților "creștini", ba chiar și "evanghelici" dacă vedem că preferă acest termen. Noi nu credem cu adevărat că ei, în credința lor, urmează ce scrie în Evanghelie, nici nu credem că actuala credință a ortodocșilor este aceea a Sfinților Părinți, că dacă am crede asta, ne-am "converti" a doua zi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.12.2010, 06:30:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Unhappy

Ce frumos incepuse acest topic...ca apoi brusc sa se taie filmul si sa te lase cu un gust amar:bineinteles ca nici cateva postari despre vietile sfintilor catolici nu au fost scrise bine,ca imediat a intervenit "patrula ortodoxa" a forumului redirectionand totul catre vesnicele dispute.
Oare nu va ajung atatea topicuri pe tema asta?
Poate unii oameni chiar sunt interesati sa citeasca despre vietile sfintilor catolici!
Iar in ce ma priveste,chiar am un sfant de suflet dintre ei,desi admit ca nu cunosc prea multi pentru ca nu m-am documentat,de asta imi si doream sa citesc mai multe,e vorba despre Francisc de Assisi si mi-as dori sa ajung sa vizitez intr-o zi mormantul sau in Assisi.
Imi doresc mult si o mica statueta cu el,mai ales una in care sa fie reprezentat inconjurat de animalutze :),dar si simpla e ok,insa nu stiu de unde as putea face rost pentru ca la noi in tara nu am gasit.Poate colegii de forum catolici m-ar putea ajuta.Multumesc!

PS:De exemplu asta mi se pare atat de frumoasa...

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 17.12.2010 at 07:32:14.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.12.2010, 08:27:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Imi doresc mult si o mica statueta cu el,mai ales una in care sa fie reprezentat inconjurat de animalutze :),dar si simpla e ok,insa nu stiu de unde as putea face rost pentru ca la noi in tara nu am gasit.
Găsiți la Librăria Sf Iosif de pe str. gral Berthelot din București, aflată în coasta Catedralei (nu coasta cu mastodontul de oțel și sticlă, cealaltă). Deși se cheamă "Librărie", înăuntru găsiți tot felul de articole religioase: icoane, statuete, crucifixe, rozarii, medalii. În această perioadă sunt și multe felicitări de Crăciun și vreo câteva feluri de iesle. În Catedrală, călugării confesori se ocupă și cu sfințirea acestor lucruri. Probabil că se bucură să sfințească o statuetă cu Sf Francisc, având în vedere că sunt franciscani. Îi recunoașteți după funia de la brâu (cingulum).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.12.2010 at 08:31:26.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.12.2010, 11:52:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ce frumos incepuse acest topic...ca apoi brusc sa se taie filmul si sa te lase cu un gust amar:bineinteles ca nici cateva postari despre vietile sfintilor catolici nu au fost scrise bine,ca imediat a intervenit "patrula ortodoxa" a forumului redirectionand totul catre vesnicele dispute.
Oare nu va ajung atatea topicuri pe tema asta?
Poate unii oameni chiar sunt interesati sa citeasca despre vietile sfintilor catolici!
Iar in ce ma priveste,chiar am un sfant de suflet dintre ei,desi admit ca nu cunosc prea multi pentru ca nu m-am documentat,de asta imi si doream sa citesc mai multe,e vorba despre Francisc de Assisi si mi-as dori sa ajung sa vizitez intr-o zi mormantul sau in Assisi.
Imi doresc mult si o mica statueta cu el,mai ales una in care sa fie reprezentat inconjurat de animalutze :),dar si simpla e ok,insa nu stiu de unde as putea face rost pentru ca la noi in tara nu am gasit.Poate colegii de forum catolici m-ar putea ajuta.Multumesc!
Multumesc pentru trezire. Intr-adevar, au si catolicii talibanii lor, iar eu cred ca ma numar printre ei, si ne tot luptam pe forumuri de parca am vrea sa aparam dreptul de proprietate intelectuala al bisericii din care facem parte, cind stim ca toate vin de la Dumnezeu, iar El da tuturor, toate, dupa bunul plac al vointei Sale.

Nu mai stiu cine spunea ca cei care sint incepatori in ale cunoasterii lui Dumneazeu, vorbesc mult despre Dumnezeu si le place acest lucru (asemenea femeii care a gasit drahma pierduta si a chemat vecinele sa se bucure impreuna). Cei care inainteaza in cunoasterea lui Dumnezeu prefera sa fie tacuti, poate retrasi, pentru ca nu vor sa piarda nici un moment al dialogului cu Dumnezeu. Lasa la o parte grijile, averile, relatiile, pentru ca Dumnezeu inseamna totul (asemenea celui care a descoperit o piatra pretioasa si vinde tot ce are pentru a cumpara acea piatra). Iar cei mai inaintati in cunoastrerea lui Dumnezeu sint cei care sint cum trebuie sa fie, indiferent unde s-ar afla. Pe ei nu ii tulbura nici faptul ca stau la masa cu regii sau ca stau in inchisoare, ei il au pe Isus in inima lor si asta e suficient (asemenea sf Apostol Pavel care spunea-citez din memorie-"nu mai traiesc eu ci Cristos traieste in mine").

Avind in vedere cit scriu pe forum, cred ca fac eu fac parte din prima categorie, dar nici macar din aia, pentru ca in loc sa ma bucur pentru ca L-am descoperit pe Dumnezeu, ma cert cu ceilalti,drahma mea o fi mai stralucitoare. Multumesc inca o data pentru ca m-ai trezit.

Referitor la Sf Francisc, si eu am o admiratie deosebita pentru el. El aprecia mult mai mult umilinta si credinta, si mai putin cunoastrea bibliei sau teologiei, pentru ca cunoasterea, spunea el,poate duce usor la mindrie-lucru care este adevarat. O data a plecat intr-un oras cu un frate franciscan. Regula franciscana era sa calatoreasca intodeauna in doi sau mai multi (niciodata singuri), numai pe jos (doar in caz de boala se putea calatori calare pe magar), si tot drumul sa se spuna rugaciuni sau sa se cinte psalmi. La intoarcerea din acel oras, fratele franciscan i-a spus: "Si nici macar n-am predicat". La care sfintul Francisc i-a spus:" Ba sa ma ierti, am predicat prin purtarea noastra". Deci putem sa-i dam lauda si slava Lui Dumnezeu prin viata noastra, nu numai prin cuvintele noastre.

In ceea ce priveste statueta Sf Francisc, am una pe care ti-as putea-o trimite. Trimite-mi un mesaj cu adresa ta.

Last edited by nutucutu; 17.12.2010 at 16:33:18.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.12.2010, 18:17:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

De cand sunt in vestul Europei am descoperit sfinti ai primului mileniu, deci perfect acceptati de ortodocsi, dar care s-au cam pierdut in est, si de care m-am atasat:

Sf. Patrick (Patriciu)
Sf. Christopher (Hristofor)
Sf. Martin
Sf. Dyonisius al Parisului (patron si al orasului in care momentan sunt)
Sf. Willibrord (patron al Olandei)
Sf. Benedict

De Sf. Francisc de Assisi nu m-am legat foarte mult, in schimb am citit/citesc cu placere pe Francisc de Sales. Ignatius de Loyola mi se pare tot interesant.

Pe Sfintii Christopher si Martin i-am intalnit tot cu placere cand am fost luna trecuta in Germania, la Koeln. Sf. Christopher are o statuie impresionanta chiar in catedrala, iar Sf. Martin are o biserica foarte frumoasa, una dintre cele 12 biserici in stil romanesc (romanesque) din oras.

Pe langa una din bisericile Sf. Dyonisius (cel care isi tine capul in mana) din oras, trec aproape in fiecare zi, fiind la doi pasi de unde stau.

Imi place sa "re-intalnesc" sfinti pe care i-am intalnit initial in context secular. De exemplu, acum cativa ani am citit despre crestinism/catolicism in Japonia pentru facultate. Si acum vreo doua saptamani cand am ajuns la biserica intr-o dimineata -- era Franciscus Xavierus! :D Biserica iezuitilor din Amsterdam, inchinata tot lui Franciscus Xavierus este foarte frumoasa, una dintre misse de duminica fiind in latina.

Cand eram in SUA treceam aproape in fiecare zi pe langa un afisier al "John Henry Newman Catholic Student Center," pana ce la un moment dat, tot vazand-i numele m-am interesat pe wikipedia sa vad cine este. Anglican convertit la catolicism. Am spus: Hm. Dar am ramas cu gura cascata anul asta cand am citit in stiri ca va fi ( a fost in septembrie) beatificat.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 17.12.2010 at 20:19:02.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.12.2010, 20:54:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Găsiți la Librăria Sf Iosif de pe str. gral Berthelot din București, aflată în coasta Catedralei (nu coasta cu mastodontul de oțel și sticlă, cealaltă). Deși se cheamă "Librărie", înăuntru găsiți tot felul de articole religioase: icoane, statuete, crucifixe, rozarii, medalii. În această perioadă sunt și multe felicitări de Crăciun și vreo câteva feluri de iesle. În Catedrală, călugării confesori se ocupă și cu sfințirea acestor lucruri. Probabil că se bucură să sfințească o statuetă cu Sf Francisc, având în vedere că sunt franciscani. Îi recunoașteți după funia de la brâu (cingulum).
Multumesc Mihnea,cu siguranta voi merge,nu stiu daca reusesc acum,dar in ianuarie cand vin in Bucuresti trec si pe acolo!M-as bucura tare sa gasesc statueta cu Sf Francisc si bineinteles ca voi merge sa o sfiinteasca.
O seara binecuvintata!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.12.2010, 21:15:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Avind in vedere cit scriu pe forum, cred ca fac eu fac parte din prima categorie, dar nici macar din aia, pentru ca in loc sa ma bucur pentru ca L-am descoperit pe Dumnezeu, ma cert cu ceilalti,drahma mea o fi mai stralucitoare. Multumesc inca o data pentru ca m-ai trezit.
-suntem oameni si suntem tentati sa cadem si in astfel de capcane.Este absolut uman sa gresim,important este sa nu perseveram,iar daca ai constientizat aceste lucruri,cu siguranta ai facut un pas mare si ai inteles ca inaintea Tatalui cu totii suntem frati,iar atunci,drahma cea mai de pret pe care ti-a daruit-o Dumnezeu,sufletul tau,incepe sa straluceasca cu adevarat!

Citat:
Referitor la Sf Francisc, si eu am o admiratie deosebita pentru el. El aprecia mult mai mult umilinta si credinta, si mai putin cunoastrea bibliei sau teologiei, pentru ca cunoasterea, spunea el,poate duce usor la mindrie-lucru care este adevarat. O data a plecat intr-un oras cu un frate franciscan. Regula franciscana era sa calatoreasca intodeauna in doi sau mai multi (niciodata singuri), numai pe jos (doar in caz de boala se putea calatori calare pe magar), si tot drumul sa se spuna rugaciuni sau sa se cinte psalmi. La intoarcerea din acel oras, fratele franciscan i-a spus: "Si nici macar n-am predicat". La care sfintul Francisc i-a spus:" Ba sa ma ierti, am predicat prin purtarea noastra". Deci putem sa-i dam lauda si slava Lui Dumnezeu prin viata noastra, nu numai prin cuvintele noastre.
-Exact asta ma fascineaza si pe mine la Sf Francisc,este una dintre figurile emblematice cand ma gandesc la iubirea divina,hristica.Sub atata simplitate si smerenie,atata iubire,care se revarsa asupra tuturor semenilor si depasea aceste granitze,aratand iubire,respect si pretuire si celor mai "neinsemnatate" fapturi,animalele,carora le propovaduia cuvantul lui Mesia si le numea "fratii si surorile noastre"!O profunda intelegere a esentei iubirii divine...


Citat:
In ceea ce priveste statueta Sf Francisc, am una pe care ti-as putea-o trimite. Trimite-mi un mesaj cu adresa ta.
-ce pot sa spun...nu am cuvinte,iti multumesc din suflet!Desigur iti voi da pe mail adresa mea,multumesc mult inca o data!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.12.2010, 21:23:56
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Avind in vedere cit scriu pe forum, cred ca fac eu fac parte din prima categorie, dar nici macar din aia, pentru ca in loc sa ma bucur pentru ca L-am descoperit pe Dumnezeu, ma cert cu ceilalti,drahma mea o fi mai stralucitoare. Multumesc inca o data pentru ca m-ai trezit.
-suntem oameni si suntem tentati sa cadem si in astfel de capcane.Este absolut uman sa gresim,important este sa nu perseveram,iar daca ai constientizat aceste lucruri,cu siguranta ai facut un pas mare si ai inteles ca inaintea Tatalui cu totii suntem frati,iar atunci,drahma cea mai de pret pe care ti-a daruit-o Dumnezeu,sufletul tau,incepe sa straluceasca cu adevarat!

Citat:
Referitor la Sf Francisc, si eu am o admiratie deosebita pentru el. El aprecia mult mai mult umilinta si credinta, si mai putin cunoastrea bibliei sau teologiei, pentru ca cunoasterea, spunea el,poate duce usor la mindrie-lucru care este adevarat. O data a plecat intr-un oras cu un frate franciscan. Regula franciscana era sa calatoreasca intodeauna in doi sau mai multi (niciodata singuri), numai pe jos (doar in caz de boala se putea calatori calare pe magar), si tot drumul sa se spuna rugaciuni sau sa se cinte psalmi. La intoarcerea din acel oras, fratele franciscan i-a spus: "Si nici macar n-am predicat". La care sfintul Francisc i-a spus:" Ba sa ma ierti, am predicat prin purtarea noastra". Deci putem sa-i dam lauda si slava Lui Dumnezeu prin viata noastra, nu numai prin cuvintele noastre.
-Exact asta ma fascineaza si pe mine la Sf Francisc,este una dintre figurile emblematice cand ma gandesc la iubirea divina,hristica.Sub atata simplitate si smerenie,atata iubire,care se revarsa asupra tuturor semenilor si depasea aceste granitze,aratand iubire,respect si pretuire si celor mai "neinsemnatate" fapturi,animalele,carora le propovaduia cuvantul lui Mesia si le numea "fratii si surorile noastre"!O profunda intelegere a esentei iubirii divine...


Citat:
In ceea ce priveste statueta Sf Francisc, am una pe care ti-as putea-o trimite. Trimite-mi un mesaj cu adresa ta.
-ce pot sa spun...nu am cuvinte,iti multumesc din suflet!Desigur iti voi da pe mail adresa mea,multumesc mult inca o data!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05