Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.12.2010, 22:12:05
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Nu doamna, nu este deloc asa, in fine, vad ca ne invartim inutil in cerc, oricum retineti va rog, ceea ce scrie la Evrei 2:14, ca diavolul are puterea mortii, nu ati inteles nimic, Pavel dorea sa spuna ca pacatul este conceput de omul care se lasa ispitit de diavolul, si odata faptuit acest pacat, omul va muri, in sensul asta diavolul are puterea mortii, insa Pavel nu a vrut sa spuna ca demonii pot ucide dupa cum au ei chef.
Iar de exemplul cu Iov (singurul pe care il aveti si care nu se aplica in toate situatiile), l-ati mai postat deja. Sunt suficient de multe episoade biblice care arata ca Dumnezeu este singurul care are putere asupra mortii si asupra vietii, si aduce viata sau moartea, dupa cum doreste, fiind Suveran. Deja mi-e somn si e tarziu, dar nu pot sa nu va aduc aminte de episodul in care Moise spune ca Domnul va deschide pamantul, aruncandu-i in Sheol de vii pe Datan, Core. Se referea Moise la satana? Evident, nu.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.12.2010, 22:52:16
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Nu doamna, nu este deloc asa, in fine, vad ca ne invartim inutil in cerc, oricum retineti va rog, ceea ce scrie la Evrei 2:14, ca diavolul are puterea mortii, nu ati inteles nimic,
Rețin și înțeleg doar ceea ce scrie: că diavolul “are stăpânirea morții” și nu cum spui tu, că “are puterea morții”, ceea este cu totul altceva:

"[...] ca să surpe prin moartea Sa pe cel ce are stăpânirea morții, adică pe diavolul" (Evrei 2,14).

Așadar o fi Dumnezeu Suveran peste toate , dar suveranitatea (stăpânirea) asupra răului și a morții o are (este vorba de o suveranitate limitată și cu caracter temporar, ce-i drept) diavolul. Diavolul cere mereu moarte, și nu Dumnezeu o cere; iar El i-o îngăduie doar uneori diavolului, deși acesta mereu și insistent o cere.


Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Pavel dorea sa spuna ca pacatul este conceput de omul care se lasa ispitit de diavolul, si odata faptuit acest pacat, omul va muri, in sensul asta diavolul are puterea mortii, insa Pavel nu a vrut sa spuna ca demonii pot ucide dupa cum au ei chef.
Iar de exemplul cu Iov (singurul pe care il aveti si care nu se aplica in toate situatiile), l-ati mai postat deja.

Un principiu nu se poate aplica după bunul plac al fiecăruia, unde și când dorește. El este general valabil, altminteri nu mai este principiu ci o formă de arbitrar. "Exemplul cu Iov" nu este nici de neglijat, nici de trecut în categoria “cazuri particulare”. L-am mai postat și-l voi mai posta până ce va fi înțeles așa cum trebuie.


Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Sunt suficient de multe episoade biblice care arata ca Dumnezeu este singurul care are putere asupra mortii si asupra vietii, si aduce viata sau moartea, dupa cum doreste, fiind Suveran. Deja mi-e somn si e tarziu, dar nu pot sa nu va aduc aminte de episodul in care Moise spune ca Domnul va deschide pamantul, aruncandu-i in Sheol de vii pe Datan, Core. Se referea Moise la satana? Evident, nu.
Moise n-a spus nimic dinainte, referitor la pedeapsa răzvrătitorilor Core, Datan și Abiron, ci a lăsat lucrurile să se desfășoare de la sine, el fiind doar un simplu spectator ca și ceilalți. Apoi s-a întâmplat un fenomen „natural”, aidoma cu focul și tornada care l-au păgubit pe Iov:

"Și și-a deschis pământul gura sa și i-a înghițit pe ei și casele lor, pe toți oamenii lui Core și toată averea” (Num.16, 32)

Cine a fost deci autorul morții răzvrătitorilor? Tu spui că Dumnezeu. Alții vor spune că pământul, căruia i s-a făcut brusc foame și care și-a deschis gura sa, înghițind câteva înghițituri bune. Alții vor spune că Dumnezeu i-a îngăduit diavolului să-i ucidă pe păcătoși. Și fiecare va fi convins că numai el are dreptate.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.12.2010, 23:02:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Nu doamna, nu este deloc asa, in fine, vad ca ne invartim inutil in cerc, oricum retineti va rog, ceea ce scrie la Evrei 2:14, ca diavolul are puterea mortii, nu ati inteles nimic, Pavel dorea sa spuna ca pacatul este conceput de omul care se lasa ispitit de diavolul, si odata faptuit acest pacat, omul va muri, in sensul asta diavolul are puterea mortii, insa Pavel nu a vrut sa spuna ca demonii pot ucide dupa cum au ei chef.
Iar de exemplul cu Iov (singurul pe care il aveti si care nu se aplica in toate situatiile), l-ati mai postat deja. Sunt suficient de multe episoade biblice care arata ca Dumnezeu este singurul care are putere asupra mortii si asupra vietii, si aduce viata sau moartea, dupa cum doreste, fiind Suveran. Deja mi-e somn si e tarziu, dar nu pot sa nu va aduc aminte de episodul in care Moise spune ca Domnul va deschide pamantul, aruncandu-i in Sheol de vii pe Datan, Core. Se referea Moise la satana? Evident, nu.
E mai bine sa cautam sa vedem ce zic Sfintii Parinti referitor la aceasta.
Spre exemplu Sfantul Ioan Damaschinul zice de episodul in care aceia au fost acoperiti cu pamant ca nu Dumnezeu (aci in acest capitol Sfantul se refera la Dumnezeu Iisus Hristos) a fost cel care a facut aceea :
"Nu duce cu forța spre virtute, nici nu acoperă cu pamânt414, nici nu arde cu foc415 si nici nu poruncește să fie loviți cu pietre cei păcătoși416, ci convinge, prin blândete si îndelungă răbdare, ca oamenii să aleagă virtutea, să lupte prin necazuri pentru ea si să se bucure de roadele ei.."
(Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul ,cartea a IV-a ,capitolul 4:
"Pentru ce s-a făcut om Fiul lui Dumnezeu și nu Tatăl și nici Duhul?
Ce a săvârsit întrupându-se ?)
Iar la subnota 414 e trecut ca referinta din Sfanta Scriptura:
414 - Numeri XVI, 31-33; Deuteronom XI, 6.
Episodul din Numeri capitolul 16,versetele 31-33 zice asa:
"31.Cum a încetat el să spună toate cuvintele acestea, s-a desfăcut pământul sub aceia
32.Și și-a deschis pământul gura sa și i-a înghițit pe ei și casele lor, pe toți oamenii lui Core și toată averea;
33.Și s-au pogorât ei cu toate câte aveau de vii în locuința morților, i-a acoperit pământul și au pierit din mijlocul obștii. "


Cine este acela care in VT acopera cu pamant,arde cu foc etc nu stiu dar nu este Preasfanta Treime.Si aceasta o stiu ca o zice Sfantul Ioan Damaschinul,din traditia Bisericii ortodoxe.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.12.2010, 23:06:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
"Și și-a deschis pământul gura sa și i-a înghițit pe ei și casele lor, pe toți oamenii lui Core și toată averea” (Num.16, 32)

Cine a fost deci autorul morții răzvrătitorilor? Tu spui că Dumnezeu. Alții vor spune că pământul, căruia i s-a făcut brusc foame și care și-a deschis gura sa, înghițind câteva înghițituri bune. Alții vor spune că Dumnezeu i-a îngăduit diavolului să-i ucidă pe păcătoși. Și fiecare va fi convins că numai el are dreptate.
[/font]
Autorul morții răzvrătitorilor nu poate fi pământul, adică natura înconjurătoare, fiindcă nu este animată. Nu suntem animiști, ci credem că Dumnezeu este stăpân atât asupra celor văzute, cât și asupra celor nevăzute. Diavolul ar putea fi, dacă puterea lui nu ar fi limitată, dacă nu ar fi "ținut în lanțuri". Să ne amintim de mandatul limitat pe care Dumnezeu i-l dă diavolului în Cartea lui Iov: "de viața lui, să nu te atingi !". Prin urmare, autorul morții răzvrătitorilor este Dumnezeu. El dă răsplată, el dă pedeapsă. El este autorul vieții, și din pietre poate să facă oameni. El trimite și moartea, în forma și la ceasul numai de El hotărâte.

Sunt întristat de cât de mulți credincioși nu cred în aceste adevăruri de credință așa de simple. E una din influențele moderniste aici, eu în spun "iubirism": a pune la îndoială dreptatea și sfânta mânie a lui Dumnezeu. Credeam că numai catolicii suferă de asemenea deformare a credinței și mă așteptam ca la ortodocși să văd o mai bună ancorare în tradiție. E trist că ancorarea în tradiție privește numai forma, numai ritualul, numai câte zile femeia nu are voie să intre în biserică după ce naște, în schimb fondul credinței e bolnav de această boală a lumii, ale cărei consecințe pot fi teribile: dacă nu există pedepsitor, nu există nici pedeapsă, nu există nici damnare perpetuă, putem să facem ce vrem.

Poate că citirea Psalmului 93 ajută ? Ia să vedem:

1. Dumnezeul răzbunărilor, Domnul, Dumnezeul răzbunărilor cu îndrăzneală a grăit.
2. Înalță-Te Cel ce judeci pământul, răsplătește răsplătirea celor mândri.
3. Până când păcătoșii, Doamne, până când păcătoșii se vor făli?
4. Până când vor spune și vor grăi nedreptate; grăi-vor toți cei ce lucrează fărădelegea?
6. Pe văduvă și pe sărac au ucis și pe orfani i-au omorât.
7. Și au zis: "Nu va vedea Domnul, nici nu va pricepe Dumnezeul lui Iacob".
8. Înțelegeți, dar, cei neînțelepți din popor, și cei nebuni, înțelepțiți-vă odată!
9. Cel ce a sădit urechea, oare, nu aude? Cel ce a zidit ochiul, oare, nu privește?
10. Cel ce pedepsește neamurile, oare, nu va certa? Cel ce învață pe om cunoștința,
11. Domnul, cunoaște gândurile oamenilor, că sunt deșarte.
12. Fericit este omul pe care îl vei certa, Doamne, și din legea Ta îl vei învăța pe el,
13. Ca să-l liniștești pe el în zile rele, până ce se va săpa groapă păcătosului.
14. Că nu va lepăda Domnul pe poporul Său și moștenirea Sa nu o va părăsi,
15. Până ce dreptatea se va întoarce la judecată și toți cei cu inima curată, care se țin de dânsa.
16. Cine se va ridica cu mine împotriva celor ce viclenesc și cine va sta împreună cu mine împotriva celor ce lucrează fărădelegea?
17. Că de nu mi-ar fi ajutat mie Domnul, puțin de nu s-ar fi sălășluit în iad sufletul meu.
18. Când am zis: "S-a clătinat piciorul meu", mila Ta, Doamne, mi-a ajutat mie.
19. Doamne, când s-au înmulțit durerile mele în inima mea, mângâierile Tale au veselit sufletul meu.
20. Nu va sta împreună cu Tine scaunul fărădelegii, cel ce face asuprire împotriva legii.
21. Ei vor prinde în cursă sufletul dreptului și sânge nevinovat vor osândi.
22. Dar Domnul mi-a fost mie scăpare și Dumnezeul meu ajutorul nădejdii mele;
23. Le va răsplăti lor Domnul după fărădelegea lor și după răutatea lor îi va pierde pe ei Domnul Dumnezeul nostru.

Verbis Domini !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.12.2010, 02:25:58
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Autorul morții răzvrătitorilor nu poate fi pământul, adică natura înconjurătoare, fiindcă nu este animată. Nu suntem animiști, ci credem că Dumnezeu este stăpân atât asupra celor văzute, cât și asupra celor nevăzute. Diavolul ar putea fi, dacă puterea lui nu ar fi limitată, dacă nu ar fi "ținut în lanțuri". Să ne amintim de mandatul limitat pe care Dumnezeu i-l dă diavolului în Cartea lui Iov: "de viața lui, să nu te atingi !". Prin urmare, autorul morții răzvrătitorilor este Dumnezeu. El dă răsplată, el dă pedeapsă. El este autorul vieții, și din pietre poate să facă oameni. El trimite și moartea, în forma și la ceasul numai de El hotărâte.
Cu câtă ușurință Îl fac unii pe Dumnezeu ucigaș de oameni! Oare așa să fie? Cine a murit atunci, pe vremea lui Iov, și de ce? Au murit toți fiii și fiicele lui Iov, și toți robii lui, și toți boii lui și asinii lui. A zis oare Dumnezeu diavolului: “ … de viața lui Iov să nu te atingi, dar omoară-i pe fiii și pe fiicele lui, căci sunt niște păcătoși, care nu-i fac deloc cinste!” ?? A trimis El moartea peste fiii lui Iov sau peste slugile lui, sau peste animalele lui? Și dacă nu El a trimis-o, de ce spui aberații, că “El trimite și moartea, în forma și la ceasul numai de El hotărâte” ?? În care ceas a hotărât El moartea fiilor lui Iov și a robilor lui și a dobitoacelor lui?

Este adevărat că Dumnezeu n-a oprit moartea acestora, așa cum a oprit-o din Pronia Sa pe cea a lui Iov, căci diavolul n-ar fi cruțat nici o fărâmă de viață dacă era lăsat să facă ce voia. Dar nici nu i-a poruncit Dumnezeu diavolului ce să facă, și ce să omoare, și cum, și când. Diavolul ar fi putut să nu omoare pe nimeni dacă voia, căci nu primise nici o poruncă de la Dumnezeu în acest sens. Sau, putea să omoare o singură ființă, la modul demonstrativ, ca să-și arate puterea sa, ce i-a fost dezlegată; dar el i-a omorât pe toți cei care nu au fost ocrotiți de Dumnezeu, oameni și dobitoace. Și cu toate că Dumnezeu n-a omorât pe nimeni, tu spui cu nonșalanță că “… autorul morții … este Dumnezeu”. Și așa, dintr-un condei năbădăios, ai transformat pasivitatea motivată a lui Dumnezeu într-o decizie proactivă și totodată distructivă, care nu corespunde cu nimic realității.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt întristat de cât de mulți credincioși nu cred în aceste adevăruri de credință așa de simple. E una din influențele moderniste aici, eu în spun "iubirism": a pune la îndoială dreptatea și sfânta mânie a lui Dumnezeu.

Dumnezeu este iubire” (Ioan 4: 8,16) și nu poate fi acuzat niciodată și de nimeni, nici de “prea multă iubire”, dar nici de căderea în extrema cealaltă, în care renunță la "iubirism", ca să se aprindă de "mânia sfântă". E ușor a face teologie după ureche, inventând cuvinte și expresii viciate de nonsens, precum “iubirism” și “sfânta mânie”, care nu se regăsesc pe niciunde în Biblie, dar care îi ajută pe unii să-și construiască cu ele raționamente lipsite de orice logică. Ore mânia nu este un păcat? Și ce păcat este sfânt, ca să-l numim cu infantilism și prețiozitate afișată “păcat sfânt”?

Dar vei zice tu, cel care tot mai cauți nod în papură: Oare nu scrie în Biblie că avem dreptul să ne mâniem? Așadar există și mânie sfântă. Căci zice la Efeseni 4,26: “Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră”.

Teologule după ureche, care scoți versetele din context, oare cam ce vrea apostolul să spună aici? Dacă citești și mai sus și mai jos vei vedea cam ce vrea să spună: lepădați minciuna și grăiți adevărul fiecare cu aproapele său; lepădați mânia, iar dacă vă scapă totuși vreo vorbă de mânie, împăcați-vă cu cel ofensat până la apusul soarelui; fugiți de ispitele diavolului; lepădați obiceiul de a fura, ci mai degrabă lucrați cu mâinile voastre, lepădați obiceiul de a rosti cuvinte rele și nedrese cu sare”. Și apoi, dacă ai avut răbdare să citești până aici, apostolul mai adaugă ceva, ca să te lămurească și mai bine:

Orice amărăciune și supărare și mânie și izbucnire și defăimare să piară de la voi, împreună cu orice răutate.”(Efeseni, 4,31)

Și acum, vezi ce zice despre mânie? “Orice… mânie… să piară de la voi!” Orice însemnând probabil că o include automat și pe cea inventată de tine, “mânia sfântă”.

Deci, dacă zice despre mânie că trebuie să piară, n-avea cum să se contrazică pe sine, îndemnând tot el la mânie, așa cum pare la prima impresie că ar rezulta din versetul 26.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Credeam că numai catolicii suferă de asemenea deformare a credinței și mă așteptam ca la ortodocși să văd o mai bună ancorare în tradiție. E trist că ancorarea în tradiție privește numai forma, numai ritualul, numai câte zile femeia nu are voie să intre în biserică după ce naște, în schimb fondul credinței e bolnav de această boală a lumii, ale cărei consecințe pot fi teribile: dacă nu există pedepsitor, nu există nici pedeapsă, nu există nici damnare perpetuă, putem să facem ce vrem.

Pedeapsa vine în urma judecății, dar unii văd în Dumnezeu, în loc de Dreptul Judecător, pe “Dreptul Pedepsitor”. Ei propovăduiesc în loc de "frica de a nu-I greși și de a nu-L ofensa pe Dumnezeu", o altfel de frică, o frică vechi-testamentară numită "frica de un Tiran cu numele de Dumnezeu" (care, ca orice tiran, aduce numai suferințe, schingiuiește, mutilează și omoară). Dumnezeu nu numai că nu pedepsește și nu omoară pe nimeni, dar nici măcar nu judecă pe nimeni, chiar dacă rămâne Judecător. Atunci cine judecă și cum judecă? Biblia dă răspunsul la acest paradox: Cuvântul rostit de Dumnezeu este cel care judecă:

Cine Mă nesocotește pe Mine și nu primește cuvintele Mele are judecător ca să-l judece: cuvântul pe care l-am spus acela îl va judeca în ziua cea de apoi.” (Ioan 12,48)


Și tot Cuvântul rostit de Dumnezeu este cel care pedepsește atunci când este încălcat, iar pedeapsa pe care o aduce este însăși împlinirea lui, așa cum a fost el rostit:

De aceea spune-le: "Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Nici unul din cuvintele Mele nu va fi amânat, ci cuvântul pe care-l voi rosti se va împlini", zice Domnul Dumnezeu.” (Iezec. 12,28)

E ca și când un părinte i-ar spune fiului său: “Ai toate libertățile de pe lume, dar dacă vei bea otravă, sau te vei arunca în gol de pe stâncă, sau vei zgândări cu mâinile goale leul în pustie, atunci vei muri negreșit!”. Iar fiul lui îl nesocotește și din nepăsare sau din curiozitate sau din teribilism încearcă la întâmplare una dintre ele, convins fiind că tatăl său a exagerat sau chiar l-a mințit. Cu adevărat, durerea tatălui la moartea fiului va arăta că nu el este vinovat de moartea celui necugetat. Și asta nu numai pentru că îl avertizase dinainte, dar nici n-a putut cu nimic să-l împiedice.

Last edited by mariamargareta; 26.12.2010 at 02:31:20.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.12.2010, 02:51:37
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poate că citirea Psalmului 93 ajută ? Ia să vedem:

1. Dumnezeul răzbunărilor, Domnul, Dumnezeul răzbunărilor cu îndrăzneală a grăit.
2. Înalță-Te Cel ce judeci pământul, răsplătește răsplătirea celor mândri.
3. Până când păcătoșii, Doamne, până când păcătoșii se vor făli?
4. Până când vor spune și vor grăi nedreptate; grăi-vor toți cei ce lucrează fărădelegea?
6. Pe văduvă și pe sărac au ucis și pe orfani i-au omorât.
7. Și au zis: "Nu va vedea Domnul, nici nu va pricepe Dumnezeul lui Iacob".
8. Înțelegeți, dar, cei neînțelepți din popor, și cei nebuni, înțelepțiți-vă odată!
9. Cel ce a sădit urechea, oare, nu aude? Cel ce a zidit ochiul, oare, nu privește?
10. Cel ce pedepsește neamurile, oare, nu va certa? Cel ce învață pe om cunoștința,
11. Domnul, cunoaște gândurile oamenilor, că sunt deșarte.
12. Fericit este omul pe care îl vei certa, Doamne, și din legea Ta îl vei învăța pe el,
13. Ca să-l liniștești pe el în zile rele, până ce se va săpa groapă păcătosului.
14. Că nu va lepăda Domnul pe poporul Său și moștenirea Sa nu o va părăsi,
15. Până ce dreptatea se va întoarce la judecată și toți cei cu inima curată, care se țin de dânsa.
16. Cine se va ridica cu mine împotriva celor ce viclenesc și cine va sta împreună cu mine împotriva celor ce lucrează fărădelegea?
17. Că de nu mi-ar fi ajutat mie Domnul, puțin de nu s-ar fi sălășluit în iad sufletul meu.
18. Când am zis: "S-a clătinat piciorul meu", mila Ta, Doamne, mi-a ajutat mie.
19. Doamne, când s-au înmulțit durerile mele în inima mea, mângâierile Tale au veselit sufletul meu.
20. Nu va sta împreună cu Tine scaunul fărădelegii, cel ce face asuprire împotriva legii.
21. Ei vor prinde în cursă sufletul dreptului și sânge nevinovat vor osândi.
22. Dar Domnul mi-a fost mie scăpare și Dumnezeul meu ajutorul nădejdii mele;
23. Le va răsplăti lor Domnul după fărădelegea lor și după răutatea lor îi va pierde pe ei Domnul Dumnezeul nostru.

Verbis Domini !
Tocmai asta este că nu e verbis Domini, ci este verbis Davidi, dacă e îngăduită această licență. Este percepția vechi-testamentară a regelui David (el exprimând o mentalitate generală a vremii lui) despre un Dumnezeu aspru, insensibil, răzbunător și rece, care Își iubește doar poporul Său "cel ales", iar pe celelalte le dă morții. Este o mentalitate care devine o umbră a celor viitoare. Dar unii dintre creștini trăiesc pe mai departe cu mentalitatea de robi, și nu cu cea de fii, și de aceea ei pun mai presus pedeapsa decât iubirea, judecata decât mila. Pentru unii ca aceștia, Biserica s-a ostenit în zadar de 2000 de ani încoace, căci ei tot în Vechiul Testament scormone ca să-și găsească justificări ale Legii (talionului) pentru propriile lor opțiuni.
E veche slăbiciunea aceasta, și nu sunt ei primii care au gustat-o:

"Tot așa și noi, când eram copii, eram robi înțelesurilor celor slabe ale lumii;
Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
Ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea.
Și pentru că sunteți fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă: Avva, Părinte!
Astfel dar, nu mai ești rob, ci fiu; iar de ești fiu, ești și moștenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos.
Dar atunci necunoscând pe Dumnezeu, slujeați celor ce din fire nu sunt dumnezei;
Acum însă, după ce ați cunoscut pe Dumnezeu, sau mai degrabă după ce ați fost cunoscuți de Dumnezeu, cum vă întoarceți iarăși la înțelesurile cele slabe și sărace, cărora iarăși voiți să le slujiți ca înainte?
Țineți zile și luni și timpuri și ani?
Mă tem de voi, să nu mă fi ostenit la voi, în zadar."(Gal 4, 3-11)

Last edited by mariamargareta; 26.12.2010 at 02:56:28.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.12.2010, 07:39:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Poziția dv ar fi de tot râsul dacă nu ar fi de plâns. Mă refer atât în limbaj, cât și la fond. La limbaj, fiindcă expresii precum "spui aberații", "teolog după ureche" (între altele) arată inexistanța internalizării mesajului lui Cristos. Și, în final, exact acel fel de mânie despre care spuneți că este păcat. La fond, fiindcă a-l considera pe David cam infantil în percepția lui despre Dumnezeu arată o incredibilă superbie. David a trăit în familiaritatea lui Dumnezeu ceva mai mult decât dv și am toate motivele să cred că l-a cunoscut mai bine.

Nu altceva se poate spune despre "sfânta mânie". De câte ori apare "mânia lui Dumnezeu" în Biblie ? Nu mă obosesc să număr. Pentru cine a ajuns să conteste Biblia, sau cel puțin partea ei cea mai mare căreia îi spunem "Vechiul Testament", e același lucru dacă apare menționată o dată sau de o sută de ori. Când Apostolul însuși, în Romani 1 cu 18-19 vorbește despre mânia lui Dumnezeu, când o liturgică întreagă numește A Doua Sa Venire drept "dies irae", a contesta existența faptelor ca să dea bine la teoriile dv devine patologic. Asta se combate cu medicație, nu cu meditație.
Iar când ceva vine de la Dumnezeu, în mod direct sau prin oamenii Săi sfinți, numim acel ceva sfânt. De aceea spunem despre această reacție, care e adevărat că de multe ori e păcătoasă venind de la oameni păcătoși, "sfântă" când vine de la cel care e sfânt. Până și comuniștii, pentru care clasa muncitoare era ceva sfânt și-au dat seama de asta, folosind sintagma "sfânta mânie proletară".

Eu închei aici acest început de polemică cu dv și, unei eventuale replici, nu am să mă ostenesc să răspund. Doar vă încredințez Biblia și Liturghierul, rugându-mă la Mânecat: "Doamne, nu cu mânia Ta să mă mustri pe mine, nici cu iuțimea Ta să mă cerți !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.12.2010 at 07:41:48.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.12.2010, 08:05:35
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, autorul morții răzvrătitorilor este Dumnezeu. El dă răsplată, el dă pedeapsă. El este autorul vieții, și din pietre poate să facă oameni. El trimite și moartea, în forma și la ceasul numai de El hotărâte.
Sigur ca da, aveti perfecta dreptate, dar scrie in Biblie clar:

Romani 12:19 *Nu vă răzbunați singuri, iubiților, ci lăsați loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul".

cum se va manifesta mania lui Dumnezeu aducand pedeapsa asupra unui pacatos? poruncind unui demon sa-i faca rau? sau, dupa cum afirma doamna Margareta, lasand demonii sa-i faca rau? pai si daca demonul nu vrea sa faca raul decis de Dumnezeu? sau...daca Dumnezeu decide ca un pacatos sa fie omorat, chiar daca demonul face treaba asta, nu tot Dumnezeu este responsabil ?
Doamna Margareta, ganditi-va ce Iisus predicati, si aveti grija ca Il prezentati pe Dumnezeu intr-o lumina negativa, El nu comanda peste demoni, El ingaduie demonilor sa faca rau in anumite circumstante, dar nu sta la discutii cu satana, discutand cu acesta asupra activitatii lui si trasandu-i sarcini !
Ce a zis Domnul Iisus despre satana? "el nu are nimic in Mine". Ioan 14:30
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.12.2010, 12:47:46
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
[...]Dumnezeu [...]nu sta la discutii cu satana, discutand cu acesta asupra activitatii lui si trasandu-i sarcini !
[...]. Ioan 14:30

Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?"
Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: [...]
Și Domnul a zis către Satan: [...]
Dar Satan a răspuns Domnului și a zis: [...]
Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta".(Iov 1:7,12)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.12.2010, 12:54:51
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
[...]
Iar când ceva vine de la Dumnezeu, în mod direct sau prin oamenii Săi sfinți, numim acel ceva sfânt.[...]
Da, uite cum ne obligi tu să ne amintim cu înfiorare sfântă de Sfânta Inchiziție a Bisericii dumitale, care ridica sfinte ruguri în piețele publice, pe care-i ardea pe păcătoși și pe vrăjitoare, căci așa lucra Dumnezeu atunci cu mânia Lui cea sfântă, prin oamenii Săi cei sfinți, în vremile acelea sfinte, dies irae, care, din păcate pentru tine, au rămas doar o sfântă amintire și nu mai pot fi reînviate cu nici un chip.

Last edited by mariamargareta; 26.12.2010 at 12:57:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om? mariamargareta Secte si culte 29 10.01.2011 01:42:41
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39