Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.08.2015, 23:45:54
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care cat costa?
Cam cat costa vitaminele si suplimentele ce le iau femeile insarcinate sau cat costa vreo 2 pachete de scutece.

In prima faza costurile depind de taxele percepute de notarii care legalizeaza documentele care insotesc cererea privind evaluarea in vederea obtinerii atestatului de parinte adoptator. Deasemenea se solicita cazierul judiciar si adeverintele medicale a tuturor persoanelor care locuiesc cu solicitantul.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.08.2015, 23:54:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, daca nu stai in tara iti trebuie multi bani si nici asa nu-ti da.
Ai avea posibilitatea de a adopta un copil din țara în care te afli?

Last edited by ovidiu b.; 26.08.2015 at 00:21:02.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.08.2015, 00:42:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Alin, am mai spus cât costă; pentru un român din străinătate approx 35.000 de dolari ptr 1 copil.

Oitza_ratacita, de unde le scoti?? N-ai nici cea mai mica idee de adevăratele costuri.

Ovidiu, 'frumoasă' concluzie "sa fii sănătos"... multumesc, asemenea si tie. :)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.08.2015, 01:20:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din strainatate, printr-o societate intermediara care isi trage partea de profit in timp ce tu stai si astepti sa fie livrat pachetul, stim varianta asta.

In Romania costa doar timp (e adevarat, nu foarte putin) si bunavointa.

Daca mama se stie si este dispusa sa dea copilul in adoptie, lucrurile merg chiar mai repede.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.08.2015 at 01:23:10.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.08.2015, 01:51:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Adoptiile nu se pot face pe cont propriu, mai ales când este vorba de stabilirea domiciliului copilului în străinătate. Sunt multe chestii legale care numai prin firme de avocatură se pot face. Nu e vorba că stai si astepti să-ti fie livrat pachetul. Rusinică celor care gândesc asa.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.08.2015, 01:56:47
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul

Oitza_ratacita, de unde le scoti?? N-ai nici cea mai mica idee de adevăratele costuri.
Din ratacirile mele le scot.
Ma preocupa viata catorva fete dintr-un centru de copii. Pentru ca inca nu am copiii mei si nici nu pot adopta, Dumnezeu mi-a trimis in viata 2 fete la educatia si formarea carora sa contribui si eu dupa puteri. Si pt ca am fost interesata sa adopt am pus si intrebari. Pana una alta, ma implic cum pot, cu imbratisari, mangaieri, cu o inghetata, o poveste, un ascultat, o povata, o mustrare...si uite asa de 3 ani.
Mi se pare absurd sa se vehiculeze sume fixe pt copiii ca in piata. E prima data cand aud asa ceva. Costa actele si demersurile judecatoresti dar nu mii de euro sau dolari.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.08.2015, 02:52:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Vad ca basca ne intelegem. Cine a zis ca se vehiculeaza sume fixe?? Eu am dat doar o idee de cost aproximativ (ptr USA). In fine, vorba lunga, saracia omului. Va las sa va dati in continuare cu parerea. Poate ajungeti la idei mai realiste.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.08.2015, 03:51:48
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Vad ca basca ne intelegem. Cine a zis ca se vehiculeaza sume fixe?? Eu am dat doar o idee de cost aproximativ (ptr USA). In fine, vorba lunga, saracia omului. Va las sa va dati in continuare cu parerea. Poate ajungeti la idei mai realiste.
Excelent! Si eu am dat tot o idee dar la mine, conform legislatiei si fara intermediar, era mai ieftin cu aproximativ 34000 dolari. Dar nu era mai comod ca era mult de umblat cu foile in mana.
Si totusi, cat costa copilul? Ironic. Saptamana viitoare promit ca merg la directie si cer tarife clare ca sa stie oamenii si sa nu deznadajduiasca la asemenea sume.
Repet, adoptiile sunt gratuite in Romania, costa legalizarea actelor si taxa de timbru de la demersul judecatoresc.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.08.2015, 04:18:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Eu vorbeam de adoptia ptr românii din SUA, tu de cei din România. Basca ne întelegem, cum spuneam.
Dar e bine dacă vii cu niste tarife pentru RO, poate dai sperante mai multe celor de acolo.

PS. Uite ca să-ti faci o idee cum de e asa scump să adopti din străinătate :

Timeline and Travel Requirements: It takes approx. 3 months to obtain USCIS approval, complete a home study and prepare a dossier, and referral is 1–3 months from submission of dossier. A total of 2–3 trips are required. Parents travel to Romania after referral for 30 days of bonding with the child(ren). Court date is scheduled 1 month after bonding trip; both parents must travel for court. Post-court work takes 2–3 weeks. Parents can return to the U.S. and make a 3rd trip for this piece or stay in Romania after court. Only 1 parent must be present post-court.

Dacă tu ai impresia că biletele de avion se iau pe gratis, concediile fără plată, si altele, ai o problemă de perceptie.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.08.2015, 06:35:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Centrele de plasament primesc de la stat in jur de 2000 lei pe luna/copil pentru ingrijirea lor.
Serios? m-as mira să fie adevărat..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
Poate stie cineva... mister_nashoo Botezul 0 25.10.2006 21:31:53
Stie cineva? Laurentiu Generalitati 0 29.09.2006 14:07:52