Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.04.2008, 05:56:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Te felicit inca odata si ma smeresc in fata ta acum pt aceasta.pentru altele nu stiu dar pt asta meriti umilinta mea dedicata tie
:D :D :D
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.04.2008, 15:06:03
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

:thumbsup: pt mirelat:(:(:dontgetit:.Smerenia face parte din educatia crestina.o are oare fiecare?este interesant ca atunci cand vrem ce nustiu ca vrem ne jucam cu iconite emotionale!Trufia nuse impaca cu smerenia dar daca vreti sa nejucam ca tancii pot folosi si eu iconite:thumbsup:
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.04.2008, 21:08:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dorstor: poti sa-mi spui ce se va intampla cu Sf. Liturghie? Care Liturghie va fi cea oficiala in toate bisericile?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.04.2008, 22:00:36
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

pt a se schimba cele trei liturghii folosite de bisericile ortodoxe ar fi nevoie de un sinod panortodox.Nu se vor schimba liturghiile ortodoxe.dar trebuie sa stii ca liturghiile cuprind parti valabile universal parti care tin de hotararile sinoadelor parti care tin de hotararile arhiereilor si parti care sunt la latitudinea preotilor.de ex: vii si mortii se pomenesc la proscomidie ,dar preotii pot decide sa mai faca odata pomenirea lor inainte de iesirea cu sfintele daruri.stand in partea stanga(dinspre proscomidiar)a sfintei mese.asta tine de decizia preotului in functie de cererea enoriasilor.aceasta pomenire nu inseamna o schimbare a liturghiei.
La iesirea cu sfintele daruri preotul face o serie de pomeniri.in general aceste pomeniri (formularea) este decisa de sinod dar arhiereul caruia ii este supus preotul mai poate adauga(daca considera necesar)si alte pomeniri.De asemeni aici preotul pomeneste pe langa numele arhiereului caruia este supus pomeneste si numele ahiereului care l-a hirotonit.
alt exemplu daca preotul trebuie sa plece repede din altar pt motive binecuvantate sau independente de puterea lui atunci poate sa simplifice litueghia fara ca sa fie ceva gresit.
eu cred insa ca unificarea crestinismului o va face doar Stapanul Nostru Iisus Hristos cand va veni sa judece vii si mortii iar de se vor gasi tradatori care sa modifice liturghiile in BOR, se va produce o miscare de rezistenta si vor fi destui arhierei care se vor opune si care vor putea restabili o biserica ortodoxa canonica.daca faceti trimitere la Ravena acolo se spune ca hotararile trebuie luate impreuna cu poporul lui Dumnezeu.Dar poporul lui Dumnezeu este format de crestini de pe pamant si de sfintii din cer.Si eu nu vad ca sfintii din cer sa-si dea acordul la asa ceva.Ori un acord este valabil doar daca este explicit.Sfintii parinti de la cele sapte soboare(sinoade) ecumenice sunt acum in cerururi si nu cred ca le poate da dispozitie papa de la Roma sa modifice ceva.Canoane se pot schimba dar hotararile dogmatice ale celor 7 soboare ecumenoce ba!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.04.2008, 00:04:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
De ce prezenta unui preot catolic intr-un mediu ortodox va duce cu gandul la incercari de convertire a cuiva?
PT CA ATI SPUS CA PREFERATI SA DIALOGATI CU CEI ECUMENISTI ,ORI ACESTIA SINT MAI USOR DE DUS DE NAS ,ADICA SUPUSI INSELARII;DAR CEI MAI MULTI DINTRE NOI ,ORTODOCSII DIN POPOR SINTEM ANTIECUMENISTI ,CACI NOI CREDEM MAI MULT IN CEEA CE SPUN sfintii parinti ,DECIT OARECARI IERARHI ORTODOCSI CONTEMPORANIfcuti ierarhi in vremuri ATEE.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.04.2008, 00:06:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Mi se pare normal ca toti crestinii sa fie frati intre ei indiferent daca nu apartin aceleasi jurisdictii ecleziastice.
SA NU CONFUNDAM UMANISMUL CU CRESTINISMUL ca-s 2 lucruri total diferite!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.04.2008, 00:31:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
pt a se schimba cele trei liturghii folosite de bisericile ortodoxe ar fi nevoie de un sinod panortodox.Nu se vor schimba liturghiile ortodoxe.dar trebuie sa stii ca liturghiile cuprind parti valabile universal parti care tin de hotararile sinoadelor parti care tin de hotararile arhiereilor si parti care sunt la latitudinea preotilor.de ex: vii si mortii se pomenesc la proscomidie ,dar preotii pot decide sa mai faca odata pomenirea lor inainte de iesirea cu sfintele daruri.stand in partea stanga(dinspre proscomidiar)a sfintei mese.asta tine de decizia preotului in functie de cererea enoriasilor.aceasta pomenire nu inseamna o schimbare a liturghiei.
La iesirea cu sfintele daruri preotul face o serie de pomeniri.in general aceste pomeniri (formularea) este decisa de sinod dar arhiereul caruia ii este supus preotul mai poate adauga(daca considera necesar)si alte pomeniri.De asemeni aici preotul pomeneste pe langa numele arhiereului caruia este supus pomeneste si numele ahiereului care l-a hirotonit.
alt exemplu daca preotul trebuie sa plece repede din altar pt motive binecuvantate sau independente de puterea lui atunci poate sa simplifice litueghia fara ca sa fie ceva gresit.
eu cred insa ca unificarea crestinismului o va face doar Stapanul Nostru Iisus Hristos cand va veni sa judece vii si mortii iar de se vor gasi tradatori care sa modifice liturghiile in BOR, se va produce o miscare de rezistenta si vor fi destui arhierei care se vor opune si care vor putea restabili o biserica ortodoxa canonica.daca faceti trimitere la Ravena acolo se spune ca hotararile trebuie luate impreuna cu poporul lui Dumnezeu.Dar poporul lui Dumnezeu este format de crestini de pe pamant si de sfintii din cer.Si eu nu vad ca sfintii din cer sa-si dea acordul la asa ceva.Ori un acord este valabil doar daca este explicit.Sfintii parinti de la cele sapte soboare(sinoade) ecumenice sunt acum in cerururi si nu cred ca le poate da dispozitie papa de la Roma sa modifice ceva.Canoane se pot schimba dar hotararile dogmatice ale celor 7 soboare ecumenoce ba!
Multumesc, dorstor, pentru modul in care ma ajuti sa inteleg anumite lucruri.
Cum in Documentul de la Ravena se vorbeste numai despre biserici catolice ( presupun ca este o revenire la vechia denumire a Bisericii de dinainte de Schisma), imi era teama, ca se va impune Liturghia modificata a catolicilor, pe care nici greco-catolicii nu vor s-o accepte.

Ca o noutate, la noi in biserica, acum de Sfintele Pasti, s-au citit versete din Evanghelie in romana, ebraica, greaca si latina. Este uzual asa ceva?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.04.2008, 22:00:31
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

In marile catedrale se citesc evamgheliile in 12 limbi pt ca pot fi crestini ortodocsi la slujba care nu inteleg limba in care se slujeste si macar perihopa evanghelica sa o inteleaga.In plus acest fel de citire a perihopelor semnifica si faptul ca iisus hristos a inviat pt mantuirea tuturor oamenilor cr cred in El indiferent de neamul lor.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.04.2008, 01:35:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos a inviat! din cate stiu eu, numai in prima zi de Paste se citeste Evanghelia in mai multe limbi, nu cred ca intotdeauna sunt 12. eu de exemplu am mers in ultimii 3 ani de Paste la o biserica greceasca si fiindca aceasta este singura biserica ortodoxa din zona respectiva vin aici toate comunitatile de ortodocsi. anul trecut am citit si eu in romaneste din Sf. Evanghelie, din partea grupului de romani. s-a mai citit in greaca, latina, rusa, sarbo-croata, germana si engleza.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.04.2008, 14:56:35
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
In marile catedrale se citesc evamgheliile in 12 limbi pt ca pot fi crestini ortodocsi la slujba care nu inteleg limba in care se slujeste si macar perihopa evanghelica sa o inteleaga.In plus acest fel de citire a perihopelor semnifica si faptul ca iisus hristos a inviat pt mantuirea tuturor oamenilor cr cred in El indiferent de neamul lor.
Ce este aceea o "perihopa"? De "pericopa" am auzit, dar nu si de "perihopa".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele pagubitoare de suflet ale catolicilor mihailt Biserica Romano-Catolica 34 06.01.2013 12:21:40
PREZENTA PERMANENTA A Par. A. Papacioc andreicozia Calugarul 6 21.06.2010 22:45:20
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 10:24:04
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46