Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.04.2008, 18:55:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Echilibrul dintre iubire si adevar este unul intrinsec pe care se pare ca nu-l cunosti frate, din cate se vede!


Si incearca sa scrii niste mesaje mai la obiect!

Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.04.2008, 19:50:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Echilibrul dintre iubire si adevar este unul intrinsec pe care se pare ca nu-l cunosti frate, din cate se vede!


Si incearca sa scrii niste mesaje mai la obiect!
Nici nu doresc sa-l cunosc, fiindca daca faci apel la echilibru cand e vorba de Adevar shi Iubire inseamna ca le consideri dezechilibrante, shi deci foloseshti exagerarea ca sa le temperezi, invoci extremismul, deci te apropii de cei ce infraneaza desavarshirea, adica incerci sa ne tarashti in a fii desfranatzi pe lanag ca suntem destul de pacatoshi... shi atunci te intreb iarashi: poate Adevarul shi Dragostea Curata De Dumnezeu shi aproape (care face voile lui Dumnezeu) sa faca roade rele ca sa necesite echilibru? Mereu apelul la un echilibru criminal? Poate Pomul Bun (Credintza intru Hristos cu vietzuirea in proorocie) sa faca roade rele? Astfel ca echilibrul intrinsec este altceva pe care eu nu-l cunosc fiindca nu l-am atins din cauza multzimii de pacate in care am cazut, dar dumneata nu-l pricepi dar poate il cunoshti ca nu itzi dai seama ca acela vine din smerenie shi dreapta judecata shi bineintzeles pe calea dreptei socotintze, adica atunci cand te stradui sa faci sa ajungi intr-un loc astfel incat sa pacatuieshti cat mai putzin shi sa nu provoci din nimic, pentru nimicuri, manipuland nimicul o foarte mare galceava, vrajba, sau tulburare...


Shi am vorbit mai mult decat la obiect caci am vorbit cu dumneata, dar tzinand seama ca poate citesc shi altzii... deci sper sa ai ochi shi urechi nu numai trupeshti ci shi intrinseci... daca tot ai folosit un termen stiintzific... ca eu la ceva shtiintza materialelor sau la fizica am auzit de termenul asta la proprietatzi... pe cand noi noi creshtinii ortodocsi folosim termenul de launtric... deci vorbeshti de echilibrul launtric, poi ala banui ca e pacea de sus ce se obtzine cu linishtirea inimii prin rugaciunea mintzii, rugaciunea permanenta de care ne vorbesc sfintzii shi lepadare de cele lumeshti, mortificare.... dar dumneata vorbeshti de echilibrul ecumenic

iar echilibrul intrinsec ecumenic adica rugaciuni comune shi alte lucruri impreuna cu ereticii contrar canoanelor este un fel de comunism cu fatza umana sau eretism cu fatza umana shi limba dulce de lemn... adica intolerantzii mincinoshi arata cu degetul la Adevar ca nu suporta minciuna shi astfele discrimineaza mincinoshii shi talharii... dar atunci ce ar trebui sa facem ca sa fim in pace cu ei, sa mintzim cot la cot cu ei in mod echilibrat? Poate asta este in opinia dumitale acea cale de echilibru intre Adevar shi Iubire... poi sigur ca da ca dumneata nu vorbeshti de Iubirea curata ci doar de iubire, shi unde nu este curatzenie, sfintzenie, acolo trebuie echilibru, ca Adevarul spune cea shi Iubirea spune hais, ca iubirea nefiind curata, ne fiind dupa Hristos, se ajunge la coshmar launtric ce se extinde shi da pe delaturi... deci iata, incep sa intzeleg unde batzi... shi ai vrea sa ne echilibram, asha impreuna cu tot poporul ecumenist, cu ecumenishtii de langa noi, cu catolicul shi reformatul shi protestantul din jur shi sa le zicem ca trebuie echilibru intre noi shi intre dragoste shi adevar shi asha ajungem la pace, prin echilibru... nu domnule ci prin pocaintza ca sa nu mai fie nici un dezechilibru intre adevarul din tine shi Adevarul lui Hristos, iubirea ta shi Iubirea Curata....

Oricum multzumesc de sfat, ca un sfat nu e niciodata inutil.

Mai mult decat atat n-am cum fi la obiect la persoana, dar dumneata zici la obiect dar ai vrea sa scriu o propozitzie doar ca intr-un dialog scurt... ei uite ca inca nu m-am obijnuit sa las vorbaria pentru fapte bune.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.04.2008, 22:25:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif: "Ceea ce cred eu ca fac MULTI ANTIECUMENISTI:

1. Nu inteleg suficient Ortodoxia.
2. Nu sunt capabili sa mentina viu echilibrul dintre iubire si adevar.
3. Multi sunt convertiti de curand la Ortodoxie si au tendinta de a intrepreta gresit multe lucruri.
4. Nu au avut niciodata vreo experienta ecumenica in care sa trebuiasca sa dea marturie Ortodoxa prin modul lor de a fi.
5. Vorbesc de cele mai multe ori din carti si nu din experienta.
6. Nu sunt suficient de concentrati pe dezvoltarea propriei vieti duhovnicesti, ci pe atacarea celorlalti "


In ocul tau m-as ruga lui Dumnezeu sa-mi dea idei mai bune, ca acestea de acum sunt perimate. Chiar nu observi ca tu esti cel care ataca?
Sa zicem ca mie mi se potriveste ceea ce scrii; dar eu nu sunt singura antiecumenista de aici. Exista oameni, cu experienta printre antiecumenisti, care au inteles problema in adancime, nu superficial ca mine. Gandeste-te ca ii atingi si pe ei, desi nu merita. Probabil sunt smeriti si nu vor spune nimic; dar tot mi se pare o indrazneala sa te exprimi asa la adresa unor oameni pe care ii cunosti doar tangential.
Daca ca preot vei vorbi la fel enoriasilor, cam ce crezi ca se va intampla?!?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.04.2008, 22:44:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, de ce porti tu grija altora? Se vor exprima ei daca e nevoie!
Eu nu atac pe nimeni....de ce te simti atacata? Asta e un dialog, un atac?

Vezi...nu stim sa comunicam, nu stim sa dialogam! Ne este frica si cand suntem luati asa la intrebari raspundem cu violenta, cu "hotarare", uitam de blandete, bunatate, dragoste si fermitatea care alte forme decat cele pe care ni le inchipuim noi.


Vsovi...degeaba vorbim!

Nu intelegi echilbrul acela....da ele pot fi in dezechilibru in viata noastra, pentru ca multi uita de adevar pt a se darui "iubirii" si multi uita de iubire, crezand ca apara adevarul! E o minciuna gogonata!

Dumnezeu sa ne ajute tuturor!

Anca, ce te face sa crezi ca nu ma rog lui Dumnezeu??? Si de unde stii ca ideile acestea nu imi vin tocmai de la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.04.2008, 22:54:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

1. Din cite am vazut, citit si ascultat la altii(rusi, greci, macedoneni) cred ca romanii au forumul in care ecumenismul si diferentele intrei ei si alte culte este discutat la nivele astronomice, mai mult decit orice alt subiect care tine de cel mai important lucru- schimbarea in bine a noastra - metanoia, infringerea inimii, si educarea smereniei!

2. Am asistat la citeva conferinte cu diversi profesori in teologie si arhierei inalti si cind vine vorba de ecumenism/antiecumenism am observat la toti un zimbet ironic in barba urmat de apostrofarea " Mai fratilor, voi nu stiti despre ce vorbiti"...insa nici unul nu a explicat ce vor sa spuna prin asta, si ce INTELEG EI PRIN ASTA? doar se uita unii la altii intelegator si ...TAC... oare a devenit un subiect TABU in cercurile lor inalte?
...ma rog, nu este treaba mea nici nu ma pasioneaza prea mult subiectul deoarece Judecatorul nu imi va da dreptate daca-i voi argumenta ca am fost preocupat nu de smerenia mea, si nemernicia mea ci de judecarea altora deoarece aceasta judecata este un bun paravan si justificare SA NU FAC NIMIC!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.04.2008, 23:01:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Anca, de ce porti tu grija altora? Se vor exprima ei daca e nevoie!
Eu nu atac pe nimeni....de ce te simti atacata? Asta e un dialog, un atac?

Vezi...nu stim sa comunicam, nu stim sa dialogam! Ne este frica si cand suntem luati asa la intrebari raspundem cu violenta, cu "hotarare", uitam de blandete, bunatate, dragoste si fermitatea care alte forme decat cele pe care ni le inchipuim noi.


Vsovi...degeaba vorbim!

Nu intelegi echilbrul acela....da ele pot fi in dezechilibru in viata noastra, pentru ca multi uita de adevar pt a se darui "iubirii" si multi uita de iubire, crezand ca apara adevarul! E o minciuna gogonata!

Dumnezeu sa ne ajute tuturor!

Anca, ce te face sa crezi ca nu ma rog lui Dumnezeu??? Si de unde stii ca ideile acestea nu imi vin tocmai de la Dumnezeu?
Dar tu de ce proti grija altora, frate? As zice sa te mai uiti si in ograda ta, atunci cand faci afirmatii. Chiar nu vezi ca ataci? Atunci reciteste pasajul evidentiat de mine in raspunsul trecut.
Iosif, asta nu e comunicare, caci comunicarea presupune un schimb de idei. Probabil ca asa va fi si ecumenismul: va dialoga cu noi, spunandu-ne ce sa gandim si ce nu. Asta numesti tu blandete, bunatate, dragoste? Mai cerceteaza Sfintele Scripturi si vezi cum s-a purtat Iisus Hristos cu oamenii!
De ce port de grija oamenilor? Pentru ca si Iisus aflat pe cruce, a purtat de grija talharului; nu a fost indiferent. De aceea nu sunt nici eu indiferenta, cand ranesti oamenii, fara sa-ti pese. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.04.2008, 09:10:20
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Doamne ajuta, Anca. Vad ca tu pui prea mult lucrurile la inima, bine ar fi sa ma si intelegi. Poate daca ai pleca de la alta premiza in ceea ce ma priveste, te-ar ajuta.

Vezi si partea buna....tu ai tras concluzia ca generalizez, e o chestiune de interpretare de-a ta.


Cozia, multumesc pentru interventia ta inteleapta.

Post cu biruinte tuturor!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.04.2008, 10:30:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Sigur ca e degeaba, ca e un dialog al surzilor, dumneata vorbeshti ca un super intzelept shi plin de intzelegere, dar cand e sa dialoghezi atunci te faci ca ploua

poi domnule, nu avem nevoie sa intzelegi dumneata cu ecumenishtii pentru noi, ci intzelege Dumnezeu shi ne da shi noua, daca nu suntem capabili sa citim pe litere, pe cuvinte, pe propozitzii, pe fraze, pe aliniate shi pe capitole... sau sa observam ce se intampla, ca e adevarat ca nu avem minte ca ea ne sta mai multa spre pacate shi cum sa facem rau... asha ca avem de lucru cu noi inshine cu ajutorul lui Hristos, shi nu avem vreme sa intindem hora mare a veseliei shi echilibrului intre Adevar shi Iubire cu tot omul... eretic adica antihristic, adica slujitor al dracului.

dar e adevarat ca stam de vorba aproape degeaba, inutil,

acuzi antiecumenishtii pentru termenul anti, dar tzi-am zis ca nu sunt antiecumenishti ci urmatori ai lui Hristos, iar de aici e firesc ce rezilta, impotriva patimilor, pacatelor, eresurilor, incepatoriilor shi stapanirilor veacului acestuia, cel mai cel dintre toate

dupa aia faci apeluri la pace shi intzelegere, la echilibru intre dragoste shi adevar, poi dumneata nu observi ca voi nu il avetzi din moment ce tot apelatzi ca altzii sa-l aiba? poi altzii il au, voi nu-l avetzi ca de l-atzi fi avut, nu veneatzi cu astfel de initziative, ci aplicatzi sloganele in taina in viatza voastra, deci daca il folositzi pentru prozelitism insemana ca nu-l avetzi shi-l vretzi de la noi ca sa va linishtitzi conshtiintza voastra.

dupa apeluri repetate pe care le faci din care ar rezulta ca noi suntem cei rai, hotzii shi talharii, ca doar pe aia ii mustri shi ii indemni, cand eshti lamurit cum n-am lamurit pe nimeni in viatza mea mai bine, dumneata tai dialogul, repudiezi interlocutorii de pe pozitzia singurului sau singurilor care intzeleg, restul sunt proshti, iratzionali, deci ai preluat mesajele specifice celor din "lojele" inalte care nu se coboara la a avea discutzii ca ailaltzi, ca sunt suboameni, ca sunt rai, neinstruitzi, fara shcoala, dar nu noi suntem asha shi nici rai, ci voi evitatzi sa cititzi adevarul shi sa-l aplicatzi shi sa-l recunoashtezti... pentru ce? pentru ca avetzi echilibrul adica infranarea de la desavarshire, adica mandria desfranarii... adica tocmai calea de nimic spre nimic... shi nu e o judecata ca sa te osandesc, sa va fac vre-un rau, sa va jignesc prin ceva, ci este o concluzie pentru a nu ne lasa taratzi shi pe noi in groapa spre care va indreptatzi, deci o fac in sperantza ca auzind explicatziile va venitzi in fire shi lasatzi bunele intentzii cu care poleitzi drumurile spre iad shi incepetzi sa ascultatzi de sfintzii parintzi shi Teologi, de Cuvantul Lui Dumnezeu... dar nu cum ii pricepetzi voi ci asha cum scrie, cu punct shi virgula, cu sensul cuvintelor, shi daca nu-l pricepetzi nici asha sau va indoitzi din cauza lumii atunci de ce nu privitzi la vietzile sfintzilor shi le vetzi deslushi.

iar in final laudand pe cei din echipa de ecumenishti tzi-ai dat arama pe fatza caci se vede clar ce tactici viclene de dialog foloseshti in sensul de a perverti mintzile in scop prozelit ca shi ecumenismul are prozelitismul ei... un "comunism" religios.

deci daca intr-adevar observ ca nu tzii seama de nici un intzeles ca sa te cutremuri shi sa te intorci la mintea lui Dumnezeu, la caile Lui, la Scrierile Lui prin sfintzi atunci itzi dau pace, shi e treba ta, dar da-mi voie sa-mi scutur praful atat ecumenist cat shi antiecumenist cat shi anti-antiecumenist al dialogului sau al monologului...shi haina dar shi camasha...

shi nu mai tot acuza cu anti ca stiu ca cine e enti pare rau, dar poate ca la tine anti-antihristmul e tot rau adica acele ce e impotriva vietzii in mocirla patimilor shi pacatelor... shi daca e rau, shi tot eshti plin de intzelegere atunci ia citeshte:

antihrism = ecumenism = erezia tuturor ereziilor = panteism ecumenic = "comunism" religios shi eretic = caderea Bisericii prin slujitorii ei, caderea unde? in iad, nu in groapa ci in iadul iadului! = Hula lui Dumnezeu

Daca nici acum n-ai priceput, shi tot intzelegi dumneata mai bine shi shtii tu ca ne inshelam, atunci ramai domnule cu fratzii tai ereticii shi cand vei realiza inshelarea sa nu umblii cu scuza catre Dumnezeu: "Stii doamne, n-am intzeles" ca iata tzi-am explicat de 1000 de ori. Ca nu e dupa cum vrem noi shi spunem noi shi ne-ar place noua asha mare shi insemnata prroz-shtie dar frumosa ci dupa cum e VOIA lui Hristos, care spune ca "fratzii MEI shi surorile Mele sunt cei ce fac voile Tatalui Meu care este in Ceruri", deci cei ce au crezut, au facut, n-au intzeles, n-au shtiut, n-au priceput, n-au vazut ca aceia sunt mai fericitzi decat cei care macar de au vazut shi s-au inchinat ca shi aceia sunt fericitzi... spre deosebire de voi care deshi totzi sfintzii au afirmat mereu, ii ridiculizatzi, ii minimizatzi shi-i neglijatzi ca sa premergetzi intronarea prietenului vostru, "gandul" sau "nimicul" sau legea faradelegii" sau compromisul sau dumnedracul sau minciunoadevarul, sau shi cu Dumnezeu dar shi cu Lumea lui mamona...

Deci am cam terminat discutzia cu tine dar in sperantza ca tzii seama de ea, ca a avut un cutremur in inima ta, ca iei aminte la tine, ca nu mai incerci shantajele viclene pentru atragerea altora in cursa....

Ca defapt nu exista nici un ecumenism ci ascultare de Dumnezeu, iar sinodurile ecumenice nu au facut decat sa aduca in lumina ascultarea de Dumnezeu, de Cuvantul Lui Dumnezeu, de Hristos... deci ecumenismul este o inshelatorie... ca nu de Dumnezeu vor sa ascultam ci de reuniunea shfilor bisericilor ce s-au despartzit, eretice shi apoi reunite dar pastrand ereziile toate....

Le-a cerut Dumnezeu sa se reuneasca? Nu!

Ci a ashteptat cu indelunga rabdare shi blandetze ca fiul risipitor sa se reintoarca la Biserica, la Una sfanta Biserica lui Hristos, creshtin-ortodocsa...

deci ce ecumenism de langa noi, cu vecinul, cu colegul, cu aproapele fizic? Poi asta nu inseamna ca sa ne strangem noi shi sa dezbatem fiecare ce crede shi sa ne facem noi asha o credintza ecumenica de apartament, de bloc, de strada sau de cartier, sau de la servici, NU ci trebuie sa lepadam credintza shi mintea noastra ca sa traim in credintza shi proorocia lui Dumnezeu, dar asta nu se face lumesc shi intronari lumeshti shi politica lumeasca ci asta fiecare "cine Voieshte, ishi ia crucea se leapada de sine shi-i urmmeaza lui Hristos... in acest neam desfranat shi pacatos".

Asha ca Iosif draga, Doamne Ajuta-tzi sa te lumineze ca se pare ca eu am eshuat complet oricat m-am enervat shi m-am straduit de am dialogat cu domnia ta... papagalizand dupa El...Dupa Domnul Nostru Iisus Hristos asha cum marturiseshti.

Asha ca sa nu ne fie noua spre judecata sau spre osanda ... shi nici sarutare ca iuda nu-tzi voi da........... faca-se voia Ta Doamne.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.04.2008, 12:40:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am mai spus ca diavolul isi face in aceste zile de cap ,fiecare vrea sa aiba dreptate.
E buna si citirea cartilor sfinte daca e ziditoare pt.noi ,adica daca sporim in cele duhovnicesti ,ne schimbam launtric.
Va citez din cuv.Paisie Aghioratul despre acest subiect:

"Unii mireni citesc ziarul, altii citesc vreun roman, vreo peripetie, altii urmaresc cum joaca pe teren, si timpul trece. La fel fac si unii care citesc carti duhovnicesti. Stau chiar toata noaptea si citesc cu manie carti duhovnicesti si sunt satisfacuti. Iau o carte duhovniceasca, se asaza putin mai comod si citesc. “M-am folosit”, spune acela. Spune mai bine ca ai fost satisfacut, ca ti-ai petrecut timpul cu placere. Pentru ca acesta nu este folos. Te folosesti numai atunci cand vezi ce se spune in ceea ce citesti, cand te cercetezi pe tine si incerci sa te silesti sa pui in practica: “Ce spune cartea aceea pe care am citit-o? Eu unde ma aflu duhovniceste? Ce trebuie sa fac?”. Dupa aceea, cu cat invata cineva mai multe, cu atat are mai multa responsabilitate. Nu spun sa nu citeasca pentru ca sa nu stie multe si sa nu aiba responsabilitate, pentru ca aceasta este viclenie, ci sa nu citeasca numai pentru satisfactie. Raul este ca, daca citeste si are memorie buna, tine minte multe, poate spune si multe si se poate insela pe sine insusi crezand ca le-a si pus in practica. Astfel isi pricinuieste un simtamant fals si lui insusi si celorlalti. De aceea nu va odihniti gandul vostru prin multa citire. Sa va intoarceti la punerea in practica. Cititul mult educa enciclopedic. Nu se spune asa?"

Cititi in razbointrucuvant pagina de azi,mult folos capatam din ce zice el.

Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.04.2008, 14:08:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tot din cuv. Paisie Aghioratul:

"Vezi, cel ce are nelinistea duhovniceasca afla ce-i lipseste, cere si se foloseste. Eu, ca incepator, atunci cand citeam ceva, scriam ca sa nu uit si incercam sa le pun in practica. Nu citeam ca sa-mi petrec timpul in mod placut. Exista in mine nelinistea cea buna, si atunci cand nu intelegeam ceva, intrebam ca sa aflu cum este. Citeam putin, dar ma cercetam mult pe mine insumi prin cele pe care le citeam. “Unde ma aflu? Ce fac?”. Ma cercetam cu dinadinsul. Cele pe care le citeam nu le treceam asa, neimpozabile."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17