Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.01.2013, 10:00:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Cerceii in ureche, suruburile din barbbie/nas etc., tatuajele nu sunt ceva noi, nemaintalnit. Sunt o chestiune tribala. Ori noi zicem ca suntem evoluati si radem de sfaturile bunicii, ca de sunt invechite, dar ne luam dupa moda bastinasilor.
da, adica de sorginte pagana.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.01.2013, 19:42:26
r4duku r4duku is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2013
Mesaje: 5
Implicit

va multumesc pentru raspunsuri,cred ca ma voi consulta cu un unchi care este preot sa vedem ce raspuns imi va da,orice ar fi eu nu socializez si nu voi socializa niciodata tatuajele si cerceii cu un pacat cunoscand istoria lor si daca intradevar este pacat sper sa imi fie iertat avand in vedere ca acest marcaj reprezinta relatia si iubirea mea fata de fratele meu,cu respect va salut
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.01.2013, 19:53:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r4duku Vezi mesajul
va multumesc pentru raspunsuri,cred ca ma voi consulta cu un unchi care este preot sa vedem ce raspuns imi va da,orice ar fi eu nu socializez si nu voi socializa niciodata tatuajele si cerceii cu un pacat cunoscand istoria lor si daca intradevar este pacat sper sa imi fie iertat avand in vedere ca acest marcaj reprezinta relatia si iubirea mea fata de fratele meu,cu respect va salut
Radu, daca nu ti-ai face tatuajul, nu ti-ai mai iubi fratele sau el ar considera ca nu tii la el? Unii poarta in portmoneu poza cu cei dragi, altii isi fac un tatuaj cu chipul lor. Crezi ca al doilea tine mai mult la familie decat primul, doar pentru ca epateaza mai tare la strand, vazandu-l tatuat? Daca ai fi spus ca vrei sa-ti faci tatuaj si sa-ti pui cercel ca vrei sa fii cool, te-as fi inteles, pur si simplu ai o toana si vrei sa vezi cum areti cu un cercel, insa nu sa-ti faci tatuaj ca sa-ti areti iubirea si respectul, valori ce le porti permanent in suflet.

Last edited by ioanna; 11.01.2013 at 20:05:01.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.01.2013, 20:08:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de r4duku Vezi mesajul
avand o nedumerire cu pusul de cercel am inceput sa citesc pe forum parerile voastre,nu demult m-am gandit sa imi pun cercel in ureche ca semnificatie legaturii stranse dintre mine si fratele meu (el are cercel),nu inteleg dece lumea asociaza cerceii si tatuajele cu un pacat,intr-un glaciar intre Austria si Italia sa gasit congelat un corp omenesc vechi de 5300 de ani,tatuat pe spate si pe genunchi....chestiile astea dateaza de foarte multi ani nu sant inventiile generatiei moderne,daca privim triburile care exista si in ziua de azi cu motiv de credinta isi tatueaza corpurile prin diferite tehnici antice,mi-e greu sa asociez lucrurile astea cu un pacat dar tot odata ma gandesc "ce o sa zica lumea de mine ca mi-am pus cercel" pentru ca la noi in romania multa lume traieste inca cu ideiile comuniste in cap,cu respect va salut
eu zic: -Pune-ti o pana de vultur in nas,si un tatuaj in talpa,desigur e ceva tineresc,frumos si stramosesc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.01.2013, 20:47:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r4duku Vezi mesajul
cunoscand istoria lor
Daca cunosti istoria tatuajelor atunci stii ca e o diferenta semnificativa intre tatuajele antice, tribale si cele de acum si nu ma refer strict la desen. Tatuajele marcau trecerea la diferite etape ale vietii , iti indicau pozitia sociala si rangul in cadrul colectivitatii(tribului), fiind semne recunoscute de toti, deci aveau rol de identificare a persoanei intre indivizi. Societatea a evoluat, obiceiurile s-au schimbat, conducatorul nu mai trebuie sa se tatueze pentru a fi recunoscut s.a.m.d pentru ca normele sociale sunt altele. Sa-ti faci acum un tatuaj vizeaza interesul personal, nu cel colectiv, iar cei care-si fac, o fac dintr-un capriciu, un moft de moment, pentru a iesi in evidenta, pentru a-si arata apartenenta la ceva/cineva ,pentru a depasi o anumita trauma sau pentru ca are tendinte de autodistrugere. Gandeste-te bine la ce vrei sa faci si nu uita ca tu esti o fiinta cautatoare, altul in fiecare zi, nu incremenit in timp.

p.s daca nu te razgandesti si iti vei face totusi tatuajul, fii atent ce desen alegi si la cine mergi. Nu uita ca ai nostri nu-s Hannah, Corey sau Kat von D. 90% din tatuajele pe care le-am vazut la unii si altii sunt inforator de kitchoase,iar daca forma nu reflecta fondul(semnificatia), mai bine lipsa.Tu pe fratele tau oricum il iubesti, iar el vede asta, chiar si fara un desen pe corp.

Last edited by ioanna; 11.01.2013 at 21:26:57.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.01.2013, 20:48:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiMihai Vezi mesajul

Cum ma sfatuiti?

daca e un motiv de cearta intre tine si mama ta, atunci pentru ce...?

se merita sa te certi cu parintele tau care ti-a dat viata din asa ceva?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 12.01.2013, 01:03:26
r4duku r4duku is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2013
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
eu zic: -Pune-ti o pana de vultur in nas,si un tatuaj in talpa,desigur e ceva tineresc,frumos si stramosesc.
eu zic totusi sa lasam comentariile obraznice pe alte forumuri nu?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 12.01.2013, 01:17:44
r4duku r4duku is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2013
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca cunosti istoria tatuajelor atunci stii ca e o diferenta semnificativa intre tatuajele antice, tribale si cele de acum si nu ma refer strict la desen. Tatuajele marcau trecerea la diferite etape ale vietii , iti indicau pozitia sociala si rangul in cadrul colectivitatii(tribului), fiind semne recunoscute de toti, deci aveau rol de identificare a persoanei intre indivizi. Societatea a evoluat, obiceiurile s-au schimbat, conducatorul nu mai trebuie sa se tatueze pentru a fi recunoscut s.a.m.d pentru ca normele sociale sunt altele. Sa-ti faci acum un tatuaj vizeaza interesul personal, nu cel colectiv, iar cei care-si fac, o fac dintr-un capriciu, un moft de moment, pentru a iesi in evidenta, pentru a-si arata apartenenta la ceva/cineva ,pentru a depasi o anumita trauma sau pentru ca are tendinte de autodistrugere. Gandeste-te bine la ce vrei sa faci si nu uita ca tu esti o fiinta cautatoare, altul in fiecare zi, nu incremenit in timp.

p.s daca nu te razgandesti si iti vei face totusi tatuajul, fii atent ce desen alegi si la cine mergi. Nu uita ca ai nostri nu-s Hannah, Corey sau Kat von D. 90% din tatuajele pe care le-am vazut la unii si altii sunt inforator de kitchoase,iar daca forma nu reflecta fondul(semnificatia), mai bine lipsa.Tu pe fratele tau oricum il iubesti, iar el vede asta, chiar si fara un desen pe corp.
bv Ioana vad ca ai citit putin pe net despre tatuajele tribale,dar putin ,oricum eu vroiam sa imi pun un cercel si daca tu crezi ca as fi vrut sa fac lucrul asta doar ca sa par ''cool'' asa cum zici tu,atunci nu mai stateam pe forum sa cer parerile voastre corect?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 12.01.2013, 07:43:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Personal nu agreez accesoriile la barbati. Singurele care consider ca-s barbatesti e ceasul, verigheta(daca e cazul) si butonii de la camasa. Cerceii imi plac in urechile mele nu in ale unui barbat. Ii consider total lipsiti de gust pe cei care-si pun un cercel cu piatra, iar ceilalti,daca stiu sa-l poarte, nu frizeaza ridicolul. Cercelul in sine nu poate fi un pacat, ci atitudinea ta. Ne-ai cerut parerea, ti-am spus-o. Vorbeste cu unchiul tau care e preot, sfatuieste-te cu el. Altceva n-am ce sa-ti mai spun. Daca vrei neaparat sa-ti pui un cercel si numai la asta te gandesti, puneti-l si treci mai departe, insa nu-mi veni cu “ce-o sa zica lumea”. Nu te astepta sa-ti inteleaga motivatiile tale, doar nu scrie pe cercelul respectiv din ce cauza il porti.

Last edited by ioanna; 12.01.2013 at 07:56:17.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.01.2013, 08:54:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r4duku Vezi mesajul
bv Ioana vad ca ai citit putin pe net despre tatuajele tribale,dar putin ,oricum eu vroiam sa imi pun un cercel si daca tu crezi ca as fi vrut sa fac lucrul asta doar ca sa par ''cool'' asa cum zici tu,atunci nu mai stateam pe forum sa cer parerile voastre corect?
În Orientul Mijlociu, încă din antihitatea preislamică cercelul în urechea unui bărbat era semnul care indica faptul că respectivul era deposedat de funcția reproducătoare prin castrare sau alte amputări în zona intimă. Cu alte cuvinte, era un obiect simbolic cu funcție de "atestat" pentru eunuci.

După "revoluția sexuală" din anii 60' și 70' ai secolului trecut, simbolul a fost întrebuințat de homosexuali, pentru a se recunoaște între ei și ca emblemă a emancipării lor sociale .

Înainte de a deveni o modă răspândită prin imitarea vulgară a starurilor de tinichea ale industriei spectacolului, nevoia bărbaților de a purta cercel a intrat în vizorul psihologilor care au ajuns la concluzii pe cât de diverse, pe atât de puțin măgulitoare pentru reprezențanții polului viril al naturii umane. Printre acestea, cele mai larg împărtășite concluzii au fost că "tentația" împrumutului de podoabe exterioare din inventarul feminin este un indiciu al identității sexuale confuze sau o formă de compensare a unei relații distante cu părintele de sex opus.

Cam peste tot probleme fie la mansardă, fie la etajul "parcului de distracții", sau combinații din ambele. În afară de astea mai rămâne doar prostia "cultivată" în tineri de subculturile divertismentului.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lume de barbati, pentru barbati sophia Generalitati 36 27.01.2012 11:50:55
Nasii de cununie pot fi doi barbati? pitulicea Nunta 8 05.09.2010 13:08:31
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 11:43:11