Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.11.2009, 19:57:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, un raspuns destul bun.
Totusi, crezi ca, intr-o lume in care nu exista raul, poti sa spui despre niste lucruri sau fapte ca sint unele mai bune decit altele? Daca da, ai putea da un exemplu?
Da, ingerii nu erau toti la fel. Unii erau pe trepte mai inalte, altii pe
trepte mai joase. Unii aveau putere mai mare, cunostinte mai multe,
etc., deci faceau mai mult bine si la nivel mai inalt. Fiecare dorea sa
urce pe trepte mai inalte. Problema era sa stii unde sa te opresti.
Sa-ti dau un exemplu din programare. Poti realiza un contor de numere
cu semn. El are o anume capacitate de stocare maxima. Daca totusi
insisti sa-l incrementezi peste capacitatea sa, el se va da peste cap
si va arata un numar negativ. De fapt cel mai mare numar negativ.
Adica trece de la cel mai mare numar pozitiv la cel mai mare numar
negativ.
Asa a basculat si Lucifer: de la CEL MAI BUN la CEL MAI RAU.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.11.2009, 21:05:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Comportamentul omului s-a schimbat dupa ce a mincat din pomul cunoasterii s-au doar a constientizat acest comportament?
Omul a fost pedepsit pentru faptul de a fi mincat sau pentru faptele de dupa ce a mincat?
Omul in urma pacatului a suferit o schimbare. Nu inteleg intrebarea a constientizat? Pai inainte de pacat omul primordial era lipsit de cosntiinta??
Repet, nu exista un alt mod de existenta inainte de pacat decat cel la relatiei cu Dumnezeu. Nu-mi place sa vorbesc despre pedeapsa, ci despre consecinta pacatului ca rupere a comuniunii cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.11.2009, 10:53:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, ingerii nu erau toti la fel. Unii erau pe trepte mai inalte, altii pe
trepte mai joase. Unii aveau putere mai mare, cunostinte mai multe,
etc., deci faceau mai mult bine si la nivel mai inalt. Fiecare dorea sa
urce pe trepte mai inalte.
Ce fel de bine puteau face ingerii? Da un exemplu.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.11.2009, 10:56:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Omul in urma pacatului a suferit o schimbare. Nu inteleg intrebarea a constientizat? Pai inainte de pacat omul primordial era lipsit de cosntiinta??
Repet, nu exista un alt mod de existenta inainte de pacat decat cel la relatiei cu Dumnezeu. Nu-mi place sa vorbesc despre pedeapsa, ci despre consecinta pacatului ca rupere a comuniunii cu Dumnezeu.
“… in ziua in care veti manca din el vi se vor deschide ochii si veti fi ca niste Dumnezei, cunoscand binele si raul” (Facerea 3, 5)
Ce inseamna dupa tine sa ti se deschida ochii si sa cunosti binele si raul? Dupa mine inseamna sa devii constient.
Am mai spus asta, dupa mine a trai in relatie cu Dzeu inseamna sa "traiesti" o stare de leguma.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.11.2009, 11:53:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
“… in ziua in care veti manca din el vi se vor deschide ochii si veti fi ca niste Dumnezei, cunoscand binele si raul” (Facerea 3, 5)
Ce inseamna dupa tine sa ti se deschida ochii si sa cunosti binele si raul? Dupa mine inseamna sa devii constient.
Am mai spus asta, dupa mine a trai in relatie cu Dzeu inseamna sa "traiesti" o stare de leguma.
Aia a zis-o ingerul cazut care este tatal minciunii. Uite ce-i spune Dumnezeu lui Adam-Eva:

Facerea 2:
16.A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,
17.Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

Aici este testul libertatii fara de care orice lume ar fi un sistem automat care executa rutine oricat de complexe. Asta inseamna a exista in stare de leguma sau de tabula rasa: o populatie de fiinte care sa subscrie fortat unui mod de viata propus de Dumnezeu. Sa luam de exemplu cazul tau: tu ai ales sa traiesti fara Dumnezeu, deci dupa moarte vei merge merge in Iad, intr-o stare de despartire de Dumnezeu, pentru ca iubirea neconditionata, sacrificiul pentru celalalt si smerenia iti par fara sens, absurde. Pentru tine Imparatia Cerurilor ar fi un chin etern, la fel cum ar fi fost si pentru Lucifer & Co.

Adam-Eva aveau cunostinta binelui pentru ca toate au fost facute bune de catre Creator. Ei nu stiau ce e raul, adica lucrarea impotriva vointei divine, adica pacatul. Dar nu au fost fortati sa nu-l cunoasca, nici sa-l cunoasca. Ce nu intelegi tu este ca viata inseamna traire in Dumnezeu, nu stiinta sau cunoastere a creatiei Sale. Daca ar fi sa ne mantuim dupa masura cunoasterii, cum cred gnosticii, cine s-ar mai mantui?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 25.11.2009 at 11:57:49.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.11.2009, 12:04:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aia a zis-o ingerul cazut care este tatal minciunii. Uite ce-i spune Dumnezeu lui Adam-Eva:

Facerea 2:
16.A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,
17.Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

Aici este testul libertatii fara de care orice lume ar fi un sistem automat care executa rutine oricat de complexe. Asta inseamna a exista in stare de leguma sau de tabula rasa: o populatie de fiinte care sa subscrie fortat unui mod de viata propus de Dumnezeu. Sa luam de exemplu cazul tau: tu ai ales sa traiesti fara Dumnezeu, deci dupa moarte vei merge merge in Iad, intr-o stare de despartire de Dumnezeu, pentru ca iubirea neconditionata, sacrificiul pentru celalalt si smerenia iti par fara sens, absurde. Pentru tine Imparatia Cerurilor ar fi un chin etern, la fel cum ar fi fost si pentru Lucifer & Co.

Adam-Eva aveau cunostinta binelui pentru ca toate au fost facute bune de catre Creator. Ei nu stiau ce e raul, adica lucrarea impotriva vointei divine, adica pacatul. Dar nu au fost fortati sa nu-l cunoasca, nici sa-l cunoasca. Ce nu intelegi tu este ca viata inseamna traire in Dumnezeu, nu stiinta sau cunoastere a creatiei Sale. Daca ar fi sa ne mantuim dupa masura cunoasterii, cum cred gnosticii, cine s-ar mai mantui?
De ce nu a spus numai "pomul cunoștinței răului", pentru ca tu pretinzi ca binele il stiau dinainte?
Faci o confuzie pe care credeam ca am lamurit-o, dupa 2000 de posturi: eu nu am spus niciodata ca purtarea unui om trebuie sa fie disjuncta de iubirea neconditionata, sacrificiul pentru celalalt sau smerenia. Am spus (si sustinut) doar ca acestea nu vin de la Dzeu ci prin evolutie naturala.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.11.2009, 12:11:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
“… in ziua in care veti manca din el vi se vor deschide ochii si veti fi ca niste Dumnezei, cunoscand binele si raul” (Facerea 3, 5)
Ce inseamna dupa tine sa ti se deschida ochii si sa cunosti binele si raul? Dupa mine inseamna sa devii constient.
Am mai spus asta, dupa mine a trai in relatie cu Dzeu inseamna sa "traiesti" o stare de leguma.
Atunci comentariile noastre sunt de prisos daca tu intrebi si tot tu raspunzi. In primul rand in versetul respectiv este momeala diavolului - interesanta este si comparatia "veti fi ca Dumnezeu", iar in al doilea rand cred ca am raspuns ce inseamna sa ti se deschida ochii- Evanghelistul Ioan in prima sa epistola soborniceasca aminteste de aspectul acesta In I Ioan 2,14-16.
Pomul se numeste al cunostinte binelui si raului pentr ca raul va imbraca haina binelui, se va folosi de bine.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.11.2009, 12:22:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
iar in al doilea rand cred ca am raspuns ce inseamna sa ti se deschida ochii- Evanghelistul Ioan in prima sa epistola soborniceasca aminteste de aspectul acesta In I Ioan 2,14-16.
vrei sa repeti, cred ca mi-a scapat
Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pomul se numeste al cunostinte binelui si raului pentr ca raul va imbraca haina binelui, se va folosi de bine.
asta cum s-a dedus? sau scrie undeva explicit?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.11.2009, 12:26:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce nu a spus numai "pomul cunoștinței răului", pentru ca tu pretinzi ca binele il stiau dinainte?
Faci o confuzie pe care credeam ca am lamurit-o, dupa 2000 de posturi: eu nu am spus niciodata ca purtarea unui om trebuie sa fie disjuncta de iubirea neconditionata, sacrificiul pentru celalalt sau smerenia. Am spus (si sustinut) doar ca acestea nu vin de la Dzeu ci prin evolutie naturala.
Ma bucur ca am facut o confuzie si ca iubirea, jertfa si smerenia fac parte din sistemul tau de valori. Dar daca Il scoti pe Dumnezeu din ecuatie, asta presupune mandrie la maxim, deci tot in Iad vei ajunge, adica intr-o stare fara Dumnezeu.

Protoparintii nostru traiau initial Binele si in felul asta cunosteau binele. Nu ca ar fi constientizat antiteza dintre bine si starea virtual opusa, care nu exista in lumea proaspat creata.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.11.2009, 12:33:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ma bucur ca am facut o confuzie si ca iubirea, jertfa si smerenia fac parte din sistemul tau de valori. Dar daca Il scoti pe Dumnezeu din ecuatie, asta presupune mandrie la maxim, deci tot in Iad vei ajunge, adica intr-o stare fara Dumnezeu.
Ma gindeam ca stii deja care e sistemul de valori al ateilor, dar niciodata nu e prea tirziu sa inveti.
Ce mindrie? Se numeste mindrie faptul ca intelegem ca iubirea, jertfa si smerenia sint (sub)produse ale evolutiei?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Protoparintii nostru traiau initial Binele si in felul asta cunosteau binele. Nu ca ar fi constientizat antiteza dintre bine si starea virtual opusa, care nu exista in lumea proaspat creata.
Ai putea sa dai un exemplu despre ce faceau protoparintii nostrii? Cum arata dupa tine o lume in care exista numai bine?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingerii, oameni, rau



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce sunt ingerii reprezentati cu aripi? sergiu Generalitati 21 13.03.2014 21:24:46
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 22.03.2010 23:36:49
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 12:04:44
Diavolul la sfat cu ingerii sai patinina34 Din Noul Testament 0 02.01.2009 20:42:39