Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.05.2010, 01:22:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Calugarul trebuie sa se izoleze de lume si tu vrei sa tina conferinte .Bravos!
De cele păcătoase , de desfrânare, mânie, îmbuibare. . . daaa, cu siguranță da, dar lumea vine , vine în număr mare spre mănăstiri , iar izolarea la care gândești atât de romantic s-a cam dus. Netul ar fi o soluție și în acest caz !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #62  
Vechi 16.05.2010, 01:25:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
De ce vorbesti asa incalcit,ca nu inteleg nimic.Daca nu stii ce inseamna calugar,du-te si citeste si apoi revino sa mai discutam.
Ești tu oleacă agitat, nervos, dar eu sunt destul de clar !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #63  
Vechi 16.05.2010, 01:25:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit citeste asta,ca sa te lamuresti

Monahismul este suprafiresc.Viața unui monah este suprafirească deoarece el renunță la fire în adevăratul sens al cuvântului.Căci rețineți: el rupe legăturile firești cu părinții și rudele sale și-i părăsește pentru tot restul vieții sale-nu din rațiuni egoiste,ci în exclusivitate de dragul de a-I sluji lui Dumnezeu printr-o supunere și jertfire de sine.
Ținta noii sale vieți este de a mortifica mentalitatea trupească,iar prin luptă să dobândească puritatea îngerească.Este firesc să dormim noaptea,dar monahismul aduce privegherea,așa înât monahul ajunge "ca o pasăre singuratică pe acoperiș"(Ps.101,8).Este firesc să te bucuri de libertate,dar odată intrat în viața monahală ,omul se constrânge pe sine să-și mortifice voia sa proprie de dragul iubirii lui Dumnezeu.Și ,în general, viața monahului este complet diferită de cea lumească,și de aceea se numește îngerească,pentru că are un curs suprafiresc.
  #64  
Vechi 16.05.2010, 01:38:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Monahismul este suprafiresc.Viața unui monah este suprafirească deoarece el renunță la fire în adevăratul sens al cuvântului.Căci rețineți: el rupe legăturile firești cu părinții și rudele sale și-i părăsește pentru tot restul vieții sale-nu din rațiuni egoiste,ci în exclusivitate de dragul de a-I sluji lui Dumnezeu printr-o supunere și jertfire de sine.
Ținta noii sale vieți este de a mortifica mentalitatea trupească,iar prin luptă să dobândească puritatea îngerească.Este firesc să dormim noaptea,dar monahismul aduce privegherea,așa înât monahul ajunge "ca o pasăre singuratică pe acoperiș"(Ps.101,8).Este firesc să te bucuri de libertate,dar odată intrat în viața monahală ,omul se constrânge pe sine să-și mortifice voia sa proprie de dragul iubirii lui Dumnezeu.Și ,în general, viața monahului este complet diferită de cea lumească,și de aceea se numește îngerească,pentru că are un curs suprafiresc.
Apăi dragul meu , de mă apuc și copiez teorii și învățături nu mi-ajung 15 ore ! Aici se discută complet altceva . Suprafirescul nu este împiedicat de net . Înțelegi ? Netul este o realitate precum becul ! Înțeglegi ? Becul, statile de amplificare , microfoanele, tehnologia în general a pătruns și în mănăstiri , dar nu împiedică adevărata credință , suprafirescul . Nu ne putem opune netului, frigiderului, telefonului mobil, cuptorului cu microunde . . . dar depinde de noi toți ( mireni, călugări, atei ) cum le folosim, când și pentru ce le folosim.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #65  
Vechi 16.05.2010, 07:16:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Iesirea in lume a calugarului cu scopul de a ne indruma, de a ne invata cum sa ne traim viata in armonie cu Dumnezeu, cu aproapele...mi se pare o misiune nobila. Credinta trebuie sa fie lucratoare. De curand am avut bucuria sa aflu despre misiunea nobila a bisericii ortodoxe in Tanzania. Sa nu judecam si sa vedem partea buna a lucrurilor!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #66  
Vechi 16.05.2010, 11:38:27
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu ne putem opune netului, frigiderului, telefonului mobil, cuptorului cu microunde . . . dar depinde de noi toți ( mireni, călugări, atei ) cum le folosim, când și pentru ce le folosim.
Corect...este ca si cum le-am cere la manastire sa nu se mai foloseasca nici de electricitate si sa stea doar la lumina lumanarilor sau sa nu aiba nici un telefon etc.
Eu chiar mi-as dori sa discut si online cu un parinte si daca cineva ma poate indruma in acest sens,i-as fi recunoscatoare.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #67  
Vechi 16.05.2010, 17:01:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Conditia desavarsirii monahului este sa se desparta de lume.
  #68  
Vechi 16.05.2010, 17:27:44
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit parere

tot ce reprezinta tehnica, evolutie, civilizatia informatizata a lumii post-moderne, mi se pare destul de dubios !
Putem sa dam multe exemple, masina de exemplu, aceasta scurtcircuitare a distantelor, nu este ea o insaleciune venita de la diavol,daca in 10 minute facem zeci de km, pe care altfel pe jos, ne-ar trebui ore intregi sa ai parcurgem !
Avionul, care il face pe om sa zboare prin aer ca pasarea, desi omul nu a fost facut de D-zeu sa zboare !
Nu mai pomenesc de sutele de accidente soldate cu morti ale acestor doua inselaciuni tehnice ale satanei !
Curentul electric,care pune in miscare industira si a dus la societatea industrializata de acum,capitalista, occidentala...si inclusiv la ateismul occidental !
Nu pretind ca as avea dreptate, e un subiect foarte sensibil, care poate fi privit multivalent, si ma pot insela foarte usor,pe acest teren mlastinos,insa totusi, mi se pare cam dubios progresul tehnic !!!
  #69  
Vechi 16.05.2010, 17:55:07
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ba chiar ca ne fiebe oala pt ca noi mirenii sintem interesati sa avem calugari buni care sa stie sa ne indrepte in viata cind le cerem sfaturi ,ori acolo in virf de munte ei s+au dus pt izolare ..nu comunicare cu lumea ,adica dc au dus cu ei lumea ,degeaba s+au dus acolo! Ei nu se induhovnicesc decit dc lasa netul pt Dumnezeu !..si se roaga..netul distrage de la rugaciune ..
Nu,calugaria nu inseamna neaparat fuga de lume.Dimpotriva.In aceste vremuri cand oamenii sunt mai slabi si mai dezorientati ca oricand,sfatul unui monah este de aur pentru orice om.A fi monah inseamna inainte de toate a sluji tuturor si a ajuta cat mai multe suflete sa gaseasca modalitatile de infruntare a ispitelor.Se spune ca ei au murit pentru lume in sensul ca au murit pentru poftele lumii.Dar nicidecum ca ar trebui sa traiasca in izolare.Inainte existau pustnici.Ei se izolau numai atunci cand se simteau suficient de puternici sa lupte direct cu satana in pustiu.Pana una alta un calugar trebuie sa duca viata de obste,in legatura frateasca si duhovniceasca cu orice om pe care Domnul i-l scoate in cale.Dupa ce s-a intarit in treapta de obste trece spre o treapta mai superioara,de izolare de lume,in pustie,si asta numai daca simte chemare pt. viata pustniceasca.Un calugar poate accesa orice site fara problema ca s-ar simti atras de poze sau filmulete,pentru ca nu este interesat de acest lucru.L-am intrebat pe un Parinte calugar cum priveste o fata frumoasa? Mi-a raspuns:ca pe o fiinta minunata lasata de Domnul dar ma uit la carnea ei ca la ulei.Ei duc o lupta continua cu trupul lor la inceput dupa care trupul unei femei este vazut ca o bucata de carne si atat.Mai mult,multi vad in trup un hoit care ne trage in jos de la Calea catre rai.Si mai mult decat atat,ei cunosc faptul ca efectul in rugaciune vine nu doar din ruga lui ci din rugaciunea impreuna cu cel aflat in pacat.Poate sa se roage pustnicul mult si bine pt mine daca nu ma rog si eu pt mine si mai ales daca nu vreau sa ma indrept.Asa incat participarea monahilor la viata noastra spirituala este benefica prin orice mijloace.Sa nu ne facem noi griji ca ei ar cadea in pacat,sa ne facem griji pt noi care ne atingem zilnic de trupuri calde prin masini,piete,pe la serviciu,glume pacatoase si multe altele.Pt cei ce nu stiu,un calugar nu face glume erotice niciodata si nu vorbeste decat ceea ce este ziditor de suflet.Noi putem sa criticam cat vrem insa ne luam pacate fara sa cunoastem viata si nevointele lor.Orice monah primeste la calugarie canon de metanii,cel putin 200 pe zi in afara de ascultari foarte grele,munca multa la care se adauga faptul ca se posteste foarte aspru.Ei mananca ce li se serveste nu au optiuni personale la hrana.Si dupa atata truda mai au timp sa dea si sfaturi pe cate un blog sau pe YM.Trebuie sa ma credeti ca nu-ti mai arde de femei,de glume aiurea sau cine stie ce alte prostii.Ei stiu care este scopul pentru care au optat pt monahism si au alta putere de infruntare a pacatului.Daca mai exista pe ici pe colo cate o exceptie asta este pentru ca cel care a ajuns acolo inca nu l-a cunoscut pe Dumnezeu si nu a ales din convingeri religioase calugaria.Dar si pe un astfel de calugar il va ajuta Domnul sa-l cunoasca si sa castige mantuirea pana la sfarsitul vietii sale.Pentru ca Domnul nu respinge pe cel care si-a predat viata in mainile Sale.Deci sa avem incredere,sa-i iubim si sa ne rugam pentru ei ca sa ne fie buni calauzitori si impreuna rugatori pt sufletele noastre.
  #70  
Vechi 16.05.2010, 17:58:18
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Un calugar care este in contact cu lumea nu mai are putere duhovniceasca,devine ca noi toti,nu ne poate da sfaturi duhovnicesti.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre mireni, si calugarii! alecsandru Calugarul 11 06.04.2016 10:48:36
"Calugarii liberi" - Free Monks Marius22 Generalitati 37 13.10.2009 18:19:25