Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.02.2012, 13:06:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă nu poți să i-o spui așa, verde, totuși, poți spune că te-ai făcut vinovată de păcatul bănuielii, fără a preciza persoana. De altfel, la spovedanie ni se cere să ne spunem păcatele cât mai simplu, fără a implica alte persoane și ferindu-ne să-l ispitim pe duhovnic cu amănunte.

Gânduri urâte sau rele venite ca din senin, bănuieli și altele mai rele am avut și eu, nu neapărat în legătură cu duhovnicul.
A, si inca ceva, tot o ispita ( e sezonul) : nu e posibil sa-l smintesti pe bietul om, mai ales daca este tanar si neexperimentat, cu te miri ce prostie iti trece tie prin cap? De exemplu, daca spui ca banuesti ca popii iau bani si nu-si fac treaba, iar el saracul chiar nu s-a gandit la asta pana atunci, nu exista riscul, incoltit de nevoi care se ivesc in viata lui, sa fie ispitit sa profite de situatie?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.02.2012, 13:11:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apostolul Pavel spune undeva să nu faci un lucru de care ești îndoit. Deci dacă nu ești încredințat că trebuie să mărturisești în felul ăsta, nu o face. Însă păcatul bănuielii trebuie să-l mărturisești. De ce să dai detalii? Simplu: am gândit de rău, am bănuit fără temei... s.a.m.d.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.02.2012, 13:24:54
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

mai intii trebuie sa iti cunosti duhovnicul asa incit nici as nu-l vezi mai sfint decit e si nici mai putin.

pina la urma oricit de sfint ar fi nu iti poate revela intregul adevar , acela pe care tu inca nu il poti purta.
uneori trebuie sa ajungi singur la el pas cu pas cercetind si studiind scripturile

unori chair in timpul slujbei unii preoti dezleaga unele intelesuri mai adinci lucru care ii lumineaza pe unii dar ii revolta pe altii care uneori ameninta cu pira la arhiereu.
pina la urma si lor le poate fi de folos chiar daca nu inteleg sau nu cred caci ei chiar daca uita atunci cind vor putea crede duhul le va aduce aminte .
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.02.2012, 17:56:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fratilor , atat am de spus : sa va cautati prin rugaciune un duhovnic bun , caci fara el si ajutorul lui , suntem pierduti , iar naufragiul este iminent !
Mare inselare e , in a ne crede atat de puternici si bine pregatiti , incat duhovnicul sa fie considerat un moft , sau ca ceva formal . Precum si schimbarea deasa , fara un motiv bine intemeiat a duhovnicului , e mare inselare si pacat !
Post binecuvantat si iertare tuturor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.02.2012, 19:51:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De altfel, la spovedanie ni se cere să ne spunem păcatele cât mai simplu, fără a implica alte persoane și ferindu-ne să-l ispitim pe duhovnic cu amănunte.

Gânduri urâte sau rele venite ca din senin, bănuieli și altele mai rele am avut și eu, nu neapărat în legătură cu duhovnicul.
Daca tot s-a deschis subiectul,sa intru si eu in vorba: cand pacatuiesti in vis (indiferent sub ce forma),e pacat? Trebuie spus la spovedanie? Ca acolo e 100% fara vointa ta,fara rationament etc.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Apostolul Pavel spune undeva să nu faci un lucru de care ești îndoit. Deci dacă nu ești încredințat că trebuie să mărturisești în felul ăsta, nu o face
Nu stiu ce sa zic,mai bine spui ceva ce nu ai facut,sau care nu ar fi trebuit neaparat spus,decat sa ascunzi si sa risti... Adica eu zic ca nu merita riscul unui pacat nespovedit,caci toata lumea stie care sunt urmariel. Spovedania se anuleaza,ba mai mult,iesi de acolo cu mai multe pacate asupra ta.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.02.2012, 20:06:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
cand pacatuiesti in vis (indiferent sub ce forma),e pacat? Trebuie spus la spovedanie? Ca acolo e 100% fara vointa ta,fara rationament etc.
Părerea mea e că e de ajuns dacă ne cercetăm bine cugetele și ne mărturisim păcatele cu fapta și cu gândul. Visele pot reflecta o stare a sufletului nostru și ne pot ajuta să înțelegem cu ce păcate trebuie să ne luptăm, însă nu cred că e un păcat în sine ce visezi, pentru că, așa cum spui, e fără voie, deci fără vină.


Citat:
Nu stiu ce sa zic,mai bine spui ceva ce nu ai facut,sau care nu ar fi trebuit neaparat spus,decat sa ascunzi si sa risti... Adica eu zic ca nu merita riscul unui pacat nespovedit
păi în următoarea propoziție spusesem că păcatul (bănuiala) trebuie mărturisit oricum. Doar că nu „în felul acela”, adică fără amănunte.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.02.2012, 20:48:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Bine punctat, Cristian, nu putem birui fără duhovnic. Însă observ că sunt așteptări foarte mari de la ei, cum ar fi de exemplu, să ne teleghideze viața astfel încât să nu fim puși în situația de a face alegeri dificile sau să pasăm în altă parte povara răspunderii pentru consecințele lor. Duhovnicul vine în ajutorul liberului nostru arbitru slăbănogit de păcat, nu se substituie lui.

Orice ne tulbură și ne ocupă mintea la un moment dat (inclusiv visele ) trebuie împărtășit duhovnicului, însă la ”diverse”, adică mai la urmă, după ce ne-am mărturisit ”isprăvile” păcătoase, fiindcă nu de puține ori acolo e rădăcina tulburărilor noastre cronice. Marele explorator al abisurilor sufletului omenesc, sfântul Antonie cel Mare, spunea că și cele mai banale acte ale vieții au importanța lor în economia generală a vieții duhovnicești (”dacă e cu putință, monahul trebuie să mărturisească bătrânilor și numărul pașilor pe care-i face și al picăturilor de apă pe care le bea în chilia sa”).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.02.2012, 20:57:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Bine punctat, Cristian, nu putem birui fără duhovnic. Însă observ că sunt așteptări foarte mari de la ei, cum ar fi de exemplu, să ne teleghideze viața astfel încât să nu fim puși în situația de a face alegeri dificile sau să pasăm în altă parte povara răspunderii pentru consecințele lor. Duhovnicul vine în ajutorul liberului nostru arbitru slăbănogit de păcat, nu se substituie lui.

Orice ne tulbură și ne ocupă mintea la un moment dat (inclusiv visele ) trebuie împărtășit duhovnicului, însă la ”diverse”, adică mai la urmă, după ce ne-am mărturisit ”isprăvile” păcătoase, fiindcă nu de puține ori acolo e rădăcina tulburărilor noastre cronice. Marele explorator al abisurilor sufletului omenesc, sfântul Antonie cel Mare, spunea că și cele mai banale acte ale vieții au importanța lor în economia generală a vieții duhovnicești (”dacă e cu putință, monahul trebuie să mărturisească bătrânilor și numărul pașilor pe care-i face și al picăturilor de apă pe care le bea în chilia sa”).
Sa ne ghideze , caci nu suntem robotei . . . ! Mare durere , mare , mare , caci rabdarea , discernamantul , ne-au fost alterate rau de tot , si atunci avem nevoie de ghidaj , dar nu de teleghidaj , caci daca ajungem in stadiul asta , legume ne numim , nu oameni , asa pacatosi cum suntem. . . !
Cat despre "diverse" , mare atentie , caci vicleanul ne indeamna la superficialitate , si la o rusine iesita din comun , si riscam sa dam din una in alta . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.02.2012, 21:08:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=Raoul;432407Ca acolo e 100% fara vointa ta,fara rationament etc.

[/quote] Mare inselare , mare . . . ! Sti foarte bine ca la varsta ta te gandesti mult la fete , la intalniri . . . , si nu-i o nascocire de a mea , ci e de cand e lumea asta cazuta in pacat . Apoi , am studiat postarile ( framantarile ) tale din ultima vreme , si chiar ieri , de nu ma insel , intrebai pe un alt thread , daca e pacat sa te intalnesti cu fete . . ., deci exista in tine o framantare , o dorire fiebinte in acest sens . . . ! Apoi , stai multisor noaptea pe net din cate am observat dupa orele tale de logare , si deci alunecarile , tentatile sunt mari , mult prea mari pentru acele ore din noapte . Sa nu ne pacalim , Raoule , caci gandul lucreaza , el cere hrana , prin toate simtirile noastre , si cu cat il hranim mai mult , cu atat el prinde putere , si atunci sa vezi caderi in sir , una dupa alta ! Deci chestia ca "
Ca acolo e 100% fara vointa ta,fara rationament etc. " , e o mica amagire !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.02.2012, 21:17:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa ne ghideze , caci nu suntem robotei . . . ! Mare durere , mare , mare , caci rabdarea , discernamantul , ne-au fost alterate rau de tot , si atunci avem nevoie de ghidaj , dar nu de teleghidaj , caci daca ajungem in stadiul asta , legume ne numim , nu oameni , asa pacatosi cum suntem. . . !
Cat despre "diverse" , mare atentie , caci vicleanul ne indeamna la superficialitate , si la o rusine iesita din comun , si riscam sa dam din una in alta . . . !
Am folosit ”teleghidaj” tocmai ca să accentuez tendința noastră de a fugi de răspundere prin executarea pasivă, automată a sfaturilor primite la spovedanie și dorința inconștientă de ”rezolva” problema situațiilor de discernământ solicitând duhovnicului să aleagă în locul nostru.
”Ghidajul” e cu siguranță mai aproape de dezirabil!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 12:11:56
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52