Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.10.2009, 21:24:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cu iertarea de rigoare dar mai ales de suflet marchez parerea mea : nu mai arat cita si ce fel de mirare ma cuprinde citind asemenea pareri dar in felul acesta se tradeaza putina cunoastere si intelegere a ceea ce este si ce vrea sa fie duhovnicul ortodox.Parerea mea am spus-o si la alte topicuri dar o reiau deoarece la volumul forumului (in stufarisul de teme si uneori de postari justificate doar de dorinta ca nu suntem ,,vorbiti")este clar ca nu sta nimeni sa citeasca .
Deci , in seminare, in facultatile de teologie, la masterele pe teologie , pt. cei care urmeaza asa ceva, dar si din multitudinea de carti si manuale existente acum pe piata din care poti alege in functie de puterea intelectuala(interes, intelegere, abstractie ,sinteza, asociere.antiteza sau consens ,etc,etc)dar mai ales din dorinta de a trai ,deci nu mai ales a cunoaste,poti afla toata teoria despre Dumnezeu : cine este D.zeu, de ce este D.zeu, care sunt insusirile Lui, ce este ,cum a facut si care sunt lucrarile,,din afara" a Lui (adica a creatiei lui) daca este sau nu firesc sa avem un cult pt. El ,ce este cultul public dar cel particular s.a.m.d. tot ,tot, despre el . Aflam astfel o prostioara(stiti, daca spun prostie lumea se scandalizeaza, dar daca spun ,,prostioara" se accepta, ca in Caragiale : ,, tradare sa fie dar sa o stim si noi"; asta ca un semn de ,,smerenie mindra")si anume ca ortodoxia ar fi o religie . Ajutorul mult il avem de la duhovnicii imbunatatiti care ne-au lasat in pastrare idea ca ortodoxia nu este o religie ,adica nu este o doctrina, o colectie de principii(sau dogme)inventate sau scornite de mintea umana ci este cale spre mintuire data de insusi Hristos Mintuitorul . Deci invatatura noastra de credinta este de origine divina si nu umana,unicul caz din lume ! Omul a avut o contributie modesta la organizarea si prezentarea didactica a invataturilor dumnezeiesti. Iata ce aflam din carti si din scolile de profil . Dar ortodoxia nu este o ,,religie" rationala ,nu il cautam pe D.zeu cu ratiunea si nici nu cautam ca in primul rind sa explicam dumnezeirea si faptele sau fenomenele legate de ea cu intelectul.Ortodoxia este in primul rind o religie traita. Spune ap. Ioan in evanghelia sa ca,,...duh este D.zeu si pt aceasta trebuie sa ne rugam Lui in duh si adevar " Adica, cu duhul il cautam si nu cu ratiunea , in duh ne rugam, in duh incercam sa traim,in duh ne mintuim. Nu suntem ca si catolicii cu credinta rationala sau ca toate celelalte asa zise biserici americane, europene, asiatice si extrem asiatice ci suntem traitori in duh . O deosebire esentiala de tot dar pe care numai cei ce nu o cred sau au indiferenta ispitita nu apreciaza si nu inteleg acest lucru.
Ei, acestea fiind trasaturile esentiale ale invataturii ortodoxe este clar ca din teorie doar luam cunostiinta de fap dar de trait cine ne invata sa traim in Hristos ? Nu cartile de teologie .Ele nu stiu si nici nu pot sa faca acestea . Cel care ne invta sa traim oprtodox ,numai si numai daca vrem , este doar duhovnicul .El nu este un (sau nu este numai)spovadar ,un iertator de pacate,un confesor pt. greseli ci el este tocmai cel care inafara de a ne ierta si deslega de pacate ne invata sa traim, ne conduce viata,ne invata ce este pacatul, care fapte sunt pacate,de ce sunt pacate,cine este ispititorul , cum ataca el ,cum ne luptam cu el , cum sa traim sa avem viata virtuoasa, care sunt virtutiile s.a.m.d. Iata ce rol deosebit de important are duhovnicul . Nu insa toti duhovnicii si stiu sa traiasca corect duhovniceste dar-mi-te sa mai invete si pe altii. Duhovnicul bun, imbunatatit a ajuns floare rara.Chiar avem o sora (Fani77)care la un moment dat iritata de importanta care o dam traitorii ortodoxi duhovnicului a postat fronda ca duhovnicul ortodox a ajuns asemeni pape. Eu ii spun ca nici nu suporta comparatia realitatea . Cei care nu sunt bine indrumati duhovnicste ,cei la care duhovnicii se limiteaza doar la a le asculta pacatele si a-i deslega de ele,cei care nu tin f. tare sa aminteasca fiilor duhovnicesti ca si in biserica dar si in afara ei este acelasi D.zeu si trebuie iubit si respectat la fel (si nu doar in biserica)cei care nu-si traiesc clar misiunea de preot sunt cei care considera si acorda un rol mult limitat duhovnicului . El nu este nici pe departe ce pare la prima vedere. Dar este adevarat, ca si fiecare enorias gaseste in lumea aceasta a ortodoxiei doar ce cauta .
Aceasta este parerea mea.........si subscriu !
Te poti mira cat vrei...dar daca tu ma poti contrazice, te felicit

Am cunoscut fete/femei singure care evident erau singure pentru ca : erau ingrozitor de barbatoase si dure, se temeau sa nu fie cumva privite ca fiind slabe, ingrozitor de agitate si de vorbarete incercand sa isi mascheze timiditatea, sufocante, care sunt in stare sa se tina de un om scai pentru ca asa simt ele ca e iubirea, care aduc vorba despre casatorie de la prima intalnire cu o expresie robotica pe fata, care sunt convinse ca unui barbat trebuie sa ii spui de la prima intalnire ca nu trebuie sa se atinga de ele, imbracate cu prost gust, neingrijite...si nu stiu de ce, dar iti spun eu 100% ca oamenii care comunica cu duhovnicul nu se poarta cum stiu ei cel mai bine sa o faca in mediul lor natural

Eu nu vorbesc despre urcusul duhovnicesc sau despre sfaturi duhovnicesti...vorbesc despre integrarea intr-o societate in care vrem sa traim, din care vrem sa facem parte, in care vrem sa ne gasim un partener..nu il gasim dar nici nu constientizam de ce nu il gasim si de asemenea despre greselile pe care numai noi le putem constientiza si care tin de caracterul nostru personal

Exista un simt al lucrurilor, pe care trebuie sa il deprindem singuri in caz ca nu il avem, atata timp cat nu suntem inradacinati in gresealali subtile dar vitale

Last edited by AndruscaCIM; 04.10.2009 at 21:48:58.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.10.2009, 21:38:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit duhovnicul

pt. andruscaCIM:
Sora,te rog sa nu te superi pe mine pt. interventia la subiectul ,,duhovnicul" Este adevarat ca propriile pareri ne tradeaza credinta, mentalitatea ,parerile... dar efectiv cu tine nu am nimic de ,,atins" sau ,,mustrat" .Am folosit insa ocazia aparuta pt. a spune si altora ce am auzit eu despre duhovnic ca ar fi. Eu am crezut asa, am si procedat asa ...si pt. ca mi s-a parut bine,potrivit am vrut sa arat si alta fata a subiectului. Este adevarat ,eu sunt mai colerica,nu stiu, ma aprind mai repede,am arderi mai rapide,uneori parca si bunul simt il mai ,,ciobesc" dar adulta fiind am dobindit ca fel de exprimare pe cel direct,fatis, taios pt. lucrurile care cred ca sunt gresite. De aceea de multe ori imi si cer scuze,pt. iertare si nu pt. coplezenta !

pt. sora gimis:
M-ai incurcat cu postarea ta, nu stiu cum sa o inteleg ,cred ca am gresit mai mult dar te rog sa reformulezi. As dori sa stiu si parerea ta sincera!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.10.2009, 22:31:55
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

fiind din tagma juniorilor care va supara pe voi senioarele orice argument paleste in fata intelepciunii voastre pline de har,voi detineti adevarul absolut plin de fariseism...

dupa cum zicea cineva aici sunt cazuri in care si duhovnicul iti spune sa te duci la doctor,psiholog,psihiatru,insa in lumea voastra unde canta ingerasii probabil ca n-ati auzit de cazuri de genul asta,cum ar fi sinucideri din dragoste,etc,nu toti care vin la duhovnic imediat primesc invatatura si gata se lumineaza.....ascultarea de duhovnic se face in timp,treb. sa lucrezi la asta,sunt copii de 18-21 de ani care nu au rabdare au probleme diverse...

ma repet si duhovnicul te trimite la doctor cand ai probleme
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.10.2009, 11:38:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
pt. andruscaCIM:
Sora,te rog sa nu te superi pe mine pt. interventia la subiectul ,,duhovnicul" Este adevarat ca propriile pareri ne tradeaza credinta, mentalitatea ,parerile... dar efectiv cu tine nu am nimic de ,,atins" sau ,,mustrat" .Am folosit insa ocazia aparuta pt. a spune si altora ce am auzit eu despre duhovnic ca ar fi. Eu am crezut asa, am si procedat asa ...si pt. ca mi s-a parut bine,potrivit am vrut sa arat si alta fata a subiectului. Este adevarat ,eu sunt mai colerica,nu stiu, ma aprind mai repede,am arderi mai rapide,uneori parca si bunul simt il mai ,,ciobesc" dar adulta fiind am dobindit ca fel de exprimare pe cel direct,fatis, taios pt. lucrurile care cred ca sunt gresite. De aceea de multe ori imi si cer scuze,pt. iertare si nu pt. coplezenta !
Pentru ce sa ma supar???? Ai foarte mare dreptate, numai ca am vrut sa fiu putin mai explicita, pentru ca am tot incercat sa imi expun punctul de vedere referitor la ce ar trebui sa facem si noi pentru noi insine. Eu respect foarte mult Taina Spovedaniei si de asemenea existenta duhovnicului in viata crestinului...insa voiam sa subliniez ca eu cred ca exista oameni care nu se gandesc niciodata sa isi aloce jumatate de ora pe un scaun/banca in aer liber si sa mai mediteze la ce ar trebui sa schimbe in ei, sa se intrebe unde gresesc in anumite situatii repetitive...pentru ca tot ceea ce le vine in minte este sa fuga repede la duhovnic crezand ca asa se rezolva totul in viata.

Doamne ajuta!



Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
fiind din tagma juniorilor care va supara pe voi senioarele orice argument paleste in fata intelepciunii voastre pline de har,voi detineti adevarul absolut plin de fariseism...

dupa cum zicea cineva aici sunt cazuri in care si duhovnicul iti spune sa te duci la doctor,psiholog,psihiatru,insa in lumea voastra unde canta ingerasii probabil ca n-ati auzit de cazuri de genul asta,cum ar fi sinucideri din dragoste,etc,nu toti care vin la duhovnic imediat primesc invatatura si gata se lumineaza.....ascultarea de duhovnic se face in timp,treb. sa lucrezi la asta,sunt copii de 18-21 de ani care nu au rabdare au probleme diverse...

ma repet si duhovnicul te trimite la doctor cand ai probleme
Normal ca exista tot felul de cazuri, insa eu chiar cred ca e de datoria noastra sa facem in asa fel incat sa nu ajungem la sinucideri din dragoste sau din cauza perioadei de criza...pentru ca Dumnezeu cred ca ne-a inzestrat cu de toate pentru a putea gandi si a ne intelepti fara sa fie nevoie sa tot apelam la sfaturile celor din jur. Nu cred ca exista vreo scuza pentru oamenii care dispera si ajung sa ia decizii triste, nici macar in faptul ca nu si-au gasit duhovnicul cel mai potrivit sau pe cineva care sa ii sfatuiasca. Cred ca in primul rand noi trebuie sa stim ce vrem de la viata, cine suntem, cum suntem si cum trebuie sa fim ( si cred ca absolut toti credinciosii ar trebui sa stie sa se autoevalueze, sa stie cum trebuie sa fie si cum trebuie abordata viata)...si atunci ar fi mai simplu sa ne croim viata cu ajutorul duhovnicului si nicidecum numai datorita lui

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.10.2009, 13:45:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. fratii si surorile cu spirit de daruire

Va rog sa ma iertati ca sunt asa ignorant si fraierica si cu multe lipsuri...dar va rog spuneti-mi daca inseamna si ce inseamna(cum se traduce) semnul grafic :) si :))))))
Ma incurc si nu mai inteleg simbolistica si as putea gresi !

Ajutati-ma ,va rog si va voi multumi cu prisosinta !

(PS: Un frate sora sau o sora ca un frate, zis : Zaharia !)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.10.2009, 14:32:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Talking Sper sa iti fie de folos raspunsul meu...

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati ca sunt asa ignorant si fraierica si cu multe lipsuri...dar va rog spuneti-mi daca inseamna si ce inseamna(cum se traduce) semnul grafic :) si :))))))
Ma incurc si nu mai inteleg simbolistica si as putea gresi !

Ajutati-ma ,va rog si va voi multumi cu prisosinta !

(PS: Un frate sora sau o sora ca un frate, zis : Zaharia !)
Incerc eu sa iti raspund :

1. Primul inseamna zambet...un simplu zambet :)

2.Inseamna un ras foarte copios....si cred ca e folosit cu preponderenta de mine, eu rad foarte mult si prin acest semn grafic incerc sa exprim amuzamentul meu.

Sunt semne grafice corespunzatoare emoticoanelor de pe messenger.

Sper ca te-am ajutat!

P.S. Am sa incerc sa nu mai fac uz atat de mult de ele...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.10.2009, 20:34:08
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pentru ce sa ma supar???? Ai foarte mare dreptate, numai ca am vrut sa fiu putin mai explicita, pentru ca am tot incercat sa imi expun punctul de vedere referitor la ce ar trebui sa facem si noi pentru noi insine. Eu respect foarte mult Taina Spovedaniei si de asemenea existenta duhovnicului in viata crestinului...insa voiam sa subliniez ca eu cred ca exista oameni care nu se gandesc niciodata sa isi aloce jumatate de ora pe un scaun/banca in aer liber si sa mai mediteze la ce ar trebui sa schimbe in ei, sa se intrebe unde gresesc in anumite situatii repetitive...pentru ca tot ceea ce le vine in minte este sa fuga repede la duhovnic crezand ca asa se rezolva totul in viata.

Doamne ajuta!





Normal ca exista tot felul de cazuri, insa eu chiar cred ca e de datoria noastra sa facem in asa fel incat sa nu ajungem la sinucideri din dragoste sau din cauza perioadei de criza...pentru ca Dumnezeu cred ca ne-a inzestrat cu de toate pentru a putea gandi si a ne intelepti fara sa fie nevoie sa tot apelam la sfaturile celor din jur. Nu cred ca exista vreo scuza pentru oamenii care dispera si ajung sa ia decizii triste, nici macar in faptul ca nu si-au gasit duhovnicul cel mai potrivit sau pe cineva care sa ii sfatuiasca. Cred ca in primul rand noi trebuie sa stim ce vrem de la viata, cine suntem, cum suntem si cum trebuie sa fim ( si cred ca absolut toti credinciosii ar trebui sa stie sa se autoevalueze, sa stie cum trebuie sa fie si cum trebuie abordata viata)...si atunci ar fi mai simplu sa ne croim viata cu ajutorul duhovnicului si nicidecum numai datorita lui

Doamne ajuta!
asa ar fi ideal ca toti credinciosii sa fie echilibrati psihic

zaharia tu ce esti sora sau frate? zaharia e nume masculin.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.10.2009, 20:53:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
asa ar fi ideal ca toti credinciosii sa fie echilibrati psihic

zaharia tu ce esti sora sau frate? zaharia e nume masculin.
Sunt un suflet... neutru

Zaharia!

( PS:daca voiesti, urmareste-mi postarile ...este limpede !)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.10.2009, 20:56:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Incerc eu sa iti raspund :

1. Primul inseamna zambet...un simplu zambet :)

2.Inseamna un ras foarte copios....si cred ca e folosit cu preponderenta de mine, eu rad foarte mult si prin acest semn grafic incerc sa exprim amuzamentul meu.

Sunt semne grafice corespunzatoare emoticoanelor de pe messenger.

Sper ca te-am ajutat!

P.S. Am sa incerc sa nu mai fac uz atat de mult de ele...

Sa fi binecuvintata si sa ai pace in suflet ... si sa ma ierti ingaduindu-ma cind 'om polemiza!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 06.10.2009, 13:26:56
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Ingaduiti-mi sa-mi expun si eu parerea...referitoare la duhovnic si psiholog.
Desigur fiecare isi are rolul sau bine definit, fiecare poate ajuta inf felul sau, DAR...
eu cred ca o problema a oamenilor, in general este de orientare sau mai bine spus de raportare! Omul modern al zilelor noastre se raporteaza mai degraba la oameni si la valorile omenesti, trecatoare decat la D-zeu.
Sigur mai intai trebuie sa ne identificam fata de noi insine - cine suntem, unde ne situam si incotro ne indreptam - ce dorim de fapt de la viata.(?!)
Aflandu-ne pe un site crestin ortodox este de presupus ca toti cei de aici il cauta pe
D-zeu cu o intensitate mai mare sau mai mica si nu doar ca ne-am trezit si noi nascuti ortodocsi...absolut din intamplare si ca nu ne cunoastem religia, pt.ca tot cautand prin vecini (pe la catolici de ex..) asta aratam ca nu ne cunoastem religia si este...pacat, pt ca este singura care a pastrat neschimbate de la Mantuitoul si pana in prezent toate Sf.Taine, (Botezul, Mirungerea, Spovedaniasau taina Marturisirii, Sf Euharistie sau Impartasania, Taina Cununiei, Sf.Maslu si Hirotonia)pe linie apostolica, de la Mantuitorul prin Apostoli s-a transmis prin aceasta taina a hirotoniei - preotilor - puterea sfintitoare, de a lega si dezlega pacate, de a tamadui boli, de a alunga demonii, etc.desigur toate acestea sunt posibile numai prin credinta fiecaruia.Cat credem atat primim!
Dar cum sa crezi ca ceea ce "nu poate" ajuta D-zeu prin preot la spovedanie poate ajuta omul - fie el psiholog sau psihiatrul sau altceva???!!!
Daca desigur este vorba despre o pers. care nu_L cunoaste sau nu_L cauta macar pe D-zeu...si sa-si defineasca clar care-i sunt problemele, sa se raporteze permanent la D-zeu in vederea mantuirii- pt ca ma gandeam: Ce cauta crestinul nelinistit, ce scop are el? Oare nu toti avem ca scop final mantuirea?- totusi ne aflam pe crestin ortodox.ro!
Atunci cautati linistea si mantuirea la psiholog si ....o veti gasi!!! Sau mai exact gasesti ceea ce cauti!
Pot fi si duhobnici mai slabi in duh , mai neexperimentati sa zicem...dar ce ne impiedica sa intrebam, sa cautam....pana aflam ceea ce ne trebuie?!
Fratelui care spunea ca s-a rugat Sf. Anton si l-a ajutat, care spunea ca D-zeu este unul
si ne putem mantui in orice credinta ii spun acestea...
La care Sf.Anton s-a rugat ? La Sf Anton de Padova (1195) , sau la Sf.Anton - Antonie cel Mare din pustia Egiptului(251- 356) intemeietorul vietii monahale ortodoxe??
Eu zic asa ...D-zeu este unul singur in toate religiile , dar raportarea noastra la El poate fi gresita..ce sa cautam noi la catolici daca suntem ortodocsi...ortodoxia este cea mai completa si bogata religie, din ea nu lipseste nimic...nici smerenia, nici sfintenia, nici ascultarea, nici tainele - pruin putere sfintitoare a preotilor fie ei oricat de "netraitori" sa zicem...ceea ce altii nu au, noi aruncam sau abandonam...prin ignorare!
Trebuie sa fim cu luare aminte fratilor si surorilor pt.ca "celui caruia i s-a dat mult, mult se va cere" - iar la judecata - cum vom da raspuns ca nu ne-am cunoscut propria religie?
.."Cautati mai intai imparatia lui D-zeu si toate celelalte vi se vor adauga voua..!"

D-zeu sa ne ajute, sa ne ocroteasca si sa ne lumineze pe toti, pt ca toti avem nevoie de mila si ajutorul Sau!
Reply With Quote
Răspunde