Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.05.2013, 14:17:46
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
După cum sunt țări unde femeile omoară în fiecare an zeci și sute de mii de copii (viitorii bărbați și viitoarele femei ale patriei).
Copii care sunt aruncați, așa sfârtecați și înnecați în sânge, să îi mănânce viermii.

Una din ele, fruntașă în clasament, este România. Cu femeile ei cu tot. Acelea care se duc fără broboadă pe cap la slujbe și înțolite în blugi mulați pe cur la Înviere, de Sfintele Paști.

Consultați, vă rog, lista avorturilor!
Poftiți, vă rog, în Biserică!
Da,asa este -Romania este tara contrastelor,avem 631 de manastiri din care 3500 sunt calugari iar 5000 sunt maicute,deci se compenseaza....
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.05.2013, 14:25:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ffflorina Vezi mesajul
Da,asa este -Romania este tara contrastelor,avem 631 de manastiri din care 3500 sunt calugari iar 5000 sunt maicute,deci se compenseaza....
Iertare, nu înțeleg... Despre ce compensație vorbiți?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.05.2013, 15:12:52
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
După cum sunt țări unde femeile omoară în fiecare an zeci și sute de mii de copii (viitorii bărbați și viitoarele femei ale patriei).
Copii care sunt aruncați, așa sfârtecați și înnecați în sânge, să îi mănânce viermii.

Una din ele, fruntașă în clasament, este România. Cu femeile ei cu tot. Acelea care se duc fără broboadă pe cap la slujbe și înțolite în blugi mulați pe cur la Înviere, de Sfintele Paști.

Consultați, vă rog, lista avorturilor!
Poftiți, vă rog, în Biserică!
Mult dezgust aveți față de femei... să zicem că numai față de cel descrise mai sus... dar poate fi oare justificat? Tot oameni suntem și noi, cu păcatele noastre cu tot... Adică aproapele dvs...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.05.2013, 15:23:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Dacă ați afirmat, ca rezultat al cunoașterii dvs., atunci nu comentez.

Dacă mă întrebați, însă, vă răspund: iubesc femeile și femininul pus de Dumnezeu în toată zidirea (gingășia, sensibilitatea, tandrețea, curăția sufletească, iubirea jertfelnică, hărnicia, priceperea, tactul, diplomația, chiar și slăbiciunile firii femeiești, așa cum sunt îngăduite ele, din bunăvoința Domnului, până la o limită). Tocmai din acest motiv sunt atât de supărat și de împotrivit feminismului, lesbianismului, adulterului, curviei, avorturilor etc. Femeia merită mult mai mult decât ceea ce a fost învățată, în chip bestial, să fie și să facă. Dumnezeu a creat femeia pentru o slujire sfântă. Pe de altă parte, am și eu mamă, soră, soție, fiică.

Poate ați remarcat, în treacăt, cât de oțărât sunt mereu și în raport cu bărbații: mă împotrivesc bărbatului macho, homosexualității, precum și băiețelului ajuns în haine de om mare. Precum și fătălăului.

Vă rog să aveți în vedere, dacă binevoiți, mărturisirea mea de aici și în genere poziția față de femeie și față de bărbat, poziție pe care mi-o exprim constant, de câțiva ani, pe forum.
Dacă, însă, doriți să fantazați pe marginea spuselor mele, eu nu vă pot opri.

Last edited by cezar_ioan; 13.05.2013 at 15:31:48.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.05.2013, 15:41:32
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Dacă ați afirmat, ca rezultat al cunoașterii dvs., atunci nu comentez.

Dacă mă întrebați, însă, vă răspund: iubesc femeile și femininul pus de Dumnezeu în toată zidirea. Tocmai din acest motiv sunt atât de supărat și de împotrivit feminismului, lesbianismului, adulterului, curviei, avorturilor etc. Femeia merită mult mai mult decât ceea ce a fost învățată, în chip bestial, să fie și să facă. Dumnezeu a creat femeia pentru o slujire sfântă. Pe de altă parte, am și eu mamă, soră, soție, fiică.

Poate ați remarcat, în treacăt, cât de oțărât sunt mereu și în raport cu bărbații: mă împotrivesc bărbatului macho, homosexualității, precum și băiețelului ajuns în haine de om mare.

Vă rog să aveți în vedere, dacă binevoiți, mărturisirea mea de aici și în genere poziția față de femeie și față de bărbat, poziție pe care mi-o exprim constant, de câțiva ani, pe forum.
Dacă, însă, doriți să fantazați pe marginea spuselor mele, eu nu vă pot opri.
Vă mulțumesc pentru răspuns.
Referitor la afirmația mea... posibil să nu fie adevărată, dar asta mi-a sugerat descrierea dvs. intransigentă. Se pare că sunteți un idealist. Dar, în drumul nostru spre Dumnezeu și spre sfințenie (dea Domnul să nu ne rătăcim), avem și perioade fără broboadă și cu pantaloni mai mult sau mai puțin mulați în loc de fustă cu lungimea și lărgimea regulamentare. Cu sau fără intenție...
Oare Domnul nu ne va primi? Oare nu sinceritatea inimii și a pocăinței e mai importantă?

Sper că nu am dat frâu liber fanteziilor. Ziceam și eu...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.05.2013, 17:35:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dra Gabriela, "dragoste" nu inseamna fluturi in stomac. Dragostea este act de vointa. Acestea trei sunt compartimentele psihismului uman: sentimentele, ratiunea si vointa. Acestea trei sunt personajele despre care vorbeste Platon intr-unul dintre Dialogurile sale (Phaidros, mi se pare, cititi-l, ca va ia 30 de minute): calul negru, calul alb si vizitiul care ii mana. Pentru crestin, cele trei compartimente se afla asezate ierahic: mai intai vointa (vizitiul), pe urma calul alb (ratiunea) si la sfarsit calul negru (sentimentele).Iar din aceasta recunoastem o scoala de psihologie care rataceste: tocmeste invers raportul dintre ele.
Gabriela, eu îți propun să ignori lectura aberantă a lui Platon din citatul de mai sus și să citești Phaidros ca să te convingi singură că acolo miza este unitatea ființei și nu îmbucătățirea ei sub forma unei ierarhizări arbitrare puse sub patronajului unui creștinism îndepărtat de perimetrul unde adie cu putere Duhul Sfânt.

În alegoria din Phaidros semnificanții sunt aleși și poziționați cu mare precizie, în așa fel încât cheia de acces la realitatea mai înaltă să nu poată fi sechestrată de imbecilitatea ideologică a cititorului. Ideile lui Platon nu supraviețuiesc dacă sunt captive în colivia înghesuită a unui sistem totalitar.

În ordinea inventată de Mihnea Dragomir, atelajul lui Platon este total nefuncțional, ontologic vorbind. Vizitiul își va struni doar propriile fantasme, în timp ce calul alb și calul negru staționează în șir indian, așteptând în zadar ca șeful lor, vizitiul, să iasă din matrix. Dacă acesta nu o face la timp, sfârșitul aventurii lor neîncepute este destul de previzibil: vizitiul va ajunge să conducă trăsuri imaginare într-un ospiciu, iar caii vor pieri în abatorul unde sunt procesate victimele inocente ale prostiei "cu sistem".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.05.2013, 19:23:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
După cum sunt țări unde femeile omoară în fiecare an zeci și sute de mii de copii (viitorii bărbați și viitoarele femei ale patriei).
Copii care sunt aruncați, așa sfârtecați și înnecați în sânge, să îi mănânce viermii.

Una din ele, fruntașă în clasament, este România. Cu femeile ei cu tot. Acelea care se duc fără broboadă pe cap la slujbe și înțolite în blugi mulați pe cur la Înviere, de Sfintele Paști.

Consultați, vă rog, lista avorturilor!
Poftiți, vă rog, în Biserică!
Dvs.aveti o atitudine intransigenta la adresa avortului in special sau la adresa femeilor in general?
Faptul ca dezvoltam sentimente de oripilare la adresa pacatelor altora nu ne inalta neaparat duhovniceste ci doar ne hraneste iluzia ca deja suntem un pic mai buni decat toate scursurile umane care ne inconjoara=aproapele nostru.

Putem desigur sa vorbim cu multa inversunare despre ororile pe care le fac altii,dar putem vorbi oare despre situatii cand NOI am intins o mana celui care voia sa se arunce de pe pod?o mana celei care statea la coada sa faca avort?o mana celei care a ajuns sa se prostitueze?


Realitatea este trista,oamenii nu au prieteni,nu au pe cine sa se bizuie in lumea noastra,sunt singuri in pacatul lor de doua ori,o data de Dumnezeu si o data de oameni.
Nimeni nu il vrea in preajma pe cel care pacatuieste,toti vrem sa fim inconjurati de Sfinti,parinti cu Har si cateodata de aparitii angelice.

E usor sa intocmim rapoarte la zi cu pacatele aproapelui aratandu-le osanda noastra,cert este un singur lucru:cele care fac avort au niste parinti nu sunt toate orfane(paradoxul este ca in general,sunt ca si orfane,cu parintii lor cu tot).
Ce educatie au primit de la acesti parinti?
Mai au si prieteni,iubiti sau soti care le forteaza la avort-ce educatie au primit si acestia?(ca iacata,mai este nevoie si de barbat ca o femeie sa ramana insarcinata).
Lasand educatia primita la o parte,unde le este educatia proprie?

Avortul este un pacat colectiv,de cele mai multe ori.

Desigur lipsa basmalei si a fustei lungi in biserica este de netolerat(cine nu o tolereaza oamenii?)si totusi vestea buna este ca Domnul este Bun,caci multe dintre cele care poarta basma si fusta lunga azi in biserica,mai ieri isi vindeau trupul unora dornici sa cumpere.
Noi sa fim sanatosi,sa ne vedem de ale noastre si sa-i ajutam si pe altii cum putem!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.05.2013 at 20:38:26.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.05.2013, 21:40:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Deh, frate Iohannes Caesar, daca tii predici la APACA, asa-ti trebe !

@mihailc: postarile dumitale sunt de domeniul marlaniei cu staif.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.05.2013, 22:13:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deh, frate Iohannes Caesar, daca tii predici la APACA, asa-ti trebe !

@mihailc: postarile dumitale sunt de domeniul marlaniei cu staif.
Nu inteleg interventia dvs.
Daca aveti de spus ceva ziditor la comentariul meu atunci aveti onoarea,daca nu va rog lasati mistourile cu subintelesuri pt intalnilnirile de duminica cu prietenii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.05.2013, 22:16:47
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu inteleg interventia dvs.
Păi nu D-vs s-a adresat domnul Dragomir, ci domnului Ioan Cezar și domnului MihailC (căruia, măcar de ziua dânsului, s-ar fi cuvenit să-i fi făcut o concesie, zic eu....).
Reply With Quote
Răspunde