Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.11.2006, 18:51:59
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Mi-ar place sa nu am de ce sa ma plnag. Dar din pacate nu e asa!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.11.2006, 15:43:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Pana la urma am fost la psihiatru si am luat niste medicamente. Sa vedem ce efect vor avea!
Stefane, medicamentele psihotrope ajuta pe moment la depasirea unei crize grave. Pe termen lung ele dau dependenta si de fapt nu solutioneaza problema. Am trecut si eu printr-o depresie acum multi ani si am luat acele medicamente numai pentru ca familia mea insista in acest sens, desi eram ferm convinsa ca nu ele ma vor vindeca. Sufletul il vindeca numai Dumnezeu si iubirea cu care ne inconjoara cei apropiati. Nu fi trist ca nu ai inca o prietena, Dumnezeu iti va da pe cineva care sa fie aproape de sufletul tau. Numai nu dispera si ai incredere ca Dumnezeu nu ne lasa niciodata de izbeliste. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.11.2006, 15:23:50
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Pana la urma am fost la psihiatru si am luat niste medicamente. Sa vedem ce efect vor avea!
Stefane, medicamentele psihotrope ajuta pe moment la depasirea unei crize grave. Pe termen lung ele dau dependenta si de fapt nu solutioneaza problema. Am trecut si eu printr-o depresie acum multi ani si am luat acele medicamente numai pentru ca familia mea insista in acest sens, desi eram ferm convinsa ca nu ele ma vor vindeca. Sufletul il vindeca numai Dumnezeu si iubirea cu care ne inconjoara cei apropiati. Nu fi trist ca nu ai inca o prietena, Dumnezeu iti va da pe cineva care sa fie aproape de sufletul tau. Numai nu dispera si ai incredere ca Dumnezeu nu ne lasa niciodata de izbeliste. Doamne ajuta!
Draga Mirelat, lasa-l sa ia medicamentele, acestea nu te vindeca total, dar te mai scot din criza. Eu stiu ca si eu, tata si fratele meu am fost bolnavi, poate ti-am mai spus.
Are si medicina rolul ei.
Stefan, mergi la sfantul maslu vinerea la o biserica, ajuta! Dar fa-ti si tratamentul cat zice medicul, si eu fac tratament si ma ajuta cu ceva, fii sigur ca nu vei lua toata viata aceste doctorii. Multa sanatate!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.11.2006, 16:17:41
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Am incercat s-o fac din nou. Joi. Eram suparat pe verisoar-mea si pe sor-mea si am vrut sa le fac sa sufere... :dontgetit:
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.11.2006, 16:46:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Omule tu nu mai ai nevoie de sfaturi,ci de o camasa de forta!......cine sa te mai inteleaga,prea o spui dezinvolt!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.11.2006, 16:57:49
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Stiu ca sunt dus cu pluta... Cand ma simt singur, devin tare deprimat. Asta e toata tampenia. Eu am nevoie de a ma simti iubit si apreciat!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.11.2006, 17:39:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Stiu ca sunt dus cu pluta... Cand ma simt singur, devin tare deprimat. Asta e toata tampenia. Eu am nevoie de a ma simti iubit si apreciat!
Stefane, eu cred ca in primul rand tu ai nevoie de o ocupatie care sa iti consume timpul si sa nu te mai gandesti la cai verzi pe pereti. Lasa cartile si meditatia si apuca-te si fa ceva concret, sa vezi ce bine o sa te simti. Iesi pe cat posibil si fa si plimbari in aer liber, daca ai si o padure sau macar un parc pe aproape ar fi ideal. Iar la biserica mergi duminica la liturghie si mai discuta si cu preotul din cand in cand despre nelinistile tale.

Euftalia, eu nu i-am zis sa nu ia medicamentele, ba chiar am precizat ca acestea il vor ajuta sa depaseasca o criza grava. Insa nu ii vor rezolva problema de fond, nu pe termen lung.

Stefane, o sa vina si iubirea si aprecierea, sa crezi asta cu putere si ai sa vezi ca o sa se intample. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.11.2006, 00:18:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stefan,cine si ce ar putea oare sa te faca fericit?????? Daca o tii tot asa cu deprimarea,ea o sa genereze depresii si anxietate si dupa aceia nici cea mai mare dragoste pamanteana oferita tie,nu ti se va mai parea fericire.NU-NTELEGI! Pastreaza-ti calmul,este o perioada de declin launtric,o sa treaca,cel mai important este sa-ti pastrezi sanatatea atata cat o ai,sa nu crezi ca ai ajuns la fundul sacului cu rabdare si nici le cel cu probleme,acestea vor mai veni si ai nevoie sa-ti pastrezi energia benefica,altfel,intr-un tarziu vei cunoaste adevarata nefericire si nu o vei mai putea confrunta,si-atunci chiar ca vei ceda.Crede-ma!,omul nu este un izvor nesecat de sentimente si simtiri imbucuratoare,acestea se pot diminua odata cu arderea energiei din noi prin deprimari inutile,apoi cand vine vremea bucuriei nu avem cu ce zambet sa o primim pentru ca supararea ne-a secat sufletul prea mult,si-am devenit inchisi si negativisti fara temei.AI GRIJA DE TINE SI NU-TI LASA MINTEA SA ACCEPTE MALEFICUL,CU TIMPUL SE INRADACINEAZA SI-TI FURA TOATA GRANDOAREA DE OM RATIONAL.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.11.2006, 07:11:54
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Stefan ma ierti,am incecat sa intru pe messenger;adresa care ai dat-o;as vrea sa-ti spun ca sunt o persoana mai cu multa experienta de viata,fata de multi dintre voi de aici;nu este bine sa joci zaruri cu Dumnezeu;ca tu,asta faci;--daca nu-mi dai,ma sinucid--;sa stii,ca Dumnezeu te iubeste,daca te-a salvat de atitea ori;dar bine ar fi,sa-ti cauti in DUHOVNIC ,PREOT CALUGAR--chiar daca la inceput iti v-a fi foarte greu,sa nu te lasi;sa faci tot ce spune preotul;cit priveste -o prietena-;iarta-ma,dar da-mi voie sa-ti spun cu mina pe inima,nu se merita sa mori,pentru ca nu o gasesti;nu se merita sa-ti piezi sufletul,nici ca mama,sora,verisoara spun si fac multe;TOTI,DAR ABSOLUT TOTI,VOM FOM FI JUECATI DUPA FELUL CUM VORBIM,CE FACEM.CUM NE COMPORTAM;si crede-ma,sunt atitea de facut in viata asta si asa scurta;ce ai incercat tu,am incercat si eu pe cind aveam 29 ani si un baiat de 4 anisori;aveam probleme cu sotul;o vecina,a venit sa merg sa ma spovedesc;am intrebat la ce ora si am plecat de acasa,cu 2 ore inainte;sigur,satana ma "ajuta" sa nu merg la spovedit;Dar stii ceva;si nici pina astazi nu am gasit vreo explicatie omeneasca la intimplare;plecind din casa,am spus ca ma plimb,imi pierd timpul;dar nu a fost dupa mine;Dumnezeu mi-a ndreptat pasii spe Episcopie;nu fusesem niciodata;cind am intrat,erau doi tineri care voiau sa se spovedeasca pentru casatorie;nu erau decit citiva oameni in biserica;se terminae slujba;preotul a ntrebat,daca mai vrea cineva sa se spovedeasca;din spatele bisericii,si credema,este mare;am strigat cit am putut--eu--;apoi,speriata,m-am uitata sa vad cine a strigat;preotul s-a speriat,si a spus,-bine,veniti sa va citesc molifta-;sau spovedit cei doi,si apoi am mers eu;Crede-ma ca nici nu stiam ce trebuie sa fac ,sau sa spun;preotul m-a intrebat de cind nu sunt spovedita,i-am raspuns ca niciodata;si am inceput sa spun,plingind cu hohote,tot ce aveam pe suflet;preotul s-a speriat tare;apoi,mi-a spus,cu blindete,ca trebuie sa merg sa-l caut pe un preot batrin,calugar;ei,o saptamna,am umblat dupa parintele;mergeam la chilie,nu era;mergeam la biserica,imi spune aca merg in alt loc;dar acum,dupa ce l-a gasit pe Iisus,stiu ca eram incercat-a sa vada Dumenzeu,daca nu renunt;ei,nu am renuntat,si iti spun cu mare bucurie,BINE AM FACUT;La-m gasit pe IISUS si pe MAICA LUI;Acum sunt FERICITA,sunt tot cu sotul,baiatul a crescut,are 28 ani;si totul este bine;sigur,incercari sunt tot timpul;dar facind o SFINTA CRUCE si spunind o rugaciune;facind o milostenie,stiu ca IISUS ma iubeste si ma ajuta;Incearca si tu;cauta-ti un duhovnic,preot calugar si nu te speria cind vei fi certat de el;toate sunt spre MINTUIREA TA;si merita;aaaa.am uitat sa-ti spun,stii ce am primit in dar de la Dumnezeu?;un TALANT;vei ride,dar am primit in dar talantul de a face icoane;--vrei sa vezi citeva?;intra pe --www.getasart.3x.ro --sper sa se deschida;ai sa vezi multe din lucrarile mele;printre care si o lucrare --APOCALIPSA-dupa Ioan;daca ai primit adresa de messenger,accepta si vom vorbi mai mult,bine?
Si inca ceva;nu ai nevoie de medic pentru slavlare--Medicul tau este un preot bun duhovnic---;tu,esti bolnav cu sufletul,nu cu capul;
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.11.2006, 10:08:20
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Cred ca o iubita m-ar putea salva... Sau macar sa fiu si eu cineva (de ex. sa scriu articole intr-un ziar sau o revista), sa reusesc sa salvez de la disparitie cladiri vechi din Bucuresti (iubesc vechiul Bucuresti)...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11