Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.07.2012, 22:57:28
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă tu ai asta ai înțeles, foarte frrumos. Și apropo dacă cartea așa spune...noi ce ar trebui să facem? Să judecăm lucrurile după mintea noastră lumească? Sau să vedem ce spune cartea? Oare nu teoria trebuie pusă în practică? Nu spuneai mai sus că ceea ce spun Sfinții ar trebui pus și în practică?

Văd că începi să tragi concluzii legate de mine deși nu știi nimic despre mine. Felicitări dă-i înainte...dar grijă mare cu practica...da știu te înțeleg ... e greu cu practica.
Ovidiu, sper ca observi cu atentie lumea in care traim. Activitatile si in general viata de zi cu zi, a noastra si a celor din jurul nostru, chiar si pe plan mondial, nu se desfasoara dupa ce spun cartile tale religioase. Ca sa supravietuiesti, preferabil intr-o stare fizica si psihica buna, trebuie sa te adaptezi cursului vietii perioadei in care traiesti, altfel risti sa devii victima a majoritatii celor care te inconjoara, pentru ca fiecare incearca sa profite de tot ce e in jurul sau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.07.2012, 05:09:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Exclamation să revenim la subiect

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
e greu cu practica.
q.e.d.

Dacă unui om aflat într-o situație limită, cum este cea de față a Patriciei, tu alegi să-i dai un citat de genul "Lasă, bă, că dacă ești batjocorit/ă înseamnă că așa-ți trebuie" atunci e clar că n-ai înțeles mai nimic din ceea ce ar trebui tu să faci cu literatura patristică, dincolo de a parcurge așezarea literelor din ea.

PS: am vrut să-ți atrag atenția asupra unor lacune, însă persoana ta nu mă interesează în mod special, nu te supraestima !

PPS : oare bunul samarinean, când și-a găsit aproapele căzut între tâlhari, i-a spus: Bine ți-au făcut, lasă că Dumnezeu nu-ți dă decât ce-ți trebuie pentru mântuire ?! probabil că nu, ptr că sigur nu citise literatura patristică a vremii (nu era preot, nici levit !).

Last edited by mirela.t; 18.07.2012 at 05:29:23.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.07.2012, 14:24:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
q.e.d.
Tocmai ți-ai demonstrat singură că stai rău la capitolul practică.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dacă unui om aflat într-o situație limită, cum este cea de față a Patriciei, tu alegi să-i dai un citat de genul "Lasă, bă, că dacă ești batjocorit/ă înseamnă că așa-ți trebuie" atunci e clar că n-ai înțeles mai nimic din ceea ce ar trebui tu să faci cu literatura patristică, dincolo de a parcurge așezarea literelor din ea.
Unde dai și unde crapă. Hai să renuțăm la ceea ce am vrut să transmit eu prin mesajul respectiv și la ceea ce ai înțeles tu. Ești departe de a înțelege.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
PS: am vrut să-ți atrag atenția asupra unor lacune, însă persoana ta nu mă interesează în mod special, nu te supraestima !
Păi dacă nu te interesează nu mai adresa întrebări în acest sens. Am o rugăminte: renunță la a-mi mai atribui tot felul de ”virtuți”...nu cred că ești în măsură...și încă ceva dacă nu-ți convin postările sau replicile mele, te rog ingnoră-le.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
PPS : oare bunul samarinean, când și-a găsit aproapele căzut între tâlhari, i-a spus: Bine ți-au făcut, lasă că Dumnezeu nu-ți dă decât ce-ți trebuie pentru mântuire ?! probabil că nu, ptr că sigur nu citise literatura patristică a vremii (nu era preot, nici levit !).
Prost exmplu ți-ai ales...dar fie cum spui tu...apropo ceea ce am citat este din Sfinții părinți...dar cine știe poate ești mai înțeleaptă decât ei...în acest caz te invit să te contrazici cu ei nu cu mine.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.07.2012, 14:57:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai am găsit un fragement interesant postat de userul glykys pe un alt topic. Celor care nu acceptă copy/paste sunt rugați să ignore mesajul fără a mai interveni cu comentarii de prisos.

”Cum putem lupta împotriva mândriei?

- Nu poti, decât dacă te smeresti. Adică ti-a dat o palmă, iar tu, din smerenie, dai si obrazul celălalt. Acum nu-i usor să dai si obrazul celălalt, dar este posibil. Pentru că nu e o utopie, nimic nu este neîmplinibil din ce a spus Hristos. A spus un lucru care se poate face. Dar nu a biruit cel care a lovit, ci cel care a primit cu plăcere, cu bucurie. Pentru că ar fi suferit, dacă se putea, chiar pentru Hristos. Bucuria suferintelor noastre din închisori si din lanturi era tocmai asta, că ni s-a dat prilejul să suferim pentru Hristos! Nu eram noi cei înfrânti, care primeam lovituri. Au fost înfrânti cei care ne-au lovit”. - par. Papacioc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.07.2012, 16:51:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit să învățăm din copy/paste

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar nu a biruit cel care a lovit, ci cel care a primit cu plăcere, cu bucurie.
Iartă-mă că ți-am făcut supărare !
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.07.2012, 19:12:53
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.07.2012, 05:58:52
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oamenii care nu-s in stare decat sa vina cu predicile altora, lipsiti de empatie si experienta, aceia sunt oameni manipulatori...iar oamenii manipulatori sunt cei care in apogeul propriului egoism simt nevoia sa supuna pe ceilalti, direct proportional cu propriile slabiciuni.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #68  
Vechi 19.07.2012, 06:08:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Patricia, pune-o pe soacra pe "ignore", nu te confrunta cu ea, ca nu are rost. Cand te solicita, in nesimtirea ei, desi esti destul de ocupata, si bolnava, pe deasupra, spune-i cu zambetul pe buze ca ai altceva de facut, aman-o, evit-o pana o lasa balta...Cu ea n-o scoti la capat!
Ai grija de tine, oamenii sunt foarte egoisti si manipulatori, numai tu poti avea grija de tine, mai ales daca sotul te intelege, fa tot posibilul sa ai grija doar de familia ta, ca socra vad ca stie sa aiba grija de ea...supunand pe altii.
Eu, daca traiam cu soacra...de fapt, nu mai traiam cu soacra! Multe divorturi au loc datorita soacrei, fratilor,si alte nemuri care nu stiu sa-si vada de-ale lor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.07.2012, 06:11:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mirelusha, mi-e dor de tine!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #70  
Vechi 19.07.2012, 19:13:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
să învățăm din copy / paste
Iartă-mă că ți-am făcut supărare !

Supărare... ...trebuie să muncești mult ca să reușești să mă superi. Poți să-ți continui numărul, văd că nu te potolești. Dacă tot te ții învățată vino cu ceva argumente la coppy/paste-ul pe care l-am postat...și hai să nu mai dăm cu bâta în baltă.

ps: după atâtea discuții scrii un titlu iprocrit și apoi îți ceri iertare....e ridicol ...dar cum spuneam e un loc sub soare pentru fiecare.
Reply With Quote
Răspunde