Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.01.2012, 11:04:48
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Prietene ai pus o problema si ti-am raspuns atat eu cat si DragosP...acum vii si spui ca tu nu faci subiectul acestui topic in schimb scrii aiureli kilometrice in loc sa scrii concret la ceea ce te-am intrebat.

Te mai intreb inca o data poti raspunde simplu si concret la aceasta intrebare folosind functia QUOTE?
Expresia "totul e sa vem de unde alege" nu inseamna neaparat ca nu avem de unde alege , poate intr-un an este de unde in alt an nu prea. la urma urmei asta mai putin conteaza

insa repet chiar daca ati abatut subiectul supra persoanei mele totusi topicul in care postam nu este peroana mea sau evitarea subiectului prin atintirea atentiei care persoana cu critica sau cu lauda.

adica cumva bai tu sa taci ca nu esti mai breaz , noi sintem mai breji ca uite asa si asa .
este la fel de adevarat ca o astel de polemica sau pretentie daca vreti nu- si are riostul .

insa ea este de preferat in locul acuzatilor si aratarilor publice cu degetul asupra unor cazuri particulare nefericite.

desigur ca nu avem si nu putem avea pretentia ca toti preotii sa fie mari sfinti fara nici un fel de eroare sau tendinta omeneasca insa macar cind exista asemenea situatii ele sa fie rezolvate nu neaparat prin caterisisre ci prin retragerea discreta in lumea calugareasca _macar pentru o perioada sau insarcinarea cu alte treburi mai apropiate de inclinatiile personalitatii lui .

La urma urmei pot exista si perioade in care incercarile sint mai grele decit de obicei deci omul nu trebuie judecat atit de sever ci data sansa ridicarii de unde cu totii cadem fiecare in dreptul nostru.

Desigur poate unii dintre noi sint de parere ca daca noi nu sintem mai breji din anumite privinte ar trebui sa se ascunda aceste lucruri fara sa se urmareasca ameliorarea lor .

Insa la fel cum in justitie exista si oameni corecti a caror imagine este stricata si sint bagati in aceeasi oala cu cei incorecti la fel si aici cu siguranta ca majoritatea preorilor care sint corecti nu au cum sa fie de acord cu faptele si atitudinea unora care nu reusesc sa implineasca si sa reprezinte cu macar la un minim nivel sarcina preoteasca si trairea crestina

Per total sint de parere ca avem de unde alege -nu-i asta baiul- fiindca an de an zeci de studenti termina teologia deci se poate spune ca sint chiar prea multi devreme ca s-a hotarit dublarea preotului local cu cite un astfel de diacon doar ca sa aibe loc in sistem.

Insa mai este un aspect psihologic atit in legatura cu cei care nu ar fi avut loc in sistem cit si cu cei pe care ii scoti .

Si anume ca exista riscul omenesc ca ei sa fie nemultumiti datorita neimplinirii asteptarilor lor si atunci avind o oarecare credibilitate -chiar daca partiala- de suparare ca au fost lasati pe dinafara pot dezvalui si alte lucruri mai putin cunoscute stricind imaginea bisericii -iar acesta este un motiv seros in a pastra de partea ei cit mai multi astfel de oameni.

Este adevarat ca unii dintre preoti fara sa incalce nici o pravila ies singuri nemultumiti de unele aspecte pe care le considera de neacceptat continuind sa serveasca pe Domnul in particular in modul cum au inteles ca trebuie fara a adera in mod necesar la vreo alta biserica concurenta.

Aspectul referitar strict la preoti nu este singurul sau cel mai importnat
-chiar daca si el trebuie lasat intro oaercare masura in grija Domnului

-alt aspect este cel legat de ierahiile supeioare caci daca despre cei din parohii nu putem avea pretentii inalte atunci macar ierarhii sa ne fie dintre cei mai merituosi ca doar tara e plina de preoti si de calugari incklusiv cei aflati pe muntele Athos.

fiindca nu-i posibil ca preotul meu duhovnic sa imi vb frumos iar ierarhul sa imi intoarca efectiv spatele fara nici un cuvint doar pentru ca am cerut sa imi dezvaluie o revelatie mai veche aflata intre documentele de uz intern ale bibliotecii patriarhiei.
Adevarat revelatie cu un continut mai sensibil care nu trebuie dat publicitatii si nici celor care nu pot purta ecele infiormatii insa putea sa imi spuna politicos ca nu are abilitatea asta sau sa ma indemne sa cer aprobare si mai sus la Patriarh.

Oricum in mare parte cunosc continutul ei insa din alte surse de incredere diferite care converg -ele fiind tot din sistem.

Cu siguranta ca nu sint eu primul sinici ultimul care cere revelatii calugaresti la care au acces doar teiologii de meserie.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.01.2012, 14:04:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Expresia "totul e sa vem de unde alege" nu inseamna neaparat ca nu avem de unde alege , poate intr-un an este de unde in alt an nu prea. la urma urmei asta mai putin conteaza

insa repet chiar daca ati abatut subiectul supra persoanei mele totusi topicul in care postam nu este peroana mea sau evitarea subiectului prin atintirea atentiei care persoana cu critica sau cu lauda.

adica cumva bai tu sa taci ca nu esti mai breaz , noi sintem mai breji ca uite asa si asa .
este la fel de adevarat ca o astel de polemica sau pretentie daca vreti nu- si are riostul .
.......
Este adevarat ca unii dintre preoti fara sa incalce nici o pravila ies singuri nemultumiti de unele aspecte pe care le considera de neacceptat continuind sa serveasca pe Domnul in particular in modul cum au inteles ca trebuie fara a adera in mod necesar la vreo alta biserica concurenta.
......
Cu siguranta ca nu sint eu primul sinici ultimul care cere revelatii calugaresti la care au acces doar teiologii de meserie.
La intrebarea mea "Tu ce ai facut in acest sens de avea de unde alege?" tot nu ai raspuns, desi ai scris iarasi un kilometru. Sicer iti spun nivelul tau de exprimare pe mine ma depaseste. Incearca totusi in exprimarile tale sa fii mai clar, mai concis iar finalitatea exprimarii sa aiba o logica.

Vorbesti la un moment dat de duhovnicul tau...dar in ale topicuri sustii reincarnarea...spune-mi totusi de curiozitate carei confesiuni apartii? (te rog raspunde intrebarii cu un cuvant fara a bate campii - multumesc)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.01.2012, 15:38:56
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
La intrebarea mea "Tu ce ai facut in acest sens de avea de unde alege?" tot nu ai raspuns, desi ai scris iarasi un kilometru. Sicer iti spun nivelul tau de exprimare pe mine ma depaseste. Incearca totusi in exprimarile tale sa fii mai clar, mai concis iar finalitatea exprimarii sa aiba o logica.

Vorbesti la un moment dat de duhovnicul tau...dar in ale topicuri sustii reincarnarea...spune-mi totusi de curiozitate carei confesiuni apartii? (te rog raspunde intrebarii cu un cuvant fara a bate campii - multumesc)
O alta problema a bisericii sint cei care profita de inerentele am zice erori (de ssitem sau umane) si fac vilva in jusrul acestor cazuri.

Chiar daca nu are nici un fel de relevanta am sa raspund la intrebarea ta Ce a faut eu ca sa fie de unde alege?
Am hotarit sa nu dau examen la teologie chiar daca am fost indrumat de un preot ortodox si astfel am lasat locul libet -in evntualitatea in care reuseam- altuia poate mai bun ca mine , care are o anume chemare catre acest lucru -si aici ma refer la lucrul cu oamenii- eu sint un tip de personalitate care nu se simte in largul lui cind este in centrul atentie in public deci a vb unui public este o oroare pt mine in schimb in scris ma descurc fara probleme.


In legatura cu credinta mea este o problema personala intre mine , Dumnezeu si duhovnic- chiar daca sint ortodox duhovnicul meu este sa spunem mai ingaduitor insa in acelasi timp m-a povatuit sa nu fac propaganda asa incit nu voi mai vb despre reincarnare.
Poate doar cu exceptia mesajelor personale, discutii particulare amicale.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.01.2012, 16:19:28
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de acord, dar cu grija. Ca nu cumva sa ne prinda duhul clevetelii si sa mergem sa facem plangere la episcop.
Spre ex, vladica nostru are un obicei strasnic, care ii enerveaza la culme pe preoti.
E dumina, ora zece fara zece, preotul se pregateste sa slujeasca sfanta Liturghie si cand colo o masina neagra opreste in fata Bisericii. Coboara Vladica impreuna cu diaconul. Sa vezi atunci agitatie...
Sau seara, inainte de a incepe vecernia preotii din parohiile din oras si apropiere se trezesc spontan cu vladica care vine sa slujeasca.
sau, asta-i cea mai tare. Incepea vecernia la Catedrala, cu acatistul.
Vladica venea dupa ce incepea vecernia si se aseza in spate, langa racla sfantului. Sa vezi fata diaconului cand venea sa cadeasca(pana atunci faceau cadirea mai ...scurta). Sau fata preotilor, obisnuiti sa scurteze slujbele. Acum se face randuiala asa cum trebuie, ca vorba aia...Nu sti cand vine un musafir neanuntat.
Pacat ca nu participa vladica si la botezurile si cununiile de la catedrala...
Scuzati-mi ignoranta, dar ce inseamna vladica?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.01.2012, 16:25:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Scuzati-mi ignoranta, dar ce inseamna vladica?
Episcop-arhiereu
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.01.2012, 16:31:17
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

vladica = episcop, arhiereu.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.01.2012, 16:54:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de acord, dar cu grija. Ca nu cumva sa ne prinda duhul clevetelii si sa mergem sa facem plangere la episcop.
Spre ex, vladica nostru are un obicei strasnic, care ii enerveaza la culme pe preoti.
E dumina, ora zece fara zece, preotul se pregateste sa slujeasca sfanta Liturghie si cand colo o masina neagra opreste in fata Bisericii. Coboara Vladica impreuna cu diaconul. Sa vezi atunci agitatie...
[...]
Pacat ca nu participa vladica si la botezurile si cununiile de la catedrala...
Foarte bine ca episcopul vostru face vizite neanuntate ca sa vada cum slujesc preotii. Dar problemele mundane de care vorbesc eu nu se vad acolo. Goana dupa bani si dupa lumesc care au corupt multi preoti mai greu sa ajunga la urechile vladicilor, ca doar acestia (slava Domnului!) nu stau pe facebook si nici nu sunt in copy pe email-uri din cele mai trasnite.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 19.01.2012, 20:39:24
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Oameni buni,Dumnezeu e unul singur
Dar noi il interpretam si il intelegem diferit.
De vreme ce El nu da(deocamdata) nici un semn ca ar aproba o grupare sau alta,ce ar trebui sa facem noi?
Poate da vreun semn si nu stiu eu?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.01.2012, 00:35:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Oameni buni,........
Nu inteleg care e problema ta si ce ai de spus pe subiect.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.01.2012, 09:29:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Foarte bine ca episcopul vostru face vizite neanuntate ca sa vada cum slujesc preotii. Dar problemele mundane de care vorbesc eu nu se vad acolo. Goana dupa bani si dupa lumesc care au corupt multi preoti mai greu sa ajunga la urechile vladicilor, ca doar acestia (slava Domnului!) nu stau pe facebook si nici nu sunt in copy pe email-uri din cele mai trasnite.
ba, a ajuns, si atunci sa vezi mutari disciplinare.
E adevarat, ca nu toate cazurile, doar cele care erau prea stridente.
Goana dupa bani din pacate, ne-a cuprins pe toti.Citeam chiar pe forum dorinte ptr anul in curs iar unii oamenii isi doreau sa castige...mai multi bani. Cred ca acest demon ne chinuie pe majoritatea, doar ca in multe cazuri nu gaseste teren propice ptr a se dezvolta(din cauza saraciei.)
E important sa tragem in primul rand un semnal de alarma asupa noastra insine.(din pacate de multe ori suntem strasnici judecatori ai aproapelului iar cu noi insine suntem foarte ingaduitori).
A nu se intelege ca apar pacatele care zac iin spatele hainelor negre(intentionat nu zic preoti deoarece un preot e un slujitor al Domnului, al carui unic scop este acesta).Din pacate pe acestia ii va judeca Domnul mult mai strasnic, ptr ca mult au primit.

Dar cum ramane cu judecata personala,cu pacatele pe care le port in spate si care deja m-au cocosat ptr care ma va judecata Domnul strasnic pe mine?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 09:49:48
Despre problemele tinerilor Laura19 Generalitati 1 21.07.2011 12:43:15
Jocurile de calculator shi problemele mele... Silencer Generalitati 88 04.09.2010 23:04:10