Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.02.2010, 08:48:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Crestinismul este tocmai opusul celor doua concepte de feminism si misoginism,reprezentantii ultimelor doua mentionate fiind in realitate oameni care nu urasc si dispretuiesc persoanele de sex opus,ci,in realitate pe ei insisi.
Crestinismul inseamna exact iubire desavarsita,atat fata de sine,cat si fata de semeni:"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!"
Deci,intai de toate va trebui sa stim sa ne iubim pe noi cu adevarat si abia apoi vom putea darui iubire si in jurul nostru.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.02.2010, 10:24:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, femeia romanca isi duce crucea! Bravo ei! E o mare diferenta, daca si barbatul este in casa, si anume pentru copil, caci el nu intelege discutiile parintilor, dar isi doreste sa aiba si mama si tata; atata intelege el si altceva nu vrea.
Parca vorbesti din carti, nu din viata reala. Crede-ma, copiii inteleg foarte bine discutiile dintre parinti. Vorbeste cu niste copiii a caror parinti se cearta mereu, sau mai rau, mama e lovita, sa vezi daca nu spun ca prefera de 1000 de ori sa isi vada parintii despartiti decat asa. O fi trist sa ai doua case si doua camere, dar e tragic si dramatic sa iti vezi mama lovita si tata cat se poate de beat in fiecare zi.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.02.2010, 10:54:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Din pacate sunt foarte multe cazuri in care femeia nu este asa de apreciata, din contra trebuie sa se ocupe de munca, uneori la fel de grea ca a barbatului, de gospodarie, de copii si nici macar respectul barbatului de langa ea nu il primeste, ci doar reprosuri si jigniri... atunci nu mai bine se descurca singura?
Nu stiu ce sa zic.
Singuratatea nu este ceva bun. Mai ales in lume, in randul nostru, al celor casatoriti.
Am auzit pe un parinte, zicand: "Singuratatea in doi este iad." Si am inceput sa ma gandesc daca nu cumva celor care duc o viata de "singuratate in doi" nu le'ar fi mai bine de unii singuri. Si tot nu m'am convins pana acum. Cred ca este cu mult mai greu singur. Nu stiu ce sa zic. In doi, totul este altfel, chiar daca unii au mari patimi si trebuie ingrijiti precum cei bolnavi.

Domnul le stie pe toate si tot El le randuieste si se ingrijeste de ele.
In lume, femeia are nevoie de barbat, iar barbatul are nevoie de femeie. Suntem firi diferite, cu ratiuni diferite.

Este nevoie ca fiecare sa se straduiasca sa le faca pe ale sale, pe cat de bine poate.
Si Domnul va ajuta cu siguranta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.02.2010, 12:26:40
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Parca vorbesti din carti, nu din viata reala. Crede-ma, copiii inteleg foarte bine discutiile dintre parinti. Vorbeste cu niste copiii a caror parinti se cearta mereu, sau mai rau, mama e lovita, sa vezi daca nu spun ca prefera de 1000 de ori sa isi vada parintii despartiti decat asa. O fi trist sa ai doua case si doua camere, dar e tragic si dramatic sa iti vezi mama lovita si tata cat se poate de beat in fiecare zi.
de acord cu tine. o stiu din proprie experienta...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.02.2010, 12:30:28
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic.
Singuratatea nu este ceva bun. Mai ales in lume, in randul nostru, al celor casatoriti.
Am auzit pe un parinte, zicand: "Singuratatea in doi este iad." Si am inceput sa ma gandesc daca nu cumva celor care duc o viata de "singuratate in doi" nu le'ar fi mai bine de unii singuri. Si tot nu m'am convins pana acum. Cred ca este cu mult mai greu singur. Nu stiu ce sa zic. In doi, totul este altfel, chiar daca unii au mari patimi si trebuie ingrijiti precum cei bolnavi.

Domnul le stie pe toate si tot El le randuieste si se ingrijeste de ele.
In lume, femeia are nevoie de barbat, iar barbatul are nevoie de femeie. Suntem firi diferite, cu ratiuni diferite.

Este nevoie ca fiecare sa se straduiasca sa le faca pe ale sale, pe cat de bine poate.
Si Domnul va ajuta cu siguranta.
si asa si trebuie sa fie, sa se completeze unul pe altul, nu sa fie la fel. daca exista credinta, respect si iubire, toate se rezolva, dar e important ca amandoi sa priveasca in aceiasi directie. :)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.02.2010, 12:52:39
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Este adevarat, fiecare om are propriul lui drum de facut, gandirea lui depinde de evolutia lui, dar este greu de ignorat cand vezi ca sunt femei in jurul tau care inca sunt lovite de sotii sau prietenii lui, sa vezi copii care asista la aceste conflicte si cum vrei sa iasa oameni intregi si fericiti din toate astea? In Romania este inca o realitate acest aspect si nu poate fi ignorat. Mai ales la tara, in orasele mici, cate cazuri sunt... In Italia, poate nu asa de multe... Da, barbatul si femeia trebuie sa mearga impreuna, niciunul in fata celuilalt,sa fie amnadoi una, dar realitatea e alta.
Aceasta realitate o construim noi,Maria-Luisa,prin aceasta avaritie si independizare,si nu facem altceva decat sa ne inchidem intr-un univers personal lipsit de viata.Vrem sa dominam tot ce ne inconjoara uitand sa ne dominam pe noi insine.Nu stiu cum este in Italia insa iti pot spune cum este in Spania.In general femeia este stapan in casa,ea raspunde de tot ce inseamna educatia copiilor,intretinerea casei,pana si culoarea peretilor.Sunt cazuri exceptionale cand barbatul se amesteca in treburile acestea.Ceea ce au ei rau(din punctul meu de vedere)este ca nu stiu sa piarda,barbatii accepta cu mare greutate despartirea si de multe ori ajung la extrema.Mai nou,in familia tanara,sub 40 de ani,barbatul care castiga bine(femeia se dedica doar ingrijiri casei si copiilor)este "obligat sa ramana la sfarsitul saptamanii cu copiii timp in care femeia merge cu prietenele din bar in bar si discoteca in discoteca pt. a se "odihni",exceptie facand cei din Opus Dei care mentin familia traditionala(cu multi copii)si participa regulat la biserica.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.02.2010, 14:06:08
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@"Crestinism" si isme in general: daca la crestinism "ism-ul" devine mai puternic decat restul, atunci si crestinismul dispare, sau ramane numai o fatada si e inlocuit de obicei cu lucruri rele.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.02.2010, 14:31:40
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Aceasta realitate o construim noi,Maria-Luisa,prin aceasta avaritie si independizare,si nu facem altceva decat sa ne inchidem intr-un univers personal lipsit de viata.Vrem sa dominam tot ce ne inconjoara uitand sa ne dominam pe noi insine.Nu stiu cum este in Italia insa iti pot spune cum este in Spania.In general femeia este stapan in casa,ea raspunde de tot ce inseamna educatia copiilor,intretinerea casei,pana si culoarea peretilor.Sunt cazuri exceptionale cand barbatul se amesteca in treburile acestea.Ceea ce au ei rau(din punctul meu de vedere)este ca nu stiu sa piarda,barbatii accepta cu mare greutate despartirea si de multe ori ajung la extrema.Mai nou,in familia tanara,sub 40 de ani,barbatul care castiga bine(femeia se dedica doar ingrijiri casei si copiilor)este "obligat sa ramana la sfarsitul saptamanii cu copiii timp in care femeia merge cu prietenele din bar in bar si discoteca in discoteca pt. a se "odihni",exceptie facand cei din Opus Dei care mentin familia traditionala(cu multi copii)si participa regulat la biserica.
voi continua sa cred ca orice fenomen, inclusiv aceasta miscare feminista, are o cauza, nimic nu se intampla degeaba. Pentru a vindeca efectul, trebuie inteleasa cauza. Normal ca noi construim realitatea in care traim. Inclusiv aceasta realitate. In ceea ce ma priveste, stiu ceea ce pot sa accept si ceea ce nu pot accepta, iar din acest punct de vedere nu vreau sa fac compromisuri.
scuze, am facut o confuzie, credeam ca locuiesti in Italia...:)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.02.2010, 14:44:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
voi continua sa cred ca orice fenomen, inclusiv aceasta miscare feminista, are o cauza, nimic nu se intampla degeaba. Pentru a vindeca efectul, trebuie inteleasa cauza. Normal ca noi construim realitatea in care traim. Inclusiv aceasta realitate. In ceea ce ma priveste, stiu ceea ce pot sa accept si ceea ce nu pot accepta, iar din acest punct de vedere nu vreau sa fac compromisuri.
scuze, am facut o confuzie, credeam ca locuiesti in Italia...:)
Foarte adevarat, exista o cauza.
Feminismul nu a evoluat "natural" ca o reactie la o presupusa opresiune a femeii.
Ci a fost creat.
Un articol care rezuma fenomenul:
http://www.savethemales.ca/001904.html

Intr-un articol pe razboi intru cuvant, imaginea femeii era o lumanare: arde in tacere pentru ceilalti. Mi-a ramas in minte acest simbol.. cat de diferit este de imaginea femeii moderne. cand gasesc articolul o sa-i pun link.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.02.2010, 14:46:52
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Foarte adevarat, exista o cauza.
Feminismul nu a evoluat "natural" ca o reactie la o presupusa opresiune a femeii.
Ci a fost creat.
Un articol care rezuma fenomenul:
http://www.savethemales.ca/001904.html

Intr-un articol pe razboi intru cuvant, imaginea femeii era o lumanare: arde in tacere pentru ceilalti. Mi-a ramas in minte acest simbol.. cat de diferit este de imaginea femeii moderne. cand gasesc articolul o sa-i pun link.
inainte erau amazoanele.:)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Amazoane

Am sa ma uit pe linkul dat de tine, desi am ceva suspiciuni in legatura cu fenomenele acestea care se presupune a fi generate. Daca nu exista o nemultumire tacita la mijloc din partea femeii, nu s-ar fi putut provoca acest fenomen.

Last edited by maria-luisa; 04.02.2010 at 14:49:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Calculatorul un rau necesar? adorcrysti Generalitati 13 26.01.2009 20:47:37
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04