Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.03.2013, 13:33:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Importanța iertării:

Ø Deschide ușa harului dumnezeiesc și unor noi posibilități de viață.
Ø Iertarea vindecă inimile și reface relațiile.
Ø Iertarea este cheia sănătății integrale a omului: trupești, sufletești și duhovnicești.
Ø Este leacul neașteptat și revelat al dragostei împotriva durerii nedrepte.
Ø Transformă emoțiile și sentimentele în energii deschise harului dumnezeiesc dăruit omului pentru a dobândi fericirea și viața adevărată.
Ø Dă putere prin eliberarea unor energii blocate de ură, mânie și îngrijorare.
Ø Ajută omul să se confrunte cu realitatea vieții și să-i facă față.
Ø Iertând, omul nu mai are nevoie de mânie și ură ca arme pentru că-și poate birui vrăjmașii prin iertare, binecuvântare și iubire.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.03.2013, 13:48:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Omul este altfel decât Dumnezeu

Dumnezeu: Este Creatorul tuturor celor văzute și nevăzute
Omul: Este făptură, creație a lui Dumnezeu
Dumnezeu: Este desăvârșit în mod absolut
Omul: Are un dor nestins de Absolut și de desăvârșire
Dumnezeu: Iubește desăvârșit
Omul: Iubește nedesăvârșit
Dumnezeu: Iubește necondiționat
Omul: Iubește condiționat
Dumnezeu: Intră în relație de iubire și intimitate personală cu fiecare om în parte
Omul: Nu intră în intimitate și armonie cu toți oamenii, dar tinde spre aceasta
Dumnezeu: Nu-și calcă făgăduințele
Omul: Își calcă făgăduințele
Dumnezeu: Urmărește interesul fiecărui om
Omul: Este egocentrist și poate fi abuziv
Dumnezeu: Iartă din iubire
Omul: Nu poate ierta din ținerea de minte a răului
Dumnezeu: Este drept, adică iubește cu aceeași măsură pe orice om.
Omul: Se îndreptățește pe sine și păcătuiește făcându-și singur dreptate
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.03.2013, 13:50:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Când te-ai hotărât să ierți:

Ø Nu te opri: după ce ai hotărât să ierți, vei constata că simți altceva decât credeai că vei simți înainte de luarea hotărârii. Nu asculta de prejudecăți. Experimentează!
Ø Nu te speria: supărarea poate continua și după ce ai iertat, pentru că sentimentelor de mânie și durerii le trebuie timp pentru a se stinge. Trăiește-le iertând. Primește simțirile și respinge gândurile prin rugăciune și binecuvântare.
Ø Cere iertare pentru „partea” ta de vină.
Ø Gândește-te că problema este mai degrabă între tine și Dumnezeu, decât între tine și cel care te-a rănit. Cheamă-L pe Dumnezeu în neputința ta.
Ø Ascultă-ți și primește cu înțelegere orice emoție sau sentiment, dar nu te lăsa condus de ele în comportament. Oferă-le lui Dumnezeu așa cum le simți în suflet și trup. Fă din ele „carnea” rugăciunii tale și nu „motor” al faptelor pe care nu le dorești.
Ø Începe de unde poți și lasă iertarea să-și facă lucrarea în procesul de vindecare cu harul lui Dumnezeu obținut în Biserică prin Sfintele Taine și rugăciune.
Ø Nu deznădăjdui și nu te mândri. Nu-ți măsura „succesul”.
Ø Binecuvântează-i pe toți cei din jurul tău, la bine și la rău, spunând: „Doamne, binecuvântează pe robul (roaba) Ta X!”. Binecuvântează și nu blestema!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.03.2013, 13:55:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Temă

1. Faceți o listă cu lucruri pe care vi le-au iertat cei cărora le-ați greșit și le sunteți recunoscători pentru asta.

2. Faceți o listă cu lucruri pe care nu le puteți ierta.

3. Faceți o listă cu lucruri care credeți că nu vă pot fi iertate.

4. Faceți o listă cu lucruri pe care credeți că nu vi le puteți ierta.

5. Ce credeți că vă împiedică să iertați când nu puteți ierta?

6. Comparați listele și cugetați la asemănările pe care le sesizați între voi și cei ce v-au rănit. Notați ce simțiți și ce gândiți despre asta.
***
Ce am postat este Sesiunea 1 din seminarul duhovnicesc: Sa ne vindecam iertand!, oferit de centrul de consiliere Sf.Arhangheli Mihail si Gavril.

Pe site-ul lor se gasesc detaliile si se poate incepe acest seminar, ptr. cei care doresc sau au nevoie:
http://www.sfintiiarhangheli.ro/sa-ne-vindecam-iertand
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.03.2013, 19:12:48
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ce e iertarea?
Din puctul meu de vedere este miracolul ca desi sunt atat de pacatos, Dumnezeu imi ingaduie inca sa traiesc si imi mai da sanse sa ma indrept!
Metaforic vorbind, cred ca omul este asemanat cu un vas ai carui pereti sunt ciuruiti de slabiciuni. Cu cat mai multe slabiciuni, cu atat mai multe gauri. Cu cat mai mari patimile, cu atat mai mari gaurile. Iar cu acest vas, trebuie sa care dintr-o parte in alta nisipul intelepciunii... Tot ce se risipeste prin gauri, reprezinta neiertarea. Tot ce ramane adunat, inseamna rabdare, smerenie si dragoste... Tare ma tem ca vom ajunge la destinatie cu vasul ciuruit si cu nisipul intelepciunii, spulberat in cele patru vanturi!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.03.2013, 19:25:58
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ce e iertarea?
Din puctul meu de vedere este miracolul ca desi sunt atat de pacatos, Dumnezeu imi ingaduie inca sa traiesc si imi mai da sanse sa ma indrept!
Metaforic vorbind, cred ca omul este asemanat cu un vas ai carui pereti sunt ciuruiti de slabiciuni. Cu cat mai multe slabiciuni, cu atat mai multe gauri. Cu cat mai mari patimile, cu atat mai mari gaurile. Iar cu acest vas, trebuie sa care dintr-o parte in alta nisipul intelepciunii... Tot ce se risipeste prin gauri, reprezinta neiertarea. Tot ce ramane adunat, inseamna rabdare, smerenie si dragoste... Tare ma tem ca vom ajunge la destinatie cu vasul ciuruit si cu nisipul intelepciunii, spulberat in cele patru vanturi!...
frumoasa comparatie,dar eu comparam sufletul cu o oglinda.cioburile ar fi reprezentat loviturile.cateodata e aburita pt ca nu putem sa ne privim clar.dar dupa ce o curatam incepem sa constientizam ce avem de reparat si cum sa lipim cioburile,iar harul divin o va inoi.(dar aici n are legatura cu iertarea)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.03.2013, 19:28:56
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Omul este altfel decât Dumnezeu

Dumnezeu: Este Creatorul tuturor celor văzute și nevăzute
Omul: Este făptură, creație a lui Dumnezeu
Dumnezeu: Este desăvârșit în mod absolut
Omul: Are un dor nestins de Absolut și de desăvârșire
Dumnezeu: Iubește desăvârșit
Omul: Iubește nedesăvârșit
Dumnezeu: Iubește necondiționat
Omul: Iubește condiționat
Dumnezeu: Intră în relație de iubire și intimitate personală cu fiecare om în parte
Omul: Nu intră în intimitate și armonie cu toți oamenii, dar tinde spre aceasta
Dumnezeu: Nu-și calcă făgăduințele
Omul: Își calcă făgăduințele
Dumnezeu: Urmărește interesul fiecărui om
Omul: Este egocentrist și poate fi abuziv
Dumnezeu: Iartă din iubire
Omul: Nu poate ierta din ținerea de minte a răului
Dumnezeu: Este drept, adică iubește cu aceeași măsură pe orice om.
Omul: Se îndreptățește pe sine și păcătuiește făcându-și singur dreptate
interesanta descriere
spunea cineva ca din cauza tinerii de minte a raului au fost toate revoltele si razboaiele lumii.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.03.2013, 00:50:52
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

iertarea ar mai putea consta si pomenirea in rugaciune a celui ce ne-a gresit, fara a strange din dinti la numele lui/ ei, gandindu-ne ca suntem datori a ierta, dimpotriva, trebuie sa cautam sa cunoastem pentru ce motiv un om ne doreste ceva rau pentru a intelege cum este el in realitate (orice om are suferinte ascunse) si odata inteleasa pricina pentru care te raneste, iertarea apare ca o usurare de poveri, ca tare greu e sa ai sufletul apasat de resentimente. cel care iarta se simte inaintea celui ierat, binecuvantat ca poate face asta!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.03.2013, 00:57:54
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
cel care iarta se simte inaintea celui ierat, binecuvantat ca poate face asta!
Minunat spus! Daca putem trai acest sentiment de bucurie sufleteasca, asta inseamna ca nu mai este vorba de nici o strangere din dinti, ci de o iertare sincera si o usurare de o foarte grea povara.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.03.2013, 10:43:04
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

binecuvantat!? inseamna ca omu are ceva smerenie in el :o
eu cand am iertat am simtit o mare povara,de parca mi as fi calcat orgoliul,de parca m as fi umilit...poate ca asa e inceputu...cine stie.eu nu inteleg de ce omu respectiv,care e vinovat nu face primul pas si tot eu care am suportat treb sa iert...in fine.daca asta e.
omul poate ierta si prin comportament,plin de blandete si amabilitate nu neaparat printr un simplu "scuze" fortat,ca ar fi ca si o impacare superficiala si mincinoasa in fata lui Dumnezeu.nu poti ierta din prima din inima,poti invata pe parcurs,mai ales daca n ai facut o pt omu respectiv ci pt tine si Dumnezeu...pare putin egoism,dar totul se invata cu rabdare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iertarea pacatelor ca urmare a milosteniei? costel Spiritualitatea ortodoxa 27 05.03.2013 14:31:12
Pacatul si Iertarea Mosh-Neagu Pocainta 26 28.01.2013 17:45:08
despre iertarea pacatelor alinuu Intrebari utilizatori 23 06.07.2011 18:08:46
Iertarea de aproape contradictorie Matei 18 cu 15-17 Radu32 Despre Sfanta Scriptura 23 06.08.2010 09:38:13
Iertarea! amatyyy Umanitare 26 17.05.2009 12:56:37