Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.01.2015, 22:21:04
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce-i cu ei?
Ateii daca nu cred in Dumnezeu, cum pot ei sa spuna; are Dumnezeu grija !
  #62  
Vechi 20.01.2015, 22:22:12
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AlbertX, esti indarjit impotriva cuiva?!


20. Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este! Pentru că cel ce nu iubește pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a văzut, nu poate să-L iubească.
21. Și această poruncă avem de la El: cine iubește pe Dumnezeu să iubească și pe fratele său. (Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan, 4)



20. Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.
21. Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.
22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
23. Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24. Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.
25.Î mpacă-te cu pârâșul tău degrabă, până ești cu el pe cale, ca nu cumva pârâșul să te dea judecătorului, și judecătorul slujitorului și să fii aruncat în temniță.
26. Adevărat grăiesc ție: Nu vei ieși de acolo, până ce nu vei fi dat cel de pe urmă ban.
27. Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter".
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.
29. Iar dacă ochiul tău cel drept te smintește pe tine, scoate-l și aruncă-l de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30. Și dacă mâna ta cea dreaptă te smintește pe tine, taie-o și o aruncă de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.
31. S-a zis iarăși: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărțire".
32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.
33. Ați auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ții înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
38. Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
43. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46. Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
47. Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
48. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este. (Sfânta Evanghelie după Matei, 5)
  #63  
Vechi 20.01.2015, 22:23:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ateii daca nu cred in Dumnezeu, cum pot ei sa spuna; are Dumnezeu grija !
Cred ca ar spune ca trebuie sa aiba ei grija
  #64  
Vechi 20.01.2015, 22:38:38
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
AlbertX, esti indarjit impotriva cuiva?!
Sunt indarjit pentru ceva si nu impotriva cuiva ... gandeste pozitiv!
  #65  
Vechi 20.01.2015, 22:43:43
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Sunt indarjit pentru ceva si nu impotriva cuiva ... gandeste pozitiv!
Daca nu ai nimic cu omul, de ce nu te rogi pentru el?! Ar ajuta mai mult.
  #66  
Vechi 20.01.2015, 22:49:43
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Daca nu ai nimic cu omul, de ce nu te rogi pentru el?! Ar ajuta mai mult.
De unde ai dedus ca nu ma rog pentru el ? Te inseli ...
  #67  
Vechi 21.01.2015, 10:22:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Aveti dreptate ca rromii si cei fara educatie si fara cumpatare (relatii intime,bautura, droguri, etc.) au mai multi copii pe care ii cresc in saracie; dar daca mergi la un rrom si il intrebi de ce continua sa faca multi copii, or sa dea vina pe religie oarecum, nu pe lipsa lor de discenramant si nu pe lipsa lor de cumpatare; or sa iti zica ca "Daca Dumnezeu mi-a dat, asta este", nu conteaza ca (,) copiii aceia sunt trimisi mai apoi la cersit, cu conteaza ca (,) copiii aia numai viata nu poti sa zici ca au. Ei o sa zica de Dumnezeu, ca Dumnezeu i i-a dat .(continuarea ar fi si ei ii distrug). Aici e ori lipsa de educatie, ori pur si simplu nepasarea, ori amandoua.
Ca tot vorbim de facut copii multi, nu imi explic cat de fertile pot fi tigancile; altii incearca de luni bune sau altii hiar de ani bun sa faca un copil, si ele in fiecare an sunt gravide si nasc cate un prunc. Eu cu sotul avem imediat o jumatate de an de cand inercam si inca nimic... (scuze pentru partea de etalii personale, dar nu m-am putut abtine :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #68  
Vechi 21.01.2015, 11:00:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ca tot vorbim de facut copii multi, nu imi explic cat de fertile pot fi tigancile;
S-ar putea sa fie din cauza ca nu iau anticonceptionale hormonale. Anticonceptionalele scad fertilitatea considerabil, provocand atrofie uterina.

Citat:
Eu cu sotul avem imediat o jumatate de an de cand inercam si inca nimic...
Copiii nu vin chiar asa, la comanda. Azi m-am hotarat sa am un copil si luna viitoare raman gravida. Nu asa ! Copiii sunt un dar de la Dumnezeu si vin cand vrea Datatorul de Viata.

Infertilitatea de cuplu este o conditie care dureaza de un an, prin definitie. Prin urmare, nu puteti vorbi de infertilitate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #69  
Vechi 21.01.2015, 13:35:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu vorbesc de infertilitate, ca intr-adevar nu se pune vorba de infertilitate (nu deocamdata cel putin); faceam doar o comparatie (oarecum ciudata ce-i drept).
Stiu ca (,) copiii nu vin la comanda, ci cand vrea Dumnezeu.

Anticonceptionalele hormonale se dau in cura de 3 luni in cazuri de infertilitate (cicluri menstruale anovulatorii); e drept, nu pot compara 3 luni cu ani de zile (cine stie cati).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #70  
Vechi 21.01.2015, 13:37:57
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa lasam prostiile astea conform carora cei care au mai multi copii sunt aidoma iepurilor ori sunt tigani, saraci, needucati, inconstienti, iresponsabili sau nu mai stiu cum... Este doar felul nostru prin care, judecandu-i pe altii, cautam sa ne justificam propriile patimi precum lenea, egoismul, desfranarea, necredinta etc. Sau, observand greselile altora, blamam din start ideea c-am putea creste mai multi copii. Ce, noi suntem tigani?

Nu vrem mai mult de 1-2 copii pe motiv ca nu le putem oferi un minim necesar? Pai sunt destule exemple de familii cu 1-2 copii in care parintii nici pe aceia nu sunt in starea sa-i creasca! Sau care se ingrijesc de nevoile lor trupesti si mai putin sau deloc de cele sufletesti. Multi dintre acesti copii dau nas in nas cu esecul iar motivele sunt foarte variate.

Nu vrem sa facem multi copii din mai multe motive.
Cum sa crestem 5 copii, de exemplu? Si ce le vom da sa manance? De unde atatia bani pentru haine, caiete, carti ...? Cand vom mai avea timp sa ne tragem si noi sufletul, sa ne relaxam, cum sa ne mai permitem mici placeri, bucurii..? Cand, cum?! Nu, nu putem sa facem atatia copii! Si apoi ce va zice lumea? Uite-o si p-asta, o iepuroaica, nu se mai opreste! Este exclus!
Apoi ce, astea mai sunt vremuri sa putem creste atatia copii, cand totul e atat de instabil, cand nu mai ai nicio garantie, niciun sprijin de nicaieri? (Cei care gandim asa - nici in vis n-am fi in stare sa avem o familie numeroasa, nici in viata reala, indiferent de vremuri si conditii.)
Asa ca fac doar un copil, maxim 2 - si le asigur ce nu am avut eu toata viata. Ii ajut si sa-si dezvolte niste aptitudini, le ofer mai multe cai ca sa aiba posibilitatea sa aleaga, sa faca ce le place, ce li se potriveste, sa exceleze intr-un domeniu, sa.., sa... Ca in final, sa ne bucuram pentru si alaturi de ei! (Speram asta, dar nu se stie niciodata ...)

Suntem de plans!

Ferice de cei care fac multi copii! E adevarat, a face copii nu inseamna sa-i trimiti apoi pe strada la cersit! Inseamna multa munca, multe sacrificii, sa suporti priviri si vorbe dezaprobatoare, inseamna sa te jertfesti! Dar la capatul acestui drum, presarat cu multe lacrimi si sudoarea fruntii tale, te asteapta cununa!

Familiile responsabile care au multi copii sunt rare, deoarece putini sunt cei carora le surade ideea de jertfa. De fapt, cei care au multi copii si se ingrijesc de ei nu se gandesc cat este de frumos si de ideal sa te jertfesti. Cumva, ei se inhama la crucea asta si trag, trag ... si nu-si permit sa ia pauza, nici n-au sanse sa se mai razgandeasca, nici nu-i lasa inima sa-si ia lumea-n cap. Copiii sunt acolo, multi, cu nevoile si problemele lor; mai sunt si grijile astea lumesti, lipsuri de tot felul, mai trebuie sa suporte si etichetele celor mai destepti decat ei .. dar nu dispera, nici nu abandoneaza crucea - merg inainte, trag cu sarg si cu nadejde la Dumnezeu. Iar Dumnezeu nu-i lasa, sa stiti! Sunt oameni responsabili, vrednici si credinciosi!

Ca o concluzie - greseli, probleme, esecuri pot fi in orice familie, indiferent de numarul copiilor. Dar seriozitate, responsabilitate, munca, credinta - astea le gasesti in forma lor adevarata doar in familiile cu multi copii.
Familia cu multi copii e prin ea insasi in exemplu - si pentru membrii ei si pentru cei din afara; familia cu multi copii e binecuvantata de Dumnezeu; familia cu multi copii ar trebui sa fie pentru toti un ideal demn de urmat iar nu ceva demn de dispretul, aroganta si judecata noastra deformata!

Putini sunt cei care sunt in stare sa aiba o familie numeroasa! Ma tem insa ca societatea (adica noi, marea majoritate ...), cu patimile, judecatile si conceptiile ei gresite, nu mai are nevoie de exemple bune si frumoase si face totul ca ele sa dispara, impiedicandu-i si pe aceia putini sa-si implineasca menirea lor!

Last edited by crinrin; 21.01.2015 at 15:38:44.
Subiect închis