Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.01.2024, 11:51:25
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asa:
24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.

in biblia ortodoxa 1914 vad ca apare. cauta biblia ortodoxa 1914 scribd pe google si vezi singur
Hai frumosule sa te vedem ce mai zici
Nu cumva schimbati cuvantul?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.01.2024, 11:56:19
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Biblia Ortodoxa 1914
Matei 1:24
si comparati cu ce aveti acum
https://fileport.io/fnNRPaV5dRXM
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.01.2024, 12:01:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.356
Implicit

Esti constient ca Biblia Ortodoxa este scrisa sub inspiratie de la Duhul?
Duhul e prezent in Biserica crestin-ortodoxa si in sfintii prooroci si e cu ei si glasul si txtul lor poarta informatia actuala, adevarata si vie astazi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParven=pripIS∈xpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsin∈rEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol lent∈iASIAgrozînș∈lumi picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈caine sat∈ plâplaci sascapi d Tata-ch sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 12:07:06.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.01.2024, 12:07:05
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Esti constient ca Biblia Ortodoxa este scrisa sub inspiratie de la Duhul?
Duhul e prezent in Biserica crestin-ortodoxa si in sfintii prooroci si e cu ei si glasuls si txtul lor poarta informatia actuala si vie astazi?
Ba,tu impreuna cu Biserica ta sunteti eretici. ti am aratat ca unui prost, ti am dat din Biblia ta ORTODOXA si ai vazut cum au scos pana a cunoscut o si tot cu biserica ta ma iei?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.01.2024, 12:18:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.356
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Ba,tu impreuna cu Biserica ta sunteti eretici. ti am aratat ca unui prost, ti am dat din Biblia ta ORTODOXA si ai vazut cum au scos pana a cunoscut o si tot cu biserica ta ma iei?
Te ia boala ta cea rea. Io nu caut sa te iau!

Era vorba de text. Nu de biserica, nu de altii ci de tine si de mine.
Vad ca esti un bagabond ce-ti bagi banii in Biblia noastra cu tzeapa altora ca s-o cunosti! Pe tine te arati cat de cunoscator al celor sfinte esti! Tu te dovedesti cat de bine ai inteles ce inseamna un comportament sfant. Trec cu vederea hulele si blasfemiile abominabile pe care le folosesti pangarind fara sfiala. La demonizati n-ai ce sa le ceri sa respecte. Incerci sa-i linistesti si sa-i rabzi sperand ca le trece criza.

Mi-ai dat un text viclean dintr-o ”biblie” si ioio tzi-am dat un text corect adevarat din Sfanta Scriptura.

Nu exclud ca s-au facut de catre unii schimbari de text, insa nu in cazul de fata. In Apocalipsa au umblat unii, desi li s-a interzis, n-au ascultat si au modificat ca sa nu se mai poata crede si sa apara poticniri si sa apara blestem in mintea celor ce cred gresit.

Deci sa ne rezumam la text si la noi doi.

Matei 1.
”24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.”

Cred ca e foarte clar pentru oricine cum se citeste acest txt.
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParven=pripIS∈xpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsin∈rEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol lent∈iASIAgrozînș∈lumi picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈caine sat∈ plâplaci sascapi d Tata-ch sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 12:22:06.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.01.2024, 12:23:12
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Te ia boala ta cea rea. Io nu caut sa te iau!

Era vorba de text. Nu de biserica, nu de altii ci de tine si de mine.
Vad ca esti un bagabond ce-ti bagi banii in Biblia noastra cu tzeapa altora ca s-o cunosti! Pe tine te arati cat de cunoscator al celor sfinte esti! Tu te dovedesti cat de bine ai inteles ce inseamna un comportament sfant. Trec cu vederea hulele si blasfemiile abominabile pe care le folosesti pangarind fara sfiala. La demonizati n-ai ce sa le ceri sa respecte. Incerci sa-i linistesti si sa-i rabzi sperand ca le trece criza.

Mi-ai dat un text viclean dintr-o ”biblie” si ioio tzi-am dat un text corect adevarat din Sfanta Scriptura.

Nu exclud ca s-au facut de catre unii schimbari de text, insa nu in cazul de fata. In Apocalipsa au umblat unii, desi li s-a interzis, n-au ascultat si au modificat ca sa nu se mai poata crede si sa apara poticniri si sa apara blestem in mintea celor ce cred gresit.

Deci sa ne rezumam la text si la noi doi.

Matei 1.
”24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.”

Cred ca e foarte clar pentru oricine cum se citeste acest txt.
Pai scriptura pe care ti am data apartine bisericii ortodoxe si are binecuvantarea sinodului

Biblia ortodoxa 1914cu binecuvantarea sinodului
Matei 1:24 Si nu o a cunoscut pre ea pana ce a nascut fiul sau cel intai nascut, si a chemat numele lui Iisus

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 12:25:51.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.01.2024, 12:25:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.356
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Pai scriptura pe care ti am data apartine bisericii ortodoxe si are binecuvantarea sinodului
Acest citat ti se pare ca l-am luat de pe luna?

E citatul valabil si perfect adevarat! E citatul crestin-ortodoxiei!
Oricine citeste poate pricepe ceva...

Matei 1.
”24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.”

Chiar si in citatul:
Biblia ortodoxa 1914cu binecuvantarea sinodului
”Si nu o a cunoscut pre ea pana ce a nascut fiul sau cel intai nascut, si a chemat numele lui Iisus”

Io pricep ca ceva nu s-a facut pana atunci iar aceasta afirmatie nu asigura ca de atunci incolo s-ar fi facut. De atunci incolo exista o libertate care putea fi consumata cum se credea de cuviinta.

Io cred ca dreptul Iosif si preasfanta Maria au ramas feciorelnici pana la sfarsit!
Aztazi in Ceruri tot feciorelnici cred ca sunt!
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParven=pripIS∈xpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsin∈rEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol lent∈iASIAgrozînș∈lumi picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈caine sat∈ plâplaci sascapi d Tata-ch sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 12:32:33.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.01.2024, 12:28:50
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Acest citat ti se pare ca l-am luat de pe luna?

E citatul valabil si perfect adevarat! E citatul crestin-ortodoxiei!
Oricine citeste poate pricepe ceva...

Matei 1.
”24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.”
Pai daca acest citat e al bisericii ortodoxe ala din 1914 care apartine tot bisericii ortodoxe nu mai e valabil sau cum?I a expirat termenu de valabilitate?
Biblia ortodoxa 1914cu binecuvantarea sinodului
Matei 1:24 Si nu o a cunoscut pre ea pana ce a nascut fiul sau cel intai nascut, si a chemat numele lui Iisus


Intelege ca nimeni nu crede in credinta voastra decat babele si oamenii care nu citesc Scriptura
Voi n ati adus pe nimeni la Hristos pt ca nu este adevar in voi, voi astia care cititi decat cateheza, patristica si doxologie.
voi nu propavaduiti evanghelia si scrierile apostolilor, ci descurajati oamenii sa o citeasca spunand ca nu au pregatirea spirituala si ca i insala sanata

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 12:35:04.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.01.2024, 12:35:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.356
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Pai daca acest citat e al bisericii ortodoxe ala din 1914 care apartine tot bisericii ortodoxe nu mai e valabil sau cum?I a expirat termenu de valabilitate?
Biblia ortodoxa 1914cu binecuvantarea sinodului
Matei 1:24 Si nu o a cunoscut pre ea pana ce a nascut fiul sau cel intai nascut, si a chemat numele lui Iisus


Intelege ca nimeni nu crede in credinta voastra decat babele si oamenii care nu citesc Scriptura
Ce treaba ai dumneata cu altii? Ti-am zis sa te razumi la noi doi daca vrei sa te duelezi.

Chiar si in citatul:
Biblia ortodoxa 1914cu binecuvantarea sinodului
”Si nu o a cunoscut pre ea pana ce a nascut fiul sau cel intai nascut, si a chemat numele lui Iisus”

Io pricep din txt ca dar din Har ca ceva nu s-a facut pana atunci iar aceasta afirmatie nu asigura ca de atunci incolo s-ar fi facut. De atunci incolo exista o libertate care putea fi consumata cum se credea de cuviinta.

Io cred ca dreptul Iosif si preasfanta Maria au ramas feciorelnici pana la sfarsit! Astazi in Ceruri tot feciorelnici cred ca sunt!

Deci astazi e valabil textul:
Matei 1.
24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParven=pripIS∈xpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsin∈rEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol lent∈iASIAgrozînș∈lumi picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈caine sat∈ plâplaci sascapi d Tata-ch sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 12:38:39.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.01.2024, 12:41:15
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce treaba ai dumneata cu altii? Ti-am zis sa te razumi la noi doi daca vrei sa te duelezi.

Chiar si in citatul:
Biblia ortodoxa 1914cu binecuvantarea sinodului
”Si nu o a cunoscut pre ea pana ce a nascut fiul sau cel intai nascut, si a chemat numele lui Iisus”

Io pricep din txt ca dar din Har ca ceva nu s-a facut pana atunci iar aceasta afirmatie nu asigura ca de atunci incolo s-ar fi facut. De atunci incolo exista o libertate care putea fi consumata cum se credea de cuviinta.

Io cred ca dreptul Iosif si preasfanta Maria au ramas feciorelnici pana la sfarsit! Astazi in Ceruri tot feciorelnici cred ca sunt!

Deci astazi e valabil textul:
Matei 1.
24. Și deșteptându-se din somn, Iosif a făcut așa precum i-a poruncit îngerul Domnului și a luat la el pe logodnica sa.
25. Și fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.
Pai DOAR tu si biserica ta si aia catolica credeti. Bine spus

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 12:55:53.
Reply With Quote
Răspunde