Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.07.2011, 00:28:25
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Fostii mei elevi spuneau ca la fizica a fost cel mai simplu dintre toate probele pe care le-au dat acum.

Am uitat sa te felicit pentru reusita, Sonia !
Multumesc frumos! inseamna ca pe fostii dvs elevi ii asteapta un viitor stralucit la INFP :) eu am dat chimie, deci nu ma pot pronunta. insa cunosc oameni care se pregatesc serios pt medicina si care nici macar nu s-au putut apropia de doua subpuncte de la subiectul de termodinamica (am auzit ca mecanica a fost accesibila).
ps: tot invoc admiterea la medicina pt ca subiectele de bac ar trebui sa fie cam la jumate dpdv al dificultatii (la chimie asa a si fost)
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.07.2011, 00:32:48
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Multumesc frumos! inseamna ca pe fostii dvs elevi ii asteapta un viitor stralucit la INFP :) eu am dat chimie, deci nu ma pot pronunta. insa cunosc oameni care se pregatesc serios pt medicina si care nici macar nu s-au putut apropia de doua subpuncte de la subiectul de termodinamica (am auzit ca mecanica a fost accesibila).
ps: tot invoc admiterea la medicina pt ca subiectele de bac ar trebui sa fie cam la jumate dpdv al dificultatii (la chimie asa a si fost)
Au avut o profesoara minunata la fizica. In clasa a IX-a erau speriati puisorii, dar iata ca acum ii multumesc doamnei! Nu se duce niciunul la fizica, de fapt, majoritatea se vor inscrie la facultati in Franta (unii deja au obtinut burse ).
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.07.2011, 01:07:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce va mirati?
Reformele s-au facut exact cum trebuie si functioneaza dupa cum vedeti, exemplar.

Mai exact, Guvernul te vrea prost, oamenii destepti sunt dificil de dus de nas.
Oamenii destepti vor locuri de munca bune, platite bine, cei prosti stiu ca trebuie sa se multumeasca cu putin.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.07.2011, 01:38:02
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Iar examenul la medicina chiar e greu! anul asta suntem 2000 de candidati pe 325 de locuri, ceea ce inseamna undeva la 7 pe loc. Asa ca examen greu este, concurenta este...
Foarte greu in comparatie cu bacalaureatul, foarte usor in comparatie cu unele examene ce vor veni in timpul facultatii, iar acelea, la randul lor, f usoare in comparatie cu rezidentiatul s.a.m.d. In concluzie, daca vrei sa ajungi un medic adevarat, de valoare, va fi din ce in ce mai greu. Acuma nu vreau sa te sperii, dar nici nu-ti imagina ca te-asteapta viata aia de student gresit inteleasa de multi elevi.

Oricum, multa bafta!

P.S.: m-am uitat pe varianta de la romana, era usor sa iei 5-6, asta in conditiile in care atunci cand ti se cere o drama nu scrii despre 'Morometii' sau 'Ion'.
M-am uitat si pe varianta de la mate M1, si, de asemeni, se putea lua 5 fara prea mult efort daca aveai acele minime notiuni de algebra, geometrie analitica si analiza bine puse la punct.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.07.2011, 01:57:20
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Iar faptul ca in ziua de azi elevii nu mai citesc nimic, habar n-au ce este drama, numarul i, derivata, integrala, matricea, care sunt legile chimiei si ale fizicii, si pot sa mai insir aici destule, nu e din vina profesorilor, e din vina lor. Eu am avut si profesori buni, si profesori care ne lasau in plata Domnului, insa asta nu m-a impiedicat sa invat.
Crezi ca la facultatea o sa fie altfel? O sa fie mai rau. Majoritatea profesorilor doar vor preda (fara explicatii), iar exigentele unora vor atinge cote maxime (te vor pica la examen daca din 5 sub, 4 le faci perfect, iar al 5-lea de un 4-5).

Oricum, felicitari pt bac! Iar la facultate sa copiezi (daca poti) acolo unde informatia nu are importanta (pt ca e si multa umplutura), dar la disciplinele importante, de baza, sa fii sincera si cinstita cu tine si sa nu faci asta; ar fi lipsa de respect fatza de tine, de colegii tai si fatza de medicina, care e atat de frumoasa!

Iti tin pumnii la admitere si sper ca peste 6 ani sa iasa de pe portile UMF-ului un medic integru si pasionat de ceea ce face!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.07.2011, 08:30:12
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Iar faptul ca in ziua de azi elevii nu mai citesc nimic, habar n-au ce este drama, numarul i, derivata, integrala, matricea, care sunt legile chimiei si ale fizicii, si pot sa mai insir aici destule, nu e din vina profesorilor, e din vina lor. Eu am avut si profesori buni, si profesori care ne lasau in plata Domnului, insa asta nu m-a impiedicat sa invat.
Crezi ca la facultatea o sa fie altfel? O sa fie mai rau. Majoritatea profesorilor doar vor preda (fara explicatii), iar exigentele unora vor atinge cote maxime (te vor pica la examen daca din 5 sub, 4 le faci perfect, iar al 5-lea de un 4-5).

Oricum, felicitari pt bac! Iar la facultate sa copiezi (daca poti) acolo unde informatia nu are importanta (pt ca e si multa umplutura), dar la disciplinele importante, de baza, sa fii sincera si cinstita cu tine si sa nu faci asta; ar fi lipsa de respect fatza de tine, de colegii tai si fatza de medicina, care e atat de frumoasa!

Iti tin pumnii la admitere si sper ca peste 6 ani sa iasa de pe portile UMF-ului un medic integru si pasionat de ceea ce face!
Va multumesc si sa dea Dumnezeu sa fie asa! Cat despre exigentele de la medicina, sunt pusa in tema de verii mei mai mari, care sunt deja studenti in anii superiori, deci nu ma mai sperie nimic :)
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.07.2011, 10:04:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Iar la facultate sa copiezi (daca poti) acolo unde informatia nu are importanta (pt ca e si multa umplutura), dar la disciplinele importante, de baza, sa fii sincera si cinstita cu tine si sa nu faci asta; ar fi lipsa de respect fatza de tine, de colegii tai si fatza de medicina, care e atat de frumoasa!
Cu materiile de umplutura e si aceasta o mare capcana. Aceasta idee, a materiilor de umplutura se vehiculeaza in toate facultatile, cred. Ei, bine, este o mare capcana. Si noi, la Litere, credeam ca avem multe materii inutile. Insa practica a demonstrat ca am avut nevoie de absolut toate.

Sonia, invata dupa puterile tale si nu copia, ca-ti faci singura rau. Poate pacalesti cateva examene copiind, dar apoi, in practica profesionala, lipsa acelor cunostinte se vor transforma in handicap.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.07.2011, 10:44:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

De ce ne miram, atata timp cat ne conduce un ministru al invatamantului care are 11 clase, sau poate ca mai putin, atata timp cat el considera substantivul " coleg " de genul neutru....
Ganditi-va ca acest procent de promovare la bac considerat " jalnic ", nu este tocmai cel real, s-a putut si copia in unele situatii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.07.2011, 10:57:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Profesorul meu de " editura " spunea ca : " ignoranta contemporana a ajuns o boala, o boala gen autism social "
Pacat ! Ne plangem ca nu avem bani, este adevarat, sistemul social romanesc este josnic, dar uitam faptul ca si noi contribuim la dezvoltarea acestuia . Poate ca nu avem posibilitati financiare, poate ca nu avem parte de excursii si alte bucurii materiale, avem insa sansa de-a ne face " un bine " pe care sa ni-l putem permite, SA INVATAM ! Nu conteaza ca acest lucru nu este apreciat pe masura, nu conteaza faptul ca el ne poate aduce sau nu, satisfactii materiale, conteaza insa foarte mult ca el ne poate forma atat fizic cat si spiritual, mental, ne poate modela caracterul si intari demnitatea . Este un bine pe care ni-l putem oferi singuri...mai ales " gratis " . Slava Domnului, avem un creier extrem de complex si dotat pe care trebuie sa-l exploatam.
Avem impresia natanga ca lenea ne face cinste, ne usureaza eforturile, ne face obiectivi...NICIGAND ! Lenea, nu doar ca este pacat, dar ne influienteaza viata, mai ales la tinerete, intr-un mod iremediabil . Deciziile tineretii deschid cele mai multe drumuri spre perspectiva, asa cum pot fi ele, cu greseli cu tot, sunt benefice. Nefacand mare lucru, nu poti realiza mare lucru.
Mi-a placut o replica dintr-un film : " cele mai bune lucruri vin din cele mai bune experiente, iar cele mai bune experiente vin din cele mai proaste decizii ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.07.2011, 10:57:44
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Va impartasesc ceea ce s-a facut la o scoala din localitate....
Pentru ca acele camere nu au sonor si sunt fixe un profesor dicta din pragul usii elevilor din sala de examen ce sa scrie. Asa ca gasesc romanasii nostri metode nu va faceti griji!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40