Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.05.2013, 13:58:33
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<79. Sfanta Liturghie se aduce numai pentru iertarea celor pomeniti, vii si morti, sau si pentru iertarea si mantuirea tuturor oamenilor ?

Sfanta Liturghie se aduce ca jertfa numai pentru cei dreptcredinciosi. In prima parte a Sfintei Liturghii pot sa stea la biserica si cei nebotezati, adica catehumenii. In cadrul Sfintei Liturghii se fac rugaciuni de obste pentru mantuirea „tuturor oamenilor " cum ne invata Sfantul Apostol Pavel. Nominal insa, la Sfanta Liturghie se pomenesc numai cei dreptcredinciosi si cei carora le ingaduie Sfintele Canoane, care nu au oprire canonica de a li se scoate miride ( Invatatura de Credinta Ortodoxa, ed. 1952, cap. 278; Pavila Bisericeasca a lui Nicodim Sachelarie ).>>

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri4.htm



<<43. Putem să-i trecem în pomelnicul de la Sfânta Liturghie pe cei sinuciși, necredincioși, necununați ? Ce putem face pentru ei ?
Nu se trec în pomelnicul de la Sfânta Liturghie cei sinuciși (spânzurați, otrăviți, cei care și-au curmat viața singuri) și nici cei care trăiesc necununați sau în desfrânări. Se pot trece la acatiste, paraclise sau parastase fără Liturghie.>>

http://popasduhovnicesc.ro/Links/Par_InRs.htm

<<Putem trece în pomelnicul de la Sfânta Liturghie pe cei sinuciși, necredincioși, necununați? Ce putem face pentru ei? Se pot plăti pomelnice anuale?
Nu se trec pe pomelnicul de la Sfânta Liturghie cei sinucisi și nici cei care trăiesc necununați sau în desfrânare. Cei vii se pot trece la acatiste și paraclise. Se poate da un pomelnic anual, dar să nu uităm să-i spunem preotului care este situația, pentru ca preotul să știe și să nu-i pomenească la Sfânta Liturghie.>>

http://www.parohiamacin4.org/biserica.htm


Cuviosul Paisie Aghioritul despre SFANTA LITURGHIE, IMPARTASIRE si pomenirea la PROSCOMIDIE
<<Nume de catolici, de martori ai lui Iehova etc. nu este bine sa-i pomenesti la Sfanta Proscomidie. Pentru acestia nu se pot scoate miride si nici parastas nu se poate face. Pentru sanatatea si luminarea lor ne putem ruga, chiar si paraclis putem face.>>
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...e-impartasire/
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.05.2013, 14:00:18
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<1. Despre pomenirea numelor
Prin pomenire, adică prin rostirea în cadrul unei rugăciuni către Dumnezeu a numelui propriu sau al altor persoane, se dorește împărtășirea harului și atragerea milostivirii lui Dumnezeu pentru cei pomeniți, după cuvântul tâlharului de pe cruce: „Pomenește mă, Doamne, când vei veni întru împărăția Ta” și al Sfântului Apostol Pavel, care zice: „Rugați-vă unii pentru alții”. Când persoana pomenită nu este prezentă fizic la locul pomenirii, prin rostirea numelui ei, credem că harul și mila lui Dumnezeu se revarsă indiferent de locul unde se află ea la acel moment.
2. Forme și modalități de pomenire
Pomenirea se poate face atât de clerici, în cadrul sfintelor slujbe sau în rugăciunea lor par&not;ticulară, cât și de laici, în rugăciunile personale.
Privitor la pomenirea la sfintele slujbe, în practica de zi cu zi a credincioșilor s-au împământenit mai multe feluri de pomenire. Corect se poate vorbi de următoarele feluri de pomenire:
• Sfânta Liturghie – este pomelnicul de vii și de morți care se pomenește în taină de către preot la rânduiala proscomidiei din cadrul Sfintei Liturghii;
• Acatistul – este pomelnicul de vii care se pomenește la ecteniile acatistului cu scopul strict de mulțumire sau îndeplinire a unor cereri (sănătate, izbăvirea de închisoare, îmblânzirea dușmanilor etc.);
• Sfântul Maslu – este pomelnicul numai de vii care se pomenește în cadrul tainei Sfântului Maslu, pentru sănătatea trupească și iertarea de păcate a celor pomeniți;
• Sărindarul – vine de la grecesul saranda care înseamnă 40 și este pomelnicul numai pentru morți, de regulă pentru o singură persoană, recent decedată, care se pomenește la Sfânta Liturghie până la parastasul de 40 de zile al răposatului.
3. Cum scriem un pomelnic
• Pe pomelnic se trec doar numele de botez și fără detalierea problemelor și dorințelor pentru care cerem sprijinul lui Dumnezeu;
• pe pomelnic se trec numai ortodocșii practicanți (cei care se spovedesc și participă regulat la Sfânta Liturghie), pentru că harul lui Dumnezeu nu lucrează împotriva voinței libere a necredinciosului;
• pe pomelnic credinciosul trebuie să scrie la ce fel de slujbă dorește să fie pomenit pomelnicul, iar pentru Sfânta Liturghie pomelnicul trebuie făcut pe două coloane distincte, una pentru vii și una pentru răposați, cu mențiunea „Vii” și „Adormiți”;
• ordinea înscrierii pe pomelnic este următoarea: preotul care a săvârșit botezul celui care dă pomelnicul; preotul duhovnic; nașii (de la botez și cununie); soț/ soție și copii; alte rude și apropiați.
4. Ce nu este permis la scrierea unui pomelnic
• Nu se pomenesc persoanele nebotezate, deci nici copiii avortați;
• nu se pomenesc vrăjitorii, descântătorii, ghicitorii sau cei ce practică magia albă;
• nu se pomenesc sinucigașii, apostații, ereticii, schismaticii, ateii sau masonii;
• nu se pomenesc la răposați dispăruții despre care nu avem certitudinea morții lor;
• nu se scriu nume de persoane vii pe pomelnicul celor răposați cu părerea că așa s-ar provoca moartea persoanei respective;
• nu se cere pedepsirea sau răul vreunei persoane considerate dușman;
• pe pomelnicul de la Sfântul Maslu nu se trec răposați;
• scrisul numelui pe toacă, pe limba clopotului etc. sunt lucruri vrăjitorești, care atrag osânda celor ce le practică.>>
________________________________________
Lumea Credintei, anul VI, nr. 7 (48) Iulie 2007
http://turnu.ro/invataturi_catehetice.htm
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.05.2013, 14:02:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Stiu ca la Proscomidie se pomenesc si se scot particele doar pentru crestinii ortodcsi spovediti, fara patimi (sa nu fie betivi, sa nu fie fumatori etc.), doar pentru crestinii ortodocsi cununati in Sfanta Biserica etc.
E adevarat ca respectand aceste cerinte, (si treb uie sa le respectam) cred ca mai toate pomelnicile vor fi cam goale. Putini dintre noi indeplinesc aceste cereri.
Am mai auzit spuse aceste lucruri, dar mie mi se pare ca mi se cere sa stiu totul despre cei, pe care ii pun pe acatist, ceea ce implica si judecarea lor.
Oare avem cum sti anumite lucruri, chiar si despre cei din famila noastra? Mie aceasta cerinta mi se pare prea grea, ca sa o pot indeplini. Dumnezeu oricum ne vede asa cum suntem, nu trebuie sa judecam noi in locul Lui.
Dar daca e sau nu ortodox, asta putem sti.
Inca nu am citit linkul postat, dar il voi citi.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.05.2013, 14:03:48
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<Nu pot fi trecuți în pomelnic, la Sfânta Liturghie, cei de altă credință

Cei de altă credință pot fi trecuți în pomelnic? Ei se pomenesc la vreo rugăciune a Bisericii?

Un bun creștin, un creștin autentic nu poate să nu se roage pentru întreaga lume, îmbrățișându-i pe toți în dragostea sa. Spre aceasta trebuie tins. Așadar, nu numai pentru cei de altă credință se poate ruga, ci și pentru toți cei care, de obicei, sunt stigmatizați de societate pentru păcatele lor mari și evidente. O poate face în rugăciunea sa, dar o poate face și la slujba Sfântului Maslu, de pildă, a Acatistului, a Paraclisului, nădăjduind că mila lui Dumnezeu, atingându-le și acestora sufletul, îi va mișca spre înnoirea vieții.

Dar cei cuprinși de diferite patimi (bețivi, fumători etc.) sau cei necununați? Dar sinucigașii?

Da, există o slujbă a Bisericii unde se impune o exigență aparte în privința celor care sunt pomeniți: este vorba de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Întrucât în cadrul Sfintei Liturghii sunt chemați la împărtășirea cu Trupul și Sângele lui Hristos numai cei care mărturisesc aceeași credință și sunt într-o stare duhovnicească corespunzătoare (într-o stare de pocăință), nu pot fi trecuți în pomelnic cei de altă credință (heterodocși sau adepți ai altor religii), vrăjitorii, descântătorii sau cei care sunt cunoscuți ca trăind, persistând în păcate grave (ucidere, adulter etc.).

În cazul celor adormiți, nu pot fi trecuți în pomelnic cei care s-au sinucis pentru că, omorându-se, au refuzat darul vieții primit de la Dumnezeu și L-au refuzat pe Dumnezeu. Sfântul Nicodim Aghioritul numește sinuciderea treapta a douăsprezecea și ultimă a păcatului.

Nu pot fi trecuți în pomelnic nici copiii morți nebotezați sau pruncii avortați.
Sfântul Simeon al Tesalonicului spune și de ce nu pot fi pomeniți cei pe care i-am enumerat mai sus sau cei asemenea lor.

La Sfânta Proscomidie, când sunt pomeniți cei vii și cei adormiți, preotul scoate câte o părticică (miridă) pentru fiecare și o așază pe Sfântul Disc, acolo unde sunt așezate: Sfântul Agneț, care se va preface în Sfântul Trup al lui Hristos, miridele pentru Maica Domnului și cele pentru sfinți.
Când, după prefacerea darurilor de pâine și vin în Trupul și Sângele Domnului, părticelele sunt puse în Sfântul Potir, acestea se unesc cu Sfângele Lui. Dacă persoana pomenită este în stare potrivită împărtășirii (viață curată, stare de pocăință), primește în chip nevăzut împărtășirea Duhului (în momentul în care pune miridele pentru vii și adormiți în Sfântul Potir, preotul rostește: „Spală, Doamne, păcatele celor care s-au pomenit aici, cu cinstit Sângele Tău, pentru rugăciunile sfinților Tăi“); dacă are o viață păcătoasă și nu se depărtează de păcat (dacă nu are stare de pocăință), atunci jertfa adusă îi va fi spre osândă. Așadar, este nevoie de atenție atât din partea celui care face și aduce pomelnicul, cât și din partea preotului.

În același timp, trebuie avut grijă ca nu cumva, oprindu-ne la respectarea exterioară a rânduielilor bisericești, să devenim justițiari necruțători față de semenii noștri: să uităm adică de propriile păcate și să le judecăm numai pe ale acestora – poate pentru simplul fapt că ale noastre sunt ascunse, în vreme ce ale semenilor sunt cunoscute lumii. Împlinirea rânduielilor bisericești se cade a fi făcută în duhul dragostei.>>

http://www.corol.ca/despre-ortodoxie.html
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.05.2013, 14:17:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
<<În același timp, trebuie avut grijă ca nu cumva, oprindu-ne la respectarea exterioară a rânduielilor bisericești, să devenim justițiari necruțători față de semenii noștri.>>
Da, exact la acest lucru m-am gandit.
Pentru cei, care nu pot fi numiti la Proscomidie, ne putem ruga in particular, asa cum ne rugam si pentru dusmanii nostri.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.05.2013, 14:21:33
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am mai auzit spuse aceste lucruri, dar mie mi se pare ca mi se cere sa stiu totul despre cei, pe care ii pun pe acatist, ceea ce implica si judecarea lor.
Oare avem cum sti anumite lucruri, chiar si despre cei din famila noastra? Mie aceasta cerinta mi se pare prea grea, ca sa o pot indeplini. Dumnezeu oricum ne vede asa cum suntem, nu trebuie sa judecam noi in locul Lui.
Dar daca e sau nu ortodox, asta putem sti.
Inca nu am citit linkul postat, dar il voi citi.
Eu pentru ca sunt ortodoxa dar mama mea a fost catolica si jumatate din neamul meu este format din catolici, i-am spus parintelui meu duhovnic. Parintele pomeneste la proscomidie doar pe aceia pe care considera ca au dreptul.

Referitor la cat de crestini suntem (spovediti, fara pacate, fara... fara...) asta mi se pare aproape de nerealizat. Am vazut cerintele la mai multe biserici si am evitat sa las pomelnice, pentru ca nu stiu toate datele despre toti ai familiei mele(ma refer rude, matusi, veri, nepoti) sau prieteni si nici nu cred ca poti sa-i intrebi.

Cred ca sfatul duhovnicului si cuvantul acestuia sunt singurele care ne pot ajuta.

Dar, accesand link-urile o sa vedeti ca nu e totul doar alb sau doar negru. Bineinteles ca nu e negociere, dar o discutie curata cu parintele e de folos. Si oricum, in rugaciunea noastra particulara, e loc pentru toata lumea. Asta n-o interzice nimeni.(Sper!!!)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 20.05.2013, 16:48:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
<<1. Despre pomenirea numelor
Prin pomenire, adică prin rostirea în cadrul unei rugăciuni către Dumnezeu a numelui propriu sau al altor persoane, se dorește împărtășirea harului și atragerea milostivirii lui Dumnezeu pentru cei pomeniți, după cuvântul tâlharului de pe cruce: „Pomenește mă, Doamne, când vei veni întru împărăția Ta” și al Sfântului Apostol Pavel, care zice: „Rugați-vă unii pentru alții”. Când persoana pomenită nu este prezentă fizic la locul pomenirii, prin rostirea numelui ei, credem că harul și mila lui Dumnezeu se revarsă indiferent de locul unde se află ea la acel moment.
2. Forme și modalități de pomenire
Pomenirea se poate face atât de clerici, în cadrul sfintelor slujbe sau în rugăciunea lor par&not;ticulară, cât și de laici, în rugăciunile personale.
Privitor la pomenirea la sfintele slujbe, în practica de zi cu zi a credincioșilor s-au împământenit mai multe feluri de pomenire. Corect se poate vorbi de următoarele feluri de pomenire:
• Sfânta Liturghie – este pomelnicul de vii și de morți care se pomenește în taină de către preot la rânduiala proscomidiei din cadrul Sfintei Liturghii;
• Acatistul – este pomelnicul de vii care se pomenește la ecteniile acatistului cu scopul strict de mulțumire sau îndeplinire a unor cereri (sănătate, izbăvirea de închisoare, îmblânzirea dușmanilor etc.);
• Sfântul Maslu – este pomelnicul numai de vii care se pomenește în cadrul tainei Sfântului Maslu, pentru sănătatea trupească și iertarea de păcate a celor pomeniți;
• Sărindarul – vine de la grecesul saranda care înseamnă 40 și este pomelnicul numai pentru morți, de regulă pentru o singură persoană, recent decedată, care se pomenește la Sfânta Liturghie până la parastasul de 40 de zile al răposatului.
3. Cum scriem un pomelnic
• Pe pomelnic se trec doar numele de botez și fără detalierea problemelor și dorințelor pentru care cerem sprijinul lui Dumnezeu;
• pe pomelnic se trec numai ortodocșii practicanți (cei care se spovedesc și participă regulat la Sfânta Liturghie), pentru că harul lui Dumnezeu nu lucrează împotriva voinței libere a necredinciosului;
• pe pomelnic credinciosul trebuie să scrie la ce fel de slujbă dorește să fie pomenit pomelnicul, iar pentru Sfânta Liturghie pomelnicul trebuie făcut pe două coloane distincte, una pentru vii și una pentru răposați, cu mențiunea „Vii” și „Adormiți”;
• ordinea înscrierii pe pomelnic este următoarea: preotul care a săvârșit botezul celui care dă pomelnicul; preotul duhovnic; nașii (de la botez și cununie); soț/ soție și copii; alte rude și apropiați.
4. Ce nu este permis la scrierea unui pomelnic
• Nu se pomenesc persoanele nebotezate, deci nici copiii avortați;
• nu se pomenesc vrăjitorii, descântătorii, ghicitorii sau cei ce practică magia albă;
• nu se pomenesc sinucigașii, apostații, ereticii, schismaticii, ateii sau masonii;
• nu se pomenesc la răposați dispăruții despre care nu avem certitudinea morții lor;
• nu se scriu nume de persoane vii pe pomelnicul celor răposați cu părerea că așa s-ar provoca moartea persoanei respective;
• nu se cere pedepsirea sau răul vreunei persoane considerate dușman;
• pe pomelnicul de la Sfântul Maslu nu se trec răposați;
• scrisul numelui pe toacă, pe limba clopotului etc. sunt lucruri vrăjitorești, care atrag osânda celor ce le practică.>>
________________________________________
Lumea Credintei, anul VI, nr. 7 (48) Iulie 2007
http://turnu.ro/invataturi_catehetice.htm
Iarta-ma sora ca ma bag si eu asa, pe nepusa masa , in dicutia ta, dar imi place ce spui (despre sora Miha-Anca deja nu mai are rost sa fac aprecieri deorece o stiu de mult si o cunosc cum marturiseste Adevarul in orice imprejurare !) si am urmarit schimbul de idei cu Miha-A. si il gasesc f. folositor chiar si " profesorilor" suferiti si adulati sau nesuferiti ai forumului.
Textul acesta marcat de mine , desi incomplet , este f. binevenit iar eu (ca sa nu mai muncesc in plus) am sa-l scot la imprimanta (cu rugamintea de a fi deacord spre difuzare) si am sa-l inminez celor care ma roga sa ii pomenesc la vreo rugaciune sau sa le duc un pomelnic undeva(de vreo 2-3 ori am patit asa ceva), din dorinta de a cunoaste invatatura corecta a Bisericii Ortodoxe si de a evita pomelnicele negre, care nu sunt o raritate !
Totusi am sesizat la un moment dat ca te-a atins indulgenta si temerea nefondata ca daca ar fi sa respectam intocmai recomandarile BO pt. trecerea pe un pomelnic (si implicit pomenirea la slujbe) nu am mai avea pe cine sa trecem .
Totusi , nu fi asa de convinsa ! Crestinii care cunosc multe despre lumea ortodoxa si care se nevoiesc mult mai mult decit noi dar totusi nu intra pe site-uri "ortodoxe" ca sa "socializeze"... sunt destui de numerosi !
Pe deoparte, pe dealta , decit sa fie biserica arhiplina de tot felul de bonjuristi si itineranti, de oameni cu obiceiuri "de dumina", (pt. ca asa vor ei sa fie si nu vor sa-si puna sufletul pt. Hristos in mod total si etern) care sub o forma sau alta creaza tulburare, ispitire si smintire pt. ceilalti , mai bine suntem 30 de crestini dar care atunci cind ne rugam (vorba gheronului Cleopa) curge apa din grinda !
Sigur, stim ca Hristot ii asteapta pe toti, ii cheama pe toti, bla-bla-bla ... dar conteaza intotdeauna ce face practic fiecare si nu ce zice . Conteaza ca are liberul arbitru sa faca ce vrea si faptele pe care le face ! Pai de ce ne-a invatat Hristos sa observam, sa cercetam,sa apreciem, sa recompensam faptele cele bune si drepte ? Pt. ca insusi a zis : "Taci tu ! sa vorbeasca faptele tale !" Adica sa apreciem rodul fiecarui om dupa faptele sale ! Ca din fapte se cunoaste omul bun,. precum pomul roditor ! Ca daca ne luam dupa vorbele frumoase ale fistecui ... din vorbe , incepind cu mine si cu tine , toti suntem mari si frumosi si buni de laudat , dar dupa fapte ... ce mai ramine de noi ?
Si inca pe de o alta parte , indrasneala de a trece pe pomelnic orice vrei tu si cum iti vine tie , nerespectind invatatura BO, desconsiderind canoanele (pe care fie vorba intre noi, orice crestin ortodox are obligatia sa le cunoasca !) ispitindu-l pe preotul bisericii (care nu cunoaste anamunte despre fiecare om pe care noi il trecem) si pe Dumnezeu insusi (dupa aiureala ca : eu trec pe cine vreau si Dumnezeu va alege pe cine sa pomeneasca sau nu , ca El le stie pe toate !) se plateste cu sanatatea celui care are aceasta indrasneala si sesconsiderare fata de Ziditor.
Pai de aceea am spus eu aluziv la cei care fac ce vor ei si isi respecta canoanele lor si nu pe ale bisericii , cei care in mod voit privesc la Dumnezeu doar ca la un Mare indulgent si Omniiertator fara a-l considera in acelasi timp si Drept Judecator (deoarece cuvintul "judecata" nu le place si de aceea se feresc de el , il alunga din vocabularul lor ortodox)ca si-l inchipuie pe Acesta , in acest ultim caz, ca pe un factor postal din vagonul de tren , sortator de corespondenta in functie de destinatie pe masura ce trenul (timpul)merge si care alege el dupa cum stie el ce si cum !
Pai Dumnezeu este total, dar total altfeva decit aceste elucubratii !

In sfirsit , ma opresc aici dar repetind marturisirea : imi place (nu stiu cit conteaza acest lucru in general vorbind ?) cum privesti ortodoxia numai sa o faci tot asa pina la capatul tuturor lucrurilor si fara nici un pic de teama de a fi catalogata habotnica . Sa nu cedezi acestui subterfugiu deopotriva intelectualist si elitist ca si ignorant !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.05.2013 at 16:50:48.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.05.2013, 18:22:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Daca aceste vorbe inseamna modernism/ecumenism inseamna ca l-ati numit si pe Sfantul Nectarie: ecumenist.
Sfantul nectarie nu este ecumenist, doar interpretarea unor citate este in spirit ecumenist, desi se refera la altceva. Fiind o invatatura gresita, unii credinciosi folosesc citate pe care le interpreteaza doar in spiritul invataturii ecumeniste, desi nu au vreo legatura.
Sfantul Nectarie se refera la a-i iubi pe toti oamenii, chiar daca sunt eretici (si chiar pagani). Nu spune deloc sa acceptam si invataturile lor. La asta se refera si Parascheva, ca nu schimbam adevarul pentru dragoste, care e de fapt o parare de iubire. Adica pentru buna intelegere nu adoptam si noi niste invataturi catolice sau protestante, ca sa ne putem uni. Nu e ceva ce spune doar Parascheva, ragasim in multe articole ortodoxe aceasta intelegere.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.05.2013, 21:58:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit graba... schimba treaba !

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iarta-ma sora ca ma bag si eu asa, pe nepusa masa, in dicutia ta, dar imi place ce spui (despre sora Miha-Anca deja nu mai are rost sa fac aprecieri deorece o stiu de mult si o cunosc cum marturiseste Adevarul in orice imprejurare !) si am urmarit schimbul de idei cu Miha-A. gasindu-l f. folositor chiar si "profesorilor" suferiti si adulati sau nesuferiti ai forumului.
Textul acesta marcat de mine , desi incomplet , este f. binevenit iar eu am sa-l scot la imprimanta (cu rugamintea de a fi deacord spre difuzare) si am sa-l inminez celor care ma roga sa ii pomenesc la vreo rugaciune sau sa le duc un pomelnic undeva la vreo minastire(de vreo 2-3 ori am patit asa ceva), din dorinta de a cunoaste invatatura corecta a Bisericii Ortodoxe si de a evita pomelnicele negre, care nu sunt o raritate !
Totusi am sesizat la un moment dat ca te-a atins indulgenta si temerea nefondata. Ca daca ar fi sa respectam intocmai invataturile BO pt. trecerea pe un pomelnic (de pomenire la slujbe) nu am mai avea pe cine sa trecem si implicit nu ar mai fi crestini care sa vina in biserica si la altar cu listute .
Insa nu fi asa de convinsa de aceasta existenta! Crestinii care cunosc multe despre trairea ortodoxa si care se nevoiesc mult mai mult decit noi dar care nu intra pe site-uri "ortodoxe" ca sa "socializeze"... sunt destui de numerosi, iar acestia genereaza suficiente pomelnice valide !
Pe deoparte! Pe de alta , decit sa fie biserica arhiplina de tot felul de bonjuristi si itineranti, de oameni cu obiceiuri "de duminica", (pt. ca asa vor ei sa fie, pt. ca doar atit le este suficient lor si nu vor sa-si puna sufletul pt. Hristos in mod total si etern) care insira pomelnice nerespectind nici o lege, care sub o forma sau alta creaza tulburare, ispitire si smintire pt. ceilalti in fel si chip, de multe ori chiar nebanuit... mai bine suntem 30 de crestini dar care atunci cind ne rugam (vorba gheronului Cleopa) curge apa din grinda iar ce dam la altar este dupa rinduiala sfintilor si parintilor BO!
Sigur, stim ca Hristos ii asteapta pe toti, ii cheama pe toti, etc,etc,etc ... dar conteaza intotdeauna ce face practic fiecare si nu ce zice . Conteaza ca fiecare are liberul arbitru sa faca ce vrea si faptele pe care le face ! Pai de ce ne-a invatat Hristos sa observam, sa cercetam,sa apreciem si sa luam aminte la faptele cele bune si drepte ? Pt. ca Insusi a zis : "Taci tu ! sa vorbeasca faptele tale !" Adica sa apreciem rodul fiecarui om dupa faptele sale ! Ca din fapte se cunoaste omul bun, precum pomul roditor ! Daca ne luam doar dupa vorbele frumoase ale fistecui ... eeee,din vorbe , incepind cu mine si cu tine , toti suntem mari si frumosi si buni de laudat , dar dupa fapte ... ce mai ramine de noi ? Adica sa avem faptele si vietuirea dupa invatatura BO si nu dupa cum socotim, sau poate mai corect, nu socotim noi ... inclusiv intocmirea de pomelnice ! Fara a ne teme de altceva ! Decit de a schimba viata si trairea in Hristos, cu cea in noi, in Domnul Om !
Si inca pe de o alta parte, ultima, indrasneala de a trece pe pomelnic orice vrei tu si cum iti vine tie , nerespectind invatatura BO, desconsiderind canoanele (pe care fie vorba intre noi, orice crestin ortodox are obligatia sa le cunoasca !) ispitindu-l pe preotul bisericii (care nu cunoaste in amanunt despre fiecare om pe care noi il trecem) si pe Dumnezeu Insusi (dupa aiureala ca : eu trec pe cine vreau si Dumnezeu va alege pe cine sa pomeneasca sau nu , ca El le stie pe toate !) se plateste cu sanatatea celui care are aceasta cutezanta si desconsiderare fata de Ziditor.
Pai de aceea am spus eu aluziv la cei care fac ce vor ei si isi respecta canoanele lor si nu pe ale bisericii , cei care in mod voit privesc la Dumnezeu doar ca la un Mare indulgent si Omniiertator fara a-l considera in acelasi timp si Drept Judecator (deoarece cuvintul "judecata" nu le place, ii infricoseaza, si de aceea se feresc de el, il alunga din vocabularul lor ortodox)ca si-l inchipuie pe Acesta , in acest ultim caz, ca pe un postas din vagonul de posta CFR, sortator de corespondenta in functie de destinatie pe masura ce trenul (timpul)merge si care alege el dupa cum stie el ce si cum din maldarul de scrisori!
Pai Dumnezeu este total, dar total altceva decit aceste elucubratii !
Grija ta si lucrarea ta si paza ta si paza poruncilor Lui sunt ale tale , iar lucrarea Sa este numai a Sa !
Lucrarea omului si a lui Dumnezeu nu sunt alambicate, dupa cum vrem noi, dupa cum vrem noi sa dam rasoleala fara socoteala..."las-o ba , ca merge-asa, ne-am obisnuit cu ea !". Ci ele sunt complementare : una linga alta , una in continuarea celeilalte, una precedata de cealalta, cu o anumita rinduiala, ordine... fara a fi facute coctail, carcalete, varza sau alambicate !

In sfirsit , ma opresc aici dar repetind marturisirea : imi place (nu stiu cit conteaza acest lucru, in general vorbind !?) cum privesti ortodoxia numai sa o faci tot asa pina la capatul tuturor lucrurilor si fara nici un pic de teama de a fi catalogata habotnica . Sa nu cedezi acestui subterfugiu deopotriva intelectualisto-elitist ca si ignorant !
Cind am postat acest mesaj eram in graba si l-am lansat necorectat. Se vede lesne .
In partea albastrita este facuta corectia necesara iar eu imi cer iertare pt. neglijenta practicata si va propun sa cititi aceasta versiune , de mai sus !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.05.2013, 01:04:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul Nectarie nu este ecumenist,
Of!
Mi-ai luat o piatră de pe inimă, în sfârșit...:)))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
articol marturisire evreu E_my Iudaismul 172 26.02.2012 11:20:47
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 13:59:40