Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.05.2008, 15:34:08
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sinod mai poate sa mai fie , si chiar exista proorocii despre un optulea sinod ecumenic care va da anatemei definitiv erezia ecumenista ...
insa sinod care sa schimbe canoanele nu a existat si nu va exista niciodata in ortodoxie
nu exista decat sinoade care sa adauge ceva care sa nu contrazica nimic din ceea ce a fost spus pana la noi
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.05.2008, 16:03:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.696
Implicit

si unde vom gasi pe acei ierarhi care vor condamna ecumenismul? si asta fara sa uitam o clipa ca ecumenismul nu se poate reduce la nivelul discutarii canoanelor ci are ample implicatii in Globalizare - EU- NATO - .......... si multe altele de care mai bine nu vorbim.

...sau poate vorbesti de cei citiva binecredinciosi care vor ramine in virf de munte, la o stina, si vor da anatemei ecumenismul, asa da sunt de acord, in rest.... uite-te mai atent in jur si vezi ce se intimpla....oare mai poate fi vorba de vre-un sinod MONDIAL OFICIAL?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.05.2008, 16:29:46
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sigur ca da ... acel sinod va veni cu siguranta ... ecumenistii au cam inceput inca de pe acum sa dea inapoi din indrazneala lor , dar in viitorul nu stiu cat de indepartat , vor fi scosi din biserica lui Hristos ... daca e sa ne luam dupa cele pe care le vedem in prezent insa , acele timpuri sunt cam indepartate ... insa proorociile trebuie sa se implineasca ... va fi acel al optulea sinod undeva la rusi , la care vor particiapa toate bisericile ortodoxe si unde se va da pe fata si anatemei toata lucratura masonica in legatura cu acest ecumenism prost inteles ...
ai dreptate ca acest al optulea sinod a toata lumea nu se poate inca desfasura deoarece inca nu este pregatita lumea pentru asta ... dar dupa al treilea razboi mondial care trebuie sa vina ( asa zic proorociile ) , lumea se va mai smeri si vor fi iarasi oamenii intteresati de Hristos ... atunci se va putea face acel sinod si vor fi scos ecumenismul din agenda de lucru a ierarhilor ortodocsi ... acum ierarhii slujesc in majoritate ecumenismului din frica si slabiciune omeneasca , dar ororile celui de al treilea razboi mondial va mai trezi lumea la realitate ... vor vedea ca inca mai au nevoi de Hristos ...
pentru o secunda de istorie va fi oprita aceasta influenta a masoneriei , care vrea sa aduca noua ordine mondiala , in timpul acelui " imparat " ortodox pus de sfintii ingeri dupa al treilea razboi mondial ... el va aduce pacea din nou si ortodoxia va fi propovaduita la toate popoarele ... asta va fi ultima scanteiere a ortodoxiei ...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.05.2008, 18:03:54
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.696
Implicit

Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.05.2008, 23:03:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

emanuel2007:pentru o secunda de istorie va fi oprita aceasta influenta a masoneriei , care vrea sa aduca noua ordine mondiala , in timpul acelui " imparat " ortodox pus de sfintii ingeri dupa al treilea razboi mondial ... el va aduce pacea din nou si ortodoxia va fi propovaduita la toate popoarele ... asta va fi ultima scanteiere a ortodoxiei ...

Ne poti da un link sau titlu de carte, referitor la cele scrise de tine?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.05.2008, 06:17:11
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da dar nu in secunda asta ca acuma trebuie sa plec la scoala ... :D

cand vin ... am sa pun mai multe surse foarte interesante :)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.05.2008, 20:22:09
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aceasta profetie spune clar despre sinodul al optulea si perioada de renastere a ortodoxiei de dupa acest sinod :

" VEDENIA PUSTNICULUI GRIGORIE
Vedenia pustnicului Grigorie care i s-a descoperit la anul 1868, în pustiul Iordanului, și pe care a scris-o către starețul Schitului românesc Prodromul din Sfântul Munte al Athosului
DIN pustiul Iordanului: către mult doritul meu părinte Nifon, ctitorul și fondatorul Sfântului Schit Prodromul din Sfântul Munte al Athosului, închinăciuni până la pământ.

În numele Atotputernicului Dumnezeu, Celui în Treime slăvit și al Născătoarei de Dumnezeu, a cărei milă este nemăsurată asupra noastră, a mult greșiților ei robi și pe care o ascultă iubitul ei Fiu și Dumnezeu, care știe toate, de la întemeierea lumii și până la sfârșit (și pe care ni le-au vestit nouă, prin Sfinții Săi Prooroci și prin Evanghelii) pentru nevoile ce le va pune pe pământ, ca semne ale apropierii zilei celei de-apoi, mi-au vestit și mie acestea prin îngerul Său.
Întâi m-am uitat la apus și a ieșit un nor și pe el era o baie mare, spre botez, celor ce au rămas neluminați până acum, în neamuri și în popoare.
Al 2-lea: Au ieșit șapte stele mari, de la apus, și s-au dus tot bătându-se către răsărit, închipuind că va veni neam peste neam.
Aici zice despre Constantinopol, căci va veni de la apus Filip al șaselea, cu 18 nații și se vor bate atât de tare și atât de cumplit, încât va curge sângele ca pâraiele și apa Buhadului va fi ca sângele de roșie.( notatia mea : aici este vorba despre al treilea razboi mondial , caci si in alte proorocii , cand se vorbeste despre acest al treilea razboi se spun aceleasi cuvinte : va veni filip cu 18 popoare ... )
După această groaznică bătălie se va face al optulea sobor, pentru ca să se aleagă binele de rău, adică dreapta
credință din eresuri și atunci vor veni toate neamurile la Sfântul
Botez Ortodox.

Al 3-lea: Am văzut căruță de lemn, cu cai de lemn, fără alt material, mergând. Și mi s-a grăit că este sfârșitul la tot meșteșugul, după cum zice Proorocul Daniil: „Cândseva înmulți mintea, atunci va fi și sfârșitul.” Căci vor ieși mașinării încât și prin văzduh vor zbura.
Al 4-lea: Am văzut cerul plin de păsări zburătoare, care îi vor mânca pe oameni de vii. Și vor fi acestea după cum zice Proorocul Iezechiel.
În vremea când vor veni din China, ca să ia toate țările creștine, vor fi atât de mulți, ca negura care acoperă pământul și, din cauza lipsei de hrană, vor mânca pe oameni de vii și sângele lor îl vor bea, pentru lipsa ce va fi pe pământ. Dar îi va pierde Domnul pe ei, cu fulgere și cu trăsnete și cu piatră, încât niciunul nu are să mai rămână.
Și atunci va porunci Domnul păsărilor cerului și fiarelor pământului ca să-i mănânce pe ei, pentru că, dacă i-ar lăsa așa, s-ar împuți tot pământul și văzduhul și ar muri toți oamenii.
Al 5-lea: Am văzut două păsări foarte mari: una, care era foarte grasă, a murit îndată pe pământ, iar pasărea cealaltă era foarte slabă.
Aici, se arată că vor fi doi împărați, și unul, care este al Turciei, va pierde în mod desăvârșit împărăția lui, iar al doilea, împăratul Austriei. Căci zice Agatanghel: „Vai ție, Austrie, că nu vei vedea lumina ta până când nu vei cânta: «Bine este cuvântat cel ce vine în numele Domnului.»”
Să nu se mire nimeni de lucrurile ce se vor întâmpla, pentru că Dumnezeu nu-i nedrept, căci Austria a luat cu nedreptate alte țări mai mici și le-a asuprit pentru religie și pentru ca să își lărgească hotarele; după cum a luat din Serbia atâtea milioane de sârbi și i-a făcut papistași; după cum i-a luat pe leși. De la noi (de la români) a luat Bucovina și alte părți. Acestea înseamnă luarea a toată bunătatea de pe pământ și tot rodul cu care ne-am hrănit noi până acuma. Prin asta să înțelegem, nu numai hrana cea trupească, ci și cea duhovnicească. De aceea a lipsit hrana cea duhovnicească, căci învățăturile de astăzi sunt rătăcite, deoarece au adus profesori străini, eretici, care cu încetul au să-i îndepărteze (pe creștini) de la dreapta credință Ortodoxă. Cred însă că Dumnezeu nu va zăbovi arcul mâniei Sale asupra celor răi. Căci se spune în Psalmii lui David: „Pierde-va Domnul pe cel ce grăiește minciuna.”
„Și pasărea cealaltă era foarte slabă;” prin aceasta se arată că va fi moarte cumplită pe pământ, de foame, de sete și de alte morți năprasnice.

Al 6-lea: Mi s-a arătat Mântuitorul, dimpreună cu Prea Cinstita Sa Maică, și am privit la Prea Curata Maică și Fecioară și era numai cu lanțuri de aur înfășurată și împodobită. Am privit la Mântuitorul și avea în stânga Sa o carte și, fără a-mi spune ceva, S-au înălțat.
Al 7-lea: Mi s-a dat în mână cartea, ce am văzut-o la Mântuitorul, fiind peste tot pecetluită, dar pe aducătorul ei nu mi s-a slobozit a-l vedea cu ochii mei cei trupești. Și s-a desfăcut una din peceți și am citit acestea: „24 de ani mai sunt încă și toată pacea se va lua de pe pământ.” După aceea s-a închis vederea ochilor mei și n-am mai putut citi nici un cuvânt. Și mi-a luat din mână cartea, grăindu-mi: „Celelalte nu le poți vedea cu ochii cei trupești, că această carte este a Proorociei celei veșnice de la început.”
Al 8-lea: Dus fiind la un loc înalt am privit toate holdele și țarinile lumii cu totul coapte și uscate și plecate spre cădere…
Creștinătatea din toată lumea este uscată și plecată spre cădere. Adică credința creștină fără de fapte este în mare primejdie de a cădea, în mod desăvârșit, de la Dumnezeu. Dar Dumnezeu nu va înceta, certându-ne și pedepsindu-ne, doar ne vom întoarce la El.
„…Am privit și, pe neașteptate, am văzut venind mulțime de secerători străini.”
Aceștia mi se pare că au să fie cei din China, fiindcă zice „străin”, adică străin de Dumnezeu, adică închinători la idoli.
„Și, secerând toate bucatele, grâul, porumbul și toate semănăturile, le-au cărat din toate părțile la arie, spre treierat: și aveau în mână lopată mare, spre vânturat.”
Și, cu adevărat, cei ce vor veni dinspre China, când vor intra în lume, vor tăia pe creștini, eretici, evrei și turci, după cum se taie și se adună grâul de pe câmp la arie, spre a fi treierat. Așa vor face aceștia; vor aduna toate neamurile spre tăiere și îi vor vântura, cum se vântură pleava la arie, de către vânt, și o spulberă în toată lumea; așa vor face aceștia, căci șaptezeci și doi de împărați au să fie în fruntea lor.
Al 9-lea: Eram privind și s-a dat drumul la toate dobitoacele pământului, mari și mărunte, curate și necurate, ca să pască toate țarinele. Și priveam și iată se îngrășaseră foarte.
Când se va lua Constantinopolul de la turci de către împăratul pe care au să-l pună îngerii, are să fie bine, căci va rodi pământul însutit și războaie nu vor fi, iar săracii au să fie ca împărații de bogați. Atunci vor fi zilele cele de aur, după cum zice Agatanghel.( in alte proorocii se spune ca imparatul cel pus de ingeri va fi exact la finele celui de-al treilea razboi , razboi prin care constantinopolul va trece inapoi la greci )
„Și s-a spus: aproape este toamna, adică sfârșitul lumii, apoi s-au pregătit trei scaune.”
Adică trei căsăpii în care se vor aduna toate spre tăiere. De la anul 1871 va începe foamete, căci se va lua rodul de la toate cele cu care ne-am hrănit până astăzi, mergând așa, din rău tot mai spre rău.
Acestea toate, câte le zice Grigorie, se vor împlini după luarea Constantinopolului de la turci. Căci, când va împărăți împăratul cel bun, care va fi pus de îngeri, va fi pace și dreptate, 32 de ani. Iar după acesta va fi împărat unul rău, și de la acesta vor începe anii durerilor, de care zice Grigorie; și va urma așa tot mai rău până la sfârșit.
Al 10-lea: Eram privind. S-a sculat un casap de la apus, având în mâna lui un cuțit mare și cu dânsul alți casapi, mulți și tari, având toți cuțite în mâini. Și au venit la întâiul scaun, care este în Viena și, după cum eram și priveam cele ce grăiesc, au început să taie și să înjunghie și era un țipăt foarte mare; apoi răsturnară scaunul. Și ieșea un râu de sânge din căsăpie, ca de treizeci de stânjeni de lat și de trei de adânc, după cum am putut a-l aprecia cu ochii.
Acest casap se spune că a venit de la apus. Aici prin „apus” trebuie înțeles: cel căzut de la Dumnezeu, în necunoaștere de Dumnezeu și care nici nu crede în Dumnezeu. Mi se pare că are să fie Antihrist, pentru că se zice că: „stătea de-a dreapta împăratului rusesc un evreu foarte semeț.” Zic Sfinții Părinți, că va bate pe trei împărați mari și, negreșit, Antihrist trebuie să fie acesta, căci Constantinopolul are să fie cufundat în vremea lui Antihrist.
Al 11-lea: Și au trecut casapii la al doilea scaun, care este al Prusiei. Așa îmi arăta mie cel ce-mi arătă acestea: Era un țipăt foarte mare, de la dobitoacele care se junghiau (dobitoace sau eretici, care nu cinstesc pe Dumnezeu după adevăr). Apoi răsturnară scaunul. După ce sfârșise tăierea, ieșise alt râu de sânge tot așa de mare, de nu-l putea trece voinicul călare. Iar culoarea sângelui, ce ieșea din eretici, era foarte urâtă.
Al 12-lea: Trecură acea căsăpie către al treilea scaun, care este al Rusiei (căci așa mi se arătau, toate, pe rând). La această căsăpie, erau adunate numai dobitoace curate, dar foarte grase, adică în creștinătate. Se tăiau foarte, mari și mici, și erau trimiși casapii prin toți munții, ca să adune toți berbecii la căsăpie, pentru tăiere, zicând, că altă grijă n-au iubitorii de argint decât să mănânce și să bea, de la cei bătrâni până la cei tineri. Adică s-au abătut de la pașterea cea duhovnicească la iubirea de argint, la mâncări și la băuturi fără sațiu. Și îi aduceau în turme, turme, spre tăiere; și eram privind când răsturnară al treilea scaun! Apoi au pus foc casapii în palaturile împărătești și era fumul arderii ridicându-se până la norii cerului. Și eram umblând prin toată cetatea Petersburgului și, iată, nu erau locuitori, și, cetatea era pustie de tot, împreună cu alte părți creștinești.
Al 13-lea: Mi s-a zis: privește în fața împăratului. Și era până la 60 de ani, în ziua când fugea el la munți, în pustii, numai cu un soldat, de la fața vrăjmașilor săi. Și iarăși am văzut pe împăratul, șezând pe scaun, tânguindu-se că a pierdut toate moșiile pe care le-a avut. Iar un evreu stătea de-a dreapta lui cu sabia goală, foarte semeț.
Al 14-lea: Era ieșind un râu de sânge, de la a treia căsăpie mare, dar nu m-am putut apropia nicidecum de râul cel de sânge, nici de trupurile morților, fiind oprit și zicându-mi-se că toți sunt Preoți, Cuvioși, Mucenici, omorâți cu felurite munci pentru dreapta credință. Imaginea descrisă se aseamănă mult cu ceea ce s-a petrecut în Rusia dupa ce comuniștii au luat puterea și l-au ucis pe țar cu întreaga familie.
Deci, fericit va fi și mucenic se va chema, tot cel ce va răbda să moară creștin: sau de sabie, sau de foc, sau înecat, sau de foame, sau de sete, sau de orice felurite munci, pentru dreapta credință. Și am privit la râul cel de sânge, ce ieșea din creștinătate și nu se putea compara nici
cu 20 de părți la una, cu cel ce ieșea din ereticii păgâni. Era luminat ca niște pietre scumpe și spuma lui era albă ca zăpada. Și îmi arătă, în carte, nenumărata sumă a morților, dar nu am putut-o număra cu privirea, căci erau milioane de milioane!
Al 15-lea: Am fost dus la un munte înalt; și m-am uitat la cer și iată, a ieșit de la apus un nor mare care a acoperit toată fața cerului. După aceea a ieșit alt nor mare, foarte întunecat, și a acoperit toată fața pământului, plin cu foc și sânge, și mergea spre răsărit cu urgie foarte mare și era să cadă peste mine; dar m-am rugat Domnului și a venit un nor mic și m-a ridicat foarte sus și m-a pus pe spatele acelui nor purtător de foc și de sânge. Și nu am văzut soarele, nici luna, nici stelele, și nu știam cum mă ține la atâta înălțime. După aceea s-au dus la răsărit și pe mine m-au pus pe pământul cel de odihnă. Iar sus era Duh de rouă, ca rouă lui Aron. Adică, toate relele, de la apus vor ieși și către răsărit vor merge. Și pentru fărădelegile noastre va pune Dumnezeu peste noi: foamete și secetă și ne va da în mâinile celor mai cumpliți păgâni care, jupuindu-ne de vii, ne vor arde și ne vor trece prin ascuțișul sabiei; dar nimenea dintre creștini să nu se abată de la Sfânta Credință Ortodoxă, căci mulți învățători s-au sculat, și se vor scula nenumărați, pe deasupra oi și înăuntru lupi răpitori, care se vor sili, în tot chipul, a răpi turma lui Hristos de la păzitorii ei duhovnicești. De la patriarhi până la diaconi, aveți grijă de turma lui Hristos, să nu piară vreun miel din ea, căci veți da seamă de toată turma, în ziua mâniei și a urgiei și a focului și a scrâșnirii dinților, înaintea Domnului; căci s-au apropiat zilele lupilor, ale tigrilor și ale celor mai cumplite fiare sălbatice, care se vor sili, în tot chipul, să sfâșie turma lui Hristos.
Al 16-lea: Am auzit pe Maica Domnului plângând foarte tare și grăind cuvinte mari și nu am putut înțelege pentru mulțimea plânsului. Și, iarăși, mi s-a zis: „Așa zice Domnul Dumnezeu, Sfânta Treime, Domnul a toată puterea de sus și de jos, Domnul a tot ce mișcă: vin zile în care nu ne vom odihni, nici ziua și nici noaptea, de urgia ce va să fie.”
Al 17-lea: Iarăși mi s-a zis: „Vezi, ce semn înfricoșat s-a arătat, până a nu se împlini cei 24 de ani arătați în cartea proorociei ce ți s-a dat?.”
*
Privegheri și cu acatiste și inimă curată și vă va arăta dacă Dumnezeu ne va ierta și va mai îndelunga aceasta de la noi și de la fiii noștri în alt neam.
*
Și te rog din suflet, prin cel prin care vei primi această scrisoare, să-mi trimiți și mie răspuns, din cele ce te va lumina Maica Domnului, citind acestea. Că așa am rugat pe închinătorii aceia, care mi-au făgăduit că iarăși se vor întoarce după câtăva vreme. Și vă rog a ne ruga unii pentru alții, că așa este plăcut Domnului, că de la Domnul m-am înștiințat a-ți trimite acestea, pe care le vei împărți pe la păstorii bisericești, căci multă plată vei primi pentru osteneală.
Scrisă cu mâna mea, în pustiul Iordanului, unde mă aflu, în mult-tristul locaș locuind.5
Anul 1870, iulie 2, Pârvu Grigorie, Pustnicul.
Iar pentru vedenia pentru care zice ca să se roage Domnului ca să-i descopere dacă ne va ierta Dumnezeu sau nu, Părintele Nifon nu a mai avut vreme pentru că fiii lui cei duhovnicești l-au dat în judecată în țară și la Patriarhie și a șezut pe la schituri (și a fost alungat și de la Schitul din Tasul) și a umblat așa 28 de ani. Și așa a fost prigonit, până la moartea lui; și ucenicii lui, cu dânsul împreună.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.05.2008, 20:32:01
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DIN VEDENIILE SFÂNTULUI NIL ATHONITUL -IZVORÂTORUL DE MIR
A ZIS Cuviosul Părintele nostru Nil: Părinții cei mai dinainte ziceau rugăciunea întreagă și desăvârșit: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiule și Cuvântul lui Dumnezeu, pentru Născătoarea de Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul.” Iar cei de după dânșii au lăsat pe Născătoarea de Dumnezeu și zic: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă!” Iar cei de pe urma lor au lăsat pe Fiul lui Dumnezeu și zic: „Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă.” Iar monahii vremii de acum au lăsat Doamne și se nevoiesc numai pentru aur, și zic: „Iisuse, miluiește-mă.” Iar cei mai de pe urmă o să lase și pe Iisus și o să zică numai „miluiește-mă”, neștiind cum să se mai poarte și nici nu o să cunoască cine să-i miluiască. Pentru aceasta zic: când va veni de patru ori câte 25 de ani, adică 100 de ani, de la 1775 până la 1875, oare atunci în ce stare o să ajungă viața noastră monahicească? Și după aceasta, când vor mai trece de trei ori câte 25 de ani: adică de la 1875 până la 1950, care este la mijlocul veacului al optulea de la facerea lumii, adică la 7500, oare câtă tulburare are să se facă de la 7400 până la 7500? Ce răpiri o să se facă, ce amestecări de sânge? Adică se vor însura rudenii între ele, stricări de copii, sodomii, preacurvii, curvii și toate alte fărădelegi pierzătoare. Și o să se întrebe neîncetat și nu o să găsească nici începutul nici sfârșitul; și atunci are să vie și sfârșitul agarenilor (turcilor)( adica al treilea razboi ), cea mai de pe urmă și amară iarnă. Căci atunci are să fie scârbă și strâmtorare în toată lumea.

După pierzarea agarenilor, pe urmă are să se facă al optulea sobor și are să se facă o adunare care o să șadă pe 12 scaune. Și aceștia au să aleagăbinele din rău; dreapta credință din eresuri, după cum la arie se alege grâul din paie; grâul pentru oameni, iar paiele pentru foc. Și are să se facă pace, însă puțină vreme (după cum zice Sfântul Andrei cel Nebun pentru Hristos, 32 de ani) și pe urmă iarăși au să se întoarcă oamenii la vicleșuguri spre pierzare și nu o să se socotească între frate și soră, tată sau mamă; că fiul se va împreuna cu mama lui și fratele cu sora lui și nu vor vrea să asculte de nimeni, ci vor avea numai o stăpânire spre curvie, ca la Sodoma și Gomora și la cele mai rele. Că fratele va avea de muiere pe sora lui și fiul va avea de muiere pe mama lui; și va omorî fiul pe tatăl lui ca să curvească în slobozenie cu mama lui; și alte mii de răutăți se vor face (Acestea se vor face în vremea împăratului al doilea după căderea turcilor de la împărăție). Și cu cât vor spori răutățile, cu atât și nerodire se va face.
Se vor da oamenii la îndulciri, la răpiri, minciuni, la curvii, la sodomii, la mândrii, la nedreptăți, la deznădăjduire, la lenevirea de cele bune, la învârtoșarea inimii, la pomenirea de rău, la vrăjbi, la iubirea de averi și de argint, și precum cel iubitor de avuție învisterește în răpitorul său vas, așa va fi și venirea lui Antihrist. Fiindcă mai înainte au să se întunece simțirile oamenilor cu nesimțirea întunericului, — și se vor întuneca oamenii de patimi, după cum zice Apostolul Pavel: „Pentru că nu au primit adevărul Evangheliei, le-a dat Dumnezeu duhul înșelăciunii patimilor, ca săse împlinească întru dânșii fărăde legea.”
Sunt 25 de ani de când s-au întors oamenii spre mai rău, adică de la anul 1785 încoace pierzarea a stăpânit. Dar când vor mai trece alți 25 de ani, la ce ticăloasă stare are să înainteze lumea? Și după acestea, până la anul 7500 de la facerea lumii, vor urma toate relele lui Antihrist.
În veacul deșartei viețuiri rânduiala monahiceștii așezări se desparte astfel: cei de dimineață se aseamănă cu flacăra focului, cei de la amiază cu cărbunii cei aprinși, iară cei de seară cu spuza cea amestecată cu cenușa, care rămâne de la cărbunii cei aprinși. Iarăși, cei de dimineață se aseamănă cu litera Alfa, iar cei de la amiază cu „Mi” și „Ni”, iară cei de seară cu F. Adică, fero, fero, care în limba noastră înseamnă ad-o, ad-o, ce închipuiește nesațiul iubirii de agoniseală și adunări fără de sațiu, precum: iubirea de sine și de a stăpâni, a nedreptăți, iubirea de argint, iubirea de mândrie, de slava deșartă, cămătărie, a se prigoni unii pe alții, a răpi dreptul altuia și a-l stăpâni ca pe al său și altele ca acestea. Că iubirea de argint îl face pe călugăr a urî calea cea strâmtă și necăjită și a iubi mai mult odihna și lenevirea, care este povățuitoare și învățătoare la toată răutatea. De la patriarhi până la împărați și până la monahi și la cei mai de pe urmă săraci, aceasta (iubirea de argint) nu ne lasă să intrăm prin ușa cea strâmtă și necăjită; pentru că iubim cele ale lumii acesteia și suntem pătimași la ele și cel mai întâi este pântecele. Litera H, care pe grecește se zice: „hir-hirotera” - că din rău în mai rău va merge, în jos. Cu litera H se va începe după moartea împăratului celui bun, care va fi pus de îngeri după căderea turcilor. Căci de la al doilea împărat al Constantinopolului au să înceapă anii durerilor și tot spre mai rău va merge până la sfârșit. Litera „Psi” înseamă „psevma”, adică minciuna, căci la vremea aceea va împărăți minciuna, care este antihrist. Iară litera Omega „co” înseamnă sfârșitul tuturor, arătând a doua venire a lui Iisus Hristos.

Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.05.2008, 20:39:17
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Profetia unui anonim (1054 d.Hr.)
1. Un mare razboi european.
2. Infrangerea Germaniei, distrugerea Rusiei si Austriei.
3. Infrangerea turcilor de catre greci.
4. Intarirea turcilor peste popoarele occidentale si infrangerea grecilor de catre Agar.
5. Macelul popoarelor ortodoxe.
6. Si mare neliniste a popoarelor ortodoxe.
7. Invazia celor 6 armate straine in Marea Adriatica. Cele care pregatesc iadul celor ce locuiesc pe pamant.
8. Un semn mare catre agareni (turci).
9. Un nou razboi european.
10. Unirea popoarelor crestine contra Germaniei.
11. Infrangerea galilor de catre Germania.
12. O revolutie a inzilor si ruperea lor de Anglia.
13. Anglia este limitata la Saxonia.
14. Inving popoarele ortodoxe si distrugerea generala a agareni lor (turcilor) de catre ortodocsi.
15. Nelinistea lumii.
16. Deznadejde generala pe pamant.
17. Batalia a sapte state in Constantinopol. Un macel de trei zile si trei nopti. Biruinta celui mai mare stat contra celor 6 state.
18. Alierea celor 6 state contra celui de al saptelea stat; trei zile si trei nopti macel.
19. Oprirea razboiului de catre un inger si predarea orasului grecilor.
20. Revenirea latinilor (romano-catolicilor) la credinta cea dreapta ortodoxa
.
21. Prigonirea credintei ortodoxe de la Rasarit pana la Apus.
22. Frica si spaima acestora provocata de barbari.
23 Destituirea papei si proclamarea unui patriarh peste toata Europa.
24. In 55 de ani sfarsitul necazurilor. Iar al saptelea nu este necajit, nu este exilat, revenind in bratele mamei celei iubitoare (Biserici).
Asa va fi si asa se va petrece.
Amin. Amin. Amin.
Eu suit Alfa si Omega.
Inceputul si sfarsitul.
La sfarsit vor fi o turma si un pastor din credinta ortodoxa.
Aceasta se va intampla.
Amin. Amin. Amin. (Robul lui Hristos - Adevaratul Dumnezeu)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.05.2008, 20:43:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Profetia sfantului Moise arapul
Sf. Moise a profetit zicand ca in zilele cele de pe urma ale veacului al saptelea si jumatate ( dupa 1992 ) , viata monahiceasca sa va defaima cu totul si nu vor mai tine monahii cont de mantuirea sufletului si vor umbla prin mijlocul tulburarilor si al galcevilor , intunecati , fara de nici un folos si lenesi , negrijindu-se nicidecum de fapta buna robiti de patimile pacatului , pentru ca de unde l-au ars pe satana nevoitorii cei dintai , tot asa si el are sa arda si sa parjoleasca . Si de unde s-a biruit , va birui si el pe monahii cei lenesi si defaimatori . Unde a sporit dreptatea , acolo va prisosi mai mult pacatul si faradelegea , pentru ca se va raci dragostea multora si vor petrece monahii prin mijlocul lumii si a lumenilor fara frica , cu mancari si bauturi , amagindu-se de poftele trupului prin desertaciunea in necuratie si fapte rusinoase . In acele zile va fi uraciune , zavistie , sfezi , si batai in manastirile de obste pana la sange , tot asa si in lavre unde nu este de obste , din rautatea unuia asupra celuilalt vecin al lui ; si pentru ca s-au defaimat sfintele canoane si nevointa cea duhovniceasca , se vor pune egumeni si stareti oameni neincercati in fapta buna fara credinta , nepriceputi , de nici un folos si simpli nedeosebind binele de rau , lenesi , fara fapte bune , grijindu-se numai de cele pamantesti , purtandu-se cu nerusinare in slujbe . Rapind cu sila egumeniile cu daruri si nestiind sa invete si sa povatuiasca turma si fratimea si nestiind ca ei sunt chip si pilda de folos pentru cei care urmeaza fapta buna si neintelegand ca ei au sa dea seama lui Dumnezeu in ziua judecatii pentru turma lor . Si din pricina nepasarii egumenilor care nu poarta grija de turma se vor pierde . Se vor osandi nu numai fratii cei lenesi si trandavi ci si fratii cei cu viata buna si infranati . Dupa aceea a vazut robul lui Dumnezeu Moise , ca nor si vartej , negura intunecoasa si ispite foarte infricosate au venit asupra monahilor din partea de la miazanoapte , caci ii gonea pe monahi si cinul cel calugaresc de blestematele eresuri si sileau pe multi sa lepede hainele monahicesti si sa se insoare ( prigoana lui antichrist ) . Atunci putini nevoitori care vor fi incercati ca aurul si argintul in cuptor , la necazuri multe , in prigoana si stramtorare se vor lamuri . Si cati se vor afla incercati si vor birui atatea infricosate ispite , se vor preamari si se vor preaslavi si se vor cinsti de Dumnezeu mai mult decat cei care au rabdat caldura si zaduful zilei si gerul noptii . Dupa aceea a vazut robul lui Dumnezeu Moise ca a trecut iarna aceea a necazurilor si ispitelor si prigoana acelor infricosate eresuri si s-a facut liniste . Si dupa aceea vor trece cativa ani , si iarasi se va dispretui ceata monahiceasca cea ingereasca si vor veni ispite asupra lor mai multe si mai silnice . A vazut ca monahii vor petrece impreuna cu calugaritele si impreuna cu pofta cea rea va veni si tirania caci cei ce nu vor voi se vor batjocori cu sila . Preotii se vor spurca prin pacatul desfraului si preotesele lor preacurvi , asemenea si ei vor preacurvi cu altele . Atunci va veni mania cea mare a lui Dumnezeu si se va distruge tot neamul cel viclean si-l va trimite in focul cel vesnic . Deci , fericiti vor fi cati nu se vor pleca la cea mai mare faradelege a necuratiei care este mai silnica si mai grea decat uciderea , ci se vor impotrivi si vor mustra faradelegea ca Sfantul Ioan Botezatorul si vor starui mustrand amestecarea de sange si vor fi ucisi de cei preafaradelege si spurcati si preanecurati oameni din vremea aceea si se vor odihni in sanul lui Avraam si al lui Isaac si al lui Iacob al preaslavitilor patriarhi si vor fi locui intru imparatia cerurilor cu toti sfintii , bucurandu-se si veselindu-se , de care sa ne invredniceasca Dumnezeu si pe noi cu darul lui cel sfant . amin .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru voi.. ToaderValentin Intrebari utilizatori 2 22.03.2012 16:13:10
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
Intrebare catre Preotii Ortodocsi: razvan_m Rugaciuni 5 19.04.2008 21:50:42