Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.11.2011, 18:51:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
In america avem 'dezlegare' la curcan in fiecare a 4-a joi din noiembrie (happy thanksgiving!).
da,chiar ma gandeam cum se impaca asta cu postul nostru? :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.11.2011, 18:54:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dezlagare la vin cand e in postul Craciunului? Si ce dezlegari mai sunt in acest post? Peste cand se mananca? etc.
Eu consult calendarul de pe crestin ortodox.ro:

http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.11.2011, 18:56:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
da,chiar ma gandeam cum se impaca asta cu postul nostru?
saracii curcani,sunt mai frumosi vii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.11.2011, 18:59:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit e chiar pe bune

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
da,chiar ma gandeam cum se impaca asta cu postul nostru? :)
Pai se impaca... La noi la biserica parintele da aceasta dezlegare speciala, doar ptr aceasta zi. Multi sunt invitati la cina la masa de Thanksgiving, si cum ar fi sa te duci acolo si sa faci mofturi ca tu vrei numai verdeturi, si alea fara ulei.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.11.2011, 19:22:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pai se impaca... La noi la biserica parintele da aceasta dezlegare speciala, doar ptr aceasta zi. Multi sunt invitati la cina la masa de Thanksgiving, si cum ar fi sa te duci acolo si sa faci mofturi ca tu vrei numai verdeturi, si alea fara ulei.

Am inteles.Eu ma duc la biserica ortodoxa greaca si au si ei aceasta dezlegare,insa nu am luat-o in calcul din motive personale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.11.2011, 20:25:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pai se impaca... La noi la biserica parintele da aceasta dezlegare speciala, doar ptr aceasta zi. Multi sunt invitati la cina la masa de Thanksgiving, si cum ar fi sa te duci acolo si sa faci mofturi ca tu vrei numai verdeturi, si alea fara ulei.
Un pic ciudat...E ca si cum te-ai duce la un romans de-al nostru, neortodox care de 1 decembrie serveste niste carnati romanesti, ca la mama acasa. Incalcam postul si atunci?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.11.2011, 21:01:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu consult calendarul de pe crestin ortodox.ro:

http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/
Si ce garantie avem ca e bun? Ca asa si eu am doua calendare acasa luate de la manastire...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.11.2011, 21:19:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Un pic ciudat...E ca si cum te-ai duce la un romans de-al nostru, neortodox care de 1 decembrie serveste niste carnati romanesti, ca la mama acasa. Incalcam postul si atunci?

Nu este chiar exemplul cel mai potrivit.In Romania,un neortodox stie prea bine ce incalca,o face cu buna stiinta.Aici ortodoxia se afla pe pamant strain,incearca sa faca niste compromisuri nevinovate in favoarea apropierii,cunoasterii ei.
Fiind o sarbatoare specific locala,s-a dat dezlegare pt.a nu interveni intre traditia americana si noua religie pe care au imbratisat-o(ortodoxia).
Spun asta deoarece sunt si americani ortodocsi,chiar daca putini. Probabil ca se nu vrea sa apara ca o descurajare la renuntarea traditiilor lor de familie,care mai mult ar dezbina decat ar uni.Ar aduce religiei o latura negativa(deocamdata).

In plus,fiecare biserica organizeaza o masa cu ocazia sarbatorilor ortodoxe cat si sarbatorilor traditionale care nu conditioneaza participarea strict confesionala.Oricine este binevenit!
Iar gazda,trebuie sa acomodeze cerintele musafirilor-daca ei,conform traditiei asteapta curcan in ziua aia si nu vegetale,aia pun pe masa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.11.2011, 21:24:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pana la urma Ziua Recunostintei e o sarbatoare importanta,nu uit ca si IPS Bartolomeu Anania vorbea foarte frumos despre ea si insemnatatea acesteia.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.11.2011, 21:29:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si ce garantie avem ca e bun? Ca asa si eu am doua calendare acasa luate de la manastire...
L-am comparat cu un calendar luat de la o biserica ortodoxa de aici,este acelasi.
Probabil daca sunt diferente intre calendare de la manastiri si cele de la biserici de mireni,exista o explicatie.Nevointele noastre nu sunt la fel cu ale lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 11:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08