Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.11.2009, 15:18:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu cred ca Iustin Martirul ar fi zis vreodata ca Hristos e Mihail.

Cat despre ce a zis Pelikan nu prea conteaza, pentru ca nu face parte din doctrina ortodoxa.
  #62  
Vechi 24.11.2009, 16:20:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.


Adica vrei sa spui ca trebuie neaparat inteles in mod literal acest verset. !!
Sper ca si poti acest lucru.

Ceea ce face ca acest lucru sa fie pe inteles este credinta in lucrarea pe care Dumnezeu o face in fiecare ,si nu faptul ca ar fi chiar o realitate obiectiva.

Faptul ca tu intelegi si realizezi , ca tu prin pacatul tau ai frint trupul Domnului si ca singele Lui a curs ca sa plateasca pt tine ,si a murit si pt tine produce in tine acea parere de rau care te convinge sa-ti ceri iertare ,sa te pocaiesti. Si in acest sens devine ca si o mincare sau bautura.
Eu nu vad nimic mistic aici si nici vreo transformare alchimista.

Din experienta personala ,am observat ca multi fac coada la anafura , fara sa realizeze ce fac,intarind mai mult pacatul lor.
1 Corinteni 11:
23. Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,
24. Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea.
25. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea.
26. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni.
27. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului.
28. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar.
29. Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului.

Unde este metafora aici? Este vorba despre Trupul si Sangele Domnului care ni se da spre mancare intru iertarea pacatelor (de exemplu Matei 26, 26-28). Domnul Iisus Hristos a instituit aceasta Taina, Apostolii au facut precum le-a poruncit Hristos si mai apoi preotii au savarsit si savarsesc Taina Euharistiei dupa porunca. Cine are urechi de auzit sa auda.

Nu confunda lucrurile: anafora este paine sfintita, agheazma este apa sfintita, mirul este ulei sfintit samd. Deci tu esti cel care nu cunosti ce se intampla in biserica ortodoxa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #63  
Vechi 24.11.2009, 17:11:19
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
Dar cine a vorbit despre o asemenea identificare?

Atunci la ce ți-a folosit să copiezi acest fragment?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #64  
Vechi 01.12.2009, 16:38:58
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Lasati pe oameni sa-L cunoasca cu adevarat pe Isus Hristos ca sa fie mintuiti si nu mai puneti atitia intermediari.[/quote]



Si cum poate fi acest lucru pus in practica fara dogme, fara institutia bisericeasca? ca daca iau afirmatia ta, inseamna ca ar trebui sa merg sa impart Biblii pe strada si sa le zic oamenilor, cititi-le, credeti , mantuiti-va

Iti dai seama unde s-ar ajunge?
a doua zi fiecare om ar ajunge la o alta intelegere despre Dumnezeu si si-ar creea un propriu dumnezeu prin propria interpretare
unu din punctele slabe ale neo-protestantismului , care l-a dus la faramitare excesiva, este chiar acest libertinaj in interpretare si chiar aceasta lipsa de ordine in adunare
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #65  
Vechi 01.12.2009, 17:18:08
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Lasati pe oameni sa-L cunoasca cu adevarat pe Isus Hristos ca sa fie mintuiti si nu mai puneti atitia intermediari.
Știi vorba din popor: "până la Dumnezeu te mănâncă sfinții". De când Hristos este la dreapta Tatălui în calitate de Mare Preot, avem acces liber, nemijlocit, când ne rugăm Lui. Probabil la acest aspect se referea...

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Si cum poate fi acest lucru pus in practica fara dogme, fara institutia bisericeasca? ca daca iau afirmatia ta, inseamna ca ar trebui sa merg sa impart Biblii pe strada si sa le zic oamenilor, cititi-le, credeti , mantuiti-va
În primul rând nu dogmele sau instituția eclesiastică ne mântuie, ci Dumnezeu.
În al doilea rând, orice biserică are propriile norme (dogme/principii/puncte de credință) și infrastructuri denominaționale.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
unu din punctele slabe ale neo-protestantismului , care l-a dus la faramitare excesiva, este chiar acest libertinaj in interpretare si chiar aceasta lipsa de ordine in adunare
Nu știu... nu pot vorbi în numele altor neoprotestanți, însă adventismul a moștenit acest principiu de la Luther, și-l consider bun deoarece conduce spre o interpretare atât unitară cât și corectă a Scripturilor: "Scriptura est sui ipsius interpres"
Cât privește structura organizatorică a Bisericii AZȘ, o consider bună și eficientă în administrarea bisericii, nu-i găsesc neajunsuri de tip "lipsă de ordine în adunare"
  #66  
Vechi 01.12.2009, 17:39:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Știi vorba din popor: "până la Dumnezeu te mănâncă sfinții". De când Hristos este la dreapta Tatălui în calitate de Mare Preot, avem acces liber, nemijlocit, când ne rugăm Lui. Probabil la acest aspect se referea...



În primul rând nu dogmele sau instituția eclesiastică ne mântuie, ci Dumnezeu.
În al doilea rând, orice biserică are propriile norme (dogme/principii/puncte de credință) și infrastructuri denominaționale.



Nu știu... nu pot vorbi în numele altor neoprotestanți, însă adventismul a moștenit acest principiu de la Luther, și-l consider bun deoarece conduce spre o interpretare atât unitară cât și corectă a Scripturilor: "Scriptura est sui ipsius interpres"
Cât privește structura organizatorică a Bisericii AZȘ, o consider bună și eficientă în administrarea bisericii, nu-i găsesc neajunsuri de tip "lipsă de ordine în adunare"

Eu n-am afirmat ca sfintii sau institutia sau dogmele ar fi mantuitoare
ci am pus accentul pe importanta lor pt unitate in credinta
vezi tu toti protestantii si neo-protestantii spun ca iau principiile lui Luther, dar totusi faramitarea e evidenta chiar si in interiorul unei denominatiuni sau alteia si nu doar dpdvd organizatoric ci si dogmatic
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #67  
Vechi 01.12.2009, 18:11:15
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
vezi tu toti protestantii si neo-protestantii spun ca iau principiile lui Luther, dar totusi faramitarea e evidenta chiar si in interiorul unei denominatiuni sau alteia si nu doar dpdvd organizatoric ci si dogmatic
Fărâmițarea pe care o vezi "evidentă" în interiorul denominațiunilor neoprotestante este vizibilă și în sânul ortodoxiei, nu cred că poate fi luat ca și criteriu în evaluarea ortho-doxiei. Pe de altă parte în ceea ce diferă față de ortodoxie, cultele neoprotestante sunt surprinzător de asemănătoare între ele. Deosebirile vis a vis de ortodoxie reprezintă tocmai respingerea învățăturilor nebiblice, iar acest lucru ar trebui să dea de gândit...
  #68  
Vechi 01.12.2009, 19:56:27
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Fărâmițarea pe care o vezi "evidentă" în interiorul denominațiunilor neoprotestante este vizibilă și în sânul ortodoxiei, nu cred că poate fi luat ca și criteriu în evaluarea ortho-doxiei. Pe de altă parte în ceea ce diferă față de ortodoxie, cultele neoprotestante sunt surprinzător de asemănătoare între ele. Deosebirile vis a vis de ortodoxie reprezintă tocmai respingerea învățăturilor nebiblice, iar acest lucru ar trebui să dea de gândit...
poi n-ai dreptate, deoarece exista o singura ortodoxie
diferenta consta in chestiuni organizatorice, de calendar etc, nu de dogma
pe cand in neo-protestantism diferentele intre denominatiuni sunt in dogma,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #69  
Vechi 01.12.2009, 20:32:37
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1 Corinteni 11:
Unde este metafora aici? Este vorba despre Trupul si Sangele Domnului care ni se da spre mancare intru iertarea pacatelor (de exemplu Matei 26, 26-28). Domnul Iisus Hristos a instituit aceasta Taina, Apostolii au facut precum le-a poruncit Hristos si mai apoi preotii au savarsit si savarsesc Taina Euharistiei dupa porunca. Cine are urechi de auzit sa auda.

Nu confunda lucrurile: anafora este paine sfintita, agheazma este apa sfintita, mirul este ulei sfintit samd. Deci tu esti cel care nu cunosti ce se intampla in biserica ortodoxa.
De ce nu as sti ce se intimpla din moment ce parintii m-au dus la biserica ,urmind traditia si obiceiul.
Intre timp am crescut si acum pun intrebari.Si te intreb si pe tine ,de ce trebuie sa intelegi literal ce spune Mintuitorul?
Din studiul meu ,inteleg ca ne cere credinta in El ,care e puterea lui Dumnezeu ,care lucreaza prin Duhul Sfint la inima fiecaruia din noi ,pentru mintuirea noastra.
Mincarea si bautura fac parte din masa de partasie cu Mintuitorul pentru a ne impaca cu Tatal,fata de care am gresit ,calcind Legea Lui .Iar aceasta impacare are loc numai prin Domnul Isus ,prin nimeni altcineva. Este un ritual foarte simplu de tinut minte.
De ce e nevoie sa creezi o taina dintr-o invatatura foarte clara si logica a Mintuitorului.
E chiar asa mare taina nemasurata mila a Domnului de a ierta pe cei care se pocaiesc si se intorc la ascultarea de Dumnezeu?
Domnul Isus a instituit acest obicei simplu de inteles pt orice om ,pentru a ne aduce aminte de jertfa ispasitoare a Lui ,prin care noua ne sint iertate pacatele, doar noi sa credem cu adevarat acest lucru.
Uite ca am auzit ce a spus Mintuitorul si Il cred pe cuvint.
Si taina o gasesti descrisa in Ioan 3:16 . Sper ca sa auzi si tu acum. Nu e ceva complicat.
  #70  
Vechi 01.12.2009, 20:58:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
poi n-ai dreptate, deoarece exista o singura ortodoxie
diferenta consta in chestiuni organizatorice, de calendar etc, nu de dogma
pe cand in neo-protestantism diferentele intre denominatiuni sunt in dogma,
De fapt nu am intenția să mă contrazic cu tine, te contrazic suficient mulțimea de secte (căci chiar secte sunt) apărute în ortodoxie în ultima vreme. Presa vorbeste suficient de ele, nici nu am chef să intru în amănunte...

Pe mine mă interesează mai mult să ascult de ce zice Domnul prin Cuvântul Său, nu să mă ocup cu toate aberațiile rezultate din distorsionarea acestuia. Domnul să ne păstreze lucizi în acest timp de babilonie spirituala!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42