Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.07.2012, 16:10:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Domnul a spus sa ne incuiem in odaita, la momentul rugaciunii, nu sa mergem la spectacole si cinema (te uiti la filme 3D si in acelasi timp te si rogi...)
De acord cu tine. Să ne alegem locurile care nu ne depărtează de Dumnezeu și rugăciune.

Dar cum rămâne cu "Rugați-vă neîcetat"?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 31.07.2012, 16:11:25
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Nu exista asa ceva. Toti oamenii sunt supusi ispitelor, duhovnicia unuia sau altuia consta in capacitatea spirituala de a rezista si de a lupta contra pacatelor de orice fel.
Exista chiar daca dvs. nu cunoasteti.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 31.07.2012, 16:15:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Domnul a spus sa ne incuiem in odaita, la momentul rugaciunii....
Eu nu cred că trebuie să ne rugăm doar când ne închidem în odaia noastră. Ca să mă fac mai bine înțeles am să-l citez pe părintele Arsenie.

"Roagă-te și lucrează! Tu nu ești creat pentru pământ, ci pentru cer. După ostenelile și grijile vieții, ridică-te sus cu mintea și cu inima, revarsă-ți înaintea lui Dumnezeu sufletul în rugăciuni și mulțumiri. Roagă-te! Aceasta este datoria ta, slava ta, fericirea ta. De la muncă treci la rugăciune, de la rugăciune la muncă! Roagă-te și muncește!"

ps: ce înțelegi tu prin rugăciune?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 31.07.2012, 16:16:32
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Eu nu ma rog decat in situatiile in care ma pot concentra la rugaciune, altfel nu vad sensul.
Asta nu inseamna ca altul nu poate. Ii judecati pe ceilalti dupa etalonul propriu. Este de inteles pentru ca nu puteti vorbi din cele ce nu le cunoasteti si nu le-ati experimentat in viata dvs. dar asta nu inseamna ca si cu altii lucrurile stau la fel.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.07.2012, 16:18:34
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

ps: ce înțelegi tu prin rugăciune?
O comunicare cu Dumnezeu, ori trebuie sa fim atenti cand suntem in aceasta ipostaza, nu putem permite unor factori externi sa ne deranjeze.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.07.2012, 16:22:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
O comunicare cu Dumnezeu, ori trebuie sa fim atenti cand suntem in aceasta ipostaza, nu putem permite unor factori externi sa ne deranjeze.
Te întreb ...dacă un om în timp ce conduce o mașină spune "Doamne miluește!"...greșește?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.07.2012, 16:28:27
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Domnul a spus sa ne incuiem in odaita, la momentul rugaciunii, nu sa mergem la spectacole si cinema (te uiti la filme 3D si in acelasi timp te si rogi...)
Odaita de care vorbea Domnul este inima fiecaruia si nu camera din casa sau din bloc ;-)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.07.2012, 16:29:21
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Te întreb ...dacă un om în timp ce conduce o mașină spune "Doamne miluește!"...greșește?
Poate sa spuna, dar rugaciunea este mai complexa de atat si nu cred ca cineva care conduce masina poate sa se concentreze asa cum se cuvine.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.07.2012, 16:30:18
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Odaita de care vorbea Domnul este inima fiecaruia si nu camera din casa sau din bloc ;-)
Cititi in Scripturi si vedeti ca nu este deloc asa, acea "odaita" la care se referea Iisus trebuia sa fie incuiata, ori inima nu se incuie.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.07.2012, 16:36:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Poate sa spuna, dar rugaciunea este mai complexa de atat si nu cred ca cineva care conduce masina poate sa se concentreze asa cum se cuvine.
Cum spui tu. Uite eu cunosc un preot care când se urcă la volan începe să rostească Domane miluiește...eu am luat aminte și rostesc rugăciunea lui Iisus....că tu ai părerea ta propie despre alții asta e alta poveste...există și atenție distributivă.

Dumnezeu să te lumineze și să te miluiască!

ps: nu uita rugăciunea "Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă..." să o ai tot timpul cu tine...nu numai când intri în odăiță. Ori de câte ori poți și îți amintești să rostești rugăciunea...bineînțeles și alte rugăciuni (de mulțumire de exemplu)...să mulțumim neîncetat lui Dumnezeu pentru tot și pentru toate, pentru toate darurile vieții care curg asupra noastră clipă de clipă, pentru toate binefacerile știute și neștiute, pentru Jertfa sa de iubire pentru noi oamenii, pentru crucea care ne-a dat-o s.a.m.d.

Last edited by ovidiu b.; 31.07.2012 at 16:45:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 12:36:51
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11
Despre machiaj si bijuterii danyel Generalitati 102 20.07.2007 16:15:30