Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.07.2009, 17:25:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Exista o minunata randuiala dumnezeiasca prin care, in acelasi timp, ne asemanam si ne deosebim. Taina diversitatii isi are izvorul in taina persoanei. Tot ceea ce a creat Dumnezeu poarta pecetea unicitatii. Prin aceasta, Dumnezeu confera valoare absoluta fiecarui lucru, fiecarei fiinte, fiecarei persoane. Dumnezeul nostru este Creatorul prin excelenta, ce nu se repeta, inepuizabil in potenta, iubitor de nou, iar nu un "dumnezeu copy/paste".

Imaginea cea mai potrivita, asupra unitatii in diversitate, ne-o ofera Sfantul Apostol Pavel cand afirma ca "Sunt multe madulare, insa un singur trup". Aceasta imagine organica, potrivit careia toti formam un singur trup, al carui cap este Hristos, este singura in masura sa arate unicitatea, unitatea si interdependenta partilor.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.07.2009, 10:28:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Credeti ca v'ar placea sau v'ati simti odihniti ca toti sa fim la fel ?
Aceleasi haine, aceleasi gusturi, aceleasi reactii, aceleasi dorinte... ar fi o lume absurda. Tocmai aici sta unitatea, cand unul se face altuia o mare bucurie, tocmai prin faptul ca e diferit de el.

[COLOR=darkred]Daca as avea langa mine ceva identic cu mine, m'as simti teribil de singur.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.07.2009, 00:27:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am vazut aseara un film foarte interesant, pe care vi-l recomand si voua: Slumdog Millionaire in traducere "Caine vagabond milionar" - un film despre contrastele societatii indiene si ceea ce o defineste: dragostea.

aici am gasit un trailer http://www.youtube.com/watch?v=AIzbwV7on6Q iar filmul intreg il gasiti pe torrent.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.07.2009, 00:44:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am vazut aseara un film foarte interesant, pe care vi-l recomand si voua: Slumdog Millionaire in traducere "Caine vagabond milionar" - un film despre contrastele societatii indiene si ceea ce o defineste: dragostea.

aici am gasit un trailer http://www.youtube.com/watch?v=AIzbwV7on6Q iar filmul intreg il gasiti pe torrent.
Am auzit de filmul asta, foarte de bine. Eu nu l-am vazut inca, dar am vazut un film facut de acelasi regizor cu cativa ani inainte, care se numeste Millions si merita vazut. Este vorba de un copil care gaseste un sac de bani aruncat de niste hoti pe calea ferata - si ce face cu ei. Este foarte frumos, induiosator, cu niste idei si crestine, dar si nostim si relaxant..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.07.2009, 07:47:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Slumdog Millionaire

Da, filmul a luat si opt Oscar-uri anul acesta, sapte premii BAFTA si patru Globuri de AUR.

ce diferenta de la cer la pamant intre acest film, ca mesaj si alcatuire, si filmul romanesc "4 luni, 3 saptamani si 2 zile".

Last edited by mirelat; 15.07.2009 at 07:57:55.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.07.2009, 10:37:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, am vazut la televizor reclama despre acest film si mi se pare foarte interesant . Am sa-i spun sotului meu sa-l descarce de pe hub si sa-l vizionam in weekend. Merci, Mirela, nu mai stiam cum se numeste filmul.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.07.2009, 14:37:31
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maricica Vezi mesajul
Eu cred ca toti conducatorii care apar la televizor nu sunt mai inteligenti decat par, ci mai vicleni. Adevarata cunoastere implica respectul pentru celalalt si dorinta de a-l ajuta la nevoie. Restul e doar manipulare. Sincer, nu I-am cerut niciodata sa-mi spuna secretele lui, dar nici nu pot privi cu indiferenta cum oameni de "stiinta", "obiectivi" Il denigreaza, fara sa poata dovedi in vreun fel ca El nu exista. Si mai cred ca pot fi batuti cu propriile lor arme. Asta caut de fapt! Ma doare sa vad ca adevarul si dreptatea si iubirea au disparut ca valori, din cauza unor conducatori corupti.
Tu Maricica stii care adevarul si dreptatea si iubirea? de ce spui ca au disparut? eu le vad peste tot.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.07.2009, 14:45:45
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Eu nu am vrut sa pledez pentru asa ceva .
Am vrut sa spun ca indiferent ce mi se "serveste pe tava " nu are nici un efect ,am citit si eu multe povesti , am auzit multe ,sa nu creada cineva ca va creea un soc , venind cu mai stiu eu ce noutati (intentionat ascunse pina acum).
Miine , poimiine vor pune mai stiu eu ce "bomba" : ca s-a descoperit ,sau s-a dovedit.....
Cine a citi Cartea stie ca vor fi minuni de neinchipuit (si foc din cer va cobari cel ratacit), asa ca noi ramanem, la ale noastre chiar daca se va muta Polul nord .Doar Iisus ne-a spus dinnainte toate cite ne asteapta .
Doamne ajuta !

Sunt in totalitate de acord cu tine, imi plac foarte mult postarile tale.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.07.2009, 14:58:04
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Mirelat: cred ca traducerea corecta a titlului este Milionar de mahala. L-am vazut, este foarte bun, dar eu nu am vazut in el ceea ce ai vazut tu, si anume diferentele din societatea indiana si ce anume o uneste. Eu am vazut mai degraba o pledoarie pentru schimbarea destinului propriu intr-un mediu ostil. accentul nu mi se pare pus pe societate, ci mi se pare ca aceasta are rolul de context, de potentator al actiunii centrale.

Oricum filmul a fost foarte bun.

Cat despre 4 luni 3 saptamani si 2 zile mi s-a parut un film foarte slab, nu subiectul in sine m-a deranjat, ci constructia filmului, care este slaba tare. Si filmul asta vrea sa foloseasca socialul ca si context potentator pentru actiunea centrala, dar nu prea reuseste sa faca nimic altceva decat context, si nici pe acela foarte bine. Personajele sunt foarte sumar desenate, nu au nici un fel de trasaturi definitorii, pe scurt mi s-a parut de o banalitate crasa. Un film bun pe un subiect asemanator, construit exceptional, este unul mai vechi, Agnes - aleasa lui Dumnezeu, cu Jane Fonda. Eu nu am nimic cu filmele romanesti, unele sunt bune, dar asta cu 4,3,2... nu mi se pare deloc reprezentativ pentru cinematografia romana.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
..intre oameni bunavoire! andreicozia Generalitati 14 02.08.2014 17:37:45
Diferente intre versiunile Scripturii tricesimusquintus Secte si culte 361 28.03.2012 20:44:51
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09