Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 27.09.2012, 00:06:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Partea pozitiva este ca e bine ca mai intra cate un protestant pe forum ca sa mai spuna ce zic sfintii, ca unii ortodocsi au uitat (nu e o ironie, ma refer la sf. Ciprian).
Dar vezi si tu ca nu e chiar asa tarziu, sfantul Ciprian s-a nascut in anul 200 si a trecut in rai in 258, deci oricum e inaintea primului Sinod ecumenic, des invocat de protestanti.
Da, nimeni nu se poate mantui decat prin Iisus, adica trebuie sa creada in El si astfel sa il urmeze. Cum sa Il urmeze? sa vina in Biserica lasata de El (ca sa aiba parte de harul trimis la Cincizecime) si sa faca faptele de mantuire. Ce a spus Iisus? Ca lasa Biserica Sa si invatatura Sa, nu a spus ca lasa ceva scris, abia apoi a fost scrisa Sfanta Scriptura.
A spus ca e mai de folos noua sa vina Mangaietorul, Duhul Adevarului, Care ne va aduce aminte de toate...
Ori exact asta s-a intamplat la Cincizecime si se tot intampla pana azi si in vecii vecilor se va petrece in Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 27.09.2012, 01:29:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aurelius Vezi mesajul
Poate îmi spuneți și cea "învățătură apostolică" de care amintiți ce spune CONCRET împotriva a ceea ce spun eu... că a spune doar că e "cam protestantă" viziunea mea, înseamnă (după părerea mea!) că e o încercare de discreditare (deși cred că nu ați avut nicio intenție insidioasă, dar în mod subconștient) a unei opinii, fără a arăta concret motivele sau "cadrul legislativ" (dacă îmi permiteți terminologia) care reglementează topicul dat, și de la care eu am făcut rabat prin ceea ce am enunțat anterior. P.S.: e ca și cum ar spune cineva despre dvs. că sunteți "nespiritual"...și atât (că așa i se pare lui), fără să spună concret pe ce se bazează, care ar fi cadrul "spiritual" din care dvs. ieșiți, etc. Acum, ca să uzitez puțin terminologia specifică domeniului religios, eu protestez împotriva heterodoxiilor cu pretenții de dogmă biblică (în sensul acesta puteți să-mi spuneți "protestant"), dar sunt ortodox (botezat ortodox și pregătit o perioadă din viață să devin preot), ceea ce nu m-a împiedicat să merg la slujba de Paște la Vatican să-l văd pe Papa oficiind slujba, ori la întâlnirea mondială a tineretului catolic, în prezența Papei Ioan Paul II. Deci... aș zice eu că-s "open minded" DAR pun preț suprem pe Scriptură. De aceea vă rog a contura mai bine "învățătura apostolică" la care faceți referire, ca să mă dumiresc și eu cu ce am "călcat strâmb". Mulțumesc și pt. postarea anterioară, și pt. răspunsul pe care-l aștept!
"Preț suprem pe Scriptură" îmi sună, fără supărare, foarte protestant. Ca și ideea că ar exista vreo separare între Biserică și Capul ei nevăzut. Eu nu cred că Domnul, cel puțin în mod direct, ne-a lăsat vreo Scriptură. În schimb, știu sigur că ne-a lăsat o Biserică. La data la care cea mai timpurie Evanghelie, cea a Sf Matei, era foarte departe de a fi luat formă scrisă, instituția Bisericii funcționa de ceva timp. Avea conducători, administratori diaconali, avea reguli, avea membri cotizanți, avea deja primii martiri. Se întrunise primul Conciliu al Episcopilor și luase primele hotărâri importante. Avusese loc prima schismă. Primele enciclice și pastorale fuseseră redactate. Succesori ai Apostolilor fuseseră desemnați. Primul Papă explicase deja cum trebuie înțeleasă învățătura apostolică. Toate acestea sunt prezente în Sf Scriptură.

Tot de-a lungul Sfintei Scripturi și, cu precădere, în corpul paulin, găsim că Isus și Biserica sunt una și că nimeni nu se poate mântui fără Biserică. Ea este Arca lui Noe, în afara căreia este moarte, ea este corabia condusă de Petru în furtună și salvată in extremis, ea este măslinul altoit, ea este muntele cel înalt, ea este mireasa Mirelui. Fiecare membru al ei este mădular al lui Cristos (Efeseni 4:16), iar toți membrii laolaltă sunt trupul Său (Efeseni 1:23). De mântuit, ne mântuim în Cristos. Dar în Cristos întreg, cap și trup: Biserica este deplinătatea (pleroma) lui Cristos (Efeseni 1:23). Cristos este cap al Bisericii (Efeseni 1:23), temelie a ei (1 Cor 3:11), piatră unghiulară (1 Petru 2:7). El conferă Bisericii îndrumători, oameni cu haruri speciale, care o conduc în numele Lui, zidirea trupului Lui este lucrul lor (Efeseni 4:11) Biserica este templul Lui, locul în care El locuiește (2 Cor 6:16).

Ei bine, ACEASTA este credința apostolică și aceasta este credința mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.09.2012 at 01:37:44.
Reply With Quote
  #693  
Vechi 27.09.2012, 16:45:48
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit Câteva adaosuri ca răspuns

Întâi de toate mă văd nevoit a face o remarcă pe care aș vrea să o verific: modul în care începeți abordarea are un iz insidios (nu mi-o luați în nume de rău!) - adică printre rânduri se citește clar că a pune mare preț pe Scriptură (ceea ce asociați dvs. cu protestantismul) e un lucru oarecum scandalos (acum, nu știu dacă e scandalos prin prisma sloganului reformațiunii "Sola Scriptura", sau e scandalos "per se").
Apoi, o mică, dar utilă (zic eu!) precizare: nu evanghelia după Matei a fost prima scrisă, ci evanghelia după Marcu (de aici și disputele asupra sinopsisului celor trei evanghelii, Matei și Luca presupunându-se că s-au inspirat din evanghelia după Marcu).
În al treilea rând cred că ar fi cinstit să nu insinuați ideea de "papă" în Scriptură, că asta e marcă catolică (știu că v-ați declarat catolic, dar totuși, nu-i "fair" să insinuați în discuția noastră asemenea idee) și nu cred că e cadrul potrivit să polemizăm făcând exegeză greacă pe pasaje din Ioan 20:22-23 ori Mat. 16:18-19; 18:18, căci am crezul că am polemiza în van.
Iar în ultimul rând... biserica, într-adevăr, nu-i disociată de Capul ei, care este Hristos(!). Însă perspectiva mea este (împărtășită, dealtfel, de mulți teologi) că biserica vizibilă nu se suprapune întru totul bisericii invizibile a lui Hristos. Când vorbesc de biserca vizibilă, deja se conturează disputa asupra identității acesteia, iar când vorbesc de biserica invizibilă... deja mă gândesc la mult mai mult decât atât, la mai mult decât declarații dogmatice, la un spirit de ascultare din dragoste de Dumnezeu, după postulatul Domnului Hristos: "dacă mă iubiți, veți păzi poruncile Mele" (Ioan 14:15) și "prin aceasta vor cunoaște toți că Îmi sunteți ucenici, dacă aveți dragoste unii față de alții" (Ioan 14:35) iar un verset mai sus conturează și ce înseamnă și care este modelul de "dragoste unii față de alții", zicând "cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții".
Închei aici răspunsul meu cu stimă și respect, mulțumindu-vă pentru răspunsul pe care mi l-ați dat și asigurându-vă că nu am nicio intenție de a ascuți polemici deșarte pe internet și că, dacă discuția noastră va căpăta traiectorii nefaste, sper să găsim modul cel mai judicios de a-i asigura un final bun, evitând un spirit nepriincios întrucât "dacă iubește cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei și nici Bicericile lui Dumnezeu" -le spunea Pavel corintenilor, și la asta subscriem și noi, nu pentru că o spune Pavel (că nu el a inventat atitudinea asta!), ci pentru că acesta e spiritul lui Dumnezeu pe care încercăm să-l întipărim și noi "din slavă în slavă, după chipul Său".
Reply With Quote
  #694  
Vechi 27.09.2012, 16:59:38
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai bine lași pe alții să zică asta.
Domnule Dragoș... :) fiecare vorbește despre sine când face un C.V....puteți considera că ceea ce am spus eu despre MINE (!) e parte dintr-un C.V. mai...colocvial. ...și nu interzic nimănui să spună asta, las și pe alții (dacă vor!), dar nu văd un păcat dacă o spun și eu (și n-o spun ca pe o laudă, ci ca pe o declarație de autoritate recunoscută de forul meu interior, autoritate după care mă judec și pe mine, sau "în primul rând, pe mine"). Iar partea cu "Îmi cer iertare celor pe care i-am supărat" sună a ironie crasă în contextul dat, întrucât scurta replică aruncată față de ce am scris eu are un spirit "Peninic" pronunțat (vezi 1 Sam. 1:6) iar "iertarea" de care pomeniți capătă a priori un substrat sfidător. Iar scurta remarcă, zic eu (că mie mi se adresa), chiar nu cred că își avea rostul.
Reply With Quote
  #695  
Vechi 27.09.2012, 18:21:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Când te duci undeva și începi a argumenta ceva, dacă închei cu emfază așa cum ai încheiat tu, se poate să dai si peste unul ca mine, puțin dus la biserică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #696  
Vechi 27.09.2012, 18:24:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aurelius Vezi mesajul
Întâi de toate mă văd nevoit a face o remarcă pe care aș vrea să o verific: modul în care începeți abordarea are un iz insidios (nu mi-o luați în nume de rău!) - adică printre rânduri se citește clar că a pune mare preț pe Scriptură (ceea ce asociați dvs. cu protestantismul) e un lucru oarecum scandalos (acum, nu știu dacă e scandalos prin prisma sloganului reformațiunii "Sola Scriptura", sau e scandalos "per se").
Una este să spuneți, așa cum faceți acum, "mare preț pe Scriptură" și cu totul alta este să folosiți formularea pe care ați folosit-o inițial: "preț suprem pe Scriptură", ceea ce, din perspectiva Bisericilor apostolice, nu mai e OK. E o diferență ca de la ortodoxie la protestantism. Noi credem că Scriptura și Predania au egală importanță și sunt, ambele, sursele majore ale credinței noastre. Dacă am fi siliți să facem o ierarhie chiar între acestea două, v-am demonstrat deja că Biserica a funcționat, și încă foarte bine, fără ceea ce înțelegem azi prin "Scriptură". Dar, fără Predanie, este de neconceput.

Citat:
Apoi, o mică, dar utilă (zic eu!) precizare: nu evanghelia după Matei a fost prima scrisă, ci evanghelia după Marcu (de aici și disputele asupra sinopsisului celor trei evanghelii, Matei și Luca presupunându-se că s-au inspirat din evanghelia după Marcu).
Faceți afirmație peremptorie într-o chestiune despre care adevărații specialiști ai Scripturii, de la care avem mereu de învățat, consideră că este subiect de dezbatere. Numeroși sunt Părinții Bisericii care consideră că Evanghelia după Sf Matei este prima. Papia, Irineu, Origen, Ieronim, și lista ar putea continua. Ca să nu mai vorbim de Augustin. Se pot aduce multe indicii în privința faptului că Evanghelia după Matei este anterioară celei după Marcu, dar am să mă limitez la două: 1) argumentul de autoritate: Biserica a așezat Evanghelia după Matei înaintea celei după Marcu. Domeniul biblic fiind un domeniu în care Biserica are autoritate, trebuie să luăm în serios acest lucru. 2) argumentul apologetic. Evanghelia după Matei este scrisă pentru evrei, iar cea după Marcu e scrisă în mod evident pentru neamuri și, mai ales, pentru romani. Un lucru "pentru alții" te aștepți să fie mai curând făcut DUPĂ un "lucru pentru ai noștri" decât ÎNAINTE de acela.


Citat:
În al treilea rând cred că ar fi cinstit să nu insinuați ideea de "papă" în Scriptură, că asta e marcă catolică (știu că v-ați declarat catolic, dar totuși, nu-i "fair" să insinuați în discuția noastră asemenea idee) și nu cred că e cadrul potrivit să polemizăm făcând exegeză greacă pe pasaje din Ioan 20:22-23 ori Mat. 16:18-19; 18:18, căci am crezul că am polemiza în van.
"Papă" sau "Petru", spuneți-i cum vreți: important este că în Scriptură citim cum unul dintre Apostoli, și anume Petru, explică Bisericii Universale prin a doua enciclică cunoscută cum trebuie înțeleasă doctrina unui alt Apostol, anume Pavel. A se vedea A Doua Epistolă Catolică a Sf Ap Petru, cap 3, paragrafele 15 și 16.

Citat:
Iar în ultimul rând... biserica, într-adevăr, nu-i disociată de Capul ei, care este Hristos(!). Însă perspectiva mea este (împărtășită, dealtfel, de mulți teologi) că biserica vizibilă nu se suprapune întru totul bisericii invizibile a lui Hristos.
Aici este, în fond, eroarea: unde anume citiți în Sf Scriptură că Domnul a făcut o Biserică invizibilă ? Eu citesc că a făcut o Biserică vizibilă. I-a dat conducători cărora le-a dat putere, le-a dat reguli etc. Pe ce bază presupuneți dv că Dumnezeu, care S-a făcut pe Sine cât se poate de vizibil, cu trup de carne, astfel încât atingându-L să credem, a menținut pe Mireasa lui în invizibilitate?

Citat:
Când vorbesc de biserca vizibilă, deja se conturează disputa asupra identității acesteia, iar când vorbesc de biserica invizibilă... deja mă gândesc la mult mai mult decât atât, la mai mult decât declarații dogmatice, la un spirit de ascultare din dragoste de Dumnezeu, după postulatul Domnului Hristos: "dacă mă iubiți, veți păzi poruncile Mele" (Ioan 14:15) și "prin aceasta vor cunoaște toți că Îmi sunteți ucenici, dacă aveți dragoste unii față de alții" (Ioan 14:35) iar un verset mai sus conturează și ce înseamnă și care este modelul de "dragoste unii față de alții", zicând "cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții".
A-L iubi pe Cristos înseamnă fix a asculta de poruncile lui, după cum El Însuși ne lămurește de mai multe ori. Scrie în Biblie. Care sunt poruncile Lui ? Ne lămurește, în detaliu, Dogmatica. În linii mari, sunt cele din Biblie și cele pe care Petru și urmașii lui, ceilalți Apostoli și urmașii lor le dau, ca delegați ai Lui, veac după veac, până la plinirea timpului.

Închei aici răspunsul meu cu stimă și respect, mulțumindu-vă pentru răspunsul pe care mi l-ați dat și asigurându-vă că nu am nicio intenție de a ascuți polemici deșarte pe internet și că, dacă discuția noastră va căpăta traiectorii nefaste, sper să găsim modul cel mai judicios de a-i asigura un final bun, evitând un spirit nepriincios întrucât "dacă iubește cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei și nici Bicericile lui Dumnezeu" -le spunea Pavel corintenilor, și la asta subscriem și noi, nu pentru că o spune Pavel (că nu el a inventat atitudinea asta!), ci pentru că acesta e spiritul lui Dumnezeu pe care încercăm să-l întipărim și noi "din slavă în slavă, după chipul Său".[/quote]
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #697  
Vechi 27.09.2012, 18:44:37
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Partea pozitiva este ca e bine ca mai intra cate un protestant pe forum ca sa mai spuna ce zic sfintii, ca unii ortodocsi au uitat (nu e o ironie, ma refer la sf. Ciprian).
Dar vezi si tu ca nu e chiar asa tarziu, sfantul Ciprian s-a nascut in anul 200 si a trecut in rai in 258, deci oricum e inaintea primului Sinod ecumenic, des invocat de protestanti.
Da, nimeni nu se poate mantui decat prin Iisus, adica trebuie sa creada in El si astfel sa il urmeze. Cum sa Il urmeze? sa vina in Biserica lasata de El (ca sa aiba parte de harul trimis la Cincizecime) si sa faca faptele de mantuire. Ce a spus Iisus? Ca lasa Biserica Sa si invatatura Sa, nu a spus ca lasa ceva scris, abia apoi a fost scrisa Sfanta Scriptura.
Mulțumesc mult pentru postare, domnule Cătălin!
Dacă îmi permiteți câteva mențiuni scurte (și nu-s cu gând dialectic nociv, ci doar în vederea unei eventuale sinteze): Ciprian poate fi luat în calcul din anul 246 - de când s-a creștinat (destul de târzior ca vârstă, aș spune), și chiar de mai târziu (după doi ani e desemnat episcop de Cartagina, funcție deținută timp de 10 ani, până la moartea sa). Apoi,... spun că e totuși destul de târziu, întrucât ceea ce spune el se constituie mai târziu într-o dogmă bisericească, deși pe vremea lui fuseseră deja de un secol și mai bine scrise diferite evanghelii apocrife care, totuși, au fost considerate prea târzii și din pricina asta lipsite de autoritate pentru a fi cuprinse în canonul biblic spre extragerea învățăturilor inspirate și a dogmelor bisericii lui Hristos. Apoi, să nu uităm că și pe vremea lui existau destul de multe păreri contradictorii privind diferite aspecte legate și de dumnezeire, și de natura lui Hristos și alte multe probleme de înțelegere a Scripturii. Așadar, vedem, spre exemplu, o selectivitate subiectivă în ceea ce privește afirmațiile și convingerile lui și greutatea lor ca normă bisericească: "extra ecclesia nulla salus" este preluat de biserica catolică într-o manieră atât de categorică încât a fost un resort puternic al Inchiziției, iar dezacordul aceluiași Ciprian față de primatul episcopului de Roma asupra celorlalți episcopi ai bisericii nu a fost luat în seamă (deși s-a opus vehement pretențiilor lui Ștefan - episcopul Romei) în timp ce, o altă jumătate a percepției lui în acest sens - succesiunea apostolică petrină - a fost luată ca fiind bună și întru totul validă. Se pare că, totuși, biserica a luat ce s-a potrivit cu pretențiile ei și a negat, băgat în con de umbră sau anatemizat după caz, fără prea mult spirit hristic și justificare biblică, ceea ce nu corespundea direcției pe care apuca. Oricum, asta e o divagație poate inutilă.
Știți, Hristos spune la un moment dat că Împărăția lui a venit deja și lucrează înăuntrul omului, iar acestuia (nouă), îi spune să caute mai întâi împărăția lui Dumnezeu și celelalte i se vor da pe deasupra. Acum nu vreau să dau în New Age și în introspecția aceea gnostică în vederea identificării "divinității lăuntrice". Nicidecum! Dar vreau să spun că omul nu trebuie adus "cu furca" la biserică. Trebuie ca lucrarea lui Hristos să-și facă efectul în viața lui astfel încât el să poată fi parte a Bisericii lui Dumnezeu ca un mădular "compatibil", nu ca un "corp străin" de Biserică (mă refer la "străin" prin modul de viață pe care-l trăiește). Iar când omul simte chemarea lui Dumnezeu din inima lui, va căuta compania celor la fel ca el în gândire, în viețuire "...urmărește dreptatea, credința, dragostea, pacea, împreună cu cei ce cheamă pe Domnul dintr-o inimă curată", îi spunea Petru lui Timotei. Și cum spuneam și în altă postare, Biserica vizibilă (care e aceea!?!...că toate pretind că sunt) e diferită de cea invizibilă (în care nu intră nimeni pe baza moștenirii "ereditare", ci doar prin alegerea inimii de a trăi cu teamă de Dumnezeu și în lumina preceptelor Lui, din respect, dragoste și de bunăvoie, considerând chemarea lui Dumnezeu la o viețuire sfântă ca un privilegiu, o binecuvântare, și nu ca o povară sau ca un dat, pur și simplu).
Dacă am vorbit nepotrivit, să-mi fie cu iertare și sper să nu fiu înțeles greșit!
Reply With Quote
  #698  
Vechi 27.09.2012, 22:01:28
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit

Domnule Dragomir,
În accepțiunea mea nu e o rectificare a doua afirmație pe care am făcut-o, cum că „pun mare preț pe Scriptură”, după ce, în prealabil formulasem „preț suprem pe Scriptură” – nici nu m-am gândit la nuanțarea pe care o faceți dvs., așa că, spre luminarea asupra afirmațiilor mele, spun că prin „mare preț pe Scriptură” nu am anulat prima afirmație "preț suprem pe Scriptură". Chiar pun prețul suprem pe Scriptură și e un preț mare – e cel mai mare!
Apoi… poate sunt eu un pic mai tributar gândirii grecești, dar nu am văzut în declarația dvs., cum că Biserica a existat înainte de Scriptură nicio demonstrație că așa ar fi într-adevăr. Biserica S-A BAZAT PE SCRIPTURĂ - vedeți referirile și bazele învățăturilor propovăduite că sunt preluate de către apostoli din Scriptură la Conciliul de la Ierusalim (Faptele Apostolilor cap.15 – se face lumină acolo asupra unei greșite înțelegeri a spiritului unor pasaje din Scripturile pe care LE AVEAU. În vers.16-18, Iacov, care se pare că era lider al bisericii din Ierusalim, confirmă că ceea ce se întâmpla în comunitatea creștină de atunci era o împlinire a Scripturilor.), Pavel le vorbea oamenilor dovedindu-le cu Scripturile că ceea ce propovăduia el era adevărat și avea fundament în Cuvântul lui Dumnezeu ( Faptele Apostolilor 17:2-3; 18:28), le vorbește credincioșilor în epistolele lui luând ca bază a Evangheliei Scripturile (Rom. 1:1-2; 1 Cor.15:1-5 – arată aici că Evanghelia pe care o propovăduiește este “după Scripturi”, în sensul de “conform Scripturilor”; îi evidențiază lui Timotei că Sfintele Scripturi pe care le cunoștea acesta din pruncie “pot să-ți dea credința care duce la mântuire prin Hristos Isus”), de Apolo spune că era “tare în Scripturi și “învăța amănunțit pe oameni despre Isus” – F.Ap.18:24. Ba mai mult, chiar și paragraful menționat de dvs. din 2 Petru 3:15-16 face referire la oamenii care răstălmăcesc scrierile lui Pavel “ca și pe celelalte Scripturi”). De-acolo, din Scripturi, și-a extras fundamentele Biserica având o înțelegere mult mai clară a profețiilor Scripturii (însuși Hristos explică ucenicilor în drumul spre Emaus, după învierea Sa, tot ce se întâmplase, argumentând și demonstrându-le CU SCRIPTURA!- Luca 24:25-27). Cât despre Predanie, nici pomeneală de dogmatizare a primilor creștini după așa ceva (poate mă înșel eu!...). Ba mai mult, dacă ar fi să merg până la capăt, Hristos are de condamnat Predaniile care nu aveau suport scripturistic – „pentru ce calcă ucenicii Tăi predania bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă” (predanie fără fundament biblic!), iar Hristos le concluzionează „ați desființat cuvântul lui Dumnezeu în folosul predaniei voastre”, (Matei 15:1-9) iar în concluzia discuției El adaugă „degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.” De aici se vede că problema închinării defectuoase era sorgintea umană a învățăturilor după care trăiau.
Legat de diacronia evangheliilor. Nu fac afirmații peremptorii. Admit că nu se știe EXACT ordinea, dar înclin spre ascendentul temporal al Evangheliei după Marcu din câteva considerente:
- Întâi de toate argumentul dvs.apologetic nu stă în picioare (în opinia mea!), deoarece, în primul rând nu-s ambele Evanghelii (Matei și Marcu) scrise de același autor, ca să spunem că Matei a ales o ordine preferențială „întâi pentru ai noștri, și apoi pentru...goimi, pentru ceilalți” – e posibil ca Marcu să fi scris înainte de Matei.
- În al doilea rând- argumentu „de autoritate” – dacă veți observa canonul ebraic, veți vedea că cei ce l-au conceput nu și-au propus o ordine cronologică, ci una stilistică (și au fost tot autorități și acelea, doar că nu spunea nicăieri că trebuiau să stabilească o ordine cronologică în canon!!!). Apoi, până la canonul final conturat (367 menționat prima oară de Atanasie și recunoscut de conciliile ulterioare (Roma, Hippo, Cartagina), au existat și alte versiuni de canon – cel al lui Marcion punea tot pe Matei primul, iar Marcion a fost declarat „eretic”, dar nu și ordinea canonului său, ci doar aversiunea lui față de scrierile cu caracter evreiesc. Pe lângă aceasta, părinți bisericești din sec. I (deci care au fost contemporani cu unii autori ai cărților Noului Testament) – Policarp, Ignațiu, și începutul sec. II – Clement din Roma citează din majoritatea cărților Noului Testament de mai târziu, DAR NU DIN TOATE. Din asta nu ar trebui să înțeleg că pe unele nu le-ar fi acceptat (și ei fiind „autoritate a Bisericii”), iar cei de mai târziu le-au pus în drepturi (cu referire la Marcu, 2 și 3 Ioan și 2 Petru). Ceea ce vreau a spune este că nu pot folosi ideea de „autoritate a Bisericii” ca să susțin o ordine cronologică a scrierii Evangheliilor – CU SIGURANȚĂ CĂ BISERICA NU ȘI-A PROPUS AȘA CEVA LA ÎNTOCMIREA CANONULUI!!! Și vă dau un singur exemplu – Evanghelia lui Ioan, nu am studiat dacă există unanimitate, dar MAREA MAJORITATE (cel puțin!) a specialiștilor o consideră ca fiind ultima carte scrisă, din punct de vedere CRONOLOGIC, a Noului Testament... și cu toate acestea, nu este pusă ultima în canon.
- Apoi, singurele puncte comune, în armonie, dintre Matei și Luca sunt cele care se regăsesc și în Marcu - de aceea sunt mulți specialiști care susțin că Marcu a fost baza din care s-au inspirat și Matei, și Luca, ambii adăugând la ceea ce au luat din Marcu anumite elemente, veridice dealtfel, să se potrivească scopului pt.care au scris ei (Matei pt.Iudei, iar Luca pt.eleniștii orientali). N.B.: nu abordez problema dublei surse, a sursei cvadruple, ori a sursei unice, întrucât nu afectează ordinea temporală luată în discuție.
- Apoi, apare un element în Matei 22 – parabolă paralelă cu cea din Luca 14:16-24, element ce duce la ipoteza ca Matei a scris, totuși, după asedierea Ierusalimului din anul 70 d.Hr. –în vers.7 face o mențiune cu trimitere la pedepsirea cu armate și prin arderea cetății în foc, a celor ce au respins chemarea Împăratului (cu referire la poporul iudeu) – elementul menționat susținând ipoteza scrierii lui Matei ca fiind ulterioară cuceririi Ierusalimului de către romani.
Totuși, cum am afirmat și inițial, nicio opinie nu are un ascendent absolut.
Cu privire la interșanjabilitatea nominală dintre Papa și Petru – nu pot să-i spun „cum doresc”... ci spun cum spune Scriptura că-l chema, neatribuindu-i-se funcția de „Vicar al lui Hristos” – această funcție e atribuită, dacă vreți, într-un sens, Duhului Sfânt (revin scurt asupra ideii că nu trebuie să-mi argumentați cu pasajele din Ioan 20:22-23 ori Mat. 16:18-19; 18:18 pentru ascendentul ori succesiunea petrină, întrucât am intra într-o exegeză lingvistică pe termini grecești și nu cred că e cazul și spațiul suficient; și-așa mă văd nevoit să scriu neplăcut de mult, căci argumentele ce pot fi date sunt numeroase – oricum nu fac o prezentare exhaustivă a lor pe un forum – și trebuiesc amintite măcar sumar cele mai la îndemână).
Deja am atins parțial și ultimul punct abordat de dvs.- poruncile lui Hristos. Când spun “ale lui Hristos” afirm paternitatea lor hristică, nu petrină ori augustiniană, ori tertuliană, ori tomistă. Poruncile Lui nu-s “în linii mari cele din Biblie”, ci sunt “cele din Biblie” –“n-adăuga nimic la cuvintele Lui ca să nu te pedepsească și să fii găsit mincinos”. Dacă cercetăm în amănunt în raportul biblic, putem observa că referirea la Cuvântul lui Dumnezeu Îl are în vedere pe Hristos și Scriptura sau, mai bine și complet zis, pe Hristos cum este El descoperit și confirmat de Scripturi. Iar apostolii, sub influența Duhului Sfânt (și la Cincizecime, și mai apoi- F.Ap.cap. 8, 10, 13 etc) propovăduiau același Cuvânt al Domnului – nimic diferit de învățătura pe care a dat-o Hristos și e revelată în Cuvântul Său (logic!). Ba mai mult, Pavel spune la un moment dat “dacă cineva dă o învățătură străină și nu se ține de cuvintele sănătoase ale Domnului nostru Isus Hristos, și de învățătura ce duce la evlavie, este plin de mândrie și nu știe nimic, ba încă are boala cercetărilor fără rost și a certurilor de cuvinte, din care se naște pizma, certurile, clevetirile, bănuielile rele, zadarnicele ciocniri de vorbe ale oamenilor stricați la minte, lipsiți de adevăr și care cred că evlavia este un izvor de câștig. Ferește-te de astfel de oameni.”
Inutil să menționez cât de limpede este mesajul, cu condiția ca noi să fim sinceri cu el și să nu încercăm a-l înghesui în șabloane și preconcepții, ci a ne lăsa învățați și modelați de frumosul și curatul Cuvânt revelat.
Închei “Epistola lui Marcus Aurelius către Mihnea Dragomir…și către cititorii de pe forum” cu respectul cuvenit unora care sunt “împreună moștenitori” ai făgăduințelor cerești, dorindu-vă multă pace și har de la Cel ce ține în mâna Sa toate lucrurile!

Last edited by Marcus Aurelius; 27.09.2012 at 22:11:31.
Reply With Quote
  #699  
Vechi 27.09.2012, 23:28:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aurelius Vezi mesajul
Domnule Dragomir,
În accepțiunea mea nu e o rectificare a doua afirmație pe care am făcut-o, cum că „pun mare preț pe Scriptură”, după ce, în prealabil formulasem „preț suprem pe Scriptură” – nici nu m-am gândit la nuanțarea pe care o faceți dvs., așa că, spre luminarea asupra afirmațiilor mele, spun că prin „mare preț pe Scriptură” nu am anulat prima afirmație "preț suprem pe Scriptură". Chiar pun prețul suprem pe Scriptură și e un preț mare – e cel mai mare!
Pe scurt, dv susțineți că "preț mare" și "preț suprem" sunt formulări echivalente. Altfel spus, pozitivul și superlativul relativ reprezintă același grad de comparație. Nu este și părerea mea, dar n-o să ne sfădim din această pricină. Oamenii susțin tot felul de lucruri deosebite, în mare măsură și în funcție de liceul la care au studiat limba română.

Citat:
Apoi… poate sunt eu un pic mai tributar gândirii grecești, dar nu am văzut în declarația dvs., cum că Biserica a existat înainte de Scriptură nicio demonstrație că așa ar fi într-adevăr. Biserica S-A BAZAT PE SCRIPTURĂ - vedeți referirile și bazele învățăturilor propovăduite că sunt preluate de către apostoli din Scriptură la Conciliul de la Ierusalim (Faptele Apostolilor cap.15 – se face lumină acolo asupra unei greșite înțelegeri a spiritului unor pasaje din Scripturile pe care LE AVEAU. În vers.16-18, Iacov, care se pare că era lider al bisericii din Ierusalim, confirmă că ceea ce se întâmpla în comunitatea creștină de atunci era o împlinire a Scripturilor.), Pavel le vorbea oamenilor dovedindu-le cu Scripturile că ceea ce propovăduia el era adevărat și avea fundament în Cuvântul lui Dumnezeu ( Faptele Apostolilor 17:2-3; 18:28), le vorbește credincioșilor în epistolele lui luând ca bază a Evangheliei Scripturile (Rom. 1:1-2; 1 Cor.15:1-5 – arată aici că Evanghelia pe care o propovăduiește este “după Scripturi”, în sensul de “conform Scripturilor”; îi evidențiază lui Timotei că Sfintele Scripturi pe care le cunoștea acesta din pruncie “pot să-ți dea credința care duce la mântuire prin Hristos Isus”), de Apolo spune că era “tare în Scripturi și “învăța amănunțit pe oameni despre Isus” – F.Ap.18:24. Ba mai mult, chiar și paragraful menționat de dvs. din 2 Petru 3:15-16 face referire la oamenii care răstălmăcesc scrierile lui Pavel “ca și pe celelalte Scripturi”). De-acolo, din Scripturi, și-a extras fundamentele Biserica având o înțelegere mult mai clară a profețiilor Scripturii (însuși Hristos explică ucenicilor în drumul spre Emaus, după învierea Sa, tot ce se întâmplase, argumentând și demonstrându-le CU SCRIPTURA!- Luca 24:25-27).
În majoritatea citatelor pe care le dați, prin "Scriptură" se înțelege Vechiul Testament. La data la care Sfinții Apostoli trimit scrisorile lor, la data la care Sf Luca a scris "Actele Apostolilor", niciuna dintre Evanghelii nu luase formă scrisă. Îmi place să cred că nu contestați și acest lucru, pretinzând că vreun Apostol sau vreo Biserică Particulară căreia i-a scris a ținut în mână vreo carte pe care scria "Evanghelia". Or, în absența caracterului scris, nu putem vorbi de Scriptură. Deci, în perioada apostolică, Biserica a funcționat excepțional de bine fără Evanghelii, Acte, Corp Paulin, Corp Petrin, Revelație incluse în Scriptură. Tot așa cum vechiul Popor Ales a urmat drumul său fără să aibă niciun Vechi Testament (Veche Scriptură), primele cărți fiind scrise de Moise, la o dată considerabil ulterioară Legământului Abrahamic. Deci, creștinii au funcționat fără "cartea lor", tot așa cum și evreii funcționaseră fără "Tora", iar în acest lucru, ca și în atâtea altele, vedem un antitip. Prin urmare, se poate să fii creștin fără Evanghelie în formă scripturistică, așa cum se poate să fi aparținut la ceea ce a fost "religia cea adevărată" fără Torah.

Citat:
Cât despre Predanie, nici pomeneală de dogmatizare a primilor creștini după așa ceva (poate mă înșel eu!...). Ba mai mult, dacă ar fi să merg până la capăt, Hristos are de condamnat Predaniile care nu aveau suport scripturistic – „pentru ce calcă ucenicii Tăi predania bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă” (predanie fără fundament biblic!), iar Hristos le concluzionează „ați desființat cuvântul lui Dumnezeu în folosul predaniei voastre”, (Matei 15:1-9) iar în concluzia discuției El adaugă „degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.” De aici se vede că problema închinării defectuoase era sorgintea umană a învățăturilor după care trăiau.
Și totuși, primul Conciliu pe care l-a ținut Biserica Universală, acela de la Ierusalim, chiar asta a făcut: a dogmatizat. Ambele variante, și aceea că putem mânca porc, precum și aceea că porcul era interzis, puteau fi susținute (și probabil că au fost susținute) cu argumente din Scriptură, ultima chiar cu mai mult temei decât prima. Dar, potrivit dogmei hotărâte atunci, prima variantă a fost adoptată. Și astăzi, ca și atunci, în baza Scripturii se poate susține orice. Practica protestantă ne demonstrează clar acest lucru, dacă privim la pulverizarea diverselor variante ale protestantismului, deși toate pretind a avea aceeași unică sursă: Scriptura. Cu Scriptura un luteran vă demonstrează că un copil poate fi botezat, cu fix aceeași Scriptură un baptist vă demonstrează că un copil nu poate fi botezat. Cu Scriptura un adventist vă explică că Ziua Domnului trebuie să fie sâmbăta, cu aceeași Scriptură un penticostal vă arată că trebuie să fie duminica. Prin urmare, nu Scriptura, ci altceva trebuie să fie "autoritate supremă". Altfel spus, avem nevoie de o autoritate care să ne lămurească privind însăși Scriptura. Dar care să fie această autoritate ? Este autoritatea pe care a lăsat-o Cristos pe pământ: aceea a apostolilor și a urmașilor lor legitimi, până în zilele noastre. De unde știm că a lăsat această autoritate apostolilor ? Din Scriptură, acolo unde îi investește. De unde știm că asemenea mare autoritate se transmite și nu a murit odată cu ultimul apostol ? Tot din Scriptură, de acolo de unde ni se arată că un nou apostol e investit de ceilalți, la o dată la care Isus nu mai era lângă ei în trup. Ajungem la ceea ce mereu am spus: cercetând Scriptura, punând pe ea "mare preț", ori chiar și "preț suprem" sau chiar făcând din ea sursă unică a Sfintei Doctrine, ajungeți cu necesitate la subiectul topicului: la a cunoaște "care este cea mai bună religie".

Citat:
Legat de diacronia evangheliilor. (...)
Problema este importantă, dar irelevantă pentru ACEST topic. Există destule informații, chiar și pe net, care vă vor arăta că varianta pe care am enunțat-o, aceea că prima Evanghelie este cea a lui Matei, este cel puțin sustenabilă, dacă nu probabilă.

Citat:
Deja am atins parțial și ultimul punct abordat de dvs.- poruncile lui Hristos. Când spun “ale lui Hristos” afirm paternitatea lor hristică, nu petrină ori augustiniană, ori tertuliană, ori tomistă. Poruncile Lui nu-s “în linii mari cele din Biblie”, ci sunt “cele din Biblie” –“n-adăuga nimic la cuvintele Lui ca să nu te pedepsească și să fii găsit mincinos”. Dacă cercetăm în amănunt în raportul biblic, putem observa că referirea la Cuvântul lui Dumnezeu Îl are în vedere pe Hristos și Scriptura sau, mai bine și complet zis, pe Hristos cum este El descoperit și confirmat de Scripturi. Iar apostolii, sub influența Duhului Sfânt (și la Cincizecime, și mai apoi- F.Ap.cap. 8, 10, 13 etc) propovăduiau același Cuvânt al Domnului – nimic diferit de învățătura pe care a dat-o Hristos și e revelată în Cuvântul Său (logic!). Ba mai mult, Pavel spune la un moment dat “dacă cineva dă o învățătură străină și nu se ține de cuvintele sănătoase ale Domnului nostru Isus Hristos, și de învățătura ce duce la evlavie, este plin de mândrie și nu știe nimic, ba încă are boala cercetărilor fără rost și a certurilor de cuvinte, din care se naște pizma, certurile, clevetirile, bănuielile rele, zadarnicele ciocniri de vorbe ale oamenilor stricați la minte, lipsiți de adevăr și care cred că evlavia este un izvor de câștig. Ferește-te de astfel de oameni.”
Inutil să menționez cât de limpede este mesajul, cu condiția ca noi să fim sinceri cu el și să nu încercăm a-l înghesui în șabloane și preconcepții, ci a ne lăsa învățați și modelați de frumosul și curatul Cuvânt revelat.
Faceți aici o dezvoltare a punctului dv de vedere inițial, acela despre care am spus că este protestant, lucru care v-a supărat. Vedeți dv, noi nu suntem Religia Cărții, suntem Religia Vieții. Iar "Viața" este Cristos. Cum operează "Viața" ? Prin oameni. Desigur, nu prin toți oamenii, ci prin acei oameni ai lui Cristos cărora El le-a dat autoritate. Fără o înțelegere a problemei autorității apostolice în Biserică, care nu este ASEMENEA, ci este IDENTICĂ (=aceeași) cu autoritatea lui Cristos în Biserică, se ajunge la brambureala protestantă, în care fiecare, ținând Scriptura în mână, se crede și preot, și apostol. Cu autoritate conferită de Cristos, Biserica lui a dogmatizat. Tocmai v-am arătat că a făcut asta la primul ei Conciliu Ecumenic când a tratat o problemă despre care Învățătorul nu vorbise nimic. A făcut asta și mai apoi. Știm nu numai că Sf Fecioară a fost fecioară înainte de a-L naște pe Isus (lucru sustenabil cu Scriptura), dar știm cu certitudine dogmatică ca A RĂMAS fecioară și după aceea, lucru care nu are nici cea mai mică acoperire în Scriptură. Mai știm multe, multe alte lucruri tot pe această cale. A crede că Isus a dat apostolilor de atunci o autoritate pe care nu o mai au cei de acum, înseamnă a nega promisiunea lui Isus de a asista mereu Biserica prin Spiritul Sfânt. În ultimă instanță, înseamnă a nega Scriptura.

Închei “Epistola lui Marcus Aurelius către Mihnea Dragomir…și către cititorii de pe forum” cu respectul cuvenit unora care sunt “împreună moștenitori” ai făgăduințelor cerești, dorindu-vă multă pace și har de la Cel ce ține în mâna Sa toate lucrurile! [/quote]
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #700  
Vechi 28.09.2012, 15:49:40
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit

Într-o ordine aleatorie: sursele de pe internet nu-s de neglijat, dar nici nu pot avea pretenția de autoritate științifică în domeniu, decât într-un număr destul de redus și, în general, nu pe site-uri free, ci pe site-uri academice. Celelalte pot avea rol informativ la nivel general, și pot să ne inducă și în eroare dacă „plecăm urechea” doar într-o parte.
Legat de formulările de care vorbeați, ar trebui, înainte de a vă grăbi cu insinuarea vis-a-vis de pregătirea în domeniul limbii române, să observați intenția autorului. Știți, consider că în cadrul legislativ se face una dintre cele mai amănunțite analize a unui text, aceasta presupunând o analiză pe cinci planuri: gramaticală, logică, sistematică, istorică și teleologică – dvs.v-ați oprit la prima, din păcate, deși contextul vă permitea să faceți analiza pe mai multe planuri, dacă vă dădeați interesul. Din altă perpectivă, e ca și cum ar spune cineva că la capitolul „sport” îi place mult fotbalul, fără a-și propune să spună cât de mult, ci doar să transmită că pe o scară ierarhică a domeniului respectiv, fotbalul ocupă un loc deloc de neglijat. Dacă ar fi întrebat cât de mult, ar putea spune că cel mai mult (sau suprem – sunt echivalente ca sens), ceea ce pt. Dvs.ar fi o pricină de poticnire, în timp ce declarația „per se” n-ar conține nicio inconsistență dacă ar fi interpretată logic și teleologic.
Acum, dacă tot faceți caz atât de mult de lingvistică, îmi pare mai gravă inconsistența cu privire la dihotomia pe care o faceți între „Vechiul Testament” și „Scripturi” – Biserica, așa cum spuneam și-n postarea anterioară, s-a bazat pe Scripturi, scrierile vetero-testamentare purtând această denumire (și asta o știm nu prin „dogmatică” sau alte surse adiacente, ci în mod DIRECT din relatările MULTIPLE ale Noului Testament – nici nu m-aș fi așteptat să fiu nevoit a face astfel de sublinieri față de dvs., care păreți familiarizat întrucâtva cu Biblia!). Apoi, în ceea ce privește Noul Testament ca parte a Scripturii (căci Scriptura a însemnat, în primul rând Vechiul Testament, și abia mai apoi Noul Testament, pe măsură ce acesta i s-a adăugat mai întâi „necanonic”, și mai târziu prin canonizare), acesta a căpătat autoritate prin prisma autorității scriitorilor în cadrul comunităților creștine ale vremii și prin uzanță, și nu în mod arbitrar prin decizia unor foruri autorizate de mai târziu – acestea doar au recunoscut autoritatea deja existentă a unor scrieri și a hotărât pe anumite criterii (pe care, nefăcând obiectul topicului nostru, nu le discutăm acum) care sunt produs ale inspirației divine și care au avut doar caracter „pastoral” (gen Policarp, Clement din Roma, Ignațiu – și „pastoral” și apologetic, etc). Scripturile nou-testamentare reprezintă, în mare parte, o serie de scrisori asemenea celei de care amintește episodul Conciliului din Ierusalim, scrisori care, în parte s-au pierdut (se pare că au existat trei epistole către Corinteni, apoi Epistola către Laodiceea-Col.4:16), iar în parte au supraviețuit timpului și au ajuns a fi canonizate.
Pe lângă aceasta, să-mi fie cu iertare dar nu-i just întocmai să vorbin de o lipsă totală a caracterului scris – segmentul temporal pe care îl invocați a reprezentat o perioadă SCURTĂ, de cca. 15 ani în care Biserica se afla în fază incipientă a existenței ei și din care doar nu avem azi scrisori incluse în canon, dar asta nu înseamnă că n-ar fi existat epistole cu caracter pedagogic, informativ sau formativ – și am arătat mai sus exemple de alte scrieri cu caracter autoritar existente în circulație din primii ani ani bisericii. Apoi, epistolele au început a circula (vorbesc de cele care au rezistat efectului neantizant al timpului) și credincioșii s-au bucurat de sfatul, corectarea și încurajarea celor cu mai multă experiență și cu mai mare aplecare asupra raportului cu Dumnezeu. Apoi, creștinismul fără Scripturi azi poate tinde ori spre naturism, panteism, deism, etc, ori spre secularism și tradiționalism lipsit de vitalitata lui „duceți-vă și faceți ucenici...”.
Cât despre Conciliul din Ierusalim, aș spune că n-a dogmatizat ci a eliberat comunitățile creștine ne-iudaizante de legalismul ceremonial pe care încercau unii iudei a-l introduce și-n creștinism, iar decizia respectivă (însoțită și de o epistolă! – asta vis-a-vis de „lipsa de Scriptură”) a fost una inspirată, întrucât proaspăt creștinații nu puteau purta o groază de poveri (unele care nu-și mai aveau justețea prin purul lor caracter ceremonial, iar altele pt.că nu erau ușor de primit și înțeles în faza neofită a credinței lor – dealtfel, Pavel vorbește despre un progres al primirii învățăturii creștine, progres care se realizează în timp, învățătura având nevoie de timp de sedimentare și asimilare pentru ca omul să poată crește și primi mai departe noi învățături cu privire la mântuire, neprihănire și caracterul lui Dumnezeu (a se vedea 1 Cor.3:2; Evrei 5:12-14, unde Pavel spune comprehensibil despre această progresie și acuitate spirituală dobândită ÎN TIMP).
În ceea ce privește „autoritatea supremă extra scripturistică”de care vorbeați, deja am intra pe un teren minat, subiectiv, un fel de nisipuri mișcătoare gata oricând să ne înghită, dacă am accepta alte autorități în afara Cuvântului Scripturii. Cu ce pot verifica orice altă sursă că e ortodoxă și nu heterodoxă? Care ar fi autoritatea supremă din spatele oricărei pretenții de autoritate a cuiva? Poate ceva de sorginte umană să aibă pretenția absolutului în ceea ce privește TEO-logia?!? Hristos – care era cea mai înaltă autoritate – alege în discuțiile cu oamenii să facă apel la Scripturi ca autoritate, să-i trimită la Scripturi pt.mântuire („ce să fac să moștenesc viața veșnică?”, întreabă cineva. „Ce scrie în Lege? Cum citești în ea?...Du-te, fă așa și vei avea viața veșnică”, îl îndeamnă Hristos). Ba mai mult, în confruntarea cu diavolul din pustie, autoritatea pe care se întemeiază Hristos pe întreg parcursul disputei (și nu e că vorbea cu un om, ca să spunem că de dragul înțelegerii limitate omenești a făcut-o, ci vorbea cu îngerul care cunoștea prea bine pe Dumnezeu!), s-a sprijinit doar pe Scriptură, făcând din ea autoritate supremă; nu vreo predanie, ori învățături orale răspândite de vreun mare învățat sau învățături scrise de vreun grup de religioși ai vremii (cum a fost cazul Talmudului). Orice învățătură ce a circulat pe cale orală era verificată cu Scriptura (a se vedea exemplul bereenilor F.Ap.17:11) și cu ceea ce scriau cei ce explicau împlinirea Scripturii prin viața lui Hristos (epistolele apostolice). Oricine venea cu o altă Evanghelie decât cea a lui Hristos, pe care o propovăduiau apostolii, era „anatema” ( Gal.1:6-9 ), iar Evanghelia lui Hristos era propovăduită și prin scris (epistole), și oral prin cuvintele celor ce aveau această învestitură (apostoli, învățători, prooroci).
Îmi cer iertare pentru discursul lung și, probabil, obositor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46