Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 09.07.2011, 18:34:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
„Religia este cea mai inteligentă specie a gândirii. Un om inteligent nu se poate să nu-și pună la un moment dat problema religioasă. Altfel, înseamnă că s-a prostit pe drum.” (Al. Paleologu)
" In toate este prezent Hristos - asta e propiu ORTODOXIEI .
Hristos nu este separat de noi , chiar daca nu suntem in fiecare clipa cum trebuie . Sa fim constienti ca totusi Hristos este langa noi ! Daca ajungem la
constiinta prezentei lui Hristos , imediat ne umplem de prezenta lui ".


<< DUMITRU STANILOAE >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 09.07.2011 at 18:39:27.
Reply With Quote
  #702  
Vechi 09.07.2011, 21:52:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
„Religia este cea mai inteligentă specie a gândirii. Un om inteligent nu se poate să nu-și pună la un moment dat problema religioasă. Altfel, înseamnă că s-a prostit pe drum.” (Al. Paleologu)
L-am auzit si pe Gabriel Liiceanu spunand, ca viata ne este data, ca sa rezolvam relatia noastra cu Dumnezeu. Iata ce da cu adevarat sens vietii: mantuirea.
Reply With Quote
  #703  
Vechi 09.07.2011, 22:26:45
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?
27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.
28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi.

Sfânta Evanghelie după Luca - Capitolul 10
Reply With Quote
  #704  
Vechi 16.07.2011, 18:37:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit preluat de la Pilda zilei

Dumnezeu răspunde după inima omului

Sfantul Varsanufie marturiseste ca uneori i s-a zis: nu face cutare lucru. Alteori, cand a intrebat pentru a doua oara despre acelasi lucru, i s-a spus: fa-l.

Cum se explica aceasta? Ioan Profetul a raspuns: Dumnezeu pune in gura Parintilor cuvinte care corespund la ceea ce ucenicul are in inima, fie pentru a-l incerca, fie pentru ca inima lui s-a schimbat si el doreste sa auda alte lucruri acum, fie ca Dumnezeu voieste acum sa vorbeasca altfel pentru Sfantul Sau, dupa cum a vorbit regelui Iezechia prin Isaia. Intai i-a spus ca va muri, apoi ca i-a prelungit anii cu inca patrusprezece.

In aceasta privinta, Parintii duhovnicesti citeaza intotdeauna textul din proverbe: "Nu raspunde celui nebun dupa nebunia lui, din teama de a nu te face si tu insuti ca si el. Raspunde celui nebun dupa intelepciunea ta, din teama de a nu-l face sa se creada intelept".
Reply With Quote
  #705  
Vechi 16.07.2011, 23:55:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit tot de la Pilda zilei citire

Necredința bătrânului credincios

Odata traia un om tare evlavios. In fiecare zi, de cum se trezea, se spala si apoi mergea la biserica pentru slujba de dimineata. Inalta mereu o ruga fierbinte: "Doamne, eu vin mereu la tine, n-am lipsit niciodata. Dimineata si seara, ma rog, fac pomana. N-ai putea veni si tu odata la mine? Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea si i-a spus: "Maine voi veni la tine!”
Ce bucurie pe bietul om. A curatat toata casa, a facut mancare, a aprins lumanari. In camera de oaspeti a oranduit multime de tavi pline cu fructe, placinte dulci si flori. Toate erau pregatite pentru a-l primi pe Dumnezeu.

La ceasul slujbei de dimineata, un baietel, care tocmai trecea pe acolo, zareste prin ferestra deschisa tavile cu placinte, se aproprie si spune:
- Tataie, ai multe placinte, nu-mi dai si mie una?

Maniat de indrazneala, omul cel credincios ii raspunde suparat:

- Ia sterge-o, impielitatule, cutezi sa-mi ceri, ce-am pregatit pentru Dumnezeu?

Baietelul infricosat pleaca fugind. Clopotul anunta sfarsitul slujbei de dimineata. Crestinul isi spune: "De buna seama, Dumnezeu va veni dupa rugaciunea de amiaza. Sa-l asteptam.” Obosit s-a asezat pe banca din fata casei. Vine un cersetor si-i cere de pomana. Omul il alunga, fara prea multa vorba. Apoi spala cu grija locul, unde a calcat cersetorul. Trece si amiaza si Dumnezeu tot nu apare. Vine seara. Tot mai abatut omul nostru asteapta vizita fagaduita. La ceasul rugaciunii de seara, se infatiseaza un pelerin si-l roaga:

- Ingaduie-mi sa ma odihnesc pe banca ta si sa-mi petrec noaptea aici…
- Nici gand! E locul, pe care l-am pregatit pentru Dumnezeu!
S-a innoptat. "Dumnezeu nu si-a tinut fagaduiala” isi spune sarmanul om necajit.

A doua zi, omul merge la biserica, la slujba de dimineata, ducand prinoasele si izbucneste in lacrimi:
- Doamne, n-ai venit la mine asa cum ai fagaduit! De ce?
- De trei ori am venit si de trei ori m-ai alungat…
Reply With Quote
  #706  
Vechi 17.07.2011, 08:26:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Omul Ipocrit-Pilda

Dupa ce a muncit cateva ceasuri pe camp, un taran s-a asezat la umbra unui pom sa se odihneasca. Deodata, langa el a venit in zbor o rata salbatica si s-a oprit chiar alaturi, sa ciuguleasca boabele cazute pe ogor. Usor, taranul si-a scos caciula si - zdup! - a prins pasarea.
- Ce noroc pe capul meu, si-a zis. O sa fac un foc de vreascuri si o sa prajesc rata asta. Sa vezi ce buna o sa fie!
Dar in timp ce incerca sa scoata pasarea de sub caciula, aceasta se strecura repede pe langa mana omului si, ridicandu-se imediat in zbor, dusa a fost. Privind cu necaz dupa ea, taranul a mai zis:
- O, ce suflet bun am! Sper ca Dumnezeu sa vada cum m-am indurat de pasarea aceasta, dandu-i drumul, si sa ma rasplateasca pentru binele pe care l-am facut!
Oare ce rasplata ar fi meritat un asemenea om ? Cel ce incearca sa ascunda un pacat cu alt pacat, o minciuna cu alta
minciuna, un rau cu alt rau, acela singur se pacaleste. Asa cum intunericul se alunga doar cu lumina, tot astfel raul nu poate fi alungat decat cu bine.


"Pacatul este nedreptate. Cine pacatuieste fie se nedreptateste pe sine, fie nedreptateste pe altul."

Sursa:CrestinOrtodoxWebsite
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #707  
Vechi 17.07.2011, 12:55:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Sa nu ramana Sfanta liturghie ca o slujba pe care am facut-o si de care suntem multumiti ca am temrinat-o, ci Sfanta Liturghie sa ramana lucratoare si sa fie in toate zilele vietii noastre!"

"Partea cea mai mare in mantuire o are Dumnezeu, dar Dumnezeu nu lucreaza fara angajarea omului pentru inaintarea lui intr-o viata pe care s-o binecuvinteze Dumnezeu."

"Conditia ca sa intri in imparatia lui Dumnezeu este pocainta si credinta. Cine are credinta si nu are si pocaintainca nu are conditia intrarii in imparatia lui Dumnezeu, nu este omul imparatiei lui Dumnezeu. Iar pocainta este parasirea pacatelor."

"Dumnezeu ne primeste nu pentru multimea faptelor bune, ci pentru ceea ce se realizeaza in noi de pe urma faptelor bune, pentru ca ceea ce faci te si face, adica te realizezi pe tine insuti prin ceea ce faci."

(par. Teofil Paraian)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #708  
Vechi 19.07.2011, 19:01:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dintre ultimile cuvinte ale Parintelui Arsenie Papacioc - Dumnezeu sa-l odihneasca !+

". . . viata inseamna moarte continua . . . Nu se poate fara jertfa. Ca sa luminezi trebuie sa jertfesti . Masura iubirii lui Dumnezeu este dincolo de inchipuire . Ne iubeste , dar asta nu inseamna ca putem sa speculam iubirea lui , Hristos ne-a dat exemplu prin propria viata . A murit , dar moartea Lui n-a fost o tragedie . O tragedie - dar de o mare frumusete . . .
In invatatura crestina , moartea nu este pierdere . Ai nostri , martiri , sunt eroi , macar ca i-au spintecat si le-au taiat capetele . Dar nu au murit , ci , din contra , s-au adaugat la vesnicie . Pentru ca viata pe pamant nu e altceva decat pregatirea pentru cealalta viata . . .
VIATA E DINCOLO , SI NOI ASTA FACEM , TRECEM DINSPRE MOARTE SPRE VIATA . . . "


Parintele Arsenie a trecut deja de la moarte la VIATA !


Vesnica lui pomenire !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #709  
Vechi 19.07.2011, 21:23:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Acelasi

Dezobisnuiti-va de ideea ca vremurile noastre ar fi mai deosebite. Nu! Zilele noastre sunt zilele Apostolilor. Intotdeauna au fost greutati si suferinte. Pentru ca mantuirea noastra se savarseste pentru fiecare dintre noi pe cruce in suferinta.


Deci, trebuie sa ai curajul sa nu fugi, sa nu o iei la goana, sa nu dezertezi, ci sa stai mai departe pe front si sa lupti.


Eu zic, si zic cu adevarat, Parinte Cleopa, ca eu sunt sigurul care nu ma mantuiesc! Am mare nadejde la Dumnezeu, dar ce as putea sa zic eu cand am vazut ca sunt atat de slab, de nepatruns de marile taine ale lui Dumnezeu? Cu cat traiesc mai mult, cu atat ma caiesc mai mult! Cu cat te apropii de munte, cu atat il vezi mai inalt! Dar am avut la un moment dat curajul sa spun lucrul acesta, pe care l-am simtit, ca daca nu pot sa sui muntele, vine muntele la mine! Asta m-a incurajat! Cat despre faptele mele: "Iadul, Arsenie!"

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ist-81086.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #710  
Vechi 19.07.2011, 21:46:54
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit Parintele Arsenie Papacioc - sfaturi duhovnicesti

Sa ne iubim cu adevarat unii pe altii!
Sa incercam sa iubim pe toata lumea, si pe aceea care se zice ca e rea.
Sa iubim, sa iubim mult si sa iubim frumos.
Sa iubim rana si pe cel care ne-a facut rana.

Sa stim sa furam pe Hristos de la dusmanii nostri. El sta ascuns la cei care ne sunt dusmani. Nu poti fi gazda lui Hristos daca nu-ti sunt dragi cei care Il tin ascuns, daca inima ta nu este un mic cer al iubirii.
Lui Hristos I se cuvin primele roade ale tuturor lucrurilor, dar mai cu seama primele roade ale iubirii!

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ioc-81088.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03