Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 08.03.2010, 16:33:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
dar cu adventistul care a injunghiat 15n tinere in iasi cum ramane ? nu era sectar il trecem tot la ortodoxi? domnule trice
Vreau detalii, nu vorbe-n vânt.
Reply With Quote
  #702  
Vechi 08.03.2010, 16:45:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oh, care va sa zica nu tineti nimic din Legea Veche decat decalogul?
Pai cum asa, ca voi ziceti ca n-a fost desfiintata prin Iisus Hristos.
Ai citit strâmb. Legea levitică a fost desființată, Decalogul n-a fost desființat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe, ca un adevarat propagandist ce esti, deturnezi sensul celor afirmate de mine.
N-am spus niciodata ca adventistii ar trebui sa sustina "suprimarea fizica" nici n-am afirmat ca doresc includerea lor in propriile comunitati, ci pur si simplu ca prefera sa nu se opuna legalizarii casatoriilor homosexuale.
Și ce ai dori mă rog frumos mai mult decât o poziție oficială și o practică sănătoasă în Biserică? Să strigăm și noi la manifestații de stradă "Moarte homosexualilor!" și să aruncăm în ei cu ouă stricate?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fac parte din Biserica? Serios?

Ei bine, la noi lucrurile sunt putin diferite ca la adventisti cel putin, nu avem comitete de analiza a includerilor/excluderilor, birouri de primire si analiza, si alte chestii din astea dragute si sofisticate.

Un om este membru al Bisericii in masura in care:
1. este botezat
2. se inscrie ca gandire si comportament in teologia si morala ortodoxa.

In acest fel, includerile si excluderile se opereaza chiar de catre persoana in cauza.

Daca unul crede ca poate fi si ortodox si homosexual, problema lui, el are nevoie de tratament psihiatric si probabil si cei care inghit povestea asta.
Din moment ce sunt botezați ortodocși, nu au fost excluși și probabil vor fi și îngropați în rit ortodox, ce se poate spune despre ei, că sunt catolici?
Dacă problema homosexualilor vă frământă atât de rău încât ați început să-i acuzați pe adventiști că nu iau atitudine, luați voi atitudine împotriva ortodocșilor homo, noi de mult timp (încă de la înființare) am luat atitudine.
Reply With Quote
  #703  
Vechi 08.03.2010, 16:51:15
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vreau detalii, nu vorbe-n vânt.
toata saptamana trecut sa vorbit pe toate postirile tv scris si informatice nationale cauta si vei afala sau daca e vorba de asa ceva nu cunosti?
Reply With Quote
  #704  
Vechi 08.03.2010, 17:08:33
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
toata saptamana trecut sa vorbit pe toate postirile tv scris si informatice nationale cauta si vei afala sau daca e vorba de asa ceva nu cunosti?

Daca era vorba de un ortodox nu mai trebuia nimic, nici un detaliu, dar daca e vorba de un adventist......lucrurile se schimba
Dar stai linistit, biserica adventista va lua atitudine si il va exclude(care nu inseamna indepartare) din comunitatea lor caci asa scrie in Manualul Comunitatii;

Reply With Quote
  #705  
Vechi 08.03.2010, 17:12:43
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Adventiștii nu țin reglementările levitice (nu au preoți, tămâiere, etc., dacă mă înțelegi ce vreau să zic). Și ca să te scutesc de comentarii ulterioare: practica sabatului a deosebirii animalelor curate, ori a zecimii e anterioară legii levitice.


Neadevărat. Există comunicate oficiale și practică până la nivel de comunitate în condamnarea sodomiei și excluderea eventualilor homosexuali din biserică. Ce nu vă convine e faptul că noi nu dorim suprimarea lor fizică. Trebuie să amintesc că nu adventiștii scriu pe ziduri "Moarte homosexualilor!" (a apărut recent o asemenea "lozincă" vizibilă de la 200 de metri și în cartierul meu).


Infamă sugestie! Dacă tot sunteți atât de intransigenți, de ce nu-i excludeți din Biserică pe membrii "Accept", să nu se mai laude pe la TV cât de buni ortodocși sunt?

probabil biblia sectara are legiferat sabatul dinainte de adam .in cea ortodoxa apare abia la iesire la moise

si de aceea tarile cu preponderenta sectara sunt primele care au aprobat sodomia?si mu8lti pasori sau declarat adepti ai acestor practici in mod public?iar sustii minciun icu circularele.cam multe inadvertente in ce declari si ce este in realitate

accept sau exclus singuri doar fac ce faci si tu lobi folosinduse de institutia bisericii ca sa aiba credibilitate mint
Reply With Quote
  #706  
Vechi 08.03.2010, 17:12:56
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și tu ai citit câș, era vorba de B.O.R.
si tie ti se pare ca vorbeam de BO a Rusiei?aceste mitropolii pe teritoriul carei tari se aflau?
Reply With Quote
  #707  
Vechi 08.03.2010, 17:13:38
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Daca era vorba de un ortodox nu mai trebuia nimic, nici un detaliu, dar daca e vorba de un adventist......lucrurile se schimba
Dar stai linistit, biserica adventista va lua atitudine si il va exclude(care nu inseamna indepartare) din comunitatea lor caci asa scrie in Manualul Comunitatii;

stiu dar am vrut sa vad cat merge in minciuna
Reply With Quote
  #708  
Vechi 08.03.2010, 17:41:15
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu este semnul Lui, este semnul jertfei Lui! Iar când va reveni, va reveni ca Domn și Împărat, nu ca Miel de jertfă.



Ok, am inteles ce spui. Pentru tine, Semnul Fiului Omului reprezinta "norul de slava"... Dar ce intelegi tu prin norul de slava? Sau spune-ne mai bine ce intelegi prin slava...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #709  
Vechi 08.03.2010, 19:38:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
toata saptamana trecut sa vorbit pe toate postirile tv scris si informatice nationale cauta si vei afala sau daca e vorba de asa ceva nu cunosti?
În presă se spun vrute și nevrute. Dacă-mi dai un link, îți pot da și comunicatul oficial, eventual chiar corectarea articolului din presă. Știi, degeaba se dau dezmințiri, unii rămân fixați pe minciuna inițială...
Reply With Quote
  #710  
Vechi 08.03.2010, 19:40:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Daca era vorba de un ortodox nu mai trebuia nimic, nici un detaliu, dar daca e vorba de un adventist......lucrurile se schimba
Dar stai linistit, biserica adventista va lua atitudine si il va exclude(care nu inseamna indepartare) din comunitatea lor caci asa scrie in Manualul Comunitatii;
Stai liniștită, dacă e cazul pe care-l știu eu, nici nu e vorba de un adventist... dar aștept confirmarea să nu vorbim pe ce nu cunoaștem...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05