Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 12.07.2011, 09:49:08
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Imi pare rau , daca eu vad in Biblie scris ceva si in gura unor "sfinti" (care nu au darul cunoasterii nefiind prooroci) care postuleaza taman invers eu prefer Biblia si cuvintul lui Dumnezeu. iar daca vad ceva chiar si in Biblie care contrazice cuvintul lui Dumnezeu din Biblie tot la cuvintul lui Dumnezeu ramin. Judecind lucrurile tinind cont si de context, vremuri si de cui ii era adresat mesajul.

Fatul ca ei nu tin cont de realitatile din jur (chiar si numai taina lucratoare a casatoriei in mijlocul tuturor semintilor) este treaba lor si a traditiei si Dumnezeu ii va judeca.
Ca s-a crezi ceva doar ca asa zice un preot nu inseamna ca il urmezi pe Dumnezeu ci pe acel preot in masura in care si el cunoaste si cerceteaza toate ca sa pastreze ceea ce este bun. Lucru putin probabil si de prea multe ori doar partinitor.
Nu intotdeauna adevarul este de partea preotilor si a interpretarilor date dupa puterea omeneasca de a purta.
Daca adevarul era doar in interpretarea lor (un singur Dumnezeu ,un singur botez si o singura credinta peste toti oamenii) atunci preotii ar fi avut dreptate declarind ca Iisus a facut vrajitorii si ca religia mozaica este singura credinta adevarata cu singurul Dumnezeu si cu singurul botez.
Lucru care vedem nu este adevarat asa cum nu este adevarat nici ca Pamintul este plat si are marguini ci este rotund si se invirte ca si alte planete in jurul Soarelui.
Din moment ce este adevarat ca in Biblie este tot ce avem nevoie (deci traditia si alte lucruri ar fi in plus) si simultan este la fel de adevarat ca noi crestinii cunoastem, simtim si proorocim "in parte" inseamna ca toate astea trebuie interpretate unitar -findca nu pot fi toate adevarate nici macar adaugind interpretarile dogmatice.
Asadar cum se explica ca ceva este intreg dar in acelasi timp partial?

Inseamna ca biblia cuprinde multe taine si simboluri fiind doar ca o harta a carei amanunte nu de distigem clar si in totalitate ,unii disting ceva altii altceva si altii nimic din acele amanunte.
Insa tot ea spune ca "cel ce crede ca stie nu a cunoscut cum trebuie."
Adica ce inseamna asta? inseamna ca scotind capul din nisip trebuie cercetate toate lucrurile si pastrat fara partinire ceea ce este bun chiar daca se afla dincolo de granitele restinatatii si daesemenea inseamna ca adevarata cunoastere vine prin revelatie si nu prin dogma destinata gloatei (prin care crede ca stie ca pamintul este plat si alte lucruri pe care toata lumea le crede), vine prin darul cunoasterii realitatilor dincolo de aparente. Aceasta este adevarata Cale si adevaratul Adevar.

Nu toti sfintii au darul cunoasterii asa cum nu toti sint arhanti, cea ce inseamna ca trebuie sa ii consideram infailibili doar pe ce care au darul cunoasterii nedezlipind insa ochii de la ce scrie in Biblie. Fiindca e posibil sa nu arunce toate perlele celor care nu lepot purta ci doar niste povesti cum ca barza aduce copilul.

Daca un sfint are cu adevarat infailibilitate atunci ar trebui sa imi exlice care este natura divina a lui Melchisedec si sa imi interpreteze integral Apocalipsa precum si alte versete a caror interpretare este ramasa fara raspuns dogmatic. Si abia apoi sa imi demonstreze ca duhul sfint curge doar la unii si la altii nu si de ce Dumnezeu ar fi mintit cind a spus ca

"Mie Mi se inchina toate popoarele de la un cap la altul al pamintului"

in conditiile in care un psalm spune ca "toti dumnezeii namurilor sint idoli"

Asadar de unde pina unde se intindeau neamurile cu idoli si de unde incepea in vremurile VT inchinarea la adevatul Dumnezeu de la un cap la altul al pamintuluui?
Voi asa faceti acasa cu copii vostri? unora le dati mincare si altora nu ? Unora le puneti farfuria pe masa si altora pe sifonier unde nu vad si nu ajung? ce fel de iubire parinteasca este asta?

De ce nu judecati dupa rodul care este in sufletul si faptele omului si judecati doar dupa sabloane partinitoare, explicatii tendentioase care incep cu concluzia si apoi se incearca demonstrarea cu marturii partial mincinoase.

Iisus nu a spus niciodaca ca dupa El vor veni sfinti de care trebuie sa ascultam ca de Dumnezeu ci a spus ca vor veni lupi infometati imbracati in blana de oaie care vor imprastia turmele si pui de cuci si alti orbi care calauzesc alti orbi.
De ce credeti ca a vb de hula impotriva Duhului si de preoti mirati care au vindecat cu har in numele lui Isus dar pe care El nu-i va mai cunoaste?

Mintuirea are mai multe intelesuri caci in lume ca si in viata duhovniceasca nu exista doar o singura salvare ci mai multe iar cea finala este prin desavirsirea obtinuta aici in viata pe pamint si nu dupa moarte.

Iisus a spus -mergeti si propovaduiti evanghelia si botezati in numele Meu, cine se boteaza va fi salvat iar cine refuza va fi osindit.
Asta ce inseamna ca va fi salvat si osindit? de la ce salvat si la ce osindit?
Desavirsirea arhanta (fara de care cu nici un chip ..) se obtine doar prin botez si gata?
De ce sa fie osinditi daca cred in Dumnezeu si lucreaza neprihanirea conform credintei lor ? Nu spune Dumnezeu "Pe cine lucreaza neprihanirea il voi duce la Mine"? Trebuia analizat daca chiar eveau doctrina neprihanirii.
Cu ce e mai buna doctrina crestina decit altele? Trebuie analizat.
Oare Iisus nu este cuprins in Dumnezeu si crezind in Dumnezei implicit credem si in Iisus??
Cu ce sint de vina alti credinciosi daca crestinii prin faptele si atitudinea lor nu reusesc sa-i convinga si sa il reprezinte pe Iisus>?

Cei care spun ca Iisus a adus iertarea de la pacatul adamic au dreptate doar pe jumatate fiindca o capra trimisa in padure de Yom Kipur nu are nici o valoare in ochi lui dumnezeu (care ar trebui imbunat prin sacrificii materiale ca un fel de mita).
El nu a adus iertarea de la pacatul adamic findca pacatul adamic nu este vina noastra peronala ci este doar un simbol al imperfectiunii noastre si o vina doar pe jumatate.
Adam si Eva sint simboluri ale ratiunii existentei umane adica aceea de a deveni ca Dumnezeu prin desavisrirea ceruta aceea la inaltimea plinatatii lui Hristos.
Reply With Quote
  #712  
Vechi 12.07.2011, 20:31:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
"Mie Mi se inchina toate popoarele de la un cap la altul al pamintului"
Te-am mai intrebat si la alt topic in ce pasaj se gaseste asta in Biblie, ca sa vad in ce context e spusa.
Reply With Quote
  #713  
Vechi 17.07.2011, 19:59:40
Manea_Florin Manea_Florin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Dle Alexandru Anastasiu,

Va rog mult, am nevoie de ajutor din partea dvs pentru studierea "produselor" cieaura
(cipuri holografice homeopate).

Link: http://www.cieaura.com/index.html

M-a rugat varul meu sa le studiez produsele si i-am spus direct ca sunt vrajeala curata.

Problema este, mi-a spus varul, ca au inceput sa prinda la preoti si ca ii trebuie argumente
solide sa le prezinte. Cum stam mai prost cu engleza, poate ne dati o mana de ajutor.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #714  
Vechi 18.07.2011, 08:29:44
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

De ce trebuie sa fie neaparat ceva rau cipurile ? chiar orice este diferit trebuie catalogat automat ca fiind rau?
Adica cine poate interzice lui Dumnezeu lucrarile in afara bisericii ca sa ajute oamenii prin diferite modalitati cu aceeasi iubire?
Oare nu sintem toti copii Sai?
Chiar credeti ca noi le stim pe toate?
Reply With Quote
  #715  
Vechi 18.07.2011, 08:55:57
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

La fel spunea cineva ca orice bioenergie nu este duhul sfint cu care vindecau apostolii.
Dar cum poti fi atit de sigur ca intotdeauna nu e acelasi duh sfint?
Adica te rogi lui Dumnezeu si nu-i de la Dumnezeu?
Adica Dumnezeu nu raspunde decit daca da voie preotul?
Si daca numesti duhul sfint ca find bioenergie pentru cei care nu cred in Dumnezeu oare duhul sfint inceteaza sa fie duh sfint?

Deosebirea duhurilor nu se face dupa catalogare ci cel mult dupa rod atunci cind nu exista darul deosebirii duhurilor si al adevarului (dar al duhului sfint).

In afara de duh sfint si de duh rau (plus spirite de diferite categorii -de plante,animale, oameni) mai exista si alte energii care circula prin noi intre care si energia electrica- energii care asigura buna functionare indiferent daca avem duh sfint sau inca nu - find integrate intrucitva in "suflarea de viata". La rindul lor aceste energii pot fi numite bioenergii.

Apoi copacii si plantele au bioenergii, tocma de aceea intr-un desert te vei simti diferit fata de atunci cind esti intro padure sau un loc plin de vegetatie.

Apoi orice cuvint, imagine, text are o anume amprenta informationala.

La rindul lor aceste amprente pot fi percepute prin darul deosebirii (prin lucrarea duhului sfint), -inclusiv valoarea lor de adevar - in sensul ca se percepe diferenta de auspiciozitate.
Reply With Quote
  #716  
Vechi 18.07.2011, 09:14:53
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Boala exista atunci cind trebuie sa inveti o noua lectie de viata care trebuie asimitata in conduita si caracter sau cind ai de ispasit.
Atunci cind lectia este inteleasa si asimilata in personalitate atunci boala dispare.
Uneori asimilarea unei lectii dureaza mai mult alteori mai putin.
De aceea si vindecarea dureaza mai mult sau mai putin.

Atunci cind cu sau fara boala asimilezi lectii devenind din ce in ce mai aproape de desavirsire se numeste ca evoluezi spiritual iar evolutia spirituala intotdeuna este lucrarea lui Dumnezeu.

Daca cineva te ajuta si te vindeca fara sa mijloceasca pentru asimilarea lectiei in caracter atunci boala revine dar in general vindecarea in acest caz nu este posibila iar atunci cind este se mai poate intimpla ca apoi s apara alta boala- tocmai pentru a invata lectiile sau a ispasi ce aveai de ispasit in urma procesului de iertare.
Reply With Quote
  #717  
Vechi 18.07.2011, 09:26:58
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Acum se pune intrebarea daca botezul si alte taine sint posibile si in afara bisericii.
De ce nu ar fi? Taina cununiei/logodnei este valabila si a fost intotdeauna valabila.

Apoi Primul Legamint spune ca exista un singur Dumnezeu, un singur botez si o singura credinta care acopera toti oamenii si toate semintiile.
Asta ce inseamna? ca doar religia mozaica este unica valabila?
Sau ca cea crestina este singura valabila?
Nicidecum nu este vorba de credinta in sensul de religie sau biserica din moment ce scrie ca acopera toti oamenii.
Asadar credinta se refera la nazuinta spirituala/duhovnicesca.
Iar acolo unde exista nazuinta exista si botez si Dumnezeu , acelasi Dumnezeu si acelasi botez dincolo de elementele vizibile si de nume
Reply With Quote
  #718  
Vechi 21.07.2011, 03:36:33
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit http://www.cieaura.com/index.html

Citat:
În prealabil postat de Manea_Florin Vezi mesajul
Dle Alexandru Anastasiu,

Va rog mult, am nevoie de ajutor din partea dvs pentru studierea "produselor" cieaura
(cipuri holografice homeopate).

Link: http://www.cieaura.com/index.html

M-a rugat varul meu sa le studiez produsele si i-am spus direct ca sunt vrajeala curata.

Problema este, mi-a spus varul, ca au inceput sa prinda la preoti si ca ii trebuie argumente
solide sa le prezinte. Cum stam mai prost cu engleza, poate ne dati o mana de ajutor.

Doamne ajuta
Aici

http://www.cieaura.com/index.html

e mai evident decât la toată homeopatia că umblă cu energii demonice, parcă ți-o zic în față "Noi suntem vrăjitori". Punctele de acupunctură unde se inserează vrăjeala, cum bine ziceți corespund cu locurile magice de alungat duhurile prin înțepare, după credința panteistă a chinezilor, că administrează energia qi ca să alunge cei 13 draci ai bolilor. nu corespund nici unui traseu anatomic concret. Părerea mea personală este că nu poate convinge preoții să renunțe dacă ei nu doresc să cerceteze cu sinceritate problema, nu au timp, aleargă tot timpul pentru problemele concrete și foarte greu de rezolvat.
Dacă însă găsiți un astfel de preot ce caută adevărul în această problemă anunțați-mă pe mesaje private și vă dau telefonul meu ca să vorbesc personal cu el. Trebuie înțeles bagajul sfinției sale de preocupări și înțelesurile pe care le are pentru a pleca concret de la ele la explicații și a nu da răspunsuri generale. A da cărți sau trimiteri la cărți, azi, viteza cu care se desfășoară lucrurile, e echivalent cu a te eschiva. Vedeți doar câte argumente aducem de atâta timp și încă nu am ajuns la miezul problemei datorită nedumeririlor apărute. dacă fiecare din postanți ar fi vorbit cu cineva potrivit lor s-ar fi rezolvat problema de mult (eu stau tuturor la dispoziție), fără atâta osteneală. Mă gândesc că poate o ieși vreodată o carte, dar nu știu cine o va citi. Toți azi trăiesc adevărul la nivelul vitezei. Nu au răbdare să citească nici măcar o postare cu atenție, darămite tot parcursul logic de un an de zile. Dar mă gândesc că Domnul Hristos arată adevărul, simplu, aproape instantaneu, printr-un cuvânt, la cine îl caută cu sinceritate, până la sânge lepădându-se de sine. Trebuie o discuție cu sinceritate și se rezolvă totul după cuvântul minunat al lui Hristos:

Matei 18:19 Iarăși grăiesc vouă că, dacă doi dintre voi se vor învoi pe pământ în privința unui lucru pe care îl vor cere, se va da lor de către Tatăl Meu, Care este în ceruri.
Matei 18:20 Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor.


Aceasta Taina Bisericii și deci și a rezolvării întru Adevăr.
Doamne ajută!
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #719  
Vechi 21.07.2011, 04:22:08
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Mihai fii atent!

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
...
Dragul meu Mihai, tocmai sunt pe punctul de a încheia un ciclu despre adevăr (și cum putem să-l aflăm) pe această postare. Toți s-ar plictisi dacă aș lua-o de la capăt. Te rog fă un mic efort ca să vezi cum am aflat noi Ortodocșii Adevărul, că aici este problema ta: crezi că adevărul poate fi aflat într-un om, care ești tu. În nimeni, nici măcar în preoți sau papă cum cred papiștii nu poate fi găsit adevărul, căci

Ps.115:2. Eu am zis întru uimirea mea: “Tot omul este mincinos!”

Deci degeaba tot combați tu împotriva noastră, combați ceea ce crezi tu că este Ortodoxia dar nu este, este imaginea ta despre Ortodoxie, o falsa ortodoxie, un ortodoxism.

Dacă dorești să afli cum credem noi că se poate afla adevărul urmărește de aici:


Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Este o contradicție în cele ce le spui tu pe de o parte nici un om nu poate deține Adevărul, El este doar la Dumnezeu, iar pe de alta sufletul tău nu se poate înșela, este infailibil, un fel de papă, deci e un barometru care deține Adevărul (sau măcar o parte din El).
Deci sufletul tău este Dumnezeu sau o bucată din Dumnezeu, așadar Dumnezeu este împărțit?

Și dacă nu ești de acord cu ceva ia acel lucru, citează-l, a citare și combate-l ca să văd unde era postat și să-ți răspund.

Îți dai seama că nu mă pot învârti în loc când avem de mers pe drumul bioterapiei până la ultima vrăjeală cum zicea colegul nostru de mai sus.

Cea mai prăpăstioasă cale e să te sprijini pe tine, pe mâinile tale, pe mintea ta:

Iov 40:9. Este brațul tău ca brațul lui Dumnezeu? Și glasul tău este, oare, tunet, precum este glasul Lui?
Ps.43:4. Că nu cu sabia lor au moștenit pământul și brațul lor nu i-a izbăvit pe ei,
Ps.43:5. Ci dreapta Ta și brațul Tău și luminarea feței Tale, că bine ai voit întru ei.
Eccl.2:11. Apoi m-am uitat cu luare aminte la toate lucrurile pe care le-au făcut mâinile mele și la truda cu care m-am trudit ca să le săvârșesc și iată, totul este deșertăciune și vânare de vânt și fără nici un folos sub soare.


Înțel.1:16. Dar cei necredincioși își atrag moartea cu mâinile și cu glasul, se uită la ea ca la o prietenă, sunt pătimași după ea și au făcut legătură cu ea și cu adevărat vrednici sunt să fie ai ei.

Sirah 2:14. Vai inimii celei slabe! Că nu crede, pentru aceea nu va fi apărată.
Sirah 2:15. Vai vouă, celor ce ați pierdut răbdarea! Ce veți face când vă va cerca Domnul?
Sirah 2:16. Cei care se tem de Domnul nu vor fi necrezători cuvintelor Lui, și cei ce-L iubesc pe El vor păzi căile Lui.
Sirah 2:17. Că cei ce se tem de Domnul vor căuta bunăvoința Lui, și cei ce-L iubesc pe El vor împlini legea.
Sirah 2:18. Cei care se tem de Domnul vor găti inimile lor și înaintea Lui vor smeri sufletele lor, zicând:
Sirah 2:19. Să cădem în mâinile Domnului, și nu în mâinile oamenilor.
Sirah 2:20. Că precum este slava Lui, așa este și mila Lui.


Sirah 38:37. Tot așa olarul, șezând la lucrul său și învârtind cu picioarele sale roata,
Sirah 38:38. Pururea are grijă de lucrul său, ca lucrarea lui să fie multă.
Sirah 38:39. Cu mâinile sale va închipui lutul și sub picioarele sale va îndupleca vârtoșia lutului.
Sirah 38:40. Inima sa o va da ca să săvârșească netezirea și privegherea lui ca să curele cuptorul.
Sirah 38:41. Toți aceștia întru mâinile lor nădăjduiesc și fiecare în meșteșugul său este înțelegător.
Sirah 38:42. Fără de aceștia nu se zidește cetatea, nici vor locui, nici vor umbla cei din cetate.
Sirah 38:43. Dar la adunare nu vor trece mai sus; și așezământul judecății nu este pentru ei, nici vor arăta dreptatea și judecata.
Sirah 38:44. Și în pilde nu se vor pricepe.
Sirah 38:45. Ci ei întăresc zidirile veacului și pofta lor este lucrarea meșteșugului.
Sirah 38:46. Altfel este cel care își închină sufletul său și cugetă în legea Celui Preaînalt.

Cine vrea să se mântuiască să umble cu mult sfat.


Să-ți ajute Dumnezeu să ajungi la Adevăr. Este minunat!

Cu drag, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #720  
Vechi 21.07.2011, 04:26:06
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Medicina contemporană și vindecările ei 76

SFlNTUL CIPRIAN al Cartaginei, DESPRE UNITATEA BISERICII ECUMENICe
443
XV.
Căci a profeți, a scoate demonii, a face multe acte de virtute pe pă¬mînt este lucru mare și admirabil, dar nu dobîndește împărăția cerească cel ce înfăptuiește toate acestea, dacă nu merge respectînd drumul drept al adevăratei credințe. Vestește Domnul și zice : «Mulți îmi vor spune în ziua aceea : Doamne, Doamne, oare nu în numele Tău am profețit, nu în numele Tău am scos demonii, nu în numele Tău am săvîrșit mari fapte de virtute ? Atunci Eu le voi răspunde : Niciodată nu v-am cunoscut, fugiți din fata Mea cei ce ați înfăptuit nedreptatea»
În concluzie:
Datorită Harului extern
Pot face minuni chiar și ereticii și bioterapeuții în numele lui Iisus
Matei 7:22 Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
Matei 7:23 Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.
Acestea fiind deosebite de minunile false demonice care se fac cu energiile înșelătoare ale lor
Rostul îngăduinței lui Hristos de da lăsa la eretici harul extern pentru a face minuni:
Marcu 9:38. Și I-a zis Ioan: Învățătorule, am văzut pe cineva scoțând demoni în numele Tău, care nu merge după noi, și l-am oprit, pentru că nu merge după noi.
Marcu 9:39. Iar Iisus a zis: Nu-l opriți, căci nu e nimeni care, făcând vreo minune în numele Meu, să poată, degrabă, să Mă vorbească de rău.
Marcu 9:40. Căci cine nu este împotriva noastră este pentru noi.
Și anume ca să se cunoască puterea numelui Iisus și, văzând această putere să se pocăiască, să caute cu sinceritate pe Hristos și așa să poată ajunge la Ortodoxie prin Sfântul Botez.
Faptele bune în afară de Sfânta Biserică, nu numai că sunt zadarnice dar sunt și împotriva lui Hristos:
Matei 12:30 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește.


Chiar făcătorii de fapte bune sau minuni în numele lui Iisus din cauză că sunt în afara Sfintei Biserici nu se pot mântui fiindcă nu urmează adevărului și nu se botează în dreapta credință:
Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
Matei 18:17 Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș
Și nu numai că nu se pot mântui, nu numai că păcatul lor este ca al idolatrilor și jefuitorilor de văduve ci sunt și anatema(coborâți de vii în fundul iadului):
Gal.1:6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
Gal.1:7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
Gal.1:8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vești altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
Gal.1:9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema!
Gal.1:10. Căci acum caut bunăvoința oamenilor sau pe a lui Dumnezeu? Sau caut să plac oamenilor? Dacă aș plăcea însă oamenilor, n-aș fi rob al lui Hristos.
Așadar, dacă cei ce fac minuni în numele lui Hristos nu se mântuiesc pentru că nu sunt în ascultare de Biserică cum cred cei ce fac minuni în numele terapiilor ce au la bază credințe demonice (sau fac minuni în numele puterii speciale care „li s-a dat” lor sau se folosesc ca de un paravan de numele lui Iisus pentru propria lor slavă sau slava demonilor) că vor avea vreodată șansă să se mântuiască? Nu scrie clar:
II.Cor.11:14. Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii.
II.Cor.11:15. Nu este deci lucru mare dacă și slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptății, al căror sfârșit va fi după faptele lor.

Va urma cu,

V. PENTRU A VEDEA CĂ NU ESTE O DURITATE A LUI DUMNEZEU OSÂNDIREA ÎN IAD A ERETICILOR INCLUSIV BIOTERAPEUȚILOR CARE FAC FAPTE BUNE SĂ VEDEM CE ÎNSEAMNĂ DE FAPT FOCUL IADULUI ȘI CE ROL ARE LIBERTATEA OMULUI ÎN MÂNTUIREA ȘI OSÂNDIREA SA
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23