Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 10.11.2016, 11:03:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sa fie inconstienta? S-o numim nesimtire?
Greu de zis.
O fi usor de purtat, deh!
Da Ioane este inconstienta si nesimtire. Chiar asta este atunci cand cauti tot felul de tertipuri prin care sa eludezi legea. Si el si Dragnea si ceilalti sunt niste mari nesimtiti. Si inconstienti, ca naiba stie catre cine or sa se indrepte oamenii daca vad ca politicienii astia mari ne vand imediat oricui le ofera un os de ros.

Sa faca bine sa citeasca legile si sa inteleaga ca un referendum se tine atunci cand se indeplinesc anumite conditii. Nu atunci cand i se nazare slugii ca tema ar fi percutat sau nu in societate sau ca ar diviza societatea.
Reply With Quote
  #722  
Vechi 10.11.2016, 11:12:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Iata ca frantuzoaica aia de la USR a inteles ceea ce nu pot intelege Dragnea sau Iohannis. Din pacate a fost linsata imediat de bolsevicii simpatizanti ai acelui partid care cred ca democratia inseamna doar ce gandesc ei. :)
Reply With Quote
  #723  
Vechi 10.11.2016, 11:18:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.265
Implicit

Franțuzoaica este, prin ceea ce face și cum trăiește, mai româncă și mai creștină decât mulți care s-au născut aici.

Dar și Nicușor Dan a fost acuzat că e homofob, fluturându-i-se un interviu dintr-un ziar, dat în urmă cu câțiva ani, în care se declara împotriva legalizării homosexualității.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #724  
Vechi 10.11.2016, 11:36:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Despre ea stiu ca e crestina. La el cred ca s-a vindecat si locul.
Si madam Clinton avea inregistrari vechi in care se pronunta pentru "casatoria traditionala". Asta nu inseamna ca nu s-a dat de 3 ori peste cap si s-a transformat intr-un mutant.
Reply With Quote
  #725  
Vechi 10.11.2016, 12:12:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
La el cred ca s-a vindecat si locul.
Eu încă n-am găsit la el vreo afirmație care să o contrazică pe cea din 2000. Partidul lui n-are o ideologie. E format din oameni cu păreri diferite. Ceea ce ar putea duce și la sciziune, cum afirma și el.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #726  
Vechi 10.11.2016, 12:12:10
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Omu' si cu tine spuneti niste prostii cat roata carului.
Daca votul imparte oamenii cum de el a acceptat sa... fie votat?

De ce nu l-a lasat pe Micky Mouse sa castige alegerile prezidentiale?
A vrut sa dezbine tarisoara noastra draga?
Iata o observatie extrem de simpla si evidenta.
In principiu, intotdeuna vor fi mai multe opinii, in luarea unor decizii. Si in toate situatiile, se rezolva prin vot liber sau prin dictatura din interior sau dinafara. Iar "dictatura" nu-si arata neaparat ostilitatea prin arme, ci prin constrangeri si santaje ipocrite de unde lipseste si morala si respectul si dragostea!
Faptul ca, prin vot, populatia s-ar separa pe tabere, nu-i nicio noutate si nici n-ar trebui sa devina o temere. Despre ce "perdanti", vorbeste "majestatea-sa, Iohannis"? A varsat cumva lacrimi amare pentru cei care l-au votat pe Victor Ponta? Nu cumva orice decizie luata impotriva neamului nostru ortodox, ne transforma pe noi (si pe cei ce l-au votat, si pe cei ce nu l-au votat) in perdanti?
M-am nimerit aseara pentru cateva clipe pe unul dintre canalele televiziunii cand vorbea Basescu. Nu stiu ce spusese pana atunci si nici dupa aceea, fiindca nu-mi propusesem sa raman pe politica. Dar in acel moment cand m-am nimerit acolo, spunea ca se face o mare imprudenta daca se va legaliza casatoria intre persoane de acelasi sex, pentru ca, spre deosebire de Olanda, sau alte state, la noi lumea cea "pasnica" va iesi in strada! Cred ca nu e deloc greu de anticipat asta, daca ne gandim numai la cate suflete (de toate culorile religioase) s-au adunat la Oradea! Si NU e fanatism, ci pe de o parte durere, fiindca ne sunt calcate in picioare cele mai curate trairi duhovnicesti ale neamului romanesc, iar pe de alta hotararea sincera de a pastra curata, Taina casatoriei pentru cei ce vin dupa noi!
Nu conteaza ca suntem numiti fanatici, amatori, ridicoli, insensibili la trairile lor sufletesti adancite in haul mizeriei trupesti (sexul oral intre barbati, este pe cat de scarbos, pe atat de strigator la cer, iar ei cer binecuvantarea statului, in impreunarile lor); important este sa nu-i lasam nici pe cei dinafara sa ne impuna reguli impotriva firii, nici pe ai nostri sa hotarasca impotriva celor ce i-au ales, sau nu i-au ales.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #727  
Vechi 10.11.2016, 12:16:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai Cristian, simplul fapt ca s-a distantat de mesajul lui Clotilde ar trebui sa-ti dea de gandit. Si nici macar nu era un mesaj pro initiativa ci un mesaj pro legalitate.
Pentru mine nu e nici o diferenta intre el, Dragnea sau Iohannis. Sunt toti niste pramatii de prima mana. :)
Reply With Quote
  #728  
Vechi 10.11.2016, 12:51:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.265
Implicit

Nu cred că merită să meargă toți la (același) cazan.
De regulă eu evaluez oamenii un timp mai scurt sau mai lung, până îmi fac o părere, la care se întâmplă să rămân toată viața. Încerc să le observ trăsăturile de caracter determinante. Sunt oameni despre care pot să spun din ce soi fac parte; fac deosebirea, în general, între un mincinos și un om cinstit ș.a.m.d. Cu nuanțe, bineîneles.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 10.11.2016 at 12:55:29.
Reply With Quote
  #729  
Vechi 10.11.2016, 14:06:14
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Un punct de vedere!

https://pressone.ro/preotul-constant...u-de-explozie/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #730  
Vechi 10.11.2016, 14:56:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Franțuzoaica este, prin ceea ce face și cum trăiește, mai româncă și mai creștină decât mulți care s-au născut aici.

Dar și Nicușor Dan a fost acuzat că e homofob, fluturându-i-se un interviu dintr-un ziar, dat în urmă cu câțiva ani, în care se declara împotriva legalizării homosexualității.
esti impotriva curentului (homosexualitatii) este neaparat xenofob, nazist, antieuropean, etc.
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde