Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 11.08.2010, 20:08:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Ești vrednică de milă !!
Foarte adevarat...dar nu ai tu mila sa-mi dai...Noroc cu Dumnezeu...
Mai, tu nu esti in stare sa raspunzi punctual la o intrebare, numai prin divagatii? Ti-e frica sa nu se vada cine esti intr-adevar? Fii pe pace, noi ne-am prins deja...
Deci, cum se spune, "Zambeste, Iisus te iubeste!"
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #732  
Vechi 11.08.2010, 20:10:23
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Foarte adevarat...dar nu ai tu mila sa-mi dai...Noroc cu Dumnezeu...
Mai, tu nu esti in stare sa raspunzi punctual la o intrebare, numai prin divagatii? Ti-e frica sa nu se vada cine esti intr-adevar? Fii pe pace, noi ne-am prins deja...
Deci, cum se spune, "Zambeste, Iisus te iubeste!"
Tu ești un simplu neoprotestant, sectar, eretic și care nu aparții de Biserică, ci de secta ta eretică ! Hristos are o singură Biserică: Una, Sfântă, Universală și Apostolică, din care sectarii eretici ca dumneata nu fac parte, oricâte invocații magico-religioase vor aduce în public ori în privat. Faptul că aduci atâtea invocații magice nu te vor plasa în Biserica lui Hristos, ci doar vor aduce o îmbogățire a ritualurilor magico-religioase ale sectei "pocăite" din care faci parte ! Faptul că adopți această strategie care pretinde că dacă spui o minciună la nesârșit, până la urmă aceasta devine un adevăr, te arată de fapt cât ești de încrezut și cât de mult îți place sâ trâiești într-o realitate iluzorie, confortabilă, însă mincinoasă oricât te-ai chinui și te-ai screme să faci din minciuna în care trăiești un adevăr. Singurul adevăr este de fapt că trăiești în minciună, iar acest lucru nu se va schimba doar pentru că faci invocații magice și folosești tehnici de autosugestie, în urma cărora într-adevăr vei intra în Biserica lui Hristos, însă doar în realitatea ta fabulatorie !! Degeaba îți repeți și ne repeți și nouă la nesfârșit aceste minciuni și elucubrații sectare, pentru că ele niciodată nu vor deveni adevăr, oricât de mult și de tare te vei screme !!

Faptul că ai anumite învățături pe care le-a spus Hristos nu te face părtaș Bisericii Sale; pentru a fi în Biserica Lui trebuie să primești și să ții întreaga Revelație Dumnezeiască în așezământul pe care El Și l-a ales și l-a întemeiat prin pogorârea Duhului Sfânt !! Deci, atâta vreme cât ții și recunoști doar părți ciuntite din Revelație, și multe dintre ele înțelese eretic, atâta vreme cât ții aceste lucruri în afara așezământului întemeiat de Sfânta Treime, adică Sfânta Biserică Ortodoxă, precum și atâta vreme cât pretinzi că ții chiar și repectivele ciuntiri și intepretări eretice și sectare ale Revelației în afara vieții în Duhul Sfânt, în afara călăuzirii Duhului Adevărului, în afara Sfintelor Taine și în afara preoției sacramentale de succesiune apostolică, atâta vreme deci cât faci aceste lucruri poți să știi și poate toată lumea să știe că nu faci parte din Biserica lui Hristos, oricâte invocații și formule magice vei invoca și va invoca secta ta eretică !! În materie de adevăr absolut, o minciună invocată și proferată cu tupeu la nesfârșit nu devine adevăr !!

Între "sectarul" Ioan Iacob Hozevitul, sfânt canonizat al Bisericii Ortodoxe și care spunea prin Duhul Sfânt că Ortodoxia este singura credință adevărată, și sectarul eretic "pocăit" care ești dumneata, eu îl cred pe primul, adică pe sectarul lui Hristos, și te lepăd pe tine care ești cristos și prooroc mincinos !!!
  #733  
Vechi 11.08.2010, 20:12:48
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai, tu ai zambit vreodata in viata ta?
Nu-l deranjati, tocmai face eforturi supraomenesti sa spuna adevarul ( nu reuseste dar incearca) si lupta din rasputeri sa fie pertinent:

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
această problemă pe care cred că o reclam foarte pertinent...
  #734  
Vechi 11.08.2010, 20:14:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Da, mai , Cezarica, eu sunt un sectar eretic, simplu neoprotestant si cum mai scrii tu in cearsaful ala...ca ma lepezi e problema ta, desi nu am facut vreun contract impreuna...Dar sunt taaare fericita asa cum sunt, si mult as vrea sa fii si tu...ca asa drept-credincios cum esti, se vede de la o posta ca nu-ti foloseste la nimic. Mult mai bine e sectar eretic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #735  
Vechi 11.08.2010, 20:29:41
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu-l deranjati, tocmai face eforturi supraomenesti sa spuna adevarul ( nu reuseste dar incearca) si lupta din rasputeri sa fie pertinent:
Tu ești un simplu neoprotestant, sectar, eretic și care nu aparții de Biserică, ci de secta ta eretică ! Hristos are o singură Biserică: Una, Sfântă, Universală și Apostolică, din care sectarii eretici ca dumneata nu fac parte, oricâte invocații magico-religioase vor aduce în public ori în privat. Faptul că aduci atâtea invocații magice nu te vor plasa în Biserica lui Hristos, ci doar vor aduce o îmbogățire a ritualurilor magico-religioase ale sectei "pocăite" din care faci parte ! Faptul că adopți această strategie care pretinde că dacă spui o minciună la nesârșit, până la urmă aceasta devine un adevăr, te arată de fapt cât ești de încrezut și cât de mult îți place sâ trâiești într-o realitate iluzorie, confortabilă, însă mincinoasă oricât te-ai chinui și te-ai screme să faci din minciuna în care trăiești un adevăr. Singurul adevăr este de fapt că trăiești în minciună, iar acest lucru nu se va schimba doar pentru că faci invocații magice și folosești tehnici de autosugestie, în urma cărora într-adevăr vei intra în Biserica lui Hristos, însă doar în realitatea ta fabulatorie !! Degeaba îți repeți și ne repeți și nouă la nesfârșit aceste minciuni și elucubrații sectare, pentru că ele niciodată nu vor deveni adevăr, oricât de mult și de tare te vei screme !!

Faptul că ai anumite învățături pe care le-a spus Hristos nu te face părtaș Bisericii Sale; pentru a fi în Biserica Lui trebuie să primești și să ții întreaga Revelație Dumnezeiască în așezământul pe care El Și l-a ales și l-a întemeiat prin pogorârea Duhului Sfânt !! Deci, atâta vreme cât ții și recunoști doar părți ciuntite din Revelație, și multe dintre ele înțelese eretic, atâta vreme cât ții aceste lucruri în afara așezământului întemeiat de Sfânta Treime, adică Sfânta Biserică Ortodoxă, precum și atâta vreme cât pretinzi că ții chiar și repectivele ciuntiri și intepretări eretice și sectare ale Revelației în afara vieții în Duhul Sfânt, în afara călăuzirii Duhului Adevărului, în afara Sfintelor Taine și în afara preoției sacramentale de succesiune apostolică, atâta vreme deci cât faci aceste lucruri poți să știi și poate toată lumea să știe că nu faci parte din Biserica lui Hristos, oricâte invocații și formule magice vei invoca și va invoca secta ta eretică !! În materie de adevăr absolut, o minciună invocată și proferată cu tupeu la nesfârșit nu devine adevăr !!

Între "sectarul" Ioan Iacob Hozevitul, sfânt canonizat al Bisericii Ortodoxe și care spunea prin Duhul Sfânt că Ortodoxia este singura credință adevărată, și sectarul eretic "pocăit" care ești dumneata, eu îl cred pe primul, adică pe sectarul lui Hristos, și te lepăd pe tine care ești cristos și prooroc mincinos !!!
  #736  
Vechi 11.08.2010, 20:32:15
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Da, mai , Cezarica, eu sunt un sectar eretic, simplu neoprotestant si cum mai scrii tu in cearsaful ala...ca ma lepezi e problema ta, desi nu am facut vreun contract impreuna...Dar sunt taaare fericita asa cum sunt, si mult as vrea sa fii si tu...ca asa drept-credincios cum esti, se vede de la o posta ca nu-ti foloseste la nimic. Mult mai bine e sectar eretic.
Ești vrednică de milă !!
  #737  
Vechi 11.08.2010, 20:44:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Cand intri in panica incepi sa repeti aceleasi lucruri la nesfarsit.
Hai, te las, ca vad ca te-am speriat. Uite , o dedicatie pentru tine ca sa te mai linistesti:

http://www.youtube.com/watch?v=Ke0hy...eature=related

Sa ai pace!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #738  
Vechi 11.08.2010, 21:01:47
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cand intri in panica incepi sa repeti aceleasi lucruri la nesfarsit.
Hai, te las, ca vad ca te-am speriat. Uite , o dedicatie pentru tine ca sa te mai linistesti:

http://www.youtube.com/watch?v=Ke0hy...eature=related

Sa ai pace!
Eu știu niște alternative mult mai bune decât aceste lălăieli sentimentaliste pietiste "pocăite":

Divna Ljubojevic - ♫ Hristos Anesti ♫
http://www.youtube.com/watch?v=Y7tKexc4wSM

Tacerea in invatatura parintilor filocalici
http://video.crestinortodox.ro/PQcCQ...ilocalici.html

Cu noi este Dumnezeu - Grupul Psaltic Nectarie Protopsaltul
http://video.crestinortodox.ro/EfkaY...topsaltul.html

Prohodul Domnului - Starea I (secvență)
http://video.crestinortodox.ro/UTedt..._Starea_I.html

Prohodul Domnului - Starea a II-a (secvență)
http://video.crestinortodox.ro/Ac2KL...ea_a_II_a.html

Prohodul Domnului - Starea a III - a (secvență)
http://video.crestinortodox.ro/QURkz...a_III___a.html

Ascultând doar aceste cântări ortodoxe, îți poți da seama și își poate da oricine seama care este diferența ca de la cer la pământ între sfintele cântări ortodoxe și lălăielile sentimentaliste sectare !!
  #739  
Vechi 11.08.2010, 21:10:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Eu știu niște alternative mult mai bune decât aceste lălăieli sentimentaliste pietiste "pocăite":
No, la ce sa te astepti de la niste "pocaiti" sentimentalisti...
Faine si ale tale, desi nu prea gust tot de pe acolo; Divna e super.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #740  
Vechi 11.08.2010, 21:20:31
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
No, la ce sa te astepti de la niste "pocaiti" sentimentalisti...
Faine si ale tale, desi nu prea gust tot de pe acolo; Divna e super.
Și normal că nu le guști că alea sunt cântări sfinte de la sfinte slujbe ale Bisericii Ortodoxe, iar cineva care are legături strânse cu dracii nu prea suportă cântările sfinte ale Bisericii; așa ca un fapt divers pot să îți spun că unii se chinuiesc chiar groaznic la astfel de cântări datorită puterii cântărilor și datorită feluritelor păcate și erezii mai mult sau mai puțin sectare în care au căzut respectivii chinuiți !!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00