Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 23.08.2013, 10:22:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Detest Occidentul, Albionul, capitalsimul, occidentalii in general ca multime conceptual abstracta, etc., si sunt consecvent in asta, lucru rar la mine :) dar fata de tine si ceilalti protestanti de pe forum, acum disparuti virtual, si fata de capacitatea voastra de a va folosi logica si nu sentimentalsimul religios am avut si voi avea intotdeauna o admiratie profunda.
De ce ar avea nevoie Scotianul de admiratia ta ,sau a oricui de pe aici sau de oriunde?
Ma rog ,e o parere personala.
Sa stii ca multi mor de invidie .
Reply With Quote
  #732  
Vechi 23.08.2013, 10:25:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Halal argument, Mițo!
Și Iuda L-a cunoscut personal.

TOCMAI că L-a cunoscut, tocmai! A stat la masă cu El, a frânt pâinea cu El, a băut din același pahar cu El
Și L-a vândut. Ieftin, pe-o pungă oarecare de arginți.
L-a dat la moarte pe Cruce.

Așadar, Mițo?

Bastonează, dă-i bice, bastonează!
Fă mai repede ce ai de făcut, fă odată și... lasă-ne, Mițo!
Domnule Cezar ,dumneavoastra mergeti la slujbe la biserica ,va rugati in particular ,va spovediti ?
Nu trebuie sa imi dati un raspuns ,dar imi pun si eu niste intrebari .
Stiti ca e o vorba ,tonul face muzica.
Reply With Quote
  #733  
Vechi 23.08.2013, 10:31:21
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De ce ar avea nevoie Scotianul de admiratia ta ,sau a oricui de pe aici sau de oriunde?
Ma rog ,e o parere personala.
Sa stii ca multi mor de invidie .
Exprimam doar o parere. Si asta pentru ca rezonez cu scepticismul sanatos, y compris in chestiuni de credinta. Ori Scotianul si ex-userii MihaiG si penticostalul au din belsug aceasta rara calitate: ochi limpezi ai criticii, neacoperiti total de basmaua confesionala. :) Si nu, nu sunt invidios pe nimeni.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 23.08.2013 at 10:35:41.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 23.08.2013, 10:33:30
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pe mine nimic important Aline dar ziceam sa pun ceva mai dramatic ca sa nu parem sinucigasi :) macar sa avem un fel de aura de rebeli fara cauza,un fel de final in care eroul principal dispare la orizont intr-un apus rosu.Speram sa-mi apreciezi efortul cinematografic dar se pare ca am esuat complet si previzibil :) Serios vorbind acum.Am avut sansa sa vizitez Manastirea Sfantul Sava,din Pustiul Iudeii,Marea Lavra a Sfantului Sava.Am cunoscut acolo un calugar roman,intre doua varste.Am stat cu el pe mica terasa de unde se vede defileul si a povestit foarte multe lucruri fascinante din istoria manastirii,miracole sau intamplari normale.Si pe unele si pe altele le povestea cu un fel de sfiala,de sfanta discretie,sobru si totusi tainic,nimic bigot sau exaltat.Avea un echilibru foarte frumos in gandire,nu incerca sa te impresioneze cu statutul lui si nici nu te descosea curios.Frumos suflet,iconic as spune.In spusele lui minunile parca isi regaseau simplitatea lor fireasca,neavand nevoie de ornamente,frumoase prin puritatea si naturaletea lor.Puteai sa le accepti sau nu dar nu te tragea inima sa le diseci,nu exista o avalansa a detaliilor care te tenta spre asa ceva.Mi-a parut bine ca l-am cunoscut,parea apartinand acelui loc dintotdeauna.Era o minune de om... :)
Cred ca ai cunoscut pe cineva care va ajunge Sus. Asa sunt sfintii autentici. Cei de care e plina istoria crestina timpurie, dar, punctiform sa zic asa, mai apar in perioade recente. Rari, dar exista.
Reply With Quote
  #735  
Vechi 23.08.2013, 10:56:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt oameni minunati pe lumea asta Teddy,de exemplu parintele si maicutele romance de la asezamantul de la Ierihon,care nu numai ca stralucesc in felul cum isi traiesc vocatia dar ajuta cu foarte multe lucruri pe oamenii din imprejurimile asezamantului. Localnicii sunt foarte atasati de ei,am vazut cu ochii mei,vin cu copii in brate la maicute.Am vazut multe Teddy in lumea asta mare si niciodata nu am incetat sa ma minunez cum ridica Dumnezeu oameni in cele mai neasteptate sau vitrege locuri,ca un izvor de apa in pustiu.Prin ei,caci ei sunt cei ce trebuie apreciati,se raspandeste in lume Imparatia pana in ziua cand voia Lui se va face precum in cer asa si pe pamant.Ei,care par putini,fara nimic din puterea si fala lumii,aduc la lumina adevarata lume,cum trebuie ea sa fie.Imparatia nu este doar undeva dincolo de nori,se raspandeste incet incet,Dumnezeu lucreaza altfel decat credem noi,se va face voia Lui.Raul nu va invinge,pare sa invinga dar pierde,se zbate,noaptea aproape a trecut.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.08.2013 at 11:14:08.
Reply With Quote
  #736  
Vechi 23.08.2013, 11:19:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Domnule Scotian ,vad ca sunteti cam sceptic in legatura cu minunile ...
Dar nu a zis Hristos "Cel care crede cat un bob de mustar va zice muntelui acestui muta-te.." ?
sau "Minuni mai mari decat acestea veti vedea " sau "unde sunt doi si cer ceva in numele Meu.." ?
Poate ar trebui sa fim putin sfinti ca sa avem parte de astfel de aratari ,minuni.
Totusi Dumnezeu a faptuit vindecari minunate prin sfintii Lui si chiar mirenii au avut parte de minuni in urma unor rugaciuni staruitoare (citirea unui Paraclis ,post ,spovedanie curata)
Daca a spus Hristos trebuie sa credem ,doar pentru asta a venit
Reply With Quote
  #737  
Vechi 23.08.2013, 11:29:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate aveti dreptate doamna chiar daca nu vom muta muntii literalmente insa poate muntii sunt o metafora poate pt propriul nostru scepticism.Cumva cred in minunile mai simple,mai putin explicate,care au ceva tainic.Cele elaborate imi par cumva un rezultat al altor factori,parca isi pierd calitatile initiale,devin un fel de manifeste teologice.Parca evolueaza odata cu timpul,devin si ele mai complicate,unele nu toate,poate si pt ca multi nu mai acceptam simplitatea initiala.Cred ca exista minuni pe care nu le vedem,in lucruri mici,in cei de langa noi dar cumva le preferam pe cele grandioase,poate avem un fel de sete spre senzational.Oricum critica mea trebuie privita in limitele ei,nimic mai mult.

Spre seara o sa va scriu aici ceva,o poveste adevarata de demult.Nu este o minune in sensul clasic al notiunii ci doar un fapt de viata insa cu o mica scanteie miraculoasa,din alta perspectiva poate.M-am gandit sa va las un dar istoric :) ca multumire pt modul dvs de a dialoga.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.08.2013 at 12:19:27.
Reply With Quote
  #738  
Vechi 23.08.2013, 11:41:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu ma refeream la minuni spectaculoase .
Dar cred ca minuni cum ar fi intoarcerea unui suflet la credinta dupa o viata de ratacire au o valoare mai mare decat aceste imagini ,poate unele din ele netrucate.
Ca sa crezi in minuni trebuie sa ai credinta .
Hristos i-a zis bogatului nemilostiv "cHiar daca ar invia cineva din morti ,daca nu asculta de Moise si de profeti tot nu va crede"
Hristos se refera aici la credinta faptuitoare ,daca asculta , nu daca au credinta ,deci ceva mai mult decat o simpla declaratie.

Last edited by anita; 23.08.2013 at 11:47:25.
Reply With Quote
  #739  
Vechi 23.08.2013, 11:53:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dar cred ca minuni cum ar fi intoarcerea unui suflet la credinta dupa o viata de ratacire au o valoare mai mare decat aceste imagini ,poate unele din ele netrucate.Ca sa crezi in minuni trebuie sa ai credinta.
Perfect de acord cu dvs.Daca totusi ar fi sa mentionez o relatare care este credibila din perspectiva mea as nominaliza relatarea despre sfantul mucenic Sava de la Buzau,Sava Gotul.Este credibila dpdv al contextului istoric,nu are elemente senzationale excesive si in plus a fost confirmata la un nivel general datorita epistolei bisericii din Gotia.Sobra,echilibrata,calibrata dpdv al relatarii si mesajului transmis.Are partea ei de supranatural dar relatarile despre minuni/fapte martirice sunt indisolubil legate de acest element esential pe care,bineinteles,il poti respinge in numele prejudecatilor mai mult sau mai putin moderne sau il poti accepta in numele credintei si al traditiei.Depinde cum acel element este asezat in intregul context al relatarii,daca face nota discordanta stridenta atunci cumva incepi sa-l privesti cu reticenta.In genul acesta de relatari,despre minuni,ratiunea are un rol pana la un punct,util din punctul meu de vedere atunci cand relatarea intra deja in lumea fantasticului.Insa nu le poti spolia de orice element supranatural decat cu riscul de a le anula complet.

In multe asemenea relatari,cred eu,exista un sambure de adevar,uneori s-a pastrat mai apropiat de evenimentele initiale iar in alte situatii peste relatarea initiala s-au adaugat straturi ulterioare,o caracteristica a transmiterii orale in cazul multora dintre ele.Sa poti gasi mereu imaginea cat mai fidela realitatii este un fel de arheologie iar acest demers nu garanteaza reusita ci doar afirma posibilitatea existentei ei.La celalalt capat al drumului credinta nu se lupta cu aceste idei insa daca devina o sclava a miraculosului,ahtiata dupa un tangibil al divinitatii,atunci cred ca are o problema pe undeva.Daca nu cade in aceasta ispita atunci cred ca traieste conform vocatiei ei.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.08.2013 at 12:57:10.
Reply With Quote
  #740  
Vechi 23.08.2013, 13:00:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sa stiti ca s-a construit o biserica cu hramul acestui sfant.
Intr-adevar ,nimic spectaculos in viata lui ,decat partea finala ,cand vede cerurile deschizandu-se.
Ca sa fiu on topic ,in general , cartile despre sfintii parintii relateaza si cateva minuni sau poate mai multe din viata lor.
Credinciosii le citesc cu interes pt intarirea in credinta si ,de ce nu ,pentru a cere ajutor in caz de nevoie.

Last edited by anita; 23.08.2013 at 13:02:54.
Reply With Quote
Răspunde